اکوسیستم 4NEW: انرژی سبز برای استخراج ارزهای دیجیتال

با رشد عظیم ارزش بازار ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2017 و اوایل 2018، توجه بسیاری از فعالان کسب و کار به این حوزه جلب شد و انتظار می‌رود به دلیل مزایایی همچون شفافیت و قابلیت‌های نوین بلاک‌چین، این حوزه به رشد مستمر خود ادامه دهد.

بخش مهمی از این حوزه مربوط به فعالیت‌های مرتبط با استخراج ارز است.

اما استخراج ارز انرژی برق زیادی را مصرف می‌کند. در تاریخ مارس 2018، انرژی مصرفی برای استخراج بیت‌کوین، از مصرف انرژی کشور سنگاپور بالاتر رفت و رتبه 43 را از نظر میزان مصرف انرژی از آن خود کرد.

با افزایش میزان سختی استخراج بیت‌کوین، این میزان مصرف برق بازهم بیشتر می‌شود، زیرا ماینرها به برق بیشتری برای استخراج بیت‌کوین نیاز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

بخش عجیب این ماجرا این است که مصرف برق در این حوزه بصورت نمایی رشد می‌کند. با نرخ فعلی مصرف برق در استخراج بیت‌کوین،  این میزان مصرف در سال میلادی 2019، معادل رتبه بیستم از نظر مصرف برق در بین کشورهای دنیا خواهد بود.

این یک مشکل عظیم است و این مدل نمی‌تواند پایدار باشد.

زیرا دنیا در درجه اول به تولید برق از طریق سوزاندن نفت و ذغال سنگ متکی است که نه تنها به محیط زیست صدمه می‌زند، بلکه به طور کلی برای اقتصاد نیز مضر است. اگر بیت‌کوین تاثیر بزرگی روی عرضه زغال‌سنگ و نفت داشته باشد، هزینه هر کیلووات‌ انرژی نیز در کل دنیا افزایش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر، هر چقدر قیمت 1 بیت‌کوین افزایش یابد، افراد بیشتری به استخراج آن روی می‌آورند و با افزایش سختی استخراج، انرژی بیشتری برای بدست آوردن 1 بیت‌کوین موردنیاز خواهد بود.

بنابراین با رشد قیمت بیت‌کوین، میزان مصرف انرژی نیز افزایش می‌یابد. این چرخه تا جایی پیش می‌رود که در نتیجه افزایش تقاضای انرژی از سمت ماینرها، هزینه انرژی در دنیا به رقم بسیار بالاتری از رقم فعلی می‌رسد.

برای اینکه رشد عجیب مصرف انرژی شبکه بیت‌کوین را متوجه شوید به این آمار توجه کنید:

 • در 30 سپتامبر 2017، برق موردنیاز برای یک تراکنش بیت‌کوین معادل مصرف برق 7.5 خانوار آمریکایی بود.
 • در 31 دسامبر 2017، برق موردنیاز برای یک تراکنش بیت‌کوین معادل مصرف برق 10.5 خانوار آمریکایی بود.
 • در 31 مارس 2018، برق موردنیاز برای یک تراکنش بیت‌کوین معادل مصرف برق 30.5 خانوار آمریکایی بود.

می‌توانید نمودار رشد شاخص‌های مصرف انرژی دو ارز پرطرفدار بیت‌کوین و اتریوم را در ادامه مشاهده کنید:

شاخص مصرف برق بیت کوین

.

شاخص مصرف برق اتریوم

راهکار چیست؟

پروژه‌ 4NEW قصد دارد با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، یک اکوسیستم دوست‌دار محیط زیست بسازد که نیروی برق را با استفاده از دستگاه‌های تولید برق از زباله بدست می‌آورد.

روش کار این پروژه بسیار ساده است، فرایند تصفیه و تبدیل زباله به مواد طبیعی، انرژی موردنیاز برای فروش به شبکه‌های برق کشورها یا انرژی لازم برای انجام عملیات استخراج ارزهای دیجیتال را در مزارع استخراج (Mining farm) تولید می‌کند.

مدل کار پروژه 4NEW

 

هزینه تولید انرژی از این روش، از محل درآمد حاصل شده از طریق سرویس‌های جمع‌آوری زباله و فروش محصولات جانبی که در فرایند تولید برق تولید می‌شود، تامین می‌گردد. این کار تضمین‌کننده ادامه عملیات بصورت پایدار و با مقدار اندکی سود یا سربه‌سر خواهد بود.

هزینه 1 کیلووات برق در طول 50 سال گذشته بسیار پایدار بوده و با احتساب تورم، حدود 0.15 دلار قیمت داشته است. شایدبه دلیل نوآوری‌ها در تکنولوژی، ثبات قیمت برق در آینده نیز ادامه یابد.

با این حال، فاکتوری که بسیاری از اشخاص آنرا در نظر نگرفته‌اند، رشد انفجاری تکنولوژی بلاک‌چین در سطح دنیاست که باعث افزایش شدید در مصرف برق برای استخراج ارز می‌شود و می‌تواند قیمت برق را به میزان زیادی افزایش دهد.

پروژه‌ 4NEW این فرصت منحصربه‌فرد را داراست که بتواند عرضه محدود این انرژی را به ارز دیجیتال خود (توکن KWATT) متصل کند. در این اکوسیستم، هر توکن KWATT متضمن 1 کیلووات برق برای یک سال است. یعنی در واقع شما به تناسب تعداد توکن‌های KWATT که در اختیار دارید، صاحب مقداری انرژی برق خواهید بود.

پایداری اکوسیستم و توکن KWATT

هر ارز دیجیتال KWATT نماینده ظرفیت مشخصی از هش خواهد بود. این یک مفهوم جدید نیست، شرکت‌هایی همانند Giga Watt، آیتم‌های استخراج مشابهی را با هزینه کم ارائه می‌کنند ولی KWATT از یک لحاظ کاملا منحصربه‌فرد است.

KWATT هیچ هزینه‌ای بابت برق مصرف‌شده در استخراج ارز دریافت نمی‌کند، بلکه تنها هزینه‌ای که برای دارنده KWATT وجود دارد، مبلغی است که برای خرید توکن KWATT پرداخت می‌کند.

این موضوع به این معناست که دارنده ارز دیجیتال KWATT، می‌تواند ارز دیجیتال دلخواه خود را استخراج کند، بدون اینکه نیاز باشد حتی 1 ریال بابت مصرف برق (اضافی ناشی از استخراج) بپردازد.

انرژی برق برای اکوسیستم KWATT رایگان است، به همین دلیل برای دارندگان توکن KWATT نیز رایگان خواهد بود.

اما پروژه 4NEW چگونه می‌تواند پایدار باقی بماند؟

مدل کار 4NEW، تبدیل زباله به انرژی است. در این مدل، 4NEW به ازای پردازش زباله، درآمد کسب می‌کند و محصولات جانبی تبدیل زباله به برق مانند کود، مواد طبیعی و آب پاک نیز را نیز به فروش می‌رساند.

هزینه‌های اولیه برای شروع این کسب و کار از طریق فروش توکن تامین می‌شود و مخارج کلی دستگاه‌ها نیز از طریق جریان پول ایجاد شده از جمع‌آوری زباله و فروش محصولات جانبی بدست می‌آید.

علاوه بر این، 4NEW و تیم آن، مقداری از توکن KWATT (و در نتیجه مقداری از گنجایش استخراج ارز) را نگهداری می‌کنند تا یک جریان درآمد برای تامین هزینه‌های آتی پروژه داشته باشند.

ظرفیت استخراج ارز دیجیتال KWATT

مشکل‌ترین بخش طراحی ارز دیجیتال KWATT، تعیین مدلی برای تطابق با افزایش سختی استخراج ارز دیجیتال است. تیم پروژه می‌داند که با میزان هش تولیدی امروز در دستگاه‌های استخراج، در آینده مقدار کمتری ارز می‌تواند استخراج شود (به دلیل افزایش مداوم سختی استخراج).

برای حل این مشکل، تصمیم گرفته شده تا ارز دیجیتال، به جای یک نرخ خاص، بخشی از کل ظرفیت استخراج شبکه 4NEW را دربر داشته باشد. با اینکار، 4NEW می‌تواند ظرفیت استخراج خود را براساس نرخ‌های رقابتی در شبکه افزایش دهد. این نرخ دارای گسترش نمایی (exponential expansion)، یک استراتژی «سرمایه‌گذاری مجدد» از پیش‌تعیین‌شده خواهد بود که سرمایه موردنیاز برای آن، از محل مبالغ دریافتی از پرتفوی استخراج 4NEW و سایر جریان‌های درآمدی بدست می‌آید.

این مدل نه تنها پایداری انرژی رایگان را تضمین می‌کند، بلکه باعث پایدار ماندن قابلیت رقابت در فرایند استخراج می‌شود.

سفارشی‌سازی پرتفوی

(منظور از پرتفوی، سبد دارایی است.)
کاربران این اکوسیستم می‌توانند از بین 20 ارز دیجیتال برتر و قابل استخراج، ارز موردنظرشان را خودشان انتخاب کنند و تصمیم بگیرند انرژی که از داشتن ارز KWATT برایشان حاصل شده برای استخراج چه ارزی استفاده شود.
با انتخاب ارز موردنظر، مقدار هش موردنیاز برای استخراج آن ارز اختصاص داده می‌شود و سود کسب شده به حساب کیف پول 4NEW کاربر منتقل می‌شود.

الگوریتم‌های POW و POS

این دو مورد، الگوریتم‌های مختلف استخراج ارز دیجیتال هستند.
در ماه‌های گذشته، تیم توسعه اتریوم با درک اینکه لازم است راهکار بهتری برای پایداری سیستم در بلندمدت اتخاذ کند، برای پیاده‌سازی الگوریتم POS (مخفف Proof-of-Stake) قدم‌هایی برداشته است.

الگوریتم استخراج POW (مخفف Proof-of-Work) نیز به این زودی‌ها بطور کامل برچیده نخواهد شد، به همین دلیل گام‌های پیشگیرانه برای کاهش تاثیرات اقتصادی و محیطی که ناشی از ناکارآمدی این الگوریتم استخراج است باید برداشته شود. یکی از اهداف تیم 4NEW نیز حل مشکل این ناکارامدی است.

حتی اگر الگوریتم استخراج POW بطور کامل حذف گردد، برق اکوسیستم KWATT می‌تواند برای استخراج گسترده‌تر ارزهایی که با الگوریتم POS استخراج می‌شوند یا برای عرضه در شبکه‌‌های برق ملی به کار گرفته شود.

سایر منافع 

با توجه به اینکه هزینه‌های دستگاه‌های تبدیل زباله به برق، با درآمد حاصل از فروش محصولات جانبی و ارائه سرویس‌ها سربه‌سر می‌شود، برق تولید شده برای اکوسیستم 4NEW رایگان خواهد بود.

این عرضه مادام‌العمر انرژی رایگان، برای دارندگان توکن KWATT در دسترس خواهد بود (شما می‌توانید با کلیک روی این لینک، توکن KWATT را خریداری کنید).

علاوه بر همه این موارد، درآمد حاصل شده از طریق کارمزدهایی که شرکت از محل فروش انرژی به شبکه برق کشورها یا فروش برق به مزارع استخراج بدست آورده، به نمایندگی از دارندگان توکن KWATT برای رشد آتی پروژه و گسترش آن هزینه خواهد شد. این یکی از عوامل افزایش تقاضا برای توکن خواهد بود.

با 3 دستگاه تبدیل زباله به برق، ظرفیت خروجی، تقریبا به حدود 1 میلیارد کیلووات در سال می‌رسد. این ظرفیت می‌تواند این ارز دیجیتال را به یکی از برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار تبدیل کند.

دارندگان توکن KWATT چه سودی از این توکن می‌برند؟

هر توکن KWATT نماینده مقدار مشخصی برق است  (1 توکن نماینده 1 کیلووات‌ساعت برق در 1 سال است)
دارندگان توکن می‌توانند برای کسب سود، به انتخاب خودشان یکی از دو روش زیر را انتخاب کنند:

1 – برق تولیدشده که متناسب با تعداد توکن آنهاست را به شبکه برق کشور بریتانیا بفروشند.
2 – برق تولیدشده که متناسب با تعداد توکن آنهاست را به مزرعه استخراج ارز 4NEW اختصاص دهند.

در ابتدای هر سال (برای 50 سال آینده)، دارندگان توکن می‌توانند یکی از دو انتخاب فوق را انجام دهند، اگر انتخاب توسط فرد صورت نگیرد، مدیریت پروژه تصمیم می‌گیرد که برق تولیدی به کدامیک از دو بخش فوق اختصاص داده شود.

روش خرید توکن KWATT

توکن WATT در چندین صرافی و پلتفرم معاملاتی لیست شده است.

برای خرید توکن KWATT بهتر است ابتدا ارز اتریوم را خریداری کنید و سپس اتریوم را در یکی از سایت‌های زیر به KWATT تبدیل کنید:

صرافی غیرمتمرکز idex

پلتفرم معاملاتی cobinhood

سایت Bitforex

دلیل خرید اتریوم این است که حجم معاملات این توکن در مقابل اتریوم بیشتر از بیت‌کوین است.

برای نگهداری توکن KWATT نیاز است یک کیف پول سازگار با توکن‌های ERC20 داشته باشید.

دو کیف پول مرتبط که راهنمای آنرا می‌توانید در این صفحه بخوانید:

راهنمای سایت myetherwallet

راهنمای کیف پول metamask

جزییات بیشتر پروژه را در سایت آن بخوانید: 4new.io

شرح کامل را در فایل White paper مطالعه کنید: دانلود و خواندن

گروه تلگرام پروژه: https://t.me/FRNCoin

اگر سوال یا نظری در مورد این پروژه دارید در بخش دیدگاه بنویسید.

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

17 نظر
 1. ممنون .. میشه دو یا سه تا از ico هایی که خودتون سرمایه گذاری کردین را برام ایمیل کنید ..

 2. ممنون از توضیحاتتون .. سرمایه گذاری کردین خودتون … خواستم سرمایه گذاری کنم .. البته ریسکش را قبول دارم .. چون اطلاعاتم کافی نیست باید از تجربه شما استفاده کنم
  با تشکر

     1. به نظرم decion هم جز گزینه های مناسب هست، اگه خواستید برای معرفی تو سایتتون بررسی کنید
      به نظرتون تا چه میزان سرمایه گذاری تو عرضه اولیه یک ارز یا سکه منطقی و عاقلانه هست (تجربه شخصیتون مد نظرم هست به هر حال احتمالا شما تجربه این سرمایه گذاری ها رو دارید)

     2. صدها پروژه وجود داره و بررسی تک تک شون زمان زیادی میبره.
      نمیشه با چند دقیقه نگاه کردن به ICO تصمیم سرمایه گذاری گرفته بشه.
      decoin هم به نظرم چیز برجسته ای نداره و وارد یه بازار خیلی رقابتی هم شده ( ایجاد یه صرافی و کارت اعتباری متصل به ارز های دیجیتال)

      برای میزان سرمایه گذاری هم بستگی به خود پروژه داره که تا چه حد قابل اطمینانه و بیشتر به خود شخص مربوطه که چقدر میتونه ریسک کنه و قاعده ای کلی وجود نداره. من بیشتر از 1000 دلار تو یه پروژه سرمایه گذاری نمیکنم مگر اینکه واقعا پتانسیل زیادی ببینم.

      متنوع سازی سرمایه گذاری باید طوری باشه که از طرفی هم امکان پیگیری سرمایه گذاری های متعدد وجود داشته باشه و نه اونقدر کم که ریسک کارو بالا ببره.
      سرمایه گذاری توی ICO هایی که تو صنایع خیلی متفاوتی فعالیت میکنن عاقلانه تره تا اینکه کل سرمایه مثلا فقط در ICO هایی که قصد دارن اکسچنج راه بندازن انجام بشه.

 3. با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون…سوال من در مورد قیمت هر توکن بر حسب دلار میباشد که در جایی پیدا نکردم

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.