بیت کوین زیر ۹,۲۰۰ دلار مانده اما سرمایه‌گذارها همچنان خوش‌بین هستند

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار ارزهای رمزنگاری شده

قیمت بیت کوین زیر ۹,۲۰۰ دلار گیر کرده، اما داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهند که احساسات سرمایه‌گذارها نسبت به بازار، مثبت و صعودی است. علاوه بر این، عملکرد بیت کوین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، قدرتمند بوده است.

درواقع، قیمت بیت کوین، با صعود خیره‌کننده بعد از 13 مارس (23 اسفند) از 3,750 دلار، قوی‌ترین سه ماهه دوم سال در تاریخ خود را پشت سر گذاشته است. علاوه بر این، داده‌های منبع اطلاعاتی اسکیو (Skew) نشان می‌دهند که بیت کوین، از اوایل سه ماه دوم سال جاری میلادی تاکنون، بازدهی 42.39 درصدی داشته است و این دارایی دیجیتال کماکان با سودی 27.31 درصدی در سال 2020، برترین عملکرد را در بین سایر دارایی‌ها داشته است.

chart1 بازده دارایی‌های کلان از ابتدای سال تاکنون (به درصد). منبع: Skew

داده‌های منبع تحلیل داده‌‌ درون‌زنجیره‌ای، گلس‌نود (Glassnode)، نیز نشان می‌دهند که از زمان سقوط قیمت در پنجشنبه سیاه، تعداد کل نهنگ‌های بیت کوین، طی 3 ماه گذشته، رکورد سال 2017 خود را شکست و به 1,800 نهنگ رسید.

علاوه بر این، نظرسنجی اخیر انجام‌شده توسط صندوق کاستدی (امانی) بیت کوین آی‌آراِی (IRA) نشان می‌دهد که 43 درصد از مشتریان این پلتفرم انتظار دارند قیمت بیت کوین تا پایان سال 2020، به 15,000 دلار برسد.

این صندوق امانی با نظرسنجی از 300 مشتری خود دریافت که 57 درصد از شرکت‌کنندگان، دارایی‌های دیجیتال را به عنوان سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خریداری و نگهداری می‌کنند.

این احساسات صعودی، با وجود حرکات اخیر قیمت، نشان می‌دهد که این دارایی‌ دیجیتال برتر در منطقه‌ای خنثی قرار گرفته است.

ادامه تثبیت قیمت بیت کوین

chart2 نمودار روزانه بیت کوین/تتر. منبع: TradingView

در حال نگارش این مقاله، قیمت بین میانگین متحرک 20 روزه و خط میانی کانال نزولی گیر افتاده است. همچنین، مقاومت 9,200 تا 9,550 دلار هنوز مانعی بر سر راه صعودی این دارایی دیجیتال است.

علاوه بر این، باندهای بولینگر در تایم‌فریم‌های چهارساعته و روزانه نشان‌دهنده تثبیت قیمت هستند و با اینکه حجم معاملاتی بیت کوین نسبتا ثابت باقی مانده است، این ارز دیجیتال، در تایم‌فریم روزانه، کف‌های بالاتر ایجاد کرده است.

شرکت تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital) اخیرا در آخرین اطلاعیه خود برای مشتریان‌اش اعلام کرده است:

طی یک ماه گذشته، بیت کوین در محدوده‌ای نسبتا باریک و اکثر اوقات بین 9,000 و 10,000 دلار معامله شده است.

chart3 نوسانات ۳۰ روزه در مقابل قیمت بیت کوین (به دلار). منبع: دلفی دیجیتال، بلومبرگ

این گروه تحقیقاتی همچنین خاطرنشان کرد:

نوسانات 30 روزه بیت کوین به کمترین حد خود طی یک سال گذشته رسیده است. از لحاظ تاریخی، این شرایط همیشه پیش از حرکات قابل‌توجه قیمت، با افزایش حجم معاملاتی، اتفاق می‌افتد.

chart4 محدوده یک‌روزه قیمت در مقابل قیمت بیت کوین (به دلار). منبع: دلفی دیجیتال، کوین‌بیس، جمینی

دلفی دیجیتال همچنین اشاره کرد که تثبیت قیمت بیت کوین بین دو سطح کلیدی مقاومت و حمایت، باعث کاهش نوسانات روزانه شده است. این امر احتمال شکل‌گرفتن یک حرکت قدرتمند با مسیری مشخص را افزایش می‌دهد.

بی‌ثباتی بازار، کووید 19 و همبستگی

در مارس 2020 (اسفندماه)، شیوع ویروس کرونا باعث اصلاح شدید در بازارهای سهام شد و روند قیمت بیت کوین نیز از بازارهای سنتی تبعیت کرد. با این حال، قیمت بیت کوین بعد از این افت، شاهد رشد مجدد و قدرتمند Vشکل، از 3,750 دلار به 10,350 دلار، بود. چنین بهبود قیمتی در حال حاضر در شاخص سهام S&P 500 و میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones) دیده می‌شود.

در حال حاضر، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال مشتاقانه در پی یافتن پاسخ این پرسش هستند که آیا همبستگی کوتاه‌مدت بین این گروه‌های مختلف دارایی باقی خواهد ماند و یا راه خود را از یکدیگر جدا خواهند کرد.

کِوین کِلی (Kevin Kelly)، تحلیل‌گر بازار در شرکت دلفی دیجیتال، در مصاحبه‌ای اظهار داشت:

از نظر تاریخی و طی 80 سال گذشته، هر بار که شاخص S&P 500، پانزده درصد یا بیشتر رشد می‌کند (که تا به حال 9 مرتبه دیگر اتفاق افتاده)، این شاخص سه ماهه بعدی را نیز در محدوده صعودی سپری خواهد کرد. با توجه به شرایط حال حاضر، می‌توانم بگویم که سه ماهه بعدی برای این شاخص قطعا مثبت خواهد بود. این آمار، خصوصا اگر انتظار داشته باشید بیت کوین در کوتاه‌مدت همراه با دارایی‌های پرخطرتر حرکت کند، قابل توجه خواهد بود.

کِلی در خصوص بی‌ثباتی در بازارهای سهام و تاثیر آن بر حرکات قیمت بیت کوین توضیح داد:

اگر نوسانات بازار سهام بالا (یا بیشتر از میانگین تاریخی) باقی بماند، انتظار می‌رود همبستگی بین سهام و بیت کوین نیز نسبتا بالا باقی بماند. از نظر تاریخی نیز، جهش‌های بزرگ، به عنوان مثال، در شاخص VIX بورس قراردادهای اختیار معامله شیکاگو با فروش گسترده بیت کوین همراه بوده است. به همین ترتیب، در صورتی که بازار سهام مجددا شاهد سقوط باشد، انتظار می‌رود بیت کوین نیز در کوتاه‌مدت افت داشته باشد.

البته سرمایه‌گذاران در بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال نگران تاثیرپذیری بازار از افزایش قابل‌توجه مبتلایان به بیماری کووید 19 در تعدادی از ایالت‌های ایالات متحده و ممنوعیت اِعمال‌شده از سوی اتحادیه اروپا در خصوص سفر آمریکایی‌ها به کشورهای اروپایی هستند. این شرایط می‌تواند بر خطوط هوایی ایالات متحده و صنعت توریسم بین‌الملل تاثیر گسترده‌ای داشته باشد.

کِلی در این مورد اظهار داشت:

در کوتاه‌مدت، عوامل تاثیرگذار بر سهام و ارزهای دیجیتال تا حد زیادی مشابه هستند: واکنش‌های سیاسی به یک رکود بزرگ اقتصادی. همچنین، کاهش بهای ارزهای ملی باعث افزایش تمایل افراد به سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های کمیاب، همچون سهام و ارزهای دیجیتال، شده است.

از نظر اغلب تحلیل‌گران، درصورتیکه سطح حمایت 8,800 دلاری حفظ نشود، احتمال سقوط بیت کوین تا کف‌های اخیر قیمت وجود دارد. با وجود احتمال افت کوتاه‌مدت در بازار، ساختار بازار بیت کوین و احساسات مثبت و صعودی سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که سه ماهه سوم سال جاری میلادی نیز فصل پرباری برای بیت کوین خواهد بود.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی