نوسانات قیمت بیت کوین: مسیر احتمالی بعدی می‌تواند ۸,۵۰۰ دلار باشد

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از عدم حفظ حمایت ۹,۳۰۰ دلاری متزلزل به نظر می‌رسد اما هنوز هم در روند صعودی بعد از ماه مارس قرار دارد، حتی اگر پول بک دیگری اتفاق بیفتد.

قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ که در 11 می (22 اردیبهشت) اتفاق افتاد، جهشی به سمت 10,500 دلار داشت. با این حال، قیمت این ارز دیجیتال پس از هاوینگ دچار مشکلاتی بوده است و در حال حاضر نیز حرکات قیمت بیشتر حاکی از ضعف بازار است.

از سویی دیگر، آلت کوین‌ها نیز پس از هاوینگ حیاتی دوباره گرفته‌اند و شاخص سلطه بازار بیت کوین از 67 درصد به 65 درصد رسیده است. آیا اکنون که هاوینگ را پشت سر گذاشته‌ایم، مومنتوم صعودی از بیت کوین به آلت کوین‌ها رسیده است؟

chart1 4 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

قیمت بیت کوین همانطور که در نمودار بعدی نشان داده شده است، در دامنه گسترده‌ای در حال نوسان است. محدوده مقاومت در منطقه قرمز بین 9,800 و 10,100 دلار است و محدوده حمایت بین 8,250 و 8,500 دلار قرار دارد.

علاوه بر این، بیت کوین از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه بالاتر رفته که نشانه‌ای صعودی برای بازارها است.

chart2 18 نمودار یک‌روزه‌ بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

اکنون که سروصدای هاوینگ به‌تدریج در حال کم‌شدن است و بازار به ریتم روزانه خود بازگشته است، آیا قیمت بیت کوین نیز در حال تثبیت است؟

هاوینگ چنان رویداد بزرگی برای بیت کوین بود که حواشی رسانه‌های اجتماعی توانست قیمت را ناپایدار کند و حتی پیش از هاوینگ موجب افت آن شود.

chart3 18 نمودار یک‌روزه بیت کوین/دلار برای هاوینگ 2016. منبع: TradingView

هاوینگ قبلی نیز ساختار مشابهی نشان می‌دهد. با نزدیک‌شدن به هاوینگ، قیمت بیت کوین نیز رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشت. سپس دچار سقوط شد و دامنه جدیدی شکل گرفت. در طول آن ماه، قیمت در بازه مشخصی تثبیت شد.

سپس، سقوطی دیگر شکل گرفت ولی بازار مومنتوم صعودی خود را حفظ کرد. در این بین، تا رسیدن به اوج قیمت در دسامبر 2017، میانگین متحرک 200 روزه به عنوان حمایت حفظ شد.

ناکام‌ ماندن بیت کوین در عبور از مقاومت 10,000 دلاری

chart4 11 نمودار چهارساعته بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

همانطور که نمودار چهارساعته نشان می‌دهد، قیمت بیت کوین ساختار گوِه افزایشی خود را از دست داد. به عبارت دیگر، قیمت نتوانست از مانع روانشناسی ۱۰,۰۰۰ دلاری عبور کند.

همراه با کاهش قیمت، سطح حمایت 9,300 دلاری نیز شکسته شد. حرکات اخیر همچنین نشان می‌دهند که این سطح به مقاومت تبدیل شده است. با این حال، همانطور که نمودار نشان می‌دهد سطح 8,900 دلار تبدیل به حمایت شده است.

مسیر بعدی قیمت به کدام سمت خواهد بود؟ آیا مومنتوم صعودی تمام شده است؟ یا بازار خیلی ساده به حالت طبیعی خود باز می‌گردد و توجه بیشتری به آلت کوین‌ها جلب خواهد شد؟

ارزش کل بازار بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه

chart5 9 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار. منبع: TradingView

ارزش کل بازار اکنون میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه را به عنوان حمایت حفظ کرده است، که برای مومنتوم بیشتر صعودی ضروری هستند.

با این حال، ارزش بازار در حال حاضر پس از جهشی 120 درصدی طی هشت هفته در حال تثبیت است. سطح کلیدی حمایت که باید حفظ شود بین 220 تا 225 میلیارد دلار قرار دارد.

اگر این سطح به عنوان حمایت حفظ شود، ارزش کل بازار می‌تواند بالاتر از 300 و حتی 360 میلیارد دلار را نشانه بگیرد. با این حال، اگر این سطح حفظ نشود، افتی سریع محتمل خواهد بود.

این سطح علاوه بر اینکه در طول سال 2018 به عنوان حمایت حفظ شد، اکنون با میانگین‌ متحرک 100 و 200 روزه نیز همراستا شده است.

chart6 7 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار. منبع: TradingView

بنابراین، نه‌تنها سطح بین 220 تا 225 میلیارد دلار به عنوان حمایت برای افزایش مومنتوم صعودی حائز اهمیت است، بلکه سقوط 12 مارس را نیز تبدیل به شوکی بزرگ برای بازار رمزارز می‌کند.

در نهایت، اندیکاتور حجم نیز با افزایش همراه شده است که خود سیگنال قوی دیگری در جهت افزایش مومنتوم بازار است.

ارزش کل بازار آلت کوین هنوز عقب مانده

chart7 9 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار آلت‌ کوین‌ها. منبع: TradingView

نمودار ارزش کل بازار آلت کوین نشان‌ می‌دهد که حمایت 70 میلیارد دلاری اکنون تبدیل به مقاومت شده، سطحی که با میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه همراستا بود. این مسئله حائز اهمیت است زیرا ارزش کل بازار این میانگین‌های متحرک را طی چرخه قبلی بازار صعودی رمزارز از دست نداد.

با این حال، از آنجا که بیت کوین در سال 2018 حمایت قابل‌ملاحظه‌ای در 6,000 دلار شکل داده بود، ارزش کل بازار نیز دارای حمایتی بین 220 تا 225 میلیارد دلار بود. اما اکنون، ارزش کل بازار دوباره در حال حفظ حمایت 220 تا 225 میلیارد دلاری است درحالیکه قیمت اکنون 50 درصد بالاتر است.

آلت کوین‌ها نیز به شدت عقب مانده‌اند زیرا 113 میلیارد دلار سطح حمایت سال 2018 و قابل مقایسه با سطح 6,000 دلاری برای بیت کوین است.

chart8 3 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار آلت کوین. منبع: TradingView

نمودار بالا نشان می‌دهد که آلت کوین‌ها به طور کلی از بیت کوین عقب مانده‌اند. اما این نمی‌تواند چیز بدی باشد زیرا در دسامبر 2017 نیز هنگامی که بیت کوین به بیشترین قیمت خود دست یافت، آلت کوین‌ها نیز این ارز دیجیتال را دنبال کردند.

در حال حاضر، بیت کوین اولین جهش صعودی خود را پیش از هاوینگ تا 10,200 دلار داشت. اما حجم اکنون برای آلت کوین‌ها در حال افزایش است. این یعنی تقاضا و علاقه به آلت کوین‌ها روندی صعودی پیش گرفته و صحنه را برای رسیدن آلت کوین‌ها به بیت کوین مهیا کرده است.

سناریوی صعودی برای بیت کوین

chart9 نمودار چهارساعته سناریوی صعودی بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

منطقه خاکستری (شاخ کندل به سمت 8,950 دلار) باید حفظ شود. پس از آن، مقاومت 9,300 دلاری باید شکسته شود تا درنهایت فشار خرید قیمت را به سمت 9,600 دلار و بالاتر بکشاند.

در صورت بروز چنین حرکتی، بازپس‌گیری دامنه 9,800 تا 10,100 دلار مرحله بعدی برای روند قیمت است. از آنجا که قیمت چند بار به این مرحله رسیده است، این سطح مقاومت نباید چندان سرسخت باشد.

اگر این سناریو اتفاق بیفتد، می‌تواند باعث رسیدن قیمت به 11,000 یا 11,500 دلار شود.

سناریوی نزولی برای بیت کوین

chart10 نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

با این حال، اگر قیمت نتواند از مانع 9,300 دلاری عبور کند، احتمال افت بیشتر قیمت وجود دارد. سطوح بعدی حمایت 8,800 دلار است، که قیمت پیش از این نیز یک بار به آن رسیده است. اما مهم‌تر از این، سطح 8,200 تا 8,500 دلار سطوح حمایت بازه فعلی هستند.

حتی در این صورت نیز وضعیت بیت کوین در مجموع فاجعه‌آمیز نخواهد بود. ساختار روند پس از 12 مارس، همچنان در مسیری صعودی باقی مانده است. قیمت پس از آن در حال ایجاد سقف‌ها و کف‌های بالاتر بوده است که درواقع تعریفی از یک روند صعودی قدرتمند است. اگر روند به این شکل صعودی باشد، تثبیت قیمت برای بازار امری سالم و مثبت خواهد بود.

 

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی