افزایش علاقه سازمان‌ها با افزایش قراردادهای اختیار در بورس کالای شیکاگو

طی ماه جاری، با بازشدن موقعیت‌های کوتاه‌مدت توسط سرمایه‌گذاران سازمانی، حجم قراردادهای اختیار معامله بیت کوین در بورس کالای شیکاگو 1000 درصد افزایش داشت. اما آیا این مسئله باعث افزایش قیمت بیت کوین نیز خواهد شد؟

بازارهای قراردادهای اختیار معامله بیت کوین در بورس کالای شیکاگو رونق گرفته‌اند. با افزایش علاقه سازمان‌ها به قراردادهای اختیار خرید، حجم ترکیبی معامله‌شده طی ده روز گذشته از 140 میلیون دلار گذشت.

خریدار یک قرارداد اختیار خرید می‌تواند برای قیمتی ثابت در یک تاریخ از پیش‌ تعیین‌شده بیت کوین بخرد. برای برخوداری از مزایای خرید یک قرارداد اختیار، این سرمایه‌گذار باید پریمیوم (یا همان قیمت اختیار) را به طرف فروشنده قرارداد پیش‌پرداخت کند.

حجم قراردادهای اختیار بیت کوین در بورس کالای شیکاگو – به دلار. منبع: Skew

با کاهش نوسانات ناشی از هاوینگ بیت کوین، سرمایه‌گذاران نهادی شروع به بازکردن قراردادهای اختیار معامله با دید صعودی کردند. با وجود اینکه بازار قراردادهای اختیار معامله پیچیده‌تر از بازار معاملات آتی است، قراردادهای اختیار به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا بدون خطر لیکوئیدشدن و ازدست‌رفتن سرمایه از اهرم (لوریج) در موقعیت‌های خود استفاده کنند.

تعداد قراردادهای اختیار معامله معیار مرتبط‌تری است

به زبان ساده، تعداد قراردادهای اختیار معامله تعداد کل قراردادهایی است که توسط شرکت‌کنندگان در بازار باز شده است. وضعیتی را تصور کنید که 70 میلیون دلار قرارداد اختیار خرید طی یک هفته معامله شود و در روز بعد بازگشت داده شود. در این صورت، هم خریدار و هم فروشنده موقعیت‌های خود را می‌بندند و خطری متوجه آن‌ها نیست. با وجود اینکه 140 میلیون دلار معامله شده است، اما خطر بازار برای قراردادهای اختیار معامله در این شرایط صفر خواهد بود.

تعداد قراردادهای اختیار معامله بیت کوین در بورس کالای شیکاگو – به دلار. منبع: Skew

مطابق با نمودار فوق، حجم ثبت‌شده طی چند هفته گذشته با تعداد قراردادهای تسویه‌نشده اختیار معامله مطابقت دارد. به عبارت دیگر، هیچ موقعیتی تاکنون بسته نشده است. اکثر معاملات قراردادهای اختیار خرید کوتاه‌مدت بودند.

تسویه قراردادهای اختیار معامله بیت کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: CME

در نظر داشته باشید که بورس کالای شیکاگو تعداد این قراردادها را نشان می‌دهد. در هر قرارداد در بورس کالای شیکاگو 5 بیت کوین وجود دارد، حداقل میزان معامله برای قیمت اعمالِ 10,000 دلار برابر است با 50,000 دلار، این یعنی بازارهای بورس کالای شیکاگو با سایر بازارها که به فرد اجازه می‌دهند فقط 0.1 بیت کوین معامله کند کاملا متفاوت است.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

حدود 1,800 قرارداد اختیار خرید با سررسید 29 می (9 خرداد) معامله شده‌اند که در مجموع شامل 90 میلیون دلار هستند. در حال حاضر، 800 قرارداد با سررسید 26 ژوئن (6 تیر) نیز وجود دارند که تقریبا ارزشی معادل با 40 میلیون دلار دارند. قیمت اِعمال، یا همان قیمت سررسید قراردادها، بین 9,700 تا 13,000 دلار تعیین شده‌اند.

انتظار خریداران چیست؟

افزایش تعداد و حجم این معاملات بی‌شک یک اندیکاتور صعودی از سوی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تلقی می‌شود. هزینه کل ایجاد چنین قراردادهایی از 5 میلیون دلار تجاوز می‌کند. متاسفانه، هیچ راهی برای دانستن اینکه چه تعداد مشتری درگیر هستند وجود ندارد.

از سویی دیگر، بهتر است فرض کنیم این سرمایه‌گذاران موقعیت‌های کوتاه‌مدت را با دید صعودی به وجود آورده‌اند. قراردادهای اختیار  در بورس کالای شیکاگو قابل تحویل هستند، به این معنا که قراردادهای آتی بیت کوین به خریدار قرارداد خرید داده می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند بلافاصله این قراردادهای آتی را بفروشند و در انتظار نقدینگی بازار باشند، گرچه این حرکت خرید به معنای خوش‌بینی بالقوه و بلندمدت بازار است.

انتظار فروشندگان چیست؟

فروش یک قرارداد خرید با میزان تنزل نامحدود و در ازای یک مبلغ مشخص ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد. اگر فروشنده از قبل بیت کوین داشته باشد یا با استفاده از قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو بیت کوین به دست آورده باشد، این استراتژی از اساس تغییر می‌کند.

چنین استراتژی تحت عنوان «خرید پوششی» شناخته می‌شود که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا برای سود خود سقفی تعیین کنند و در عین حال میانگین قیمت ورود آن را نیز کاهش دهند. این استراتژی را می‌توان در قالب معامله کوتاه‌مدت با دید نزولی تعبیر کرد، گرچه این استراتژی از اهرم استفاده نمی‌کند.

تاثیر بالقوه بر قیمت بیت کوین

با نگاهی به قراردادهای بازشده در بورس کالای شیکاگو می‌توان روند قیمت بیت کوین را نیز تا حدی پیش‌بینی کرد. اولین چیزی که معامله‌گران خُرد باید در نظر داشته باشند تقویم سررسید قراردادهای اختیار معامله در بورس کالای شیکاگو است. همچنین باید به نرخ قراردادهای اختیار خرید/فروش نیز توجه داشته باشید زیرا افزایش قراردادهای خرید نشانگر رویکردهای صعودی به بازار است.

حرکت اخیر قراردادهای خرید در بورس کالای شیکاگو باعث شد این اندیکاتور به پایین‌ترین سطحی که تا به حال ثبت شده برسد. در حال حاضر، قراردادهای اختیار خرید 88 درصد از تعداد قراردادهای اختیار را شامل می‌شوند. شرکت تحقیقاتی Skew در داده‌های خود پلتفرم‌های معاملاتی لجراکس (LedgerX)، دریبیت (Deribit)، باکت (BAKKT)، اکی‌اکس (OKEx)، و بورس کالای شیکاگو (CME) را در نظر گرفته است.

بسیاری از خریداران قراردادهای خرید برای افزایش قیمت بیت کوین نزدیک به موعد سررسید قرارداد خود انگیزه قابل‌توجهی دارند. همچنین، برای فروشندگان قراردادهای خریدِ پوششی هل‌دادن بازار و افزایش قیمت‌ها و یا سرکوب بازار نسبت به قیمت اِعمال سودی در بر ندارد. بنابراین، با افزایش تعداد قراردادهای خرید احتمال افزایش قیمت به هنگام هر سررسید وجود دارد.

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
  • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
  • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
  • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
  • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
  • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 21 مارس، 2 فروردین

حتی پس از اعلام اقداماتی محرک و گسترده توسط فدرال رزرو ایالات متحده، ECB و چندین بانک مرکزی دیگر، بازارهای سهام همچنان در تلاش هستند تا اصلاحی پرقدرت از کف‌های…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 26 سپتامبر، 4 مهر

سرمایه‌ی کلی بازار کریپتوکارنسی‌ها از اواسط ماه جولای امسال تاکنون، از نزدیک به سطح ۲۵۰ میلیارد دلار دائماً در حال کسب حمایت بود که، فروپاشی اخیر بازار کریپتوکارنسی‌ها به رهبری…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 30 جولای، 8 مرداد

علارغم اینکه در حال حاضر اقتصادهای بزرگ بر نحوه‌ی مدیریت کریپتوکارنسی‌ها متمرکز هستند، اما کشورهای کوچک‌تر (مانند بلاروس، بحرین، مالت و جبل الطارق) رهبری را در دست گرفته‌اند. آن‌ها قوانین…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 16 نوامبر، 25 آبان

Tom Lee (مدیر شرکت Fundstrat) معتقد است کریپتوکارنسی‌ها دارایی‌های ارزشمندی هستند که هرچه تعداد افرادی بیشتری این دارایی را خریداری کنند، ارزش کریپتوکارنسی‌ها نیز افزایش بیشتری خواهد یافت. به گفته‌ی…
بیشتر بخوانید