افزایش قیمت بیت کوین به سمت ۸,۰۰۰ دلار در روزهای پیش از هاوینگ

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین سرانجام سقفی بالاتر ایجاد کرد و باعث شد تمرکز معامله‌گران به عبور از مقاومت بعدی ۸,۰۰۰ دلاری معطوف شود.

قیمت بیت کوین، بعد از 19 روز نوسان در دامنه ۶,۹۰۰ تا ۷,۲۵۰ دلار، در نهایت با افزایش حجم معاملاتی توانست از مقاومت ۷,۲۵۰ دلاری عبور کند، مسئله‌ای که منجر به لیکوئیدشدن (از دست رفتن سرمایه) در حدود 70 میلیون دلار موقعیت شورت در قراردادهای آتی صرافی بیت‌مکس شد.

chart1 لیکوئیدشدن موقعیت‌های بیت کوین-دلار بیت مکس. منبع: Skew.com

این حرکت صعودی شدید به این دارایی دیجیتال اجازه داد تا سقفی بالاتر در ۷,۷۳۸ دلار ایجاد کند، قیمتی که بیت کوین از زمان سقوط 13 مارس به ۳,۷۵۰ دلار تاکنون تجربه نکرده بود.

درحالیکه تنها 18 روز به رویداد هاوینگ بیت کوین باقی مانده، نه معامله‌گران و نه هودلرها مطمئن نیستند که آیا این افزایش قیمت همان پامپ (افزایش شدید) پیش از هاوینگ است که مدتها انتظارش را می‌کشیدند و یا یک فشار خرید کوتاه‌مدت که پیش از تلاش برای رسیدن به ۸,۰۰۰ دلار باعث سیر صعودی قیمت می‌شود.

chart2 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

بعضی معامله‌گران ممکن است به این نتیجه برسند که افزایش قیمت تا ۷,۷۳۸ دلار از این نظر اهمیت دارد که احتمال افت بیت کوین به کف‌های اخیر زیر حمایت ۶,۹۰۰ دلاری را کاهش می‌دهد.

گرچه این مسئله درست است، اما سطوح ۸,۰۰۰ و ۸,۵۰۰ دلاری مدتها است که به عنوان مقاومت‌های کلیدی در نظر گرفته شده‌اند. با اینکه طرفداران بیت کوین در توییتر ممکن است خود را به شدت در موضع خرید نشان بدهند، شاخص ترس و طمع رمزارز نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در خصوص چشم‌انداز کوتاه‌مدت بیت کوین هنوز بسیار محتاط هستند.

chart3 شاخص ترس و طمع رمزارز. منبع: Alternative.me

 

درحالیکه این شاخص نشان‌دهنده افزایش اندکی در احساسات بازار طی ماه گذشته است، خوانش فعلی در رقم 19 هنوز در دسته «ترس شدید» قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه تنها 18 روز به هاوینگ بیت کوین مانده، طبیعتا انتظار نمی‌رود این شاخص چنین رقمی را نشان دهد.

chart4 1 نمودار روزانه بیت کوین تتر. منبع: Tradingview

همانطور که در نمودار روزانه نشان داده شد و در تحلیل‌های قبلی پیش‌بینی شده است، رشد قیمت تا ۷,۷۰۰ دلار از فاصله اندک حجم در اندیکاتور VPVR (محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات) از ۷,۱۶۰ تا ۷,۷۴۳ دلار استفاده کرده و چالش بعدی احتمالا فیبوناچی اصلاحی ۶۱.۸ درصدی خواهد بود، جایی که میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه قرار دارند.

میانگین متحرک باند بولینگر نیز دقیقا روی میانگین متحرک 100 روزه قرار گرفته و بنابراین انتظار می‌رود که تبدیل مقاومت ۸,۰۰۰ دلاری به حمایت اندکی مشکل باشد. حتی اگر قیمت به بالای ۸,۰۰۰ دلار برسد، اندیکاتور VPVR سطح ۸,۵۰۰ دلاری را به عنوان یک سطح مقاومت دیگر نشان می‌دهد اما می‌توان امید داشت که هنگامی که قیمت به ۸,۰۰۰ دلار رسید، ۷,۵۰۰ بتواند حمایت ایجاد کند.

قیمت پس از اینکه به سرعت به بالاترین رقم روزانه خود در ۷,۷۳۸ دلار رسید، یک پول‌ بک 200 دلاری داشت اما در حال نگارش این مقاله، میانگین متحرک همگرایی واگرایی به رشد خود بالاتر از خط سیگنال ادامه می‌دهد و هیستوگرام افزایش ادامه‌دار مومنتوم در یک بازه زمانی 4 ساعته و یک‌روزه را نشان می‌دهد.

chart5 نمودار چهارساعته بیت کوین تتر. منبع: Tradingview

شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در هر دو بازه زمانی در محدوده صعودی باقی مانده. با این حال، روی بازه‌های زمانی 4 ساعته و 1 ساعته، معامله‌گران متوجه خواهند شد که حجم خرید تا حد زیادی به سطح پیش از افزایش خود بازگشته است.

علاوه بر کاهش حجم، شاخ (فیتیله بالایی) سه کندل آخر نیز نشان از کاهش مومنتوم کوتاه‌مدت دارند زیرا معامله‌گرها سود کرده و احتمالا پیش‌بینی می‌کنند که قیمت یا در بازه فعلی تثبیت می‌شود و یا به سمت مقاومت‌های قبلی پول بک می‌کند.

در حال حاضر، معامله‌گران باید حجم را در نظر داشته باشند تا ببیند آیا افزایش حجم خرید سیگنالی برای رسیدن قیمت به سطح فیبوناچی ۶۱.۸ درصدی در ۷,۹۲۴ دلار است یا خیر.

با توجه به این نکته، به نظر می‌رسد بیت کوین در زمان نگارش این گزارش در حال از دست دادن مومنتومی است که باعث شد قیمت در اوایل روز به ۷,۷۰۰ دلار برسد. معامله‌گران نیز ممکن است به دنبال سطوح قبلی مقاومت در دامنه ۷,۴۵۰ تا ۷,۳۰۰ دلار باشند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی