محاسبه P/E سهام با روش TTM (براساس گذشته)

p/e یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب سهام مناسب جهت سرمایه‌گذاری است.

در مورد این نسبت، قبلا مطلبی منتشر کردیم: p/e چیست؟

یکی از روش‌های محاسبه P/E که عقبه شرکت را مدنظر قرار می‌دهد، روشی به نام Trailing Twelve Months یا به اختصار TTM است که بر اساس سودهای محقق شده در ۱۲ ماه گذشته، نسبت به محاسبه P/E اقدام می‌کند و این اطلاعات می‌تواند از گزارشات میان دوره‌ای و پایان‌دوره‌ای ناشران استخراج شود.

به عنوان مثال اگر شرکتی گزارشات ۹ ماهه را ارائه دهد، سود و زیان این دوره ۹ ماه با سود و زیان سه ماهه آخر سال مالی قبل جمع و براساس آن P/E محاسبه می شود.

از آنجائیکه عمده فعالیت اکثر شرکت ها مبنی بر فروش بوده و گزارشات فروش نیز به صورت ماهانه افشا می شود، تحلیلگران می‌توانند با توجه به گزارش فروش، تغییرات در EPS را نیز تحلیل کنند.

جزییات محاسبه P/E به روش TTM

در گزارش‌های جدیدی که شرکت‌های بورسی منتشر می‌کنند گویا خبری از پیش بینی سود نیست و قرار است صرفا گزارش‌های میان دوره‌ای را منتشر کنند و وضعیت شرکت را توضیح دهند.

معایب اینکار بیشتر از مزیت‌های آن است اما در نهایت باید دید که آیا شرکت‌ها گزارش‌های پیش بینی سود خود را منتشر می‌کنند یا خیر.

در حال حاضر سایت مدیریت فناوری بورس تهران در صفحه معاملات یک سهم، عدد P/E سهم را قرار می‌دهد که این نسبت از تقسیم قیمت جاری بر سود شرکت به دست می‌آید. این سود در گذشته سود پیش بینی شده سهم بوده است.

اما در حال حاضر این سود بر اساس عملکرد 12 ماهه شرکت محاسبه شده، یعنی در حال حاضر P/E سهم از تقسیم قیمت جاری سهم بر سود 12 ماهه گذشته شرکت به دست می‌آید و این سود در واقع عملکرد واقعی شرکت در 12 ماهه گذشته (Trailing Twelve Months یا به اختصار TTM) است.

مثال:

شکل بالا گزارش میان‌دوره‌ای 9 ماهه مربوط به شرکت پتروشیمی جم را نشان می‌دهد که سود هر سهم آن در این گزارش (9 ماه ابتدایی سال) حدود 151 تومان است.

حال برای بدست اوردن سود بر مبنای TTM و تکمیل سود دوره 12 ماهه ( 4 فصل گذشته شرکت) به سود هر سهم در زمستان 95 نیاز داریم.

برای بدست آوردن آن کافی است سود شرکت در سال 95 بر اساس عملکرد واقعی را از عملکرد واقعی دوره 9 ماهه 95 کسر کنیم تا سود زمستان بدست آید.

در نهایت نیز عملکرد واقعی 9 ماهه 96 را با عملکرد واقعی زمستان 95 جمع کرده و سود بر مبنای TTM به دست می‌آید. این سود مبنای P/E شرکت است.

حال برای هر شرکتی با توجه به سال مالی آن سود دوره 12 ماهه را بدست می‌آوریم. به عنوان مثال اگر سال مالی شرکتی شهریور باشد و در حال حاضر عملکرد میان دوره‌ای 6 ماهه شرکت منتشر شده باشد برای بدست آوردن سود شرکت بر مبنای TTM کافی است عملکرد 6 ماهه جاری شرکت را با عملکرد 6 ماهه گذشته آن جمع کنیم.

حال با توجه به روش گفته شده هر سرمایه‌گذاری قادر است سود شرکت را بر اساس TTM بدست آورده و از آن استفاده کند.

فرض کنید شرکتی در 12 ماهه گذشته خود بر اساس TTM حدود 80 تومان سود ساخته است و سهم نیز با قیمت 720 و با P/E= 9 در بازار معامله می‌شود.

اگر طبق روال گذشته شرکت سود پیش بینی شده خود را فرضا 60 تومان اعلام کند، با این سود پیش بینی شده، سهم با P/E حدود 12 در بازار معامله می شود و این سود صرفا بر اساس مفروضاتی است که شاید تا پایان سال محقق نشود و این نشان می‌دهد P/E در نظر گرفته شده برای سهم واقعی نبوده است.

نکته:

مزیت استفاده از TTM این است که قیمت سهم بر اساس سود واقعی آن تعیین می‌شود و ارزش گذاری سهم صرفا به وسیله سود پیش‌بینی شده شرکت توسط سرمایه گذاران انجام نمی‌گردد.

چرا که ممکن است شرکت در گزارش‌های پیش بینی سود خود برآورد درستی از سود انجام ندهد و همین ممکن است موجب اشتباه سرمایه گذار شود. حال با استفاده از این سود سرمایه‌گذار با استفاده از اطلاعات واقعی در بازار معامله می‌کنند.

نویسنده: مهدی افضلیان، مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
8 نظر
 1. سلام
  چرا p/e گروه که در سایت tsetmc.com نمایش داده می‌شود، برای نمادهای بورس و فرابورس مجزا محاسبه می‌شود و وقتی دو نماد از یک گروه هستند ولی یکی متعلق به بورس و دیگری در فرابورس باشد، p/e گروه آن‌ها با هم متفاوت است؟ و وقتی که ما می‌خواهیم p/e گروه را در نظر بگیریم، بهتر است مثل سایت tsetmc.com نماد بورسی را فقط با نمادهای بورسی و فرابورسی‌ها را فقط با خودشان مقایسه کنیم و یا برای محاسبه p/e گروه، تمام نمادهای بورسی و فرابورسی که در گروه می‌باشند، با هم در نظر بگیریم؟ لطفا دلیل پاسخ خود را نیز بگویید. سپاس فراوان

  1. سلام وقت بخیر
   اطلاعی از دلیلش ندارم. به نظر من هم باید p/e شرکتهای یک گروه چه در فرابورس باشند و چه در بورس (علاوه بر جداگانه بودن) بصورت یکجا هم نمایش داده بشه.

  2. به نام خدا

   سلام
   به این خاطر که برای p/e گروه دو آیتم دخیل، یکی بازاری که نماد در اون قرار داره (بورس یا فرابورس) و دومی صنعت اون نماد. مثلا نماد ذوب و فولاد هم صنعت هستند اما هم بازار نیستند. به همین خاطر p/e این دو شرکت یکی نیست.

 2. سلام وقت بخیر
  برای محاسبه p یا قیمت جاری از قیمت پایانی یا قیمت آخرین معامله در تابلو استفاده می کنند ؟

  1. سلام وقت بخیر
   معمولا از قیمت آخرین معامله در تابلو استفاده میشه.
   به دلیل نوسان زیادی که قیمت آخرین معامله داره، گاهی هم از قیمت پایانی استفاده میکنن.

 3. با سلام، در اقتصادهای که قیمت ارز دچار تغییر تحول زیادی است و ما تورم را نمی‌توانیم پیش بینی کنیم، چطور p/e رو بر اساس تغییرات ارز و تورم محاسبه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی بورس) و بازار دوم چیست؟

وقتی به تازگی با بورس آشنا می‌شوید برخی از اصطلاحات برای شما نامفهوم است. مثلا ممکن است ندانید که: فرق بین بازار اول و دوم بورس چیست؟ چه تفاوت‌های بین…
بیشتر بخوانید

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید