بررسی شاخص سود باز (Open Interest) و تاثیر آن در بیت کوین

هادی ابراهیمی
هادی ابراهیمی
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:

مهرداد اسدی (MBA و Financial Management Master's Degree)

سود باز در بیت‌کوین

تریدر‌ها در هنگام تحلیل و ارزیابی بازار همیشه به دنبال اطلاعاتی هستند که به آن‌ها مزیت معاملاتی بدهد. مسلما ارزشمندترین داده آن است که به تریدر بینش کافی در مورد کار‌هایی که سایر تریدر‌ها انجام می‌دهند را ارائه دهد. شاخص سود باز (Open Interest) از جمله اطلاعاتی است که دانستن آن می‌تواند تریدر بازار‌های کریپتو را در تفسیر بازار در موقعیت بهتری قرار دهد.

درک این شاخص و تاثیر آن بر قیمت بیت ‌کوین می‌تواند به تریدر‌ها در اتخاذ تصمیمات بهتر مالی و معاملاتی کمک کند.

سود باز و حجم معاملات (Volume)

حجم کلی معاملات و سود باز (Open Interest)، متغیر‌های کلانی هستند که در بازار‌های مالی مانند کریپتو با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند.

حجم معاملات به معنای همه قرارداد‌هایی است که در یک بازه زمانی مشخص معامله شده‌اند، در طرف دیگر، سود باز یا Open Interest شاخصی است که فقط به تعداد کل پوزیشن‌های باز معاملاتی توسط مشارکت کنندگان بازار در هر زمان تعیین شده اشاره دارد.  

سود باز و حجم معاملات
شاخص سود باز (OI) با جمع زدن همه پوزیشن‌های باز فیوچرز محاسبه می‌شود.

جدولی که در ادامه مشاهده می‌کنید، نمونه‌ای ساده از شاخص سود باز و تغییر آن براساس فعالیت کاربران بازار است:

کاربر

پوزیشن باز

حجم

تغییر در OI

OI

برسام

Short

1 BTC

+1

1

پرهام

 Long

2 BTC

+2

3

تیام

Long

10 BTC

+10

13

حسام

Long Close

3 BTC

-3

10

با توجه به مثال بالا، شاخص سود باز ما در این جدول از 1 به 13 افزایش پیدا کرد اما با بسته شدن پوزیشن توسط حسام با حجم 3 BTC، شاخص ما نیز افت قابل توجهی را تجربه کرده است. این مثال به ما نشان می‌دهد شاخص سود باز چگونه نسبت به تعداد قرارداد‌های باز و فعالیت مشارکت کنندگان بازار تغییر می‌کند.

چرا در معامله بیت‌کوین شاخص سود باز اهمیت دارد؟

در بازار‌های مالی، معامله‌گران تغییرات شاخص سود باز را به دقت دنبال می‌کنند. معمولا تحلیل‌گر از این اندیکاتور به عنوان راهی برای تشخیص قدرت روند قیمتی و سنتیمنت بازار استفاده می‌کند.  

شاخص سود باز در واقع نشان دهنده جریان ورود و خروج سرمایه به بازار است. اگر جریان سرمایه به سمت فیوچرز بیت‌کوین حرکت کند، شاخص سود باز نیز افزایش پیدا خواهد کرد، اما در طرف دیگر اگر جریان سرمایه از قرارداد‌های آتی بیت‌کوین خارج شود، مقدار سود باز ما نیز افت پیدا می‌کند.

معمولا تحلیل‌گر واگرایی بین قیمت دارایی، حجم و شاخص سود باز را نسبت به سنتیمنت فعلی بازار مقایسه می‌کند. جدولی که در ادامه مشاهده می‌کنید، مثالی از تفسیر رفتار بازار برپایه تغییر عواملی که قبلا به آن اشاره کردیم است:

قیمت

حجم

سود باز

سنتیمنت بازار

افزایش

افزایش

افزایش

صعودی

افزایش

کاهش

کاهش

نزولی

کاهش

افزایش

افزایش

نزولی

کاهش

کاهش

کاهش

صعودی

سود باز و همگرایی آن با قیمت بیت ‌کوین

با نگاه کردن به تاریخچه عملکرد بیت‌کوین و قیمت آن نسبت به سود باز، یک همگرایی مثبت را در آن مشاهده خواهیم کرد. در ادامه تصویری از رهگیری قیمت بیت‌کوین و OI آن در معاملات آتی را مشاهده می‌کنید.

همگرایی بیت کوین و سود باز
قیمت بیت‌کوین تمایل زیادی برای همگرایی با نرخ سود باز خود دارد. این همگرایی با کاهش و افزایش OI به خوبی نمایان است. با سقوط این شاخص، قیمت بیت‌کوین نیز تا 40% کاهش یافته است.

البته این نمودار را می‌توان به شکل دیگری نیز تفسیر کرد، در این اصلاح قیمتی، با لیکویید شدن معاملات فیوچرز، موج فروش شدیدی به صورت دومینو شکل گرفته است. در آن زمان این موج فروش از صرافی BitMEX آغاز شد. در این سقوط، با کاهش قیمت، بسیاری از معاملات Long بلافاصله لیکویید شده‌اند. این موضوع به کاهش چشمگیر سود باز منتهی شده است.

در طرف دیگر، با افزایش قیمت بیت‌کوین، شاخص OI نیز رشد چشمگیری را تجربه کرده است. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، سود باز را می‌توان با ترکیب قیمت و حجم معامله برای تعیین احساسات فعلی بازار مورد استفاده قرار داد. البته تکیه کردن به تنهایی بر روی این اندیکاتور برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی ایده خوبی نیست و بهتر است نمودار قیمتی بیت‌ کوین را نیز مورد بررسی قرار دهید.

مشاهده شاخص OI

مسلما محاسبه دستی این شاخص در فضای کریپتو غیرممکن است. در طرف دیگر، در هر صرافی کریپتو نسبت به حجم معاملات آن، مقدار این شاخص متفاوت است.

در هر صورت با مراجعه به وبسایت CoinGlass و بخش Open Interest می‌توانید این نرخ را برای بازار‌های کریپتو در صرافی‌های مختلف مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

بسیاری از معامله‌گران کریپتو و تحلیل‌گران این زمینه معتقد هستند که تفسیر درست تغییرات سود باز می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد بازار فعلی و سنتیمنت آن در اختیار شما قرار دهد.

برای مثال، اگر شاخص سود باز بیت‌کوین در کنار حجم معامله و قیمت آن افزایش پیدا کند، می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از شکل گیری روند صعودی تفسیر کرد.

سود باز می‌توند درک بهتری از بازار و اتفاقاتی که در آن در حال جریان است در اختیار تریدر قرار دهد. با تفسیر صحیح این شاخص، تریدر می‌تواند متوجه شود روند فعلی بازار در حال قوی‌تر شدن یا ضعیف شدن است. حتی با ترکیب آن با سایر اندیکاتور‌های معاملاتی می‌توان ترند‌های فعلی بازار را با دقت بالایی مورد ارزیابی قرار داد.

به صورت خلاصه، از این شاخص می‌توان برای شناسایی موقعیت‌های معاملاتی خاص بهره برد.

با بیت‌کوین و فیوچرز آن، روند افزایشی سود باز معمولا به معنای افزایش تعداد مشارکت کنندگان بازار و ورود جریان نقدینگی به این کریپتو است. در این موقعیت تریدر‌ها می‌توانند از ورود نقدینگی بهره ببرند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی

برنامه نویس بلاکچین و علاقمند به بازار‌های مالی به ویژه کریپتو. فعالیت تخصصیم در کریپتو رو با برنامه نویسی قرارداد‌های هوشمند آغاز کردم و در این مسیر برای یادگیری هر چه بیشتر بلاکچین و متاورس تلاش می‌کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی