امکان عقد قراردادهای بلندمدت در بورس کالای ایران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
معاملات سلف و عقد قراردادهای بلندمدت

همان گونه محصولات فولادی امروز در بورس کالای ایران به صورت سلف سه ماهه مورد معامله قرار می گیرد، سازوکار معاملات سلف و عقد قراردادهای بلندمدت کالاهای پتروشیمی در بورس کالای ایران نیز وجود دارد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، میثم باقری، مدیرکالایی کارگزاری پگاه یاوران نوین با بیان این مطلب به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: در حال حاضر در تالار محصولات صنعتی بورس کالای ایران، قراردادهای سلف سه ماهه منعقد می شود و تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی هم می توانند نسبت به فروش محصولاتشان به صورت سلف و حتی عقد قراردادهای بلند مدت با مشتریان خود در تالار محصولات پتروشیمی بورس کالا اقدام کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پوشش ریسک های بازار یکی از دلایل مهم تولد بورس های کالایی است، تاکید کرد: با توجه به اینکه نوسان قیمت ها در بازار پتروشیمی ایران زیاد است، وجود بورس کالا برای پوشش ریسک ها ضروری به نظر می رسد.

باقری تصریح کرد: در بورس کالا تضامینی از طرفین معامله دریافت می شود تا امکان ضایع شدن حق معامله گران وجود نداشته باشد در شرایطی که این امکان با ضوابط مشخص و نظامند در بازار آزاد وجود ندارد.

وی معتقد است، همچنین عقد قراردادهای بلند مدت با توجه به نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی و همچنین نوسان نرخ دلار در بازار داخل ریسک بالایی دارد و منطقی نیست؛ در این بین اگر تضمینی قوی میان طرفین معامله نباشد، احتمال زیان معامله گران بالا می رود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب