غرور ، آفت سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مبتدی

گزارش های روزانه بورس

 در مسیر سرمایه گذاری هایتان هیچ گاه مغرور نشوید!!!

بطور حتم شما هم شنيده‌ايد كه مي‌گويند «فلاني فكر مي‌كند كه همیشه درست فكر مي‌كند و عمل مي‌كند» اين عبارت كنايه‌گونه قديمي ايراني حاكي از آن است كه به طور معمول همه انسان‌ها داراي اشتباهاتي در طول زندگي خود هستند، حتي آنهايي كه تصور مي‌كنند كه درست عمل مي‌كنند.

در عالم اقتصاد و به تعبيري واضح‌تر بازار سهام هم هستند، افرادي كه فكر مي‌كنند، كار درستي را انجام مي‌دهند، اما در حال ارتكاب اشتباه بزرگي هستند، حتي سرمايه‌گذاران مشهور و بزرگ…غرور در سرمایه گذاری
در مطالب قبلي به بررسي زندگي‌نامه «آيكان» سرمايه‌گذار مشهور و موفق بازارهاي مالي جهان پرداختيم، اما در اين مطلب اشتباهات كوچك و گاه بزرگي كه مي‌تواند حتي از يك سرمايه‌گذار برزگ مثل آيكان سر بزند هم مورد موشكافي قرار گرفته است.
اينكه آيكان تنها با انگيزه علاقه به اداره يك شركت كه تنها خريدار آن هواپيمايي‌ها بودند، وارد آن شد، از جمله نكات جذاب مطلب پيش‌رو است. نكاتي آموزنده كه مي‌تواند نقشه راه براي آنهايي باشد كه به فعاليت در بازار سرمايه و موفقيت‌هاي بزرگ در آن فكر مي‌كنند.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

حاشيه امنيت يك سرمايه‌گذار

سرمايه‌گذاري در «برد و وانر» توصيف خوبي است كه به روشني نشان مي‌دهد آيكان چگونه در برابر خطر زيان از خود محافظت مي‌كند. كتاب 23 اصل موفقيت وارن‌بافت مي‌نويسد: هنگامي كه آيكان خريد آن شركت با قيمت 8.5 دلار براي هر سهم را آغاز كرد، از كاهش قيمت خوبي نسبت به ارزش دفتري آن كه 14 دلار بود، برخوردار شد. اما آيكان و كينزلي تشخيص دادند كه ارزش آن در هنگام فروش حداقل 20 دلار مي‌باشد كه اين عامل، حاشيه امنيت بسيار زيادي را براي آيكان ايجاد كرد و در بدترين شرايط، همچون زماني كه اقدام به خريد مسكن با 50 درصد قيمت مي‌كرد، دو برابر ميانگين اجاره بهاي دريافتي در آن زمان را دريافت مي‌كرد.

بزرگ‌ترين اشتباه آيكان

آيكان نيز همچون بافت با وفادار ماندن نسبت به معيارهاي خود از اشتباهات عمده اجتناب مي‌كند. اما هنگامي كه مرتكب اشتباهي مي‌شود، گاهي اوقات مدت زماني به طول مي‌انجامد تا متوجه اشتباه خود شود، آن را بپذيرد و اقدامات لازم براي تصحيح آن را انجام دهد.
بهترين نمونه، سرمايه‌گذاري او در TWA بود كه در سال 1985 صورت پذيرفت. TWA اغلب معيارهاي او را داشت ـ قيمت آن پایين‌تر از ارزش واقعي آن بود و هيچ‌گونه سهامدار كنترل‌كننده و عمده‌اي نداشت. اما اين معيارها در قبضه كردن مالكيت شركت اثري نداشت: تنها شركت‌هايي كه احتمالا مايل به خريد TWA بودند ديگر شركت‌هاي هواپيمايي بودند و اغلب آنها از شرايط ضعيف نقدينگي رنج مي‌بردند.
در نهايت، خريدار ديگري پيدا شد: فرانك لورنزو از شركت هواپيمايي تگزاس. پيشنهاد ابتدايي او معادل 22 دلار براي هر سهم ـ كه آيكان آن را به 26 دلار افزايش داد ـ سود مناسبي را نسبت به قيمت خريد آيكان يعني 18 دلار براي هر سهم براي او به همراه داشت. اما در آن هنگام ـ بر خلاف سيستم خود ـ آيكان تصميم گرفته بود تا كل شركت را تصاحب و خودش آن را اداره كند.

مغرور نشويد، لطفا…

مالكيت يك شركت هواپيمايي، يا روزنامه‌ها، ايستگاه‌هاي تلويزيوني و تيم‌هاي ورزشي مي‌تواند تجربه‌اي باشد كه منجر به افزايش غرور شخص مي‌شود و آيكان عاشق اين ايده شده بود كه يك شركت هواپيمايي را اداره كند؛ با زير پا گذاردن اين اصل كه بايد به فرآيند سرمايه‌گذاري بپردازد و نه به خود سرمايه‌گذاري. با به دست آوردن مديريت اين شركت، همچنين از سيستم سرمايه‌گذاري خود تخطي كرده بود و به حوزه‌اي وارد شد كه هيچ‌گونه تخصص يا تجربه‌اي در مورد آن نداشت.
شايد TWA پایين‌تر از ارزش واقعي نرخ‌گذاري شده بود، اما سهام اين شركت دارای شرایطی نبود كه بتواند به راحتي با سود كمي تبديل به وجه نقد شود. براي مثال، شما مي‌توانيد يك هواپيما را با قيمتي مناسب بفروشيد، اما اگر بخواهيد از دست 50 هواپيما خلاص شويد، تنها خريداراني وجود خواهند داشت كه خواهان تخفيف عمده هستند.

يك اشتباه كليدي ديگر

از آن بدتر، اين بود كه TWA شركتي با مديريت ضعيف در صنعتي بسيار بد بود. براي باقي ماندن در ميدان رقابت، به سرمايه‌گذاري كلاني در مورد هواپيماهاي جديد و تجهيزات نياز داشت. اما روش آيكان معمولا پول به دست آوردن از شركت بود و نه تزريق پول به شركت. هر چند آيكان در نهايت موفق شد تا پول خود را از اين شركت خارج كند.

آشكار بود كه مهارت‌هاي آيكان در مذاكره و به توافق رسيدن، يكبار ديگر براي او موفقيت‌آميز شد. در هر صورت جنبه‌هاي مختلف اين معامله همچنان او را رها نكرد. اين شركت هواپيمايي براي حفظ پروازهاي خود به سرمايه‌گذاري هنگفتي در مورد هواپيماهاي جديد و تجهيزات نياز داشت. اين در حالي بود كه آيكان شركت را از پول نقد خالي كرده و بدهي‌هاي كلاني را به شركت تحميل كرده بود. او پول خود را باز پس گرفته بود؛ اما عامل مهمي وجود داشت كه آيكان متوجه آن نشده بود. با در اختيار داشتن مالكيت بيش از 80 درصد از TWA، آيكان مسوول تعهدات آينده شركت در مورد حقوق بازنشستگي افراد بود كه به طور بالقوه مبلغي معادل 2/1 ميليارد دلار بود.

هنگامي‌ كه TWA در ادامه در سال 1992 خواستار برخورداري از مفاد حمايتي فصل 11 قانون ورشكستگي شد، سازمان تضمين سود حقوق بازنشستگي دولت فدرال، به دنبال آن بود كه آيكان را وادار به انجام اين مسووليت كند. بار ديگر آيكان اين مانع را نيز از سر راه خود كنار زد. بدون تزريق پول ـ 200 يا 300 ميليون دلار ـ TWA مجبور به تعطيل كردن كامل فعاليت‌ها و متوقف كردن پروازها مي‌شد. اتحاديه‌ها از تحت فشار قرار دادن آيكان خرسند مي‌شدند؛ اما شغل‌هاي خود را از دست مي‌دادند.

فشارهايي در مورد حفظ هزاران شغل مربوط به TWA، عاملي بود كه آيكان از آن براي متقاعد ساختن سازمان تضمين سود حقوق بازنشستگي، در مورد عدم پيگيري موضوع، استفاده كرد. اما آيكان مجبور بود مبلغ 200 ميليون دلار به TWA قرض دهد تا اين شركت همچنان پروازهاي خود را ادامه دهد. اين اتفاق درس بسيار خوبي براي آيكان بود: هنگامي كه كنترل شركتي را به دست مي‌گيريد، اگر آن را به پول نقد تبديل نكنيد، بايد خود را براي اداره آن و سرمايه‌گذاري بيشتر در آن آماده كنيد.

آيكان از اين درس براي گسترش سيستم سرمايه‌گذاري خود استفاده كرده است، او از تدابير اثبات شده خود در مورد تصاحب يك شركت، براي هدف قرار دادن شركت‌هايي كه مايل به قبضه كردن مالكيت آنها است و توانايي اداره موفقيت‌آميز آنها را دارد ـ مانند «سندز كازينو» يا «ارتباطات XO» ـ استفاده مي‌كند.

شروع روز دوم كاري، در خانه!

شكسته شدن سال‌هاي رونق شركت‌هاي اينترنتي همچنين باعث ايجاد تعداد زيادي از موقعيت‌هاي بسيار مناسب براي آيكان شد. مهارت او در تشخيص قيمت‌هاي خوب و كمتر از ارزش واقعي باعث شد تا پيشنهادي را براي شركت «گلوبال كراسينگ» مطرح كند و شركت‌هايي همچون «ارتباطات XO» را كه همچنان از دارايي‌هاي ارزشمندي برخوردار بودند، تصاحب كند؛ در حالي كه اين شركت‌ها دچار ركود ناشي از سقوط شده بودند و اين امكان وجود داشت كه آنها را بسيار پايين‌تر از ارزش واقعي شان، تصاحب كرد.
آيكان در طول حرفه‌اش به طور مصمم بر روي تلاش‌هاي سرمايه‌گذاري خود، متمركز شده است. براي مثال، همسرش چندين بار گلايه كرده است كه هرگز او را به اندازه كافي نمي‌بيند. يكي از دلايل آن اين است: پس از آنكه او قصد خوابيدن مي‌كند، آيكان به دفتر كار خانگي خود مي‌رود و روز دوم كاري‌اش را آغاز مي‌كند.
با نگاهي منفي نسبت به مديراني كه به اداره شركت‌هايي با كارآيي نه چندان مناسب مشغول هستند، انگيزه غالب آيكان هميشه «بهبود بخشيدن به ساختار يك شركت» بوده است. همچون بافت و شوارتز، براي آيكان نيز به دست آوردن پول در درجه دوم قرار دارد. او از هيجان ناشي از جست‌وجو لذت مي‌برد.
در واقع او هيچ نشانه‌اي از كاهش فعاليت‌هاي خود نشان نمي‌دهد. در سال 2004 در سن شصت و هشت سالگي، زماني كه بسياري از افراد عادي مشغول ارتقاي مهارت خود در باشگاه‌هاي گلف هستند، با 7/6 ميليارد دلار سرمايه، آيكان اعلام كرد كه در حال ايجاد صندوق حفظ ارزش با بودجه‌اي بالغ بر 3 ميليارد دلار است. با سرمايه ابتدايي 300 ميليون دلار از پول خودش، آيكان از سرمايه‌‌گذاراني كه مايل به سرمايه‌گذاري 25 ميليون دلاري يا بيشتر بودند، دعوت به همكاري كرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

بعد از یک زیان بزرگ در بورس این 5 قدم را بردارید

دلیل زیان در بورس و معامله‌گری هرچه که باشد، تقریبا همه معامله‌گران در یک برهه زمانی یک ضرر سنگین متحمل می‌شوند. دوباره بلندشدن پس از یک زیان بزرگ چندان پیچیده…
بیشتر بخوانید

سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد؟

سهامی که قدرت تعیین یک عضو هیات‌مدیره را دارد یا کرسی‌های مدیریتی یک گروه را افزایش می‌دهد، چقدر می‌ارزد؟ رقابت بازیگران عمده بر سر بلوک‌های بزرگ سهام شرکت‌ها در بورس…
بیشتر بخوانید

چگونه در خرید و فروش سهام بر ترس غلبه کنیم؟

توماس اس بولکووسکی در مقاله ترس از موفقیت خود در مطلبی با عنوان راه‌حل‌ها می‌نویسد: برای غلبه بر ترس در سرمایه‌گذاری چه باید کرد؟ او راه‌حل‌های زیر را پیشنهاد می‌دهد:…
بیشتر بخوانید

سیستم سرمایه‌گذاری باید این 6 ویژگی را داشته باشد

شما با در نظر گرفتن همزمان این نكات و عملی كردن آنها می‌توانید موفقیت خود را در بازار سهام بطور محسوسی افزایش دهید. دکتر فان تارپ در مقاله‌ای تحت عنوان…
بیشتر بخوانید

تفاوت معامله‌گر خوب و معامله‌گر بد در بازار سهام

معامله‌گر «خوب» و معامله‌گر «بد» چه ویژگی‌هایی دارند؟ در نخستین مطلب روانشناسی بازار سهام برگرفته از مقاله‌های روانشناس و متخصص برجسته معاملات دکتر فان تارپ، از قول وی این چنین…
بیشتر بخوانید

بهترین زمان خرید سهام: سیستم سرمایه‌گذاری موفق چگونه است؟

گفته می‌شود برای موفقیت در بورس باید سیستم و استراتژی سرمایه‌گذاری و معامله‌گری داشت. اما سیستم سرمایه‌گذاری موفق چگونه است؟ روش‌های متفاوت برای سرمایه‌گذاری چیست؟ توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند…
بیشتر بخوانید