30 ماه روند نزولی ریپل چگونه به پایان خواهد رسید؟

تحلیل کریپتوکارنسی

اکنون دیگر زمان آن فرا رسیده که آلت کوین‌هایی همچون ریپل و استلار نیز همپای بیت کوین و البته سایر همتایان خود مانند اتریوم و کاردانو رشد کنند.

اخیرا و درحالیکه بیت کوین در حال تثبیت قیمت بود، بسیاری از کوین‌های برتر قدرتمند عمل کردند و درصد رشد بسیاری از آن‌ها دورقمی بود. به عنوان مثال، اتر از 195 دلار به 245 دلار رسید و کاردانو نیز طی هفته اخیر 65 درصد رشد داشت.

با این حال، تعدادی از آلت کوین‌های نسبتا بزرگ از این رشد و گسترش جا مانده‌اند. دو مورد از این کوین‌ها ریپل و استلار بوده‌اند، که از لحاظ ارزش کل بازار به ترتیب در رتبه سوم و سیزدهم قرار دارند.

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

هر ماه یک میلیارد ریپل روانه بازار می‌شود

یکی از دلایل اساسی برای جاماندن ریپل از سایر کوین‌های برتر، عرضه ماهیانه این کوین در بازارها توسط مراکز اصلی این کوین است. در اول هر ماه، یک میلیارد ریپل آزاد شده و به صرافی‌ها انتقال داده می‌شوند.

این یعنی هر ماه یک میلیارد ریپل در صرافی‌ها به فروش می‌رود و باعث افزایشی چشمگیر در فشار فروش این ارز دیجیتال می‌شود. قیمت فعلی ریپل 0.21 دلار و ارزش کل این تعداد کوین در هر ماه، 210 میلیون دلار است.

نمودار یک‌روزه ریپل/تتر. منبع: TradingView

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

تفاوت مهم ریپل و سایر ارزهای دیجیتال در نمودار فوق دیده می‌شود. درحالیکه مقاومت کلیدی برای اتر و کاردانو، اوج قیمت ماه فوریه (بهمن 98) است، ریپل هنوز 40 درصد عقب‌تر است.

از طرف دیگر، یک روند صعودی نیز در این نمودار می‌توان مشاهده کرد. قیمت ریپل سطح مهم مقاومت 0.19 دلاری را تبدیل به حمایت کرده است. علاوه بر این، میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه نیز وارد عمل شده‌اند.

اگر ریپل بتواند از میانگین متحرک 200 روزه و مقاومت 0.23 دلاری عبور کند، سطوح بعدی مقاومت 0.28 و 0.34 دلار خواهند بود.

ضعف شدید ریپل در برابر بیت کوین

نمودار یک‌روزه ریپل/بیت کوین. منبع: TradingView

مشکل اصلی ریپل ریشه در این مسئله دارد که این آلت کوین در مقابل بیت کوین عملکرد فوق‌العاده ضعیفی نشان می‌دهد. ریپل در نمودار جفت ارز ریپل-بیت کوین در کم‌ترین حد خود نسبت به دسامبر 2017 قرار گرفته است، یعنی کف قیمت خود طی 30 ماه گذشته!

اگر ریپل بخواهد روندی صعودی پیش بگیرد باید بتواند از حمایت قبلی، بین 0.00002300 تا 0.00002350 ساتوشی، بالاتر برود.

اگر ریپل بتواند خود را به این محدوده برساند، افزایش بیشتر قیمت این ارز دیجیتال تا سطح 0.00003200 تا 0.00003300 ساتوشی محتمل به نظر می‌رسد. همچنین، در صورت عبور از سطح 0.00003200 تا 0.00003300 ساتوشی، احتمال شکست میانگین متحرک 100 و 200 روزه افزایش می‌یابد. در این صورت، بازار در یک مسیر صعودی به روند خود ادامه خواهد داد.

با این حال، قیمت ریپل در حال حاضر هنوز ضعیف عمل می‌کند و در حال ایجاد کف‌های پایین‌تر است. در این وضعیت، تمایل سرمایه‌گذاران به معامله این ارز دیجیتال چندان زیاد نیست.

در صورتیکه سطح حمایت 0.00002300 تا 0.00002350 ساتوشی حفظ نشود، احتمالا افت بیشتر قیمت تا مناطق سبزرنگ وجود دارد. در این صورت، حمایت بعدی که باید مد نظر قرار داد، در محدوده 0.00001550 تا 0.00001625 ساتوشی شکل می‌گیرد.

چرا استلار قوی‌تر عمل می‌کند؟

نمودار یک‌روزه استلار/تتر. منبع: TradingView

با اینکه ریپل هنوز ضعیف عمل می‌کند، استلار قدرت گرفته و در یک مسیر صعودی حرکت می‌کند. احتمال دارد علت تفاوت رفتار این دو ارز دیجیتال این باشد که استلار به اندازه ریپل دچار فشار فروش نیست.

به نظر می‌رسد که عملکرد استلار اخیرا قدرتمندتر از ریپل بوده است. با این حال، هنگامی که استلار روند صعودی پیش بگیرد، ریپل نیز معمولا به دنبال آن حرکت خواهد کرد. بنابراین، بهتر است این دو کوین را در کنار یکدیگر در نظر بگیریم. اگر یکی از این دو قدرتمند عمل کند، دیگری نیز به‌تدریج قوت خواهد گرفت.

با نگاهی به نمودار می‌توان دلایل دیگری برای احتمال قدرت‌گرفتن روند صعودی برشمرد. یکی از آن‌ها قیمت استلار است که در حال عبور از میانگین 100 و 200 روزه می‌باشد و توانسته بالاتر از این دو میانگین متحرک باقی بماند.

در کنار این منطقه حمایت، منطقه سبز نیز ایجاد حمایت کرده است، که یک سطح حمایت افقی محسوب می‌شود. برای ادامه روند صعودی پس از سقوط 12 مارس (22 اسفند)، این سطوح حمایت بسیار مهم هستند.

در این بین، حجم معاملات نیز در دوره اخیر به‌شدت افزایش یافته است. حجم همیشه پیش از قیمت افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین، می‌توان از این داده‌ها نتیجه گرفت که کاربران این رمزارز به‌ طرز قابل‌توجهی در حال انباشت کوین هستند.

همه این موارد ترکیبی از عواملی هستند که می‌توانند روند صعودی را تضمین کنند. در این بخش، محتمل‌ترین سناریوها را برای ریپل و استلار بررسی خواهیم کرد.

نمودار یک‌روزه استلار/تتر. منبع: TradingView

استلار اکنون در برابر مقاومتی مهم قرار گرفته است. پس از شکسته‌شدن سطح مقاومت 0.075 دلاری، احتمال افزایش قیمت تا 0.085 زیاد خواهد بود. با این حال، همانطور که در رفتار قیمت کاردانو شاهد بودیم، این هم یک سطح مقاومت دیگر است که می‌تواند قیمت را به سطوح بالاتر بکشاند.

سطح کلیدی بعدی برای استلار در محدوده 0.105 تا 0.11 دلار دیده می‌شود، که میزان رشد قیمت این آلت کوین را به بیش از 50 درصد می‌رساند.

با این حال، اگر روند نتواند از سطح 0.075 دلار عبور کند، احتمال بازگشت قیمت تا 0.06 دلار وجود دارد. برای ادامه روند صعودی، این سطح حمایت باید حفظ شود.

عملکرد قدرتمند استلار در برابر بیت کوین

نمودار یک‌روزه بیت کوین/استلار. منبع: TradingView

استلار در نمودار جفت ارز استلار-بیت کوین عملکردی قدرتمند نشان داده است. در حال حاضر، سیگنال‌های نمودار استلار مشابه با سیگنال‌های کاردانو پیش از جهش خیره‌کننده اخیر این آلت کوین هستند.

علاوه بر اینکه میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه از مقاومت به حمایت تبدیل شدند، سطح مقاومت 0.00000700 ساتوشی نیز به حمایت بدل شده است.

هدف بعدی شکست مقاومت برای استلار، عبور از محدوده 0.00000860 تا 0.00000915 ساتوشی است. برای بیش از یک سال، این ارز دیجیتال در این محدوده در حال نوسان بوده است. اگر این مقاومت شکسته شود، می‌توان انتظار داشت روند صعودی ادامه پیدا کند.

با اینکه احتمال چنین افزایشی در ریپل بیشتر شبیه به یک رویا است؛ اما همانطور که پیش از این اشاره شد، با افزایش قیمت استلار، ریپل نیز احتمالا به دنبال آن حرکت خواهد کرد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اتریوم: شکست مقاومت ۴۰۰ دلاری و صعودی‌بودن قراردادهای اختیار معامله

نسبت تعداد قراردادهای اختیار فروش به تعداد قراردادهای اختیار خرید اتریوم به کمترین حد خود طی 3 ماه گذشته رسیده است. این امر بیان‌گر خوش‌بینی معامله‌گرها به آینده بازار و…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 23 ژوئیه، 2 مرداد

اگر ارز دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم در روزهای آتی بالاتر از سطوح مقاومت کلیدی‌شان شکسته شوند، بسیاری از آلت‌کوین‌ها می‌توانند حرکت رو به رشد خود را از سر بگیرند. از…
بیشتر بخوانید

درخواست دولت ایالات متحده برای 3 تریلیون دلار دیگر و صعود بیت کوین تا ۹,۰۰۰ دلار

در حالیکه دولت ایالات متحده به دنبال تزریق 3 تریلیون دلار دیگر برای احیای اقتصاد کشور است، قیمت بیت کوین ضررهای چند روز گذشته را جبران کرده و از ۹,۰۰۰…
بیشتر بخوانید

احتمال عدم حفظ حمایت ۱۰,۰۰۰ دلاری و حرکت قیمت به سوی شکاف بورس کالای شیکاگو

بازار بیت کوین اندکی متزلزل به نظر می‌رسد و احتمال دارد طی یک تا دو روز آینده، قیمت زیر سطح 10,000 دلار نزول کند. اما بعد از آن، چه اتفاقی…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 4 فوریه، 15 بهمن

بازیابی اخیر قیمت ارزهای دیجیتال، موجب افزایش علاقه‌ی سرمایه‌گذاران سازمانی به این فضا شده است. طبق گزارش شرکت Eurekahedge، در سال 2019 صندوق‌های کریپتو اختصاصی بیش از 16 درصد بازده…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 9 نوامبر، 18 آبان

اگرچه اکنون بازار کریپتوکارنسی‌ها در مرحله‌ی تثبیت قرار دارد اما براساس داده‌های Square Cash App، تعداد سرمایه‌گذاری‌ها در این فضای نوظهور تقریباً دو برابر شده ‌است. این سیگنالی مثبت است…
بیشتر بخوانید