نکات مهم برای ارسال اظهارنامه معاملات فصلی

اظهارنامه معاملات فصلی

از اقدامات سازمان امور مالیاتی در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک، اجرای ماده 169 است.

مطابق این ماده، همه اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی مشمول و مکلف‌اند فهرست معاملات خود را به صورت فصلی به سازمان امور مالياتی اعلام كنند.

برای این منظور نیز سامانه‌ای به صورت الکترونیک تعبیه شده تا به این صورت ارسال گردد. این سامانه به این علت تعبیه شده که ارائه صورت معاملات به صورت حضوری مشکلات زیادی را در پی داشت.

در نتیجه سازمان امور مالیاتی تعيين كرد مودیان مشمول، فهرست معاملات فصلی خود را از طریق پرتال سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه اصلاحی و اظهارنامه جایگزین چیست؟

نکاتی در مورد ارسال معاملات فصلی

مطابق بند ۴-۵ دستور العمل شماره 3954/200 مورخ 07/03/1392 باید برای خریدهای تا میزان ۵ درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه (فرم شماره ۴) به صورت تجمیعی به شرح (معاملات کمتر از ۱۰% مبلغ حد نصاب) درج نمایید.

اگر معاملاتی كه اعلام كرديم بيش از ۵% مبلغ خرید سالیانه‌ ما بود و به عنوان موجودی دارای ریسک محسوب می‌شد، بايد در اولویت رسیدگی قرار دهيم.

کد فراگیر در مبحث ارسال اطلاعات معاملات فصلي چیست؟

در سایت رسمی وزارت صنعت معدن و تجارت به نشانی www.sabtaresh.tpo.ir ثبت سفارش انجام ميدهید و شماره‌ای به عنوان شناسه (کد) فروشنده تحويل می‌گیرید.

اين شماره به عنوان شناسه اختصاصی برای اشخاص خارجی است و بايد در سامانه صورت معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی ثبت كنيم.
در سازمان امور مالياتی كشور در بخش استعلام و اخذ كد فراگير اتباع خارجي می‌توانيم كد فراگير اتباع خارجی را برای اشخاص حقيقی دريافت كنيم.

منظور در مورد كد فراگير اتباع خارجی، شماره اختصاصی برای اشخاص خارجی است،كه می توان برای اشخاص حقوقی هم گرفت

آیا مهندسین ناظر هم بايد ارسال معاملات ماده ۱۶۹ را انجام دهند؟

در سامانه صورت معاملات اگر مهندسین ناظر کارفرما هستند، اطلاعات قرارداد و اگر پیمانکار هستند اطلاعات خرید و فروش را باید برای ارسال معاملات فصلی به سازمان امور مالياتی تحويل دهند.

نکته در مورد کالاهایی که مشمول ارزش افزوده نیستند

اگر کالایی مشمول ارزش افزوده نشود و یا مبلغی به عنوان ارزش افزوده به آن اضافه نشود و پرداخت نشود، در قسمت مالیات و عوارض ارزش افزوده می‌بایست مبلغ صفر درج مي‌شود.

آيا دفاتر اسناد رسمی موظف و مکلف به اجرای دستورالعمل ۱۶۹ مكرر می‌شوند؟  

براساس دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ مکرر کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع (بند الف و ب ) ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم از جمله دفاتر اسناد رسمی مکلف به اجرای دستورالعمل ارسال معاملات فصلی می‌شوند، دفاتر اسناد رسمی موظف هستند مبالغ دریافتی بابت ثبت قراردادها و معاملات و اسناد را که تحت هر عنوان از جمله کارمزد و حق التحریر از مشتریان برای انجام امور مربوطه دریافت می‌كنند در دفاتر حساب خود ثبت کرده و فهرست فروش و تمامی هزینه‌ها بابت خریدهای انجام گرفته را در فهرست خرید ثبت و ارسال كنند.

رسید‌گی به جرائم مالیاتی فصلی

مهلت رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم صرف نظر از دوره‌های زمانی كه معمولا تعيين مي‌گردد و مشخص است، تسلیم فهرست هر سال و طبق ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم، ۵ سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

برای مثال مهلت رسیدگی به جرائم مربوط به عملکرد سال ۹۱ نهایتا تا تاریخ 31 تیر 97 و مهلت ابلاغ برگه مطالبه آن حداکثر تا تاریخ 30 مهر 97 بوده است.

اگر مودی در مهلت مقرر نسبت به تسلیم فهرست امتناع کند و متعاقب آن نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال آن‌ها اقدام کند، صرف‌نظر از اينكه فهرست در مهلت مقرر یا خارج از آن ارائه شده است، مشمول جریمه عدم ارسال فهرست بابت این بخش نمی‌شود. ویرایش سال مربوط به اطلاعات ارسالی نيز مشمول جریمه نمی‌شود.

همچنین ویرایش یکی از اقلام اطلاعاتی مربوط به اطلاعات هویتی مودیان از جمله نام یا شماره ملی که منجر به صحت و درستي اطلاعات ارسالی است فارغ از زمان ویرایش اطلاعات، مشمول جریمه نمی‌شود.

تمامی ویرایش اطلاعاتی که منجر به تغییر طرف معامله یا افزایش مبلغ مورد معامله می‌شود اگر در مهلت مقرر ارسال صورت معاملات انجام گيرد، مشمول جریمه نخواهد شد. در غیر این صورت اگر نسبت به مودی جدید یا تفاوت مبلغ افزایشی  ويرايش و ارسال نشود، مشمول جریمه عدم ارسال فهرست خواهيد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.