افزایش تقاضا برای رپد بیت کوین: روشی برای کسب سود از بیت کوین و اتریوم

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

با تمایل سرمایه‌گذاران بیت کوین به یافتن روشی خصوصی برای دسترسی به دیفای (DeFi) و فارمینگ یا همان کسب سود از طریق وام‌دهی (lend farming)، تقاضا برای رپد بیت کوین (Wrapped BTC) رو به افزایش است.

طی چند هفته گذشته، تقاضا برای توکن‌های رپد بیت کوین با نام اختصاری wBTC به‌شکلی فزاینده در حال رشد بوده است و در حال حاضر، 23,100 توکن رپد بیت کوین (با ارزشی معادل 274 میلیون دلار) در گردش هستند.

طبق داده‌های فلیپ‌ سایدکریپتو (FlipsideCrypto)، پلتفرم تحلیل داده دارایی‌های دیجیتال، هم‌زمان با رشد خیره‌کننده حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، بیش از نیمی از این توکن‌های رپد بیت کوین نیز طی ماه گذشته تولید شده‌اند.

1
عرضه رپد بیت کوین از زمان راه‌اندازی. منبع: فلیپ‌ سایدکریپتو

توکن رپد بیت کوین سال 2019 و در قالب یک توکن ERC-20 با پشتوانه قیمت بیت کوین ایجاد شد. این توکن به کاربران خود اجازه می‌دهد تا بیت کوین‌های خود را به شبکه اتریوم انتقال دهند و با قراردادهای هوشمند تعامل برقرار کنند.

برای به‌دست‌آوردن توکن رپد بیت کوین، کاربران باید به یک تاجر (merchant) معتبر و تأییدشده مراجعه کنند تا بیت کوین‌های کاربر را نگهداری کرده و در ازای آن توکن رپد بیت کوین به کاربر تحویل دهد. این تاجرها می‌توانند در صورت لزوما توکن‌های رپد بیت کوین ایجاد کنند یا آن‌ها را از بین ببرند (اصطلاحاً بسوزانند).

افزایش تقاضا برای توکن‌های رپد بیت کوین نشان می‌دهد که کاربران بیت کوین به‌دنبال روش‌هایی برای کسب سود بالا از طریق نگهداری بیت کوین‌ هستند. بر اساس گزارش اخیر جنسیس (Genesis)، یکی از کارگزاران برجسته ارزهای دیجیتال، مشتری‌های سازمانی نیز علاقه مشابهی به این توکن نشان می‌دهند.   

همراه با افزایش تقاضا برای توکن‌های رپد بیت کوین، پدیده کِشت سود (yield farming) نیز در رشد این توکن نقش قابل‌توجهی داشته است. درواقع، نیمی از تمام توکن‌های در گردش رپد بیت کوین در حال حاضر در کامپاند (Compound)، پروتکل وام‌دهی دیفای، قفل شده‌اند.

اهمیت حفظ حریم خصوصی برای سرمایه‌گذاران

در حال حاضر، رپد بیت کوین با اختلافی فاحش محبوب‌ترین توکن با پشتوانه بیت کوین بوده که روی شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، این توکن به‌شکلی متمرکز کار کرده و کاربران را مجبور می‌کند تا فرآیند شناخت مشتری (KYC) را طی کرده و از خدمات امانت‌داری شخص ثالث استفاده کنند. این استلزام برای برخی از کاربران نگرانی‌هایی در خصوص حفظ حریم خصوصی و مسئله سانسور ایجاد کرده است.  

درحالی‌که علاقه سازمانی به حوزه دیفای در حال افزایش است و حتی برخی از بانک‌های مرکزی در پی انجام اقدامات اولیه برای ورود به این حوزه هستند، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که در هنگام استفاده از توکن‌های رپد بیت کوین ناشناس باقی بمانند.

از این رو، تقاضا برای توکن رِن بیت کوین (RenBTC)، جایگزین غیرمتمرکز و ناشناس رپد بیت کوین نیز رو به افزایش است.

2
عرضه رپد بیت کوین و رن بیت کوین از زمان راه‌اندازی. منبع: فلیپ سایدکریپتو

رن بیت کوین مشابه رپد بیت کوین است با این تفاوت که ذخیره‌ای بدون نیاز به اعتماد برای بیت کوین‌هایی که قفل شده‌اند ایجاد می‌کند. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا مالکیت کامل دارایی‌های خود را در اختیار داشته باشند و در عین حال، حین کار با رن بیت کوین ناشناس باقی بمانند.

با اینکه برخی از پروتکل‌های دیفای رن بیت کوین را نمی‌پذیرند، این توکن را می‌توان با رپد بیت کوین مبادله کرد و سپس به‌منظور دسترسی به پروتکل‌های دیفایی همچون کامپاند که فقط رپد بیت کوین می‌پذیرند، آن را به کار گرفت.

بر اساس داده‌های فلیپ سایدکریپتو، 19 درصد از کل آدرس‌های جدیدی که در ماه اوت رپد بیت کوین خریداری کرده‌اند، این کار را با مبادله توکن‌های رن بیت کوین انجام داده‌اند. این امر بیانگر اهمیت حفظ حریم خصوصی در گسترش بیشتر حوزه دیفای است.

3
میزان اولین خریدهای بیت کوین در شبکه اتریوم. منبع: فلیپ سایدکریپتو

رشد نامتناهی دیفای در مقابل ظرفیت محدود شبکه اتریوم

همراه با رشد حوزه دیفای، مسائل امنیتی جدیدی مطرح می‌شوند. نه‌تنها پروتکل‌های دیفای مختلفی مورد هک قرار گرفته و دچار نقایص مختلف شده‌اند، بلکه رشد روزافزون روش کِشت سود نیز پیامدهایی برای توکن‌های درگیر در هر پلتفرم داشته است.

به عنوان مثال، در حال حاضر، بیش از 50 درصد از توکن‌های دای در پروتکل کامپاند قفل شده‌اند که ممکن است وابستگی این توکن به دلار را دچار مشکل کند. در مورد رپد بیت کوین نیز بیش از نیمی از عرضه این توکن در پروتکل کامپاند قفل شده است. ادامه این روند می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی در خصوص نقدینگی توکن‌های موجود شود.

مسئله مهم‌تر این است که شبکه اتریوم در حال حاضر دچار ترافیک شبکه و افزایش کارمزد تراکنش‌ها شده است.

با وجود آینده نامتناهی و درخشان دیفای و تمام اجزای مربوط به آن، این حوزه نوپا احتیاج به زیرساختی قدرتمند دارد.

در حال حاضر، سنگ بنای حوزه دیفای شبکه اتریوم است. اما این ابهام وجود دارد که آیا این شبکه می‌تواند تکیه‌گاه محکمی برای تعداد روزافزون قراردادهای هوشمند و افزایش تقاضا برای آن‌ها باشد؟

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی