حجم معاملات سهام در بورس چیست؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
حجم معاملات سهام

حجم معاملات بورس معیاری برای اندازه‌گیری میزان معاملات انجام شده بر روی یک دارایی مالی در یک دوره زمانی مشخص است. حجم معاملات بورس بر اساس تعداد سهامی که توسط سرمایه‌گذاران خرید و فروش شده است اندازه‌گیری می‌شود.

معامله‌گران برای ارزیابی میزان نقدینگی موجود در یک سهم به حجم معاملات آن سهم نگاه می‌کنند و با تفسیر تغییرات حجم معاملات در کنار اندیکاتورهای تکنیکال دیگر در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم آن روی یک سهم تصمیم می‌گیرند.

با بررسی کردن الگوهای حجم در طول زمان می‌توان به احساسات سرمایه‌گذاران در جریان افزایش و کاهش قیمت یک سهم خاص و کل بازار بورس پی برد. در واقع، حجم معاملات نقش مهمی در تحلیل تکنیکال ایفا می‌کند و یکی از پرکاربردترین اندیکاتورهای تکنیکال است.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس این مقاله را از دست ندهید!

نحوه مشاهده حجم معاملات بورس

برای مشاهده حجم معاملات سهام شرکت‌های بورسی کافی است به وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی tsetmc.com رفته و در قیمت «جستجوی نماد» در نوار ابزار موجود در بالا، سمت چپ صفحه اصلی نماد مورد نظرتان را جستجو کنید. با انتخاب نماد در صفحه نتیجه جستجو به تابلوی اصلی اطلاعات این نماد هدایت می‌شوید.

برای مثال، در شکل زیر به تابلوی نماد «اخابر» توجه کنید:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، حجم معاملات اخابر در طول این روز 6.637 میلیون سهم بوده است. به این معنی که در مجموع 6.637 سهم از این نماد بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خرید و فروش شده است.

لازم به ذکر است که این رقم تنها مربوط به یک روز خاص است و حجم روزهای مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد. برای مشاهده حجم معامله شده در بازه‌های زمانی دیگر باید به نمودار تعاملی قیمت نماد بروید.

در شکل زیر حجم معاملات نماد اخابر را به صورت نمودار هیستوگرام در زیر قیمت مشاهده می‌کنید:

در نمودار قیمت در شکل بالا می‌توانید حجم معاملات روزانه را در پایین نمودار مشاهده کنید. همچنین، با تغییر بازه زمانی می‌توانید حجم معاملات این نماد در بازه زمانی هفتگی و ماهانه را ببینید.

حجم معاملات و مومنتوم

حجم معاملات می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا مومنتوم یا شتاب حرکت قیمت سهم یا اوراق بهادار را شناسایی کند و روند قیمت را تأیید کند.

اگر حجم معاملات افزایش یابد، قیمت نیز به طور کلی در همان جهت حرکت می‌کند. یعنی اگر قیمت یک سهم در روند صعودی به افزایش خود ادامه دهد، حجم معاملات آن سهم نیز باید افزایش یابد و بالعکس.

افزایش قیمت و حجم معاملات
در روند صعودی نمودار بالا با افزایش حجم قیمت هم افزایش پیدا کرده است.

به عنوان مثال، فرض کنید سهام شرکت «خساپا» در یک ماه گذشته 10 درصد افزایش قیمت داشته است. سرمایه‌گذاری تصمیم می‌گیرد 1000 سهم از این شرکت را بخرد. او وضعیت شرکت را از نظر بنیادی تحلیل می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که درآمدها و سودآوری این شرکت در سال گذشته به طور مداوم افزایش یافته است.

با این حال، این سرمایه‌گذار مطمئن نیست که روند صعودی قیمت این سهم ادامه خواهد داشت یا نه و می‌ترسد پس از خرید او روند قیمت نزولی شود.

در این مثال، تحلیل حجم معاملات می‌تواند برای سرمایه‌گذار بسیار مفید باشد. او مشاهده می‌کند که طی ماه گذشته افزایش مداومی در حجم معاملات نماد خساپا وجود داشته است. او در تحقیقات خود همچنین متوجه می‌شود که حجم معاملات به بالاترین میزان خود در دو سال گذشته رسیده است و این سهم به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

این بررسی‌ها به سرمایه‌گذار سیگنال می‌دهد که قیمت سهام موردنظرش در حال افزایش است و به احتمال زیاد به صعود خود ادامه می‌دهد. بنابراین، افزایش حجم معاملات باعث می‌شود سرمایه‌گذار اقدام به خرید 1000 سهم از سهام نماد خساپا کند.

دستورالعملهای مهم برای استفاده از حجم معاملات بورس

در هنگام تحلیل حجم معاملات بورس و سایر بازارهای مالی معمولاً دستورالعمل‌هایی برای پی بردن به قدرت یا ضعف حرکت قیمت وجود دارد.

ما به عنوان معامله‌گر بیشتر ترجیح می‌دهیم وارد روندهای قوی شویم و از معامله کردن در حرکت‌های ضعیف خودداری کنیم – یا حتی ممکن است در حرکت‌های ضعیف بخواهیم در جهت مخالف روند وارد معامله شویم.

دستورالعمل‌های زیر در همه موقعیت‌ها صادق نیستند، اما به طور کلی می‌توانند شما را در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی راهنمایی کنند:

1. تأیید روند

در بازار رو به رشد باید شاهد افزایش حجم معاملات باشیم. برای بالا رفتن قیمت‌ها به افزایش حجم معاملات و استقبال بیشتر خریداران از سهام نیاز دارد. افزایش قیمت و کاهش حجم ممکن است نشان دهنده عدم علاقه خریداران باشد و این می‌تواند هشداری در مورد بازگشت احتمالی قیمت‌ها باشد.

شاید درک این موضوع برایتان سخت باشد، اما واقعیت این است که کاهش (یا افزایش) قیمت همراه با حجم کم سیگنال خوبی نیست. در مقابل، کاهش (یا افزایش) قیمت همراه با حجم معاملات زیاد، سیگنال قوی‌تری است که نشان‌دهنده تغییر در احساسات بازار است.

بیشتر بخوانید: میانگین حجم ماهانه چیست و چه کاربردی در بورس دارد؟

2. حرکت‌های فرسایشی و حجم

در یک بازار رو به رشد یا نزولی، ممکن است شاهد حرکت‌های فرسایشی یا خستگی (exhaustion moves) باشیم. این الگوها عموماً به صورت حرکات شدید قیمت همراه با افزایش شدید حجم هستند که نشان دهنده پایان احتمالی روند فعلی است.

دلیل شکل‌گیری حرکت‌های فرسایشی تعداد زیادی از فعالان بازار است که تصمیم می‌گیرند برای به دست آوردن بخشی از سود بازار صعودی وارد بازار شوند. در نتیجه ورود آن‌ها، حجم و قیمت برای آخرین بار در روند صعودی به شدت افزایش پیدا می‌کند و سپس بازار ریزش می‌کند.

در روند نزولی، کاهش قیمت در نهایت باعث خارج شدن تعداد زیادی از معامله‌گران از بازار می‌شود که این اتفاق موجب افزایش نوسانات قیمت و افزایش حجم می‌شود. پس از این جهش ناگهانی شاهد کاهش حجم خواهیم بود، اما اینکه حجم معاملات چه تأثیری در روند بازار در روزها، هفته‌ها و ماه‌های بعدی خواهد داشت را می‌توان با استفاده از سایر دستورالعمل‌های حجم تحلیل کرد.

3. نشانه‌های صعودی

حجم می‌تواند در شناسایی نشانه‌های صعودی مفید باشد. به عنوان مثال، تصور کنید حجم با کاهش قیمت افزایش یابد و سپس قیمت رشد کرده و به دنبال آن یک حرکت اصلاحی داشته باشد (کمی افت کند). اگر در حرکت اصلاحی نزولی، قیمت از کف سطح قبلی پایین‌تر نیاید، و اگر حجم معاملات در جریان این اصلاح کم باشد، معمولاً می‌توان این شرایط را یک نشانه صعودی تعبیر کرد.

4. تغییر روند قیمت و حجم

پس از یک روند طولانی صعودی یا نزولی، اگر قیمت همراه با حجم سنگین معاملات شروع به نوسان در یک محدوده خنثی کند، ممکن است نشانه این باشد که روند به زودی تغییر جهت داده قیمت رشد یا افت خواهد کرد.

5. شکست در مقابل شکست‌های کاذب و حجم

در ابتدای شکست یک محدوده یا الگوی نمودار دیگر توسط قیمت، افزایش حجم نشان دهنده قدرت حرکت است. افزایش جزئی یا کاهش حجم در هنگام شکست سطح، نشان دهنده ضعیف بودن حرکت قیمت و احتمال ناموفق بودن شکست است.

6. گذشته حجم

حجم را باید نسبت به گذشته اخیر بررسی کرد. با مقایسه حجم معاملات امروز با حجم 50 سال پیش نمی‌توان داده‌های مرتبطی به دست آورد. هر چه داده‌های مقایسه‌ای جدیدتر باشند، احتمالاً نتایج درست‌تری کسب خواهید کرد.

نکته: حجم اغلب به عنوان شاخص نقدینگی در نظر گرفته می‌شود، زیرا سهام یا بازارهایی که بیشترین حجم معاملات را دارند نقدشوندگی بیشتری داشته و برای معاملات کوتاه مدت بهتر هستند. حجم معاملات بورس بالا به معنای حضور خریداران و فروشندگان زیاد در بازار است.

خلاصه نکات استفاده از حجم در معاملات

 • حجم بالا یا افزایشی در یک روند صعودی می‌تواند نشانه فرصت خرید باشد.
 • کاهش حجم در روند صعودی ممکن است نشان دهد که زمان فروش و ذخیره سود معامله فرا رسیده است.
 • حجم بالا یا افزایشی در روند نزولی می‌تواند نشان دهنده این باشد که بهتر است از ورود به بازار خودداری کنید.
 • کاهش حجم در روند نزولی ممکن است نشانه تغییر احتمالی روند در آینده و زمان خرید باشد.
 • تحلیلگران در الگوهای نموداری پیشرفته‌تر، از جمله الگوهای سر و شانه و پرچم، از حجم برای تأیید روندها، تغییر روندها و شکست‌ها استفاده می‌کنند.

سؤالات متداول

حجم معاملات در بورس چیست؟

حجم معاملات، تعداد کل سهام یک اوراق بهادار است که در یک دوره زمانی معین معامله شده است.

حجم معاملات بورس را از کجا بررسی کنم؟

برای مشاهده حجم معاملات سهام شرکت‌های بورسی کافی است به وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی tsetmc.com رفته و نماد مد نظرتان را جستجو کنید.

حجم کم نشانه صعودی بودن بازار است یا نزولی بودن آن؟

حجم معاملات کم می‌تواند نشان دهنده عدم علاقه معامله‌گران به خرید یا فروش باشد. این بدان معناست که اگر در روند نزولی شاهد حجم کم معاملات باشیم، ممکن است نشانه صعودی شدن بازار در آینده نزدیک باشیم. اما اگر در روند صعودی حجم معاملات کم باشد می‌تواند یکی از نشانه‌های به پایان رسیدن روند صعودی باشد.

سخن پایانی

حجم معاملات بورس ابزاری مفید برای تحلیل روندها است و راه‌های زیادی برای استفاده از آن وجود دارد. از دستورالعمل‌های کلیدی ارائه شده در این مقاله می‌توانید برای ارزیابی قدرت یا ضعف روند سهام و همچنین بررسی اینکه آیا حجم، حرکت قیمت را تأیید می‌کند یا نشانه‌ای از تغییر جهت احتمالی آن است استفاده کنید.

حجم معاملات بورس ایران را در قسمت جستجوی نماد در صفحه اصلی وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مشاهده کنید.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
112 نظر
 1. سلام
  حجم معاملات توی سایت ره اورد و قسمت نمودار پیشرفته نمایش نمیده
  گزینشو کجا باید فعال کنم ؟

 2. سلام، در پنل معاملاتی، چه رابطه ی ریاضی بین “تعداد”، “حجم” و “قیمت” وجود داره؟
  برای نمونه در یک پنل خرید، تعداد 50، حجم 100.000 و قیمت 2000 درج شده است، مقدار پولی که برای خرید در این ردیف در صف هستند چقدر است؟ میانگین هر نفر چقدر است؟
  باتشکر

 3. سلام. با سپاس از توصیحات مفیدتون.
  سئوال: آیا میتوان گفت که حجم معاملات در سایت فن آوری بورس مجموع سهام خریداری شده و فروخته شده است؟ واگر جواب بله است پس چطور میتوانیم بفهمیم وقتی سهم منفی است ولی خریدار زیادی دارد؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله حجم معامللات یعنی تعداد سهامی که بین خریداران و فروشندگان دست به دست شده.
   بحث تشخیص قدرت خریداران یا فروشنده ها رو میتونید در دوره های تابلوخوانی و روانشناسی بازار که توسط کارگزاری آگاه برگزار میشه ببینید >> لیست کلاس ها

  1. سلام وقت بخیر
   حجم معاملات روزانه سهم در سایت tsetmc.com مشخصه. برای یک دوره چندروزه میتونید حجم ها رو با هم جمع کنید.

 4. سلام جناب جهاندیده …گاهی اوقات سهمی که صف فروش شده و تو قسمت خرید هم اردری نیست اما تو جدول میبینیم که تعدادی خرید ثبت شده و امار بالاتر هم میره بدون اینکه صف تغییری بکنه یا حتی قیمت بالا یا پایین بشه؟دلیلش چی میتونه باشه

  1. سلام وقت بخیر
   اینها سفارشات خارج از بازه مجاز هستن.
   اگه موس رو روی اینگونه سفارشات نگه دارید توضیح داده:
   سفارش خارج از بازه مجاز – این سفارشات بصورت معتبر تا لغو یا معتبر تا تاریخ X وارد سامانه معاملات شده و با توجه به بازه مجاز روز، قابل اجرا نمی‌باشند.

   1. سلام و عرض ادب
    مگر حجم معاملاتی که درج می شود، معاملات انجام شده نیست!؟

    1. سلام وقت بخیر
     حجم معاملات به معنای تعداد سهامی هست که معامله شده.

     1. سلام
      چه طوری میتونم کل سهام پالایش یکم رو با اپلیکیشن بفروشم؟ ۵ میلیونی خریدم، حجم فروش و قیمت و با توجه به چی باید بزنم ؟
      ممنون میشم پاسخ بدین

  1. حجم مانده در چه قسمتی؟
   اگه در لیست سفارشات ارسالی خودتون میبینید، به معنای حجمی از سفارش هست که هنوز انجام نشده

 5. حجم معاملات و ارزش معاملات چقدر باید باشد تا بگوییم یک سهام، سهامِ خوبی هست؟

  1. رقم دقیق و مشخصی وجود نداره
   حجم و ارزش معاملات رو با مقایسه کردن بهتر میشه سنجید
   مثلا حجم معاملات نسبت به متوسط حجم در یکماه گذشته

 6. سلام
  من سیصد هزار سهم از یک سهام دارم که مبلغ قابل توجهی میشه میخواستم بدونم یک جا برای فروش بزارم یا تعداد کم فرقی داره و کدوم باشه بهتره

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به حجم معاملات سهم داره
   اگه حجم معاملات پایین است و بازار کشش لازم رو نداره در چندین سفارش تقسیم کنید
   در سهام شرکتهایی که معاملات چندین برابر حجم مبناست مثل وتجارت، فولاد، فملی و موارد مشابه میتونید یکجا هم برای فروش بذارید
   گاهی با تقسیم کردن سفارش، میتونید با قیمت بهتری سهم رو بفروشیدش

 7. سلام.من سهام عدالت داشتم و ازاد کردم و ارزش سهام من در حال حاضر9میلیون هس سوالی که برام پیش اومده اینه چرا در حساب کاربری که در کارگزاری اگاه دارم دارایی منو زده صفر؟وقتی میخوام معامله کنم مثلا خرید کنم نمیتونم؟پس این 9 میلیون به چه دردی میخوره دقیقا؟جواب بدین ممنون میشم چون گیج شدم به کل

 8. سلام وقت بخیر. ممنون میشم کمکم کنید.
  من سهام بانک ملت رو بدون کدبورسی و با کد ملی خریدم حالا امروز کد بورسی کارگزاری مفید رو گرفتم. حالا چطور میتونم بیارمش تو لیست سهام کارگزاری مفید؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   باید در کارگزاری مفید درخواست تغییر کارگزار ناظر رو برای نماد وبملت ثبت کنید.
   با کارگزاری مفید تماس بگیرید تا راهنمایی کنن.

 9. سلام وقتتون بخیر
  در نمودار برخی سهام با این که سهم معامله ای نداره و با همون قیمتی که باز شده در انتهای ساعت معاملاتی بسته میشه ،قمیت پایانی در روز بعد میبینیم که بالا تر از قیمت بسته شدن امروز بوده و بصورت پلکانی رشد میکنه .دلیل چیه؟
  مگر قیمت پایانی مرتبط با نسبت حجم معاملات به حجم مبنا نیست؟حجم معاملات اگر صفر باشه ،چرا این رشد اتفاق می افتد؟

 10. موقع ریزش اگر سهم خوب حجم بخوره احتمال برگشت داریم چرا که سرمایه گذارای جدید وارد شدن و به احتمال قوی سهم حمایت خواهد شد. برعکس اگه موقع ریزش حجم معملات کم باشه یعنی خریدار پیدا نمیشه یا برداشت سرمایه گدارا اینه که سهم ریزش بیشتری خواهد داشت.

 11. سلام، من تازه وارد بورس شدم،تو دیده بان من یک سهام نوشته به اسم عیار که من این رو نه در کدال پیدا کردم نه در سایت شاخص که البته حجم معاملاتبشو هم صفر نوشته منظور از صفر یعنی چی؟

 12. وقت به خیر.
  چطور میشود سرانه خرید و فروش در کل بازار را بدست آورد و فهمید نسبت فروشنده قوی تر هست یا خریدار؟ منظورم نسبت های خریدار به فرو شنده یک نماد نیست .کل بازار منظورم هست. هرچی سرچ کردم همان توضیحات محاسبه خریدار به فروشنده نماد را توضیح داده اند.سپاس

  1. سلام
   p/e براساس قیمت روز و eps نمایش داده شده محاسبه میشه
   eps رو گاهی با تاخیر بروزرسانی میکنن
   کنارش هم نوشته که ” برای اطلاعات بیشتر به کدال مراجعه کنید.”

 13. سلام بزرگوار
  من تازه وارد بورس شدم فروش عرضه اولیه رو فراموش کردم.
  تو قسمت فروش عرضه نوشته قیمت و حجم برای فروش باید بالاترین قیمت رو وارد کرد و حجم هم همین طور؟؟؟؟

 14. سلام خسته نباشید استاد: در ابتدای صفحه بورسینه یک جدول آموزشی درج شده است و من از روی آن سئوال خود را در خصوص EPS و EP مطرح کردم و شما جواب قسمت اخر سئوال را درست دادید.
  لکن منظورم این بود که آیا ارقام این دو شاخص برای هر نماد به صورت روزانه و برخط در سامانه TSEمحاسبه و نمایش می یابد یا اینکه هفتگی یا ماهانه است؟ با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   متوجه منظورتون نمیشم. لینک صفحه رو بدید

 15. سلام خسته نباشید امروز ها سرتان خیلی خیلی شلوغ تر شده است.
  EPS و P/E هر نماد روزانه و به صورت لحظه ای محاسبه می شود و در بورسینه نمایش می یابد؟ متشکرم از پاسخی که خواهید داد.

  1. سلام وقت بخیر
   در حال حاضر چنین اطلاعاتی در بورسینس نمایش داده نمیشه.

  2. دوست عزیز تا جایی که اطلاع دارمeps به صورت دوره ای و توسط هییت مدیره مشخص میشود ولی p/e به صورت روزانه و با توجه به قیمت اتوماتیک محاسبه می گردد

 16. سلام سهامی خریدم به حجم ۷۲۰ و الان میخام همون ۷۲۰ حجم رو به قیمت روز بفروشم دلیل چیه خطا میده اولیه میگه بورس تایید کرد اما دومی میگه حجم شما کمتز است ولی ۷۲۰ هستش؟ ممنون میشم سریع پاسخ بدید.

 17. سلام چرا توی جدول عرضه و تقاضا بعضی نمادها در قسمت فروش، قیمت بیشتر از بازه درج شده؟ولی ما که سهام داریم بخوایم اینکارو بکنیم اخطار میده قیمت بیشتر از بازه هست؟

 18. سلام
  حجم معاملات کلی روچطوری حساب میکنن

  مثلا میگن امروز ۹ هزارملیارد تومن درصف خرید بودن

 19. درود
  اگر یک کد در یک روز معاملاتی روی یک سهام فرضن 10 معامله خرید انجام بده، تابلو چند تعداد معامله ثبت می کنه؟ یکی یا ده تا؟

  1. سلام و درود
   فکر میکنم 10 معامله ثبت میکنه، چون تعداد معامله ملاک هست

 20. حجم در بورس چه جوری هست مثلا ۶۴ سهم یعنی چی از کجا میگن برا فلان قدر پول اینقدر سهم لازمه

  1. ضرب و تقسیم ساده است.
   64 تا سهم بخواید بخرید قیمت هر سهم مثلا 300 تومن باشه، 64 رو ضربدر 300 میکنن میشه کل مقدار پولی که برای خریدش لازم دارید (به علاوه حدود نیم درصد کارمزد معاملات خرید)

 21. ببخشید فرمول خاصی داره برای تعیین حجم،از کجا بدونیم‌مثلا برای ۱۲۰ هزار تومان چقدر حجم لازمه؟میشه لطفا جواب بدید ممنون میشم

   1. سلام چرا توی جدول عرضه و تقاضا بعضی نمادها در قسمت فروش، قیمت بیشتر از بازه درج شده؟ولی ما که سهام داریم بخوایم اینکارو بکنیم اخطار میده قیمت بیشتر از بازه هست؟

 22. سلام خسته نباشید: سوالی را قبلا پرسیدم جواب ندادید. خلاصه سئوال ام این است ارقام مندرج در حساب سود و زیان یا ترازنامه شرکتهای بورسی به ریال است یا هزار ریال. بطور خاص سرمایه شرکتها در این حساب ها به ریال است یا به هزار ریال یا میلیون ریال و یا چیز دیگر. لطفا جواب بدهید

 23. سلام روزتون بخیر قبلا این سوال رو پرسیده بودم ولی جوابشو ندادید
  دلیل اینکه گاهی اوقات حجم پایین نمودار رنگش با کندل متفاوته چیه مثلا کندل سبز و حجم قرمزه یا بالعکس

  1. حجم پايين نمودار نسبت به روز قبلش سنجيده ميشه اگر بيشتر باشه سبزه اگر حجم كمتري خورده باشه قرمزه

   1. سلام حجم زیر نمودار بیانگر مجموع معاملات در همان کندل است .اگربرایند معاملات فروشندگان بیشتر از خریداران باشه هیستوگرام قرمز و اگر برایند معاملات خریداران از فروشندگان بیشتر باشد هیستوگرام سبز…..این که کندلی صعودی بسته میشود اما هیستوگرام قرمز است علتش این است که فروشندگان درخاست pendingخریداری با حجم xرا نتوانستند با فروش هایشان براورده کنند …لذا قیمت را نمیتوانند بایین بکشند ….چون شرط بایین اومدن قیمت این است درخاست pendingخریدی کامل شود ودرخاست بعدی صف فروش معلومشود که قیمت بایینتری است ….بس کندل صعودی بسته میشود اما فروشندگان معامله ی زیادی کردند اما حجم خریدار را براورده نکردند

 24. سلام خسته نباشید من فارس تعداد ۱۹۸ خرید کردم الان تعداد خرید منو ۳۱۰ نشون میده لطف میکنید علت رو به من بگین گیج شدم ممنون میشم

  1. سلام خسته نباشید
   در دیدبان بورس من از یه شرکت یه تعداد سهام زده شده اما قابل فروش نیست
   علت وجود اون تعداد سهام در دیدبان من چیه؟؟؟؟

 25. عرض سلام و خسته نباشید.اینکه گاهی اوقات حجم قرمز هست ولی کندل سبز به چه معناست؟

 26. سلام و خسته نباشید.
  1-حدود نرخ بازدهی(IRR) معقول برای یک سهم در شرایط اقتصادی ایران باید چقدر باشد ؟ و2-برای رشد سالانه EPS معمولا چه نرخی را باید در نظر گرفت. خواهشمند است حد اقل حدود این نرخ را بفرمایید.

  1. سلام وقت بخیر
   بازدهی معقول به نظر من باید بیش از تورم باشه که حداقل ارزش پول حفظ بشه!
   رشد سالانه EPS نمیشه نرخ مشخص و ثابتی در نظر گرفت چون به بزرگی و کوچکی شرکت، صنعت و چیزهای دیگه وابسته هست

 27. استاد ارجمندوگرامی جناب آقای شجاالدین جهاندیده از اینک با صبربردباری پاسخگویی پرسش هایمان هستید سپاسگزارم گوهر موجودارزشمند شما موجب دلگرمی ماست با آرزوی توفیق سربلندی برای شما

   1. اگه سهمی تو صف خرید دراز مدتیه، حجم معاملات بالا بره احتمال ریزش سهم زیاد میشه؟

  1. سلام، سیو سود یعنی وقتی به مقدار سود مشخص شده در معامله دست پیدا کردید، بخش یا کل دارایی رو بفروشید
   هدف از سیو سود اینه که سودهایی که بدست اوردید به دلیل کاهش مجدد قیمت سهم از بین نره

 28. سلام من میخواستم یه راهنمایی بهم بکنید من هم تازه وارد هستم و کمی سهام خریدم تا حدودی مطالعه هم کردم ممنون میشم راجع تمام گزینه های نمای بازار بورس یه توضیح مختصری بدید “در واقع همون تابلو خوانی”حس میکنم خیلی ها با این اعداد و ارقام و درصد ها و اصطلاحاتش مشکل داشته باشند

   1. فکر میکنم حجم های سبز به دلیل بیشتر بودن قیمت close از open میباشد و برای حجم های قرمز بالعکس.

   2. سلام
    امکانش هست بیشتر توضیح بفرمایید
    اگر شهریور ماه رو ببینید با اینکه حجم افزایش پیدا کرده ولی رنگش قرمز هست ؟؟؟!!!!

    1. سلام، اشتباه از من بود
     همونطور که آقای شیرالی اشاره کرد:
     حجم های سبز به دلیل بیشتر بودن قیمت بسته شدن از باز شدن میباشد و برای حجم های قرمز بالعکس.

     1. سلام جناب وقت بخیر
      لطفا در مورد بخشنامه جدید درباره حجم مبنا توضیح بفرمایید . ممنون

     2. سلام

      بر اساس مصوبه هفتم اسفندماه سازمان بورس مقرر کرد قانون حجم مبنا در بازارهای اول، دوم و بازار پایه فرابورس اجرا شود، درحالی‌که تاکنون حجم مبنا در فرابورس ایران عدد یک بود و عملا حجم مبنا اجرا نمی‌شد.

      بر اساس این مصوبه سازمان و طبق فرمول اجرای حجم مبنا در بورس تهران، حجم مبنا برای شرکت‌های فرابورسی نیز معادل 4 در 10,000 تعداد سهام هر شرکت -که سرمایه ثبت شده هر شرکت ملاک است- اعمال شود.

      حداقل ارزش مبنا در بازارهای اول و دوم فرابورس عدد 50 میلیارد ریال و در بازار پایه در تابلو زرد عدد 20 میلیارد ریال، در تابلو نارنجی عدد 10 میلیارد ریال و در تابلو قرمز عدد 5 میلیارد ریال به عنوان حداقل ارزش مبنا در نظر گرفته و اعمال می‌شود.

      حداکثر ارزش مبنا برای شرکت‌ها با سرمایه 20 هزار میلیارد ریال یا بالاتر، عدد 120 میلیارد ریال محاسبه می‌شود و برای شرکت‌هایی با سرمایه کمتر از 20 هزار میلیارد ریال، عدد 100 میلیارد ریال به عنوان حداکثر ارزش مبنا تعیین خواهد شد.

      چگونگی تعیین قیمت‌ها و ارزش حجم مبنا:

      در پایان چهارشنبه هر هفته و براساس آخرین قیمت پایانی در آخرین روز معاملاتی هفته، اعداد مربوط به حداقل و حداکثر حجم مبنا مورد محاسبه قرار می گیرد و به نسبت قیمت پایانی و برای هفته بعد نیز اعمال می شود.

      البته استثنائا از این هفته که حجم مبنا در روز دوشنبه اعمال می‌شود، مبنای قیمت پایانی نماد معامله در روز چهارشنبه هفته گذشته ملاک حجم مبنا قرار می‌گیرد و در سامانه معاملاتی اعمال می‌شود و از فردا معاملات بر مبنای حجم مبنای اعمال شده خواهد بود تا پایان روز چهارشنبه که مجدد بر اساس شرایط برای هر نماد، به‌روزرسانی برای هفته بعد صورت می گیرد.

      منبع کانال بورس فوری
      @boursefouri

 29. باسلام
  بهترین روش آموزش نمودار شمعی رو از کجا تهیه کنم ؟ ممنون میشم اطلاعاتی داشته باشین بگین؟
  و اینکه آقای جهاندیده شما روزی چند ساعت وقت خودتون رو به بورس میزارین و چقد طول می کشه تا یک معامله گر خوبی باشیم ؟ میدونم که جواب این سوال نامشخص و بستگی به خیلی چیزا داره ولی حدودی بفرمایین ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز شما می تونید آموزش کامل کندل ها و فیبوناچی به علاوه الگوهای هارمونیک و پرایس اکشن و الیوت رو که باید ملیون ها تومن هزینه کنید رو به صورت رایگان از آپارات دانلود کنید که مدرس دوره هم آقای احسان کامیابی هستند خودشون بورس باز هستند.داخل آپارات اسم کارگزاری مبین سرمایه رو سرچ بزنید آموزش ایشون بالا میاره که در قالب300 فایل 10 دقیقه ای تهیه شده

 30. باسلام- آقای جهان دیده کد معرف سایت همفکران رو بنده چی بزنم تخفیفش منو هم شامل بشه؟

 31. ببخشین مگه یک نماد حداکثر و حداقل 5درصد رشد نمیکنه پس چرا نماد سدشت در بازار دوم بورس قیمت پایانی اش 23 درصد رشد داشته است؟
  از 4344 به 5379 رسیده است؟

  1. در روز بازگشایی نمادها در بورس، دامنه نوسان وجود نداره و سهم میتونه بیش از 5 درصد نوسان داشته باشه
   روز بازگشایی، منظور روزی هست که معامله در نماد پس از چندمدت دوباره مجاز میشه

 32. در سایت باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه یه بخشی هست به نام کد معرف، اگه اون رو فعال کنیم 25 درصد تخفیف کارمزد میده من کد معرف رو از کجا پیدا کنم ممنون

 33. سلام
  کارمزد معاملات بورس اوراق بهادار تهران در سال 98 چقدر هست؟
  و طریقه محاسبه آن چطوری انجام میشه ممنون میشم توضیح روشنی بفرمایین بنده اطلاعات بورسی ام کم هست

  1. سلام،
   دوست عزیز جدول کارمزد معاملات رو در زیر ببینید:
   کارمزد ها در بورس

   بطور مثال اگه شما 1 میلیون تومان سهام بخرید حدودا 4700 تومان کارمزد از مبلغ معامله کسر میشه
   اگه شما به اندازه 1 میلیون تومان سهام بفروشید حدودا 9800 تومان کارمزد و مالیات از مبلغ معامله کسر میشه
   برای محاسبه کارمزد سایر رقم ها، مقدار معامله رو در اعدادی که روبروی ردیف «جمع کل» هست ضرب کنید.

 34. باسلام
  بنده چطوری می تونم در صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه گذاری کنم ضمنا کد بورسی دارم و عضو کارگزاری آگاه هستم ولی تازه به بورس اومدم و معامله ای انجام نداده ام
  ممنون

  1. سلام، وارد سایت صندوق مدنظرتون بشید و باهاشون تماس بگیرید تا راهنمایی کنن.
   نام صندوق رو نگفتید.
   برای خرید صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیازی به کدبورسی نیست.
   نوع دیگه ای از صندوق ها هستن با نام ETF که در بورس معامله میشن و مثل سهام میشه اونها رو خرید یا فروخت.
   برای پیدا کردن این صندوق های قابل معامله، در سایت tsetmc.com کلمه “صندوق” رو جستجو کنید

   1. باسلام مجدد آقای جهان دیده سود صندوق های مختلط چطوری محاسبه میشه
    مثلا در سایت fipiran نوشته بازدهی ماه 19 درصد – سه ماهه 55 ، و سالانه 123 درصد
    مثلا با سرمایه گذاری 10 میلیون تومانی؟
    و مدت پرداخت سودهاش ماهانه هست یا سه ماهه یا چی؟
    ممنون و مچر از پاسخگویی تان

    1. سلام، خود شما نوشتید بازدهی ماه 19 درصد، سه ماهه 55 و…
     یعنی در یکماه اخیر 19 درصد بازدهی داشته
     سه ماه گذشته 55 درصد و…
     این بازدهی ها مربوط به گذشته است و اگه مثلا 10 میلیون سرمایه گذاری میکردید در یک ماه میشد 11 میلیون و 900 هزارتومن
     در مورد نحوه پرداخت سود باید با صندوق تماس بگیرید

     1. باسلام
      در سایت بورس در قسمت سفارش، خریدهای درلیست انتظار سفارشی و فروش های سفارشی درج شده است مثلا در بخش فروش نوشته تعداد 2 – حجم 50 – قیمت 5450
      میخواستم بدونم آیا میشه مثلا از این حجم 25 واحد آن را بخریم یا باید همه سهم اون فروشنده که حجم آن 50 عدد هست را بخریم؟

     2. سلام، میشه بخشی از اون سفارشات رو خریداری کرد
      بنابراین نیازی نیست حتما کل حجم ارسال شده در سفارش انجام بشه
      اگه حجم سفارش 200 سهم هست، میتونه 50 تا یا هرتعدادیش معامله بشه و از حجم سفارش کسر بشه

 35. با سلام.
  بنده در بورس تازه وارد هستم. یه سوال که ذهنمو مشغول کرده اینه که مگه همیشه مقدار سهام فروخته شده با مقدار سهام خریداری شده در یک نماد برابر نیستند؟ یعنی اینکه اگه 200 هزار سهم توسط افرادی فروخته بشه این 200 هزارتا توسط افراد دیگری هم خریده میشه. درسته؟ پس چطور گفته میشه که در محدوده حمایت سهم اگر حجم معاملات بالا بره و قیمت سهم هم بالا بره نشان دهنده ورود پول به سهم بوده و در واقع فشار خرید زیاد شده. خوب یعنی چی؟ مگه میشه خرید بیشتر از فروش بشه. یعنی اگه کسی نباشه بفروشه پس خریدار سهم رو از کی میخره که باعث میشه حجم خرید از فروش بیشتر باشه؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید. با تشکر

  1. سلام،
   وقتی گفته میشه فشار خرید افزایش پیدا میکنه یعنی تعداد خریداران بیشتر میشه
   یا اینکه خریداران با حجم بالاتری خرید میکنن
   یعنی افزایش تقاضا به وجود میاد و وقتی افزایش تقاضا بیشتر از عرضه باشه، خریداران حاضر میشن قیمت بالاتری برای سهام بپردازن و همین موجب رشد قیمت میشه
   قانون عرضه و تقاضا ساده است، در این مطلب بیشتر توضیح دادیم

 36. با سلام و خسته نباشید.
  اگه در عرضه اولیه،حجم معاملات به یکباره زیاد بشه یعنی داره صف فروش تشکیل میشه.درسته؟؟؟

  1. سلام، در عرضه اولیه چیزی به عنوان صف فروش وجود نداره.
   در عرضه اولیه، سهام فقط توسط سهامدار عمده بفروش میرسه و اگر کسی خریدار نبود، ضامنی که تعیین شده کلیه سهام باقیمانده رو خریداری میکنه.
   البته با توجه به تجربه های فعلی، در عرضه های اولیه معمولا همه سهام تعیین شده برای فروش، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خریداری میشه.
   در روزهای معاملاتی بعد، معاملات آزاد بین خریداران و فروشندگان جریان پیدا میکنه و ممکنه صف خرید یا فروش تشکیل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی