مشاوره مالیاتی کیست و چقدر درآمد دارد؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که مشاور مالی و مالیاتی چه کسی است؟

این مشاور چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد و چه نقش مهمی را در شرکت اجرا می‌کند؟

به‌ طور کلی مشاور مالیاتی وظیفه اداره کردن امور مالی یک شرکت را بر عهده دارد.

مشاور مالیاتی شرکت درصدد است با بررسی مصارف مالی و هزینه‌های احتمالی شرکت بتواند میزان سود را به حداکثر برساند و در مقابل هزینه‌ها را کاهش دهد.

از دیدگاه حقوقی یک مشاور مالیاتی باید به صورتی عمل کند تا سود شرکت را در مدت‌زمان کوتاهی به حداکثر برساند. در این صورت ثروت سهامداران در درازمدت به حالت بیشینه خود می‌رسد.

برای انتخاب این فرد باید دقت فراوانی خرج شود؛ زیرا انتخاب آن از اهمیت بالایی برخوردار است و مانند استخدام حسابدار ساده نیست.

آشنایی با وظایف یک مشاور مالیاتی

وظایف مختلفی برای یک مشاور مالیاتی در نظر گرفته می شود. بسته به بزرگ یا کوچک بودن سازمان، مشاور مالیاتی نیز نقش متفاوتی به خود می گیرد.

  • اگر مشاور مالیاتی شما فردی باتجربه و موفق باشد، می‌تواند به مدیران ارشد شرکت در مورد اینکه چگونه شرکت می‌تواند به سود برسد مشاوره بدهد.
  • یک مشاور مالیاتی باید به دنبال مسیر درست برای حل امور مالی شرکت باشد.
  • از دیدگاه حقوقی مشاور مالیاتی باید به تهیه و تنظیم صورت‌ها و گزارش‌ها مالی بپردازد. این گزارش‌ها و صورت‌های مالی برای ارائه به مراکز قانونی و مدیران ارشد شرکت است که تنظیم کرده‌اند.
  • وظیفه دیگری که یک مشاور مالیاتی دارد این است که باید بر مسائل مالی شرکت نظارت کند. به همین دلیل باید از قانونی بودن آن‌ها مطمئن شود. این مسئولیت از نظر حقوقی به‌هیچ‌عنوان قابل‌ چشم‌پوشی نیست.
  • مشاور مالی یا مالیاتی باید بر گزارش‌ها مالی که کارکنان وظیفه ارائه آن را دارند نظارت کند.
  • کمک کردن به مدیران شرکت برای گرفتن تصمیمات درست نیز، بر عهده‌ی مشاور مالیاتی شرکت است.

توانایی‌ها و مهارت‌هایی که یک مشاور مالی و مالیاتی باید داشته باشد چیست؟

توانمندی‌ها و مهارت‌های لازم برای یک مشاور مالیاتی کاملا وابسته به نوع سازمان و شرکتی است که به خدمت گرفته می‌شود.

اولین نیاز برای اینکه مشاور مالی و مالیاتی باتجربه و موفق بتواند مطالبات شرکت را به‌خوبی انجام دهد این است که اطلاعات حقوقی کافی داشته باشد.

مطالب مرتبط:

حسابداری مالیاتی (Tax Accounting) چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده (Value added tax) چیست؟

5 کتاب در مورد قانون مالیات و حسابداری مالیاتی

یکی از مهم‌ترین توانایی‌هایی که یک مشاور مالیاتی باید داشته باشد، روابط عمومی بالا است. روابط عمومی بالا می‌تواند برای مشتریان جدید که می‌خواهند مذاکره‌ای را شروع کنند بسیار موردنیاز است.

فردی که به‌عنوان مشاور مالی و مالیاتی وارد یک شرکت و یا واحد تجاری می‌شود باید بتواند چگونه به افراد آن واحد تجاری در مورد نحوه شروع کار و فعالیت مالی توضیح دهد.

این بدان معناست که راهکارهای لازم برای جلوگیری از ضرر و زیان را به آن‌ها یاد بدهد. این ‌یکی از مهارت‌های مهم مشاور مالی و مالیاتی است که از نظر حقوقی دارای اهمیت بسیار بالایی است.

مشاور مالی یک شرکت باید بر اساس نیاز آن شرکت، نحوه انجام بازاریابی را به مدیرعامل ارائه دهد. در صورتی‌ که بعضی از مدیران شرکت از بعضی تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند که با روال شرکت متناسب نیست.

به همین دلیل مشاور مالی باید مسیر این‌گونه بازاریابی‌ها را بشناسد و به‌خوبی هدایت کند. این مسئله را می‌توانید از نظر حقوقی نیز پیگیری کنید.

تفاوت مشاور مالی و مالیاتی با حسابدار یک شرکت

حسابدار فردی است که وظیفه‌ دارد از صورت‌های مالی مواظبت کند و کارهایی که انجام می‌دهد بسیار روتین و تکراری است. حسابدار هزینه‌ها، درآمدها و مصارف شرکت را ثبت می‌کند و به مسائل مالیاتی و حقوق کارمندان رسیدگی می‌کند.

حسابدار اما به اصلاح هزینه‌ها و روند مصرف درآمدها کاری ندارد و مسئول آن‌ها نیست، ولی مشاور مالی و مالیاتی کاری فراتر از این‌ها را انجام می‌دهد.

با اینکه این‌ها تمام مسئولیت‌های یک حسابدار است و می‌تواند به‌خوبی از عهده‌ آن‌ها برآید؛ اما مشاور مالیاتی باید در عین ‌حال، سلامت مالی شرکت را تضمین کند.

مشاور مالی و مالیاتی باید در مورد امور مالی تصمیمات درست و مناسبی بگیرد و آن را به مدیریت شرکت ارائه دهد. به همین دلیل است که مشاور مالیاتی از نظر حقوقی وظیفه خطیرتری نسبت به یک حسابدار دارد.

برای استخدام یک مشاور مالی و مالیاتی متخصص و باتجربه باید چه کرد؟

برای اینکه مسیر مالی شرکت اصلاح شود مدیرعامل تصمیم می‌گیرد یک مشاور مالی و مالیاتی باتجربه و موفق را به کار بگیرد تا بتواند به‌خوبی راه‌حل‌هایی ارائه دهد.

این افراد را مدیرعامل می‌تواند به کمک تاجران و مدیران شرکت‌های موفق انتخاب کند تا بتوانند به شرکت برای رسیدن به اهداف کمک کنند. در بعضی‌اوقات مدیرعامل نمی‌داند برای چه کاری می‌تواند مشاور مالی استخدام کند. از نظر حقوقی نیز استخدام این‌گونه افراد برای شرکت بسیار مفید است.

میزان دستمزد مشاور مالی و مالیاتی به چه عواملی مربوط است؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که برای انتخاب یک مشاور مالی و مالیاتی موردنظر قرار می‌گیرد، میزان حقوق و دستمزد وی است.

همان‌طور که مشخص است مشاوران مالی کارکشته و متبحر دارای دستمزدهای بالاتری نسبت به مشاوران مالی عادی هستند.

این مسئله را می‌توان به این صورت بیان کرد که مشاور مالی که بتواند شما را در زمینه‌های درست مالی و انجام سرمایه‌گذاری‌های پرسود و جلوگیری از سرمایه‌گذاری‌های زیان آور راهنمایی کند، باید برای انجام این‌گونه فعالیت ها نیز درخواست دستمزد بالایی نیز داشته باشد.

بیشتر مشاوران مالی شرکت ها به صورت درصدی کار می‌کنند، این بدان معناست که آنها یک بخش از حقوق خود را ثابت دریافت می‌کنند و بخش دیگر را به صورت پورسانتی محاسبه می‌کنند. بهتر است بدانید که مشاور مالی و مالیاتی باتجربه و موفق پورسانت خود را بیش از میزان دارایی‌های شرکت محاسبه می‌کنند.

در نتیجه باید مراقب باشید به آن‌ها حقوقی بیش از درآمد شرکت پرداخت نکنید.

تفاوت نقش مشاور مالی و مالیاتی در زمینه‌های مختلف

مشاوران مالی شرکت‌ها به صورت گروهی فعالیت می‌کنند که این کار از نظر حقوقی برای شرکت‌ها بسیار مفید است.

در نتیجه مشاوران مالی متناسب با زمینه کاری خود پیشنهاداتی را به شرکت ارائه می‌دهند.

مثلا اگر مشاور مالی در شرکت صنعتی فعالیت می‌کند باید در این زمینه محاسبه مبلغ تمام شده محصول و یا یک کالا را ارائه دهد.

همچنین اگر مشاور مالی در زمینه دولتی کار می‌کند، در مورد بودجه، ثبت و کنترل آن مشاوره‌هایی را ارائه می‌دهد. اگر مدیران نیز به مسائل حقوقی آگاه باشند برای شرکت بسیار مفید است.

در انتها توصیه می‌شود برای شرکت خود از مشاورانی را برای انجام و رسیدگی به فعالیت‌های حقوقی مالی و مالیاتی استفاده کنید، همچنین از یک وکیل خبره و باتجربه در این زمینه مشورت بخواهید.

در صورتی که شما مشاور مالیاتی هستید توضیحات بیشتری درباره این شغل در بخش نظرات بنویسید. 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.