بیت کوین: زیرِ مقاومت ۱۱,۰۰۰ دلاری و شکست در برابر یونی‌سواپ

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

قیمت بیت کوین هنوز در تقلایِ رویارویی با مقاومت ۱۱,۰۰۰ دلاری است، درحالی‌که معامله‌گرها توجه خود را به توکن‌های دیفای (DeFi)، همچون یونی‌سواپ (Uniswap) با علامت اختصاری یونی (UNI)، معطوف کرده‌اند.

در حال حاضر، بیت کوین هنوز در محدوده 10,800 تا 11,000 دلار معامله می‌شود. در حال نگارش این مقاله، قیمت این ارز دیجیتال ۱۰,۹۷۶.۵ دلار است.

1 13
عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

به‌گفته برخی از تحلیل‌گرها، برترین ارز دیجیتال قدرت خود را از دست داده است اما با نگاهی سریع به نمودار یک‌ساعته و چهارساعته متوجه می‌شویم که بیت کوین در محدوده‌ای مشخص در حال نوسان است و در آغاز دوره‌ای پرفشار قرار دارد.

2 11
نمودار یک‌ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

در حال حاضر، قیمت بیت کوین از نظر معامله‌گرهای ارز دیجیتال چندان جذابیتی ندارد. با این حال، شاهد ایجاد کف‌های بالاتر و سقف‌های پایین‌تر در نمودار کوتاه‌مدت پادشاه ارزهای دیجیتال هستیم. اگر این الگو ادامه یابد، احتمال ایجاد حرکتی آنی و خارج از محدوده نوسانی، طی چند روز آینده، افزایش می‌یابد. البته، جهت این حرکت را نمی‌توان با قطعیت تشخیص داد.

اگر جهت روند صعودی باشد، مقاومت‌های 11,150 و 11,600 دلاری، ممکن است رسیدن به 12,000 دلار را اندکی دشوار کنند.  

درصورتی‌که جهت روند نزولی باشد، معامله‌گرها احتمالاً انتظار ایجاد سطح حمایت در محدوده 10,550 دلار را خواهند داشت. با این حال، شکاف 10,826 تا 10,480 دلاری در محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات نشان می‌دهد که قیمت احتمالاً در منطقه 10,490 تا 10,400 دلار از حرکت بازخواهد ایستاد.

از این رو، در حال حاضر، نسبت سود به زیان برای معامله‌گرهای معمولی چندان اغواکننده نیست، خصوصاً با توجه به حرکات قیمت فوق‌العاده‌ای که از توکن‌هایی همچون یونی شاهد بودیم. روز جمعه، این توکن 124 درصد دیگر نیز رشد داشت.

3 9
حرکت قیمت روزانه یونی-دلار. منبع: CoinMarketCap

در واقع، داده‌های پلتفرم دیفای پالس (DeFi Pulse) نشان می‌دهند که حجم کل قفل‌شده در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ به 1.75 میلیارد دلار رسیده است. اشتیاق معامله‌گرها به بازگشت به این پلتفرم برای خرید توکن‌های مربوط به دیفای یا کسب سودِ بیشتر از طریق روش کِشت سود (yield farming) را می‌توان از علل این رشد خیره‌کننده دانست.

4 8
ارزش کل قفل‌شده در یونی‌سواپ به دلار. منبع: دیفای پالس

طی 24 ساعت گذشته، این پلتفرم شاهد افزایشی 80 درصدی در جریان ورودی خود بوده است و ممکن است تمرکز شدید معامله‌گرها برای کسب سود از معاملات دیفای، باعث کاهش تقاضا برای بیت کوین شود. طی چند روز گذشته، قیمت این ارز دیجیتال در صرافی‌های متمرکز همراه با افت بوده است.

5 1
حجم روزانه معاملات بیت کوین در صرافی‌های مختلف. منبع: Skew

با توجه به افزایش تقاضا برای توکن‌های مربوط به حوزه دیفای، معامله‌گرها ممکن است نظری به قیمت اتر نیز داشته باشند زیرا این آلت کوین اخیراً شاهد 10 درصد رشد بوده است و اگر خریداران بتوانند قیمت را تا گره محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات در 392 دلار بالا ببرند، امکان رسیدن بهای اتر به 422 دلار وجود دارد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی