آموزش ساخت کیف پول کاغذی ریپل (با امنیت بالاتر)

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
blank

اگر به دنبال راه‌های ایمن برای نگهداری ارز دیجیتال ریپل هستید، قصد داریم در این مطلب از بورسینس یکی از بهترین راه‌ها را معرفی کنیم: کیف پول کاغذی ریپل ( Ripple paper wallet)

هرکسی که قصد دارد ارز ریپل را برای مدتی طولانی نگهداری کند بهتر است آنرا از پلتفرم معاملاتی یا صرافی خارج نماید و در یک والت امن که ترجیحا متصل به اینترنت نیست نگه دارد. یک والت کاغذی ریپل دقیقا نقش کم‌هزینه‌ترین و امن‌ترین روش نگهداری ریپل را ایفا می‌کند.

زیرا اگر ساخت والت کاغذی به درستی و در محیط امن انجام شود، فقط کسی که به کیف پول کاغذی دسترسی پیدا می‌کند می‌تواند کنترل وجوه شما را بدست بگیرد.

کیف پول کاغذی صرفا یک برگه کاغذ است که کلید خصوصی (Secret Key) و آدرس ریپل شما همراه با Qr code آنها روی آن چاپ شده است و با هر پرینتری امکان پرینت این کاغذ وجود دارد.

قبل از اینکه به مراحل ساخت کیف پول کاغذی ریپل بپردازیم، بهتر است کامپیوتری که قصد دارید از طریق آن کیف پول کاغذی را ایجاد نمایید بطور کامل با یک آنتی‌ویروس قوی و آپدیت شده اسکن شود.

آموزش قدم به قدم ایجاد و نگهداری والت کاغذی ریپل

برای هر ارز دیجیتال که قصد دارید کیف پول کاغذی ایجاد کنید، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی (آدرس والت) خواهد داشت. ایجاد این کلیدها با حروف و ارقام تصادفی و ابزارهای آنلاین تولیدکننده این جفت کلید صورت می‌گیرد.

قدم اول: ایجاد والت کاغذی

وارد سایت https://bithomp.com/paperwallet شوید (علاوه بر این سایت، سایت‌های زیاد دیگری نیز هستند که می‌توان در آنها کیف پول کاغذی ایجاد کرد ولی ابتدا از اعتبار سایت مطمئن شوید).

به محض ورود به صفحه مورد نظر کیف پول کاغذی بطور خودکار برای شما ایجاد می‌شود.

کیف پول کاغذی ریپل

با کلیک روی Generate New می‌توانید یک والت جدید بسازید.

با کلیک روی دکمه Print کیف پول کاغذی را روی یک برگه پرینت بگیرید.

نکته: برای امنیت بالاتر، قبل از کلیک روی دکمه Generate New می‌توانید اتصال خود را از اینترنت قطع کنید، ساختار این سایت به گونه‌ای طراحی شده که حتی در صورت قطع اتصال به اینترنت، والت جدید ریپل ساخته می‌شود.

بهتر است آدرس کیف پول (Address) را روی سیستم خود ذخیره کنید زیرا برای ارسال ریپل به این کیف پول به آن نیاز خواهید داشت و تایپ کردن آن از روی کاغذ مشکل خواهد بود.

آدرس والت همانند شماره حساب شماست و می‌توانید با اطمینان آنرا به دیگران ارسال کنید اما Secret key یا کلید محرمانه کیف پول نباید به هیچ عنوان برای کسی فاش شود، زیرا صرفا با داشتن این کلید، هرکسی می‌تواند والت شما را خالی کند.

قدم دوم: فعال‌سازی والت

همانطور که در مطلب آموزش خرید ریپل به آن اشاره کردیم، برای فعال‌سازی والت‌های ریپل نیاز است حداقل 20 ریپل به آنها ارسال شود. این مقدار ریپل به عنوان ذخیره اولیه در والت باقی می‌ماند و قابل برداشت نخواهد بود.

این 20 ریپل را می‌توانید از صرافی آنلاین یا کیف پولی دیگر به والت جدیدتان ارسال کنید.

راهنمایی: برای خرید ریپل می‌توانید در سایت localbitcoins، بیت‌کوین را به ریپل تبدیل کنید. امکان خرید بیت‌کوین نیز برای ایرانیان در localbitcoins با کارت شتاب مقدور است. راهنمای سایت localbitcoins را اینجا بخوانید

برای ارسال 20 ریپل، باید این مقدار را به آدرس کیف پول (Public address که به نام ripple address هم شناخته می‌شود) بفرستید. پس از ارسال 20 ریپل، از طریق یک Ripple explorer بررسی کنید که آیا والت فعال‌شده است یا خیر.

توجه داشته باشید که چنددقیقه طول می‌کشد تا تراکنش‌های ریپل تایید شوند. با این حال، تایید تراکنش‌ها در مواقعی خاص تا چندساعت نیز به طول می‌انجامد.

آدرس ریپل اکسپلورر: https://xrpcharts.ripple.com/#/graph

بررسی فعال‌بودن والت ریپل به این خاطر است که قبل از ارسال مبالغ زیاد به والت، از صحت کیف پول اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که با وارد کردن پابلیک آدرس در ریپل اکسپلورر پیام Account is not activated yet یا Account Not Found را مشاهده کردید به معنای این است که والت ریپل شما فعال نشده است.

دلیل فعال‌نشدن می‌تواند این باشد که یا کیف پول به درستی ساخته نشده (سایت مشکل داشته) یا اینکه شما 20 ریپل را به آدرس اشتباهی ارسال کردید یا اینکه باید مقدار بیشتری منتظر بمانید تا تراکنش ریپل تایید شود.

قدم سوم: انتقال ریپل از کیف پول کاغذی

شاید برای شما سوال پیش بیاید اگر مقداری ریپل به والت کاغذی انتقال دادیم، چگونه باید آنرا به دیگران ارسال کنیم؟

برای ارسال ریپل از کیف پول کاغذی، ابتدا باید کلید خصوصی (Secret key) والت را وارد یک کیف پول آنلاین کنید، به این ترتیب موجودی شما در آن والت قابل استفاده خواهد بود.

کیف پول‌های آنلاین و موبایلی زیادی هستند که از قابلیت import کلید خصوصی پشتیبانی می‌کنند، یکی از این والت‌ها اپلیکیشن coinomi است.

مطلب مرتبط: معرفی کیف پول coinomi

به دلیل وجود برنامه‌های فیک بسیار زیادی که هکرها برای دزدیدن ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند، همیشه فقط به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر که سایرین درباره آنها نظر داده‌اند اطمینان کنید.

با وارد کردن کیف پول کاغذی به یک کیف پول آنلاین یا موبایلی، دیگر امنیت کیف پول کاهش می‌یابد و اگر قصد داشتید مقداری ریپل را به مدت طولانی نگه داری کنید، بهتر است یک والت کاغذی دیگر ایجاد کنید.

ریسک‌های والت کاغذی

دزدی فیزیکی والت: شاید این مهمترین ریسک والت کاغذی باشد. هرگز نباید با تصور اینکه اشخاص از تکنولوژی سر در نمی‌آورند یا برایشان مهم نیست و دلایل دیگر، فاش کنید که دارای کیف پول کاغذی ارز دیجیتال هستید.
حتی نزدیک‌ترین افراد به شما ممکن است ناخواسته این اطلاعات را فاش کنند، بنابراین فقط خودتان باید از ایجاد کیف پول مطلع باشید.
اگر کسی بتواند والت کاغذی را به سرقت ببرد، کافیست مبلغ آنرا در یک اپلیکیشن Import کند و کیف پول را خالی نماید. هیچ راهی برای ردگیری و بازپس گرفتن مبالغ نیز وجود ندارد.

از بین‌رفتن والت: کیف پول کاغذی فقط یک برگه کاغذ است و یک برگه کاغذ به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. بنابراین نگهداری کیف پول کاغذی در مکانی که عوامل محیطی نتواند آسیبی به آن برساند مهم است.
به یاد بسپارید که در دنیای ارزهای دیجیتال اشتباهاتی همچون از دست دادن والت غیرقابل برگشت است.
می‌توانید برای اطمینان بیشتر، دو نسخه از یک والت تهیه کنید و در دو جا نگهداری نمایید تا در صورت از بین‌رفتن یکی از آنها، نسخه پشتیبان را داشته باشید.

خطای انسانی: کار با ارزهای دیجیتال نیاز به دقت بالایی دارد. در هنگام ارسال ارز کاملا هوشیار و آگاه باشید و بدانید در حال ارسال ارز به کدام والت هستید. شاید آدرسی که قصد دارید ریپل را به آن ارسال کنید قبلا ساخته شده و آدرس والت کاغذی شما نیست! بنابراین همیشه دوباره چک کنید که آدرس گیرنده، همان آدرس مدنظر شماست.

علاوه بر این، اگر والت کاغذی را در جای امنی نگهداری نکنید شاید به عنوان یک کاغذ باطله به دور انداخته شود.

سخن آخر

وقتی از طریق یکی از Ripple Explorer ها مشاهده کردید که والت‌تان فعال شده و مبلغ در آن وارد شده است، کار شما برای ساخت والت کاغذی ریپل به پایان رسیده است.

حال پس از انتقال مبلغ ریپل دلخواه به آن، باید کیف پول را در مکان امنی نگهداری کنید تا در آینده بتوانید آنرا به دلخواه خرج کرده یا بفروشید.

حتی می‌توانید با قرار دادن کیف پول در یک پوشش پلاستیکی یا پرس کردن آن، آنرا ضدآب کنید! یا برای اطمینان بیشتر، دو یا چندنسخه از والت کاغذی داشته باشید که البته اگر در مکان امنی نگهداری نشود با اینکار ریسک به سرقت رفتن آن کمی افزایش پیدا می‌کند.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
49 نظر
 1. سلام.من کیف پول کاغذی ریپل ساختم،میخوام از صرافی خرید کنم میگه تگ بفرست؟یعنی چی ؟

 2. سلام و ممنون از توضیحات کاملتون دو تا سوال دارم
  ۱- از اکسپلورر که فرمودید چطوری میتونیم موجودی کیف پول کاغذی رو چک کرد؟ باید آدرس عمومی رو وارد کرد یا رمز رو
  ۲- معتبرترین سایتها برای ساخت کیف پول کاغذی کدومن
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   1. رمز یا کلید خصوصی رو هیچ‌جا نباید وارد کنید، فقط زمانی که قصد خارج کردن مبالغ از کیف پول کاغذی رو دارید باید در یک کیف پول معتبر ایمپورت کنید.
   با وارد کردن آدرس کیف پول هست که میشه موجودی رو چک کرد
   2. برای ریپل این سایت رو بررسی کنید:
   xrppaperwallet.com

   1. سلام،استاد حدود چهار سوال پبش یک دوست برام یک پیام راجب با کیف پول کاغذی فرستاد که این پیام دارای دو رمز میباشد،العان بنده باید چگونه و با چه برنامه ی موجودیه کیف پولم را بگیرم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام خدمت استاد جهان دیده
  یک اینکه کیف پول کاغذی با وارد کردن اون ۲۰ ریپل خودش فعال میشه و میتونیم هر چقدر که میخاییم با خیاله راحت ریپل داخلش ذخیره کنیم یا باید کاره خاصی انجام بدیم تا فعال بشه ؟
  دوم اینکه اگر مثلا ۱۰ساله دیگه من خاستم ریپل هارو خرج کنم که توی کیف کاغذیم ذخیره کرده بودم، باز هم باید ۲۰ ریپل دیگه بدم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   20 ریپل برای فعالسازی آدرس ریپل هست و کار خاصی دیگه ای نیاز نیست انجام بدید.
   اگه رقم بالایی میخواید در کیف پول کاغذی نگه دارید، اول مقدار کمی به کیف پول بفرستید مثلا 50 ریپل و بعد موجودی کیف پول رو با ripple explorer بررسی کنید تا از صحت کار مطمئن بشید.
   اگه موجودی اوکی بود، مبالغ بالاتر رو با خیال راحتتر میشه انتقال داد.
   برای برداشت از کیف پول، دیگه نیازی نیست 20 ریپل پرداخت کنید.

 4. اگر کیف پول کاغذی رو با هر سایت مطمینی بسازیم – اگر اون سایت بعدا یه مشکلی براش پیش بیاد مجدد موجودی کیف پول کاغذی ما سر جاش هست و میتونیم از طریق کیف پول های موبایلی فعال در اون زمانی که میخوایم انتقال موجودی بدیم و رمز ارز خودمون بفروشیم؟

  1. سلام، بیتکوین شما در اون سایت نیست که نگران از دست رفتنش باشید. کیف پول صرفا کلید دسترسی شما به بلاکچین هست و اگه کلید خصوصی رو امن نگهداری کنید هیچ جای نگرانی نداره.

 5. سلام ممنون از مطلب مفیدتون
  یه سوال داشتم
  با توجه به اینکه در خونه پرینتر ندارم و چاپ کیف پول کاغذی در کافی نت ها مطمئنا ریسک خیلی زیادی داره
  میتونم فایل چاپی کیف پول کاغذی رو در یک فلش مموری ذخیره کنم و برای امنیتش در موارد لزوم که میخوام فایل رو در کامپیوتر باز کنم اینترنت رو خاموش کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   میتونید اینکارو انجام بدید ولی امنیتش زمانی که روی کاغذ چاپ کنید خیلی بیشتره.
   چون هدف کیف پول کاغذی اینه که کلید خصوصی شما در فضای دیجیتال نباشه و این کلید خصوصی رو روی یک کاغذ چاپ کرده و بصورت فیزیکی نگهداری کنید.

 6. سلام اون بیست ریپل که واریز میکنیم توی والت آیا قابل انتقال به والت دیگه رو داره مثلا یه والت ساختیم به هر دلیل دیگه نمیخوایمش و میخواییم یه والت دیگه بسازیم یا جای دیگه والت داریم ایا میشه تمام موجودی بیست ریپل انتقال بدیم و موجودی این والت صفر غیر فعال بشه؟

  1. سلام، 20 ریپل برای فعالسازی هر آدرس ریپل لازمه و غیرقابل برداشته.

   1. یهنی اگه رمز والت لوبره و کیف قبلو دیگه نخوام نگه دارم کل موجودی منهای 20ریپل فقط میشه به والت جدید انتقال داد؟ و در والت جدید بیست ریپل دیگه کم میشه!؟ تقریبا برای یه والت فقط دویست هفتاد هزارتومان خرجشه.

    1. همونطور که عرض شد، 20 ریپل سوخت میشه و میره.
     به هر کیف پول جدیدی که خودتون ساختید بخواید بفرستید بازم 20 ریپل در کیف پول جدید کسر میشه.
     بنابراین باید از کیف پول مراقبت کنید که دیگه نیازی نباشه آدرس ریپل جدید بسازید

 7. با سلام
  اگر من ورود به کیف پول رو با اثر انگشت فعال کنم بازم امنیتش کمه ؟

  1. سلام، باز کردن با اثر انگشت امنیت خوبی داره ولی بهتره اقدامات دیگه هم انجام بگیره مثلا اگه روی کیف پول میشه پین کد گذاشت، بهتره برای انجام تراکنش ها پین کد تعریف کنید.

 8. سلام چطوری باید ارزو انتقال داد ب کیف پول؟ من هر چی خوندم هیچی نفهمیدم یکم ب زبان ساده توضیح بدید من الان خریدم تو سایت نشون میده مثلا انقد تعداد دارم حالا چجوری ببرم کیف نمیدونم و یا چجوری برگردونم

  1. سلام، وقت بخیر
   برداشت از سایت رو بزنید، از شما یه آدرس میخواد
   این آدرس رو باید از کیف پول تون با کلیک روی دکمه Receive بدست بیارید
   توجه کنید که 20 ریپل برای فعالسازی کیف پول (برای بار اول) نیاز هست که با انتقال به کیف پول از موجودی شما کسر میشه و قابل برداشت هم نخواهد بود

 9. سلام جناب جهاندیده.

  1.فرض کنید من کیف پول تراست ولت رو نصب کردم یا هر کیف پول دیگه ای رو. 12 کلمه رو هم نوشتم و برای ارزهایی مثل اتریوم نیز کلیدهای خصوصی و عمومیش رو یاداشت کردم. بعد از اون هم فرض کنید کیف پول رو هم برای امنیت بیشتر از گوشیم حذف کردم در اینصورت آیا این کلید خصوصی امنه یعنی تفاوتی با کیف پول سرد نداره که ( چون بعد از یادداشت کردن کلید خصوصی حذفش کردم میشه کیف پول سرد دیگه؟ به نظر خودم این روش سرد میشه چون والت رو حذف کردم دیگه والتی تو گوشیم نیست که بخواد هک بشه و فقط برای ذخیره و سرمایه گذاری ازش استفاده خواهم کرد؟

  2. در ضمن سوال مهم اینه امکان نداره تراست ولت ببینه این کلید خصوصی فعالیتش کمه حذف کنه؟ چون این کلیدیهای خصوصی اگر در درست سازنده کیف پول باشه بعد چندسال میتونه کلاهبردار از آب در بیاد و غیبش بزنه و بتونه حساب های مارو خالی کنه. و ما هم دلمون رو خشک کنیم که مثلا کیف پول کاعذی داریم و هیچی دستش نمیرسه در حالیکه از نزدیکترین کلاهبردار که با ما نزدیکه میتونه باشه بی خبر باشیم. شما برای سرمایه گذاری بلند مدت 5 ساله این روش رو توصیه می کنید؟!

  1. سلام وقت بخیر
   1. کیف پول هایی مثل تراست ولت صرفا یه رابط هستن بین کاربر و بلاکچین.
   با حذف کیف پول، هیچ چیزی از بین نمیره فقط دسترسی شما از موجودی‌تون گرفته میشه (اگر کلید خصوصی رو یادداشت کرده باشید میتونید موجودی رو در کیف پول دیگه ای بازیابی کنید).
   راهکاری که کیف پول رو نصب کنید بعد پشتیبان بگیرید و پاکش کنید چندان امن نیست.
   به جای اینکار بهتره کیف پول کاغذی بسازید. سایتهایی هستن که امکان ساخت کیف پول کاغذی رو بصورت آفلاین به شما میدن. یعنی وارد سایت میشید، اینترنت رو قطع میکنید و کیف پول رو میسازید. این روش به نظرم ایمن تر هست.
   2. این کیف پول ها دسترسی به کلید خصوصی و موجودی کاربران ندارند. ادعای خودشون اینه.
   هیچ کس کیف پول شما رو برای بررسی فعال بودن یا نبودن رصد نمیکنه.
   برای سرمایه گذاری بلندمدت، کیف پول کاغذی گزینه خیلی خیلی بهتریه.

 10. سلام. اگر من ابتدا یه کیف پول کاغذی ایجاد کنم و مثلا ۴۰واحد ارز ریپل بخرم و درونش بریزم،۲۰ریپل بابت هزینه بلاک میشه و سرمایم میشه ۳۰ریپل.تا اینجا درسته و مشکلی نیست.
  ولی در آینده میخوام کیف پول سخت افزاری مثل لجر بخرم،اگر بخوام تمام ریپل داخل کیف پول کاغذی رو به کیف پول سخت افزاری منتقل کنم،
  ۱- آیا میشه این کارو کرد؟
  ۲-تمام ۵۰ریپل منتقل میشه یا اون ۲۰تا بلاک میمونه و ۳۰تای بقیش منتقل میشه؟ که در این صورت مجدد ۲۰ریپل تو کیف جدید بلاک میشه و سرمایم میشه ۱۰ریپل؟!

 11. سلام و خسته نباشید
  میتوانیم از کلید خصوصی که در اختیار داریم مثلا در والت اتومیک ایجاد شده در کوینومی ایمپورت کنیم یعنی میشه آدرس را از یک والت به والت دیگر انتقال داد
  متشکر

 12. سلام
  چطوری میشه روی کلید خصوصی هنگام ساختن کیف پول کاغذی ریپل هم ، مثل کیف پول بیت کاغذی بیت کوین پسورد گذاشت؟

    1. سلام
     من مقداری ریپل میخوام خرید کنم برای آینده
     ولی هیچ اطلاعی ندارم لطفا راهنمایی کنید خرید و ذخیرشو

 13. سلام
  درباره اصطلاح «تگ» یا «مِمو» تو کیف پول های ریپل توضیح میدید؟ اصلا برا چیه؟ تو کیف پولی مثل کوینومی چیزی بنام تگ وجود نداره. تو این کیف پول کاغذی هم همچین چیزی نیست. پس واسه چیه؟

  1. سلام، تگ یا ممو رو میشه معادل آی دی تراکنش دونست
   برای تشخیص اینکه تراکنش ها مربوط به چه کسی هست از این آی دی استفاده میشه
   مخصوصا در اکسچنج هایی مانند بایننس، برای دریافت ارزهایی مثل ریپل و استلار به شما آی دی ارائه میشه تا در زمان ارسال وارد کنید
   کیف پول های مستقلی مثل کیف پول های کاغذی، یا کیف پول های سخت افزاری، یا کیف پول هایی که بصورت نرم افزار روی دسکتاپ و موبایل وصل میشن، نیاز به تگ یا ممو ندارند
   البته در کیف پول های نرم افزاری برای ارسال مبالغ، امکان وارد کردن ممو و تگ وجود داره

 14. سلام و خسته نباشید
  آیا پول کاغذی رو میشه واسه هر ارزی ساخت ؟؟ مثل ارزهای نا آشنا یا با رنکینگ ضعیف
  اگه میشه این کارو کرد میتونید راهنمایی کنید .
  با تشکر

  1. سلام، میشه گفت برای تمام ارزها میشه .
   کیف پول کاغذی اساسا یه کاغذ هست که کلید خصوصی و آدرس کیف پول روی اون بصورت QR code چاپ شده و چیز خاصی نیست
   میتونید نام ارز رو با اصطلاح paper wallet جستجو کنید
   مثلا litecoin paper wallet

 15. سلام
  سایت اصلی ریپل له هیچ عنوان امکان ساخت گیف پول رو فراهم نمیکنه این چه ارزی هست که در خودش این قابلیت رو قرار نداده تا کاربر امنیت بالاتری داشته باشه !

 16. سلام
  مثلا یه کیف کاغذی ریپل دارم و از دوستم رپیل خریدم و می خام مو جودیمو چک کنم که امده یا نیامده باید چی کار کنم
  ممنون می شم جواب بدین

 17. قیمت کیف پول کاغذی برای بیت کویت چقدر هست؟طرز استفاده از آن چگونه هست؟

 18. با سلام خدمت دوستان گرامی خصوصا اقای جهاندیده

  برای سرمایگذاری طولانی مدت کدوم والت رو پیشنهاد میدین ؟
  Exodus , paper , toste , exarpy?
  یا هر پیشنهادی که خودتون دارن
  با تشکر از لطفتون

 19. سلام
  من حسابی گیج شدم. تصمیم دارم مقداری ریپل برای سرمایه گذاری بلند مدت بخرم ولی نمیدونم کدوم کیف مطمئن تره. کیف کاغذی که فرمودید ریسک کپی کلید خصوصی توسط سایت رو داره و کیف سخت افزاری هم نمیدونم از این فروشنده های لجر نانو اس در ایران کدوم قابل اعتماد هستند که خیالم بابت آکبند بودن کیف راحت باشه. لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام، این ریسکی که برای کیف پول کاغذی وجود داره همون طور که اشاره کردیم با قطع کردن اینترنت به میزان زیادی از بین میره
   اما اگه قصد خرید کیف پول لجر رو دارید، در حال حاضر تقریبا 2 میلیون تومان هست
   آکبندبودن کیف پول مشخصه و اگه آکبند نباشه راحت متوجه میشید

 20. سلام
  اینکه فرمودید قبل از ایجاد کیف پول کاغذی از اعتبار سایت مطمئن شوید اولا چجوری میشه فهمید سایت معتبره؟ و ثانیا چه ریسک های میتونه داشته باشه اگر نادانسته از سایتی معتبر استفاده نشه؟

  1. سلام، با جستجوی نام سایت و خواندن review ها و نظرات سایرین میتونید از کارکرد سایت اطمینان بیشتری داشته باشه
   ریسکش اینه که سایت موردنظر کلید خصوصی کیف پولی که شما ایجاد میکنید رو ذخیره کنه و بعد بتونه کیف پول شما رو به این طریق خالی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی