رشد صعودی بازار دیفای می‌تواند قراردادهای اختیار معامله ۴۰۰ دلاری اتریوم را غافلگیر کند

داده‌های قراردادهای اختیار خرید اتریوم به نفع معامله‌گرانی نیست که بر اساس پیش‌بینی 400 دلاری شدن اتریوم، دست به معامله زده‌اند؛ اما، جهشی در بازار دیفای می‌تواند ورق را برگرداند.

در حال حاضر، پس از 6 سپتامبر (16 شهریور) که قیمت به کف 320 دلاری خود رسیده بود، بهای اتر رشدی 14 درصدی داشته است. اما، باید در نظر داشته باشیم که سررسید قراردادهای آتی و قراردادهای اختیار معامله نیز کمتر از دو هفته دیگر خواهد بود. از آنجا که قیمت اتر هنوز زیر 400 دلار است، این پرسش ایجاد می‌شود که معامله‌گران قراردادهای مشتقه تا چه اندازه به رشد 9 درصدی و رسیدن قیمت به 400 دلار مطمئن هستند؟

با تحلیل قیمت‌گذاری قراردادهای اختیار معامله، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌راحتی نتیجه بگیرند که 34 درصد از معامله‌گرهای قراردادهای اختیار معامله احتمال می‌دهند قیمت به 400 دلار برسد یا از آن فراتر رود. از سویی دیگر، مدل قیمت‌گذاری قراردادهای اختیار بلک-شولز (Black & Scholes) نیز مشکلاتی دارد، از جمله اینکه به‌شدت وابسته به تعداد روزهای مانده تا سررسید قراردادها است.

بدون در نظر گرفتن میزان خوش‌بینی سرمایه‌گذارها در مورد تاریخ راه‌اندازی اتریوم 2.0 یا افزایش استفاده از آلت کوین‌ها در پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، داده‌ها نشان می‌دهند که 52 درصد از معامله‌گرها پیش‌بینی می‌کنند قیمت در 27 نوامبر (7 آذر) به 400 دلار می‌رسد.

نوسانات اتریوم می‌تواند معامله‌گران را غافلگیر کند

نوسانات اندیکاتوری اصلی برای ارزیابی میزان بی‌ثباتی است، با اینکه ممکن است جهت صعودی یا نزولی بودن روند را مشخص نکند.

نوسانات تاریخی منحصراً حرکات گذشته را ارزیابی می‌کند و به‌ندرت تحت تأثیر شرایط و فضای کنونی بازار قرار می‌گیرد. از سویی دیگر، نوسانات ضمنی فقط به شرایط فعلی بازار متکی است.

نوسانات ضمنی قراردادهای اختیار سه‌ماهه اتر. منبع: Skew

داده‌های بالا نشان می‌دهند که نوسانات ضمنی اتر چگونه موجب ایجاد روندی صعودی از اواخر ژوییه (اواسط تیر) شد و اکنون، روزانه اندکی بالاتر از 5 درصد است. اگرچه نوسانات، مسیر را مشخص نمی‌کنند، میانگین 5 درصد در روز می‌تواند احتمال 10 درصد افزایش قیمت در هفته را افزایش دهد.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

برای ارزیابی بهتر از اینکه آیا قراردادهای اختیار معامله 400 دلاری برای چند ماه آینده هنوز ارزشمند تلقی می‌شوند یا خیر، معامله‌گرها باید نگاهی به عقب داشته باشند.

تحلیل حرکات هفتگی، طی پنج ماه گذشته، شروع خوبی است زیرا می‌تواند مثال‌های واقعی و اخیر بازار را به‌خوبی به تصویر بکشد.

نمودار هفتگی اتریوم. منبع: Investing

نه‌تنها افزایش 10 درصدی در هفته امکان‌پذیر است، بلکه، طی پنج ماه گذشته چهار بار اتفاق افتاده است. این امر مدل قیمت‌گذاری قراردادهای اختیار بلک-شولز را فاقد اعتبار نمی‌کند. اولاً، دو هفته تا رسیدن به سررسید ماه سپتامبر زمان باقی است. ثانیاً، طی پنج ماه گذشته، بازار برای چندین هفته عملکردی منفی از خود نشان داده است.

نکته اساسی اینجاست که نوسانات اخیر ارزهای دیجیتال بین متوسط تا شدید بوده است؛ بنابراین، نمی‌توان منکر احتمال افزایش 10 درصدی قیمت طی دو هفته باقی‌مانده تا سررسید قراردادهای اختیار معامله شد.

در اواسط ژوییه (اواخر تیر)، هنگامی‌که نوسانات ضمنی سه‌ماهه 3.5 درصد بود، افزایش 10 درصدی قراردادهای اختیار خرید در 75 روز مانده تا سررسید با 19 دلار معامله می‌شد. این امر مساوی با 8 درصد افزایش قیمت اتر بود که در آن زمان بهایی برابر با 244 دلار داشت.

امروز، قراردادهای اختیار خریدی مشابه برای 27 نوامبر با قیمت اِعمال 400 دلاری وجود دارد که 53 دلار معامله می‌شود و برابر با 14 درصد افزایش قیمت برای قراردادهای آتی 372 دلاری اتر است. دلیل اصلی چنین افزایش قیمتی، افزایش نوسانات به 5.2 درصد فعلی است.

این تغییر باعث می‌شود معامله‌گرها در قرادادهای اختیار از موقعیت‌های صعودی استفاده نکنند و ممکن است تصور اشتباهی از نزولی‌شدن بازار ایجاد کند.

مثبت بودن اندیکاتور توازن نوسانات

سرمایه‌گذارها باید نگاهی به اندیکاتور توازن نوسانات نیز داشته باشند تا مشخص شود که معامله‌گران امروز چگونه طی 33 درصد افت قیمت از سقف 485 دلاری پس از 1 سپتامبر (اواسط شهریور) قیمت‌گذاری می‌کنند.

هر زمان که بازار تمایلی به ریسک نزولی نداشته باشد، این اندیکاتور به جهت منفی میل می‌کند. از سویی دیگر، اندیکاتور مثبت توازن نوسانات به معنای کاهش تقاضا برای هزینه پریمیوم (وجه ضمانت) و پوشش ریسک برای اصلاح صعودی است.

اندیکاتور توازن نوسانات طی سه ماه. منبع: Skew

کاهش خوش‌بینی از سوی معامله‌گرهای حرفه‌ای

با شکست مقاومت 340 دلاری در ماه اوت، خوش‌بینی معامله‌گرهای اتر به‌سرعت در موقعیت لانگ و شورت بازتاب داده شد. به نظر می‌رسد این خوش‌بینی پس از اصلاح اخیر قیمت اندکی کمتر شده است؛ با این حال، نسبت قراردادهای لانگ به شورت در صرافی‌های مشتقه اصلاً نزولی به نظر نمی‌رسد.

نسبت قراردادهای لانگ به شورت اتر. منبع: OKEx

در حال حاضر، نسبت قراردادهای لانگ (long) به شورت (short) در قراردادهای آتی اتر در صرافی اکی‌اِکس (OKEx) و بایننس، به ترتیب 0.96 و 1.02 است. این ارقام با داده‌های اندیکاتور توازن نوسانات هم‌خوانی دارند و نشان‌دهنده افزایش خوش‌بینی در بازار هستند.

احتمال دارد بخت با معامله‌گرهای قرارداد اختیار معامله با قیمت اِعمال 400 دلار چندان یار نباشد. با این حال، پس از افزایش سالم 19 درصدی توکن‌های دیفای طی 48 ساعت گذشته، فضای بازار در مجموع صعودی و خوش‌بین به نظر می‌رسد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 9 آوریل، 21 فروردین

بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به وسیله‌ی اقدامات محرک خود در حال تقویت اقتصادشان هستند. Jamie Dimon (رئیس و مدیر عامل شرکت JPMorgan Chase)، ایالات متحده را به دلیل اقدامات…
بیشتر بخوانید

«تقاطع طلایی» بیت کوین؛ آیا 10,500 دلار اکنون قابل دسترس است؟

تقاطع طلایی اخیر بیت کوین بین میانگین‌های متحرک کلیدی این پرسش را برای معامله‌گران بیت کوین مطرح می‌کند: آیا روندی صعودی تا 10,500 دلار در حال شکل‌گیری است؟ قیمت بیت…
بیشتر بخوانید

هیجان‌انگیزترین شکست مقاومت بیت کوین طی یک سال گذشته

عبور بیت کوین از 9,200 دلار طی هفته جاری، بیانگر یک سیگنال فوق‌العاده صعودی طی هفته‌ها و ماه‌های آینده خواهد بود، احتمالا بزرگترین روند صعودی بعد از بازار صعودی سال…
بیشتر بخوانید

بیت کوین و دوران ثبات: مشابه اوایل سال ۲۰۱۷؛ چه در انتظار بیت کوین است؟

انتظار بیت کوین برای تعیین مسیر حرکت بزرگ بعدی تقریبا به پایان رسیده است و طی چند روز آینده جهت مسیر بعدی این ارز دیجیتال مشخص خواهد شد. طی شش…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 22 فوریه، 3 اسفند

Changpeng Zhao (مدیر عامل شرکت Binance) معتقد است که رویداد کاهش پاداش استخراج بیت‌کوین هنوز براساس پرایس اکشن فعلی این دارایی دیجیتال قیمت‌گذاری نشده است. کاهش پاداش ماینرها باعث افزایش…
بیشتر بخوانید