آموزش ساخت کیف پول کاغذی ریپل (با امنیت بالاتر)

اگر به دنبال راه‌های ایمن برای نگهداری ارز دیجیتال ریپل هستید، قصد داریم در این مطلب از بورسینس یکی از بهترین راه‌ها را معرفی کنیم: کیف پول کاغذی ریپل ( Ripple paper wallet)

هرکسی که قصد دارد ارز ریپل را برای مدتی طولانی نگهداری کند بهتر است آنرا از پلتفرم معاملاتی یا صرافی خارج نماید و در یک والت امن که ترجیحا متصل به اینترنت نیست نگه دارد. یک والت کاغذی ریپل دقیقا نقش کم‌هزینه‌ترین و امن‌ترین روش نگهداری ریپل را ایفا می‌کند.

زیرا اگر ساخت والت کاغذی به درستی و در محیط امن انجام شود، فقط کسی که به کیف پول کاغذی دسترسی پیدا می‌کند می‌تواند کنترل وجوه شما را بدست بگیرد.

کیف پول کاغذی صرفا یک برگه کاغذ است که کلید خصوصی (Secret Key) و آدرس ریپل شما همراه با Qr code آنها روی آن چاپ شده است و با هر پرینتری امکان پرینت این کاغذ وجود دارد.

قبل از اینکه به مراحل ساخت کیف پول کاغذی ریپل بپردازیم، بهتر است کامپیوتری که قصد دارید از طریق آن کیف پول کاغذی را ایجاد نمایید بطور کامل با یک آنتی‌ویروس قوی و آپدیت شده اسکن شود.

آموزش قدم به قدم ایجاد و نگهداری والت کاغذی ریپل

برای هر ارز دیجیتال که قصد دارید کیف پول کاغذی ایجاد کنید، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی (آدرس والت) خواهد داشت. ایجاد این کلیدها با حروف و ارقام تصادفی و ابزارهای آنلاین تولیدکننده این جفت کلید صورت می‌گیرد.

قدم اول: ایجاد والت کاغذی

وارد سایت https://bithomp.com/paperwallet شوید (علاوه بر این سایت، سایت‌های زیاد دیگری نیز هستند که می‌توان در آنها کیف پول کاغذی ایجاد کرد ولی ابتدا از اعتبار سایت مطمئن شوید).

به محض ورود به صفحه مورد نظر کیف پول کاغذی بطور خودکار برای شما ایجاد می‌شود.

کیف پول کاغذی ریپل

با کلیک روی Generate New می‌توانید یک والت جدید بسازید.

با کلیک روی دکمه Print کیف پول کاغذی را روی یک برگه پرینت بگیرید.

نکته: برای امنیت بالاتر، قبل از کلیک روی دکمه Generate New می‌توانید اتصال خود را از اینترنت قطع کنید، ساختار این سایت به گونه‌ای طراحی شده که حتی در صورت قطع اتصال به اینترنت، والت جدید ریپل ساخته می‌شود.

بهتر است آدرس کیف پول (Address) را روی سیستم خود ذخیره کنید زیرا برای ارسال ریپل به این کیف پول به آن نیاز خواهید داشت و تایپ کردن آن از روی کاغذ مشکل خواهد بود.

آدرس والت همانند شماره حساب شماست و می‌توانید با اطمینان آنرا به دیگران ارسال کنید اما Secret key یا کلید محرمانه کیف پول نباید به هیچ عنوان برای کسی فاش شود، زیرا صرفا با داشتن این کلید، هرکسی می‌تواند والت شما را خالی کند.

قدم دوم: فعال‌سازی والت

همانطور که در مطلب آموزش خرید ریپل به آن اشاره کردیم، برای فعال‌سازی والت‌های ریپل نیاز است حداقل 20 ریپل به آنها ارسال شود. این مقدار ریپل به عنوان ذخیره اولیه در والت باقی می‌ماند و قابل برداشت نخواهد بود.

این 20 ریپل را می‌توانید از صرافی آنلاین یا کیف پولی دیگر به والت جدیدتان ارسال کنید.

راهنمایی: برای خرید ریپل می‌توانید در سایت localbitcoins، بیت‌کوین را به ریپل تبدیل کنید. امکان خرید بیت‌کوین نیز برای ایرانیان در localbitcoins با کارت شتاب مقدور است. راهنمای سایت localbitcoins را اینجا بخوانید

برای ارسال 20 ریپل، باید این مقدار را به آدرس کیف پول (Public address که به نام ripple address هم شناخته می‌شود) بفرستید. پس از ارسال 20 ریپل، از طریق یک Ripple explorer بررسی کنید که آیا والت فعال‌شده است یا خیر.

توجه داشته باشید که چنددقیقه طول می‌کشد تا تراکنش‌های ریپل تایید شوند. با این حال، تایید تراکنش‌ها در مواقعی خاص تا چندساعت نیز به طول می‌انجامد.

آدرس ریپل اکسپلورر: https://xrpcharts.ripple.com/#/graph

بررسی فعال‌بودن والت ریپل به این خاطر است که قبل از ارسال مبالغ زیاد به والت، از صحت کیف پول اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که با وارد کردن پابلیک آدرس در ریپل اکسپلورر پیام Account is not activated yet یا Account Not Found را مشاهده کردید به معنای این است که والت ریپل شما فعال نشده است.

دلیل فعال‌نشدن می‌تواند این باشد که یا کیف پول به درستی ساخته نشده (سایت مشکل داشته) یا اینکه شما 20 ریپل را به آدرس اشتباهی ارسال کردید یا اینکه باید مقدار بیشتری منتظر بمانید تا تراکنش ریپل تایید شود.

قدم سوم: انتقال ریپل از کیف پول کاغذی

شاید برای شما سوال پیش بیاید اگر مقداری ریپل به والت کاغذی انتقال دادیم، چگونه باید آنرا به دیگران ارسال کنیم؟

برای ارسال ریپل از کیف پول کاغذی، ابتدا باید کلید خصوصی (Secret key) والت را وارد یک کیف پول آنلاین کنید، به این ترتیب موجودی شما در آن والت قابل استفاده خواهد بود.

کیف پول‌های آنلاین و موبایلی زیادی هستند که از قابلیت import کلید خصوصی پشتیبانی می‌کنند، یکی از این والت‌ها اپلیکیشن coinomi است.

مطلب مرتبط: معرفی کیف پول coinomi

به دلیل وجود برنامه‌های فیک بسیار زیادی که هکرها برای دزدیدن ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند، همیشه فقط به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر که سایرین درباره آنها نظر داده‌اند اطمینان کنید.

با وارد کردن کیف پول کاغذی به یک کیف پول آنلاین یا موبایلی، دیگر امنیت کیف پول کاهش می‌یابد و اگر قصد داشتید مقداری ریپل را به مدت طولانی نگه داری کنید، بهتر است یک والت کاغذی دیگر ایجاد کنید.

ریسک‌های والت کاغذی

دزدی فیزیکی والت: شاید این مهمترین ریسک والت کاغذی باشد. هرگز نباید با تصور اینکه اشخاص از تکنولوژی سر در نمی‌آورند یا برایشان مهم نیست و دلایل دیگر، فاش کنید که دارای کیف پول کاغذی ارز دیجیتال هستید.
حتی نزدیک‌ترین افراد به شما ممکن است ناخواسته این اطلاعات را فاش کنند، بنابراین فقط خودتان باید از ایجاد کیف پول مطلع باشید.
اگر کسی بتواند والت کاغذی را به سرقت ببرد، کافیست مبلغ آنرا در یک اپلیکیشن Import کند و کیف پول را خالی نماید. هیچ راهی برای ردگیری و بازپس گرفتن مبالغ نیز وجود ندارد.

از بین‌رفتن والت: کیف پول کاغذی فقط یک برگه کاغذ است و یک برگه کاغذ به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. بنابراین نگهداری کیف پول کاغذی در مکانی که عوامل محیطی نتواند آسیبی به آن برساند مهم است.
به یاد بسپارید که در دنیای ارزهای دیجیتال اشتباهاتی همچون از دست دادن والت غیرقابل برگشت است.
می‌توانید برای اطمینان بیشتر، دو نسخه از یک والت تهیه کنید و در دو جا نگهداری نمایید تا در صورت از بین‌رفتن یکی از آنها، نسخه پشتیبان را داشته باشید.

خطای انسانی: کار با ارزهای دیجیتال نیاز به دقت بالایی دارد. در هنگام ارسال ارز کاملا هوشیار و آگاه باشید و بدانید در حال ارسال ارز به کدام والت هستید. شاید آدرسی که قصد دارید ریپل را به آن ارسال کنید قبلا ساخته شده و آدرس والت کاغذی شما نیست! بنابراین همیشه دوباره چک کنید که آدرس گیرنده، همان آدرس مدنظر شماست.

علاوه بر این، اگر والت کاغذی را در جای امنی نگهداری نکنید شاید به عنوان یک کاغذ باطله به دور انداخته شود.

سخن آخر

وقتی از طریق یکی از Ripple Explorer ها مشاهده کردید که والت‌تان فعال شده و مبلغ در آن وارد شده است، کار شما برای ساخت والت کاغذی ریپل به پایان رسیده است.

حال پس از انتقال مبلغ ریپل دلخواه به آن، باید کیف پول را در مکان امنی نگهداری کنید تا در آینده بتوانید آنرا به دلخواه خرج کرده یا بفروشید.

حتی می‌توانید با قرار دادن کیف پول در یک پوشش پلاستیکی یا پرس کردن آن، آنرا ضدآب کنید! یا برای اطمینان بیشتر، دو یا چندنسخه از والت کاغذی داشته باشید که البته اگر در مکان امنی نگهداری نشود با اینکار ریسک به سرقت رفتن آن کمی افزایش پیدا می‌کند.

 

 خرید بهترین کیف پول بیت کوین و ارزهای دیجیتال

26 نظر
 1. سلام و خسته نباشید
  میتوانیم از کلید خصوصی که در اختیار داریم مثلا در والت اتومیک ایجاد شده در کوینومی ایمپورت کنیم یعنی میشه آدرس را از یک والت به والت دیگر انتقال داد
  متشکر

 2. سلام
  چطوری میشه روی کلید خصوصی هنگام ساختن کیف پول کاغذی ریپل هم ، مثل کیف پول بیت کاغذی بیت کوین پسورد گذاشت؟

    1. سلام
     من مقداری ریپل میخوام خرید کنم برای آینده
     ولی هیچ اطلاعی ندارم لطفا راهنمایی کنید خرید و ذخیرشو

 3. سلام
  درباره اصطلاح «تگ» یا «مِمو» تو کیف پول های ریپل توضیح میدید؟ اصلا برا چیه؟ تو کیف پولی مثل کوینومی چیزی بنام تگ وجود نداره. تو این کیف پول کاغذی هم همچین چیزی نیست. پس واسه چیه؟

  1. سلام، تگ یا ممو رو میشه معادل آی دی تراکنش دونست
   برای تشخیص اینکه تراکنش ها مربوط به چه کسی هست از این آی دی استفاده میشه
   مخصوصا در اکسچنج هایی مانند بایننس، برای دریافت ارزهایی مثل ریپل و استلار به شما آی دی ارائه میشه تا در زمان ارسال وارد کنید
   کیف پول های مستقلی مثل کیف پول های کاغذی، یا کیف پول های سخت افزاری، یا کیف پول هایی که بصورت نرم افزار روی دسکتاپ و موبایل وصل میشن، نیاز به تگ یا ممو ندارند
   البته در کیف پول های نرم افزاری برای ارسال مبالغ، امکان وارد کردن ممو و تگ وجود داره

 4. سلام و خسته نباشید
  آیا پول کاغذی رو میشه واسه هر ارزی ساخت ؟؟ مثل ارزهای نا آشنا یا با رنکینگ ضعیف
  اگه میشه این کارو کرد میتونید راهنمایی کنید .
  با تشکر

  1. سلام، میشه گفت برای تمام ارزها میشه .
   کیف پول کاغذی اساسا یه کاغذ هست که کلید خصوصی و آدرس کیف پول روی اون بصورت QR code چاپ شده و چیز خاصی نیست
   میتونید نام ارز رو با اصطلاح paper wallet جستجو کنید
   مثلا litecoin paper wallet

 5. سلام
  سایت اصلی ریپل له هیچ عنوان امکان ساخت گیف پول رو فراهم نمیکنه این چه ارزی هست که در خودش این قابلیت رو قرار نداده تا کاربر امنیت بالاتری داشته باشه !

 6. سلام
  مثلا یه کیف کاغذی ریپل دارم و از دوستم رپیل خریدم و می خام مو جودیمو چک کنم که امده یا نیامده باید چی کار کنم
  ممنون می شم جواب بدین

 7. قیمت کیف پول کاغذی برای بیت کویت چقدر هست؟طرز استفاده از آن چگونه هست؟

 8. با سلام خدمت دوستان گرامی خصوصا اقای جهاندیده

  برای سرمایگذاری طولانی مدت کدوم والت رو پیشنهاد میدین ؟
  Exodus , paper , toste , exarpy?
  یا هر پیشنهادی که خودتون دارن
  با تشکر از لطفتون

 9. سلام
  من حسابی گیج شدم. تصمیم دارم مقداری ریپل برای سرمایه گذاری بلند مدت بخرم ولی نمیدونم کدوم کیف مطمئن تره. کیف کاغذی که فرمودید ریسک کپی کلید خصوصی توسط سایت رو داره و کیف سخت افزاری هم نمیدونم از این فروشنده های لجر نانو اس در ایران کدوم قابل اعتماد هستند که خیالم بابت آکبند بودن کیف راحت باشه. لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام، این ریسکی که برای کیف پول کاغذی وجود داره همون طور که اشاره کردیم با قطع کردن اینترنت به میزان زیادی از بین میره
   اما اگه قصد خرید کیف پول لجر رو دارید، در حال حاضر تقریبا 2 میلیون تومان هست
   آکبندبودن کیف پول مشخصه و اگه آکبند نباشه راحت متوجه میشید

 10. سلام
  اینکه فرمودید قبل از ایجاد کیف پول کاغذی از اعتبار سایت مطمئن شوید اولا چجوری میشه فهمید سایت معتبره؟ و ثانیا چه ریسک های میتونه داشته باشه اگر نادانسته از سایتی معتبر استفاده نشه؟

  1. سلام، با جستجوی نام سایت و خواندن review ها و نظرات سایرین میتونید از کارکرد سایت اطمینان بیشتری داشته باشه
   ریسکش اینه که سایت موردنظر کلید خصوصی کیف پولی که شما ایجاد میکنید رو ذخیره کنه و بعد بتونه کیف پول شما رو به این طریق خالی کنه

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

بررسی فری والت (Freewallet): کیف پول موبایلی و تحت وب

فری والت یک کیف پول مولتی کارنسی (چندارزی) است که تلاش دارد ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال را چه بصورت تحت وب (وب‌سایت) و چه روی دستگاه‌های موبایل برای کاربران…
بیشتر بخوانید

بهترین کیف پول‌های مونرو (نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و تحت‌وب)

با وجود اینکه ده‌ها کوین دیجیتال مختلف در دنیا وجود دارد که سعی دارند امنیت کاربران را حفظ کنند، Monero در بین افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی…
بیشتر بخوانید

بررسی و معرفی اپلیکیشن کیف پول Trust Wallet

این روزها داشتن یک کیف پول قابل اتکا که برای نگهداری و انجام‌ تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مناسب و ایمن باشد بسیار مهم است. کیف پول‌های موبایلی به دلیل گسترش استفاده…
بیشتر بخوانید

بررسی کامل کیف پول Exodus (همراه آموزش)

امروز می‌خواهیم در مورد یکی از کیف پول‌هایی که استفاده از آن‌ بسیار آسان است صحبت کنیم: کیف پول Exodus. در این مقاله قصد داریم نرم‌افزار، کوین‌های مختلفی که می‌توانید…
بیشتر بخوانید

بررسی کیف پول MyCelium (والت موبایلی بیت‌کوین)

انتخاب کیف پول بیت‌کوین چالش سختی است؛ زیرا تعداد زیادی کیف پول مخصوص ارزهای دیجیتال به وجود آمده‌اند و کاربران گاهی در انتخاب سردرگم می‌شوند. ما قبلا در این صفحه…
بیشتر بخوانید