چرا این هفته چشم‌ها باید به قیمت 9,000 دلار بیت کوین دوخته شود

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار رمزارزها

در حال حاضر، اینکه هفته پیش‌رو برای بیت کوین پر از نوسان باشد مسئله عجیبی نیست زیرا این ارز دیجیتال برتر در حال حاضر در دامنه‌ای محدود در حال نوسان و منتظر حرکتی بزرگ است.

هفته گذشته، به نظر می‌رسید بیت کوین آماده حرکتی تا 11,000 دلار است. اما در عوض، ما شاهد هفته‌ای پر افت و خیز برای این ارز دیجیتال بودیم که با یک پول‌ بک کوتاه نیز همراه شد. آیا بیت کوین به بیشترین حد خود رسیده و توان شکست مقاومت بعدی را ندارد؟ آیا در محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار فشار فروش بیش از اندازه است؟

chart1 15 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360.com

برتری تعداد فروشنده‌ها نسبت به خریداران

chart2 19 نمودار یک‌ساعته بیت کوین/دلار. منبع: TensorCharts

براساس داده‌های دفتر سفارشات بایننس که در نقشه رنگی نمودار تنسور (Tensor Chart) مشخص شده است، بیت کوین با مقاومتی در محدوده 9,500 و 10,005 دلار مواجه شده است. در حال حاضر، این مقاومت ناشی از فروش، که شدت آن با خطوط زرد نمایش داده شده است، 1,737 سفارش فروش را در برابر 1,351 سفارش خرید نشان می‌دهد که با خطوط آبی پررنگ نمایش داده شده است.

با اینکه این داده‌ها فقط در نمودار بیت کوین/تتر بایننس نشان داده شده‌اند، اما اطلاعات خوبی در خصوص وضعیت حال حاضر بیت کوین به ما ارائه می‌دهند: در حال حاضر، فشار خرید به اندازه‌ای نیست که بیت کوین را از قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار عبور دهد. با این حال، باید در نظر داشته باشید که این داده‌ها به طور مداوم در حال تغییر هستند و تنها درصورتی می‌توان به آن‌ها استناد کرد که به طور مداوم مورد بررسی قرار بگیرند.

در هر صورت، می‌توان در مجموع نتیجه گرفت که چرا بیت کوین در دامنه‌ای بین 9 تا 10 هزار دلار گرفتار شده است. تا زمانی که خریداران بیشتری وارد صحنه نشوند، تغییر آشکاری به وجود نخواهد آمد.

نمودار هفتگی همه‌چیز را روشن می‌کند

chart3 19 نمودار یک‌هفته‌ای بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

در نمودار یک‌هفته‌ای، بیت کوین در حال حاضر بالاتر از مقاومت قبلی قرار گرفته است. با این حال، هنوز کندل کاملی که بالاتر از این خط بسته شود شکل نگرفته است. در این نقطه، با اینکه وضعیت در حال حاضر خوب به نظر می‌رسد اما اگر کندل امروز زیر 9,000 دلار بسته شود، در کوتاه مدت روند بیت کوین نزولی خواهد بود.

در طول هفته آینده چشم‌ها باید به سطح 9,000 دلار دوخته شود، زیرا عبور از این سطح درواقع شکست کانال نزولی است. هر هفته، این سطح حمایت حدود 100 دلار پایین‌تر می‌رود، بنابراین اگر این مقاومت شکسته نشود قیمت بیت کوین ممکن است به‌آرامی تا آخر سال به 6,400 دلار برسد، البته اگر مسیر جدیدی ایجاد نشود.

مکدی روزانه به واگرایی نزولی خود ادامه می‌دهد

chart4 12 نمودار مکدی روزانه بیت کوین/دلار (هفته جاری). منبع: TradingView chart5 2 نمودار مکدی روزانه بیت کوین/دلار (هفته گذشته). منبع: TradingView

میانگین متحرک همگرایی واگرایی یا اندیکاتور مکدی (MACD) به واگرایی نزولی خود ادامه می‌دهد زیرا درست براساس آنچه از طریق نمودار هفته گذشته پیش‌بینی شده بود عمل کرده است. تصویر بالایی مکدی مربوط به هفته جاری است و نشان می‌دهد که به اوج واگرایی خود رسیده است، که با خط آبی مکدی که اندکی دچار انحنا شده نشان داده شده است.

تصویر پایین مربوط به مکدی هفته گذشته است که به اوج خود رسیده بود و نشان می‌داد که احتمالا خط سیگنال تا حدود 400 و خط مکدی تا حدود 200 افت خواهند کرد. این دقیقا همان جایی است که مکدی در حال حاضر قرار گرفته است. برای ایجاد یک روند بازگشتی صعودی، هر دو خط باید تا حدود 350 همگرایی داشته باشند.

اگر مکدی شروع به حرکت در این مسیر کند، سیگنالی مثبت برای ورود خریداران خواهد بود و میزان خریداران احتمالا افزایش خواهد یافت. با این حال، اگر خطوط مکدی و سیگنال به واگرایی خود به همین ترتیب ادامه دهند، روند صعودی در کوتاه‌مدت شکل نخواهد گرفت.

مسیر صعودی

chart6 8 نمودار روزانه بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

با نگاهی به تایم‌فریم روزانه، درمی‌یابیم که ممکن است مسیر دیگری برای بیت کوین شکل بگیرد. در حال حاضر، قیمت بالاتر از حمایت 9,100 دلار قرار گرفته است که مقاومت میانی این کانال را در حدود 10,500 دلار تا اواسط هفته آینده نشان می‌دهد.

سطح میانی همچنین با فیبوناچی اصلاحی 100 درصد همراستا است. بنابراین، اگر بیت کوین به این سطح برسد، به احتمال زیاد با فشار فروش زیادی مواجه می‌شود که پیش از هر حرکت قابل‌ملاحظه‌ای انتظار می‌رود یک پول بک تا حمایت اتفاق بیفتد.

با این حال، تا پایان هفته، حمایت این کانال در حدود سطح ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد بود و شاید بتوان گفت این آخرین دفعه‌ای است که می‌توانید بیت کوین را با قیمتی زیر ۱۰,۰۰۰ دلار بخرید.

چشم‌انداز کوتاه‌مدت

chart7 10 نمودار روزانه بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

با نگاهی به نمودار یک‌ساعته، به نظر می‌رسد بیت کوین بتواند از 9,400 دلار عبور کند. اگر بیت کوین هفته جاری میلادی را با قیمتی بیش از این میزان به اتمام برساند، می‌توان گفت روند این هفته کاملا صعودی بوده است. با این حال، حتی نزول قیمت تا 9,000 دلار نیز نمی‌تواند خریداران بازار را ناامید کند.

اما اگر قیمت از 9,000 دلار پایین‌تر برود، همه چیز تغییر می‌کند و روندی کاملا نزولی پیش‌روی بیت کوین خواهد بود.

سناریوی صعودی

بسته‌شدن قیمت بالاتر از 9,000 دلار صعودی است. مقاومت‌های بعدی در ناحیه 9,500 تا 10,005 دلار قرار گرفته‌اند. اگر این سطوح را پشت سر بگذاریم، می‌توان مقاومت بعدی را در 10,500 و پس از آن حتی در 11 و 12 هزار دلار انتظار داشت.

سناریوی نزولی

اگر قیمت از 9,000 دلار پایین‌تر برود، راه را برای سطح فیبوناچی 61.8 درصدی و قیمت 7,890 دلار باز می‌کند. در این صورت، سطوح حمایت بعدی بین 4,000 تا 6,400 دلار خواهد بود. اما، در مجموع می‌توان هفته‌ای پر افت و خیز را برای بیت کوین انتظار داشت.

 

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی