چه افرادی از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند؟

افراد معاف از مالیات بر اجاره

آشنایی با معافیت‌های مالیاتی می‌تواند کمک زیادی به صاحبان کسب و کارها و همچنین فعالان اقتصادی مختلف کند.

یکی از انواع معافیت‌ها، مالیات بر درآمد اجاره است. بسیاری از صاحبان مشاغل برای پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند؛ در حالی که ممکن است خود نیز مطلع نباشند.

بیشتر بخوانید: 5 کتاب در مورد قانون مالیات و حسابداری مالیاتی

بر مبنای قانون مالیات‌های مستقیم سه مورد اجاره املاک، مستغلات خالی و نقل و انتقال املاک در حوزه املاک مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

در این مطلب برای آشنایی مردم و مودیان مالیاتی، نحوه محاسبه مالیات بر اجاره را آموزش خواهیم داد.

همچنین در این زمینه 5 مورد معافیت نیز توضیح داده شده است.

مالیات‌های مستقیم در حوزه املاک

همانطور که اشاره شد، در پی تصحیح قانون مالیات‌های مستقیم بر درآمد املاک، آمده که سه مورد زیر مشمول پرداخت مالیات بر درآمد املاک هستند 

 • درآمد اجاره املاک
 • مستغلات خالی
 • نقل و انتقال املاک مشمول

در ادامه با این سه نوع مالیات بیشتر آشنا می‌شویم

مالیات بردرآمد اجاره املاک

بر اساس ماده 54 قانون مالیات‌ها، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود، عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیرنقدی، پس از کسر بیست و پنج درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک

فرض کنید میخواهیم مالیات بر درآمد اجاره خانه ای را  با شرایط زیر محاسبه کنیم.

پول پیش 10 میلیون تومان و اجاره ماهانه 500 هزار تومان

ابتدا اجاره سالیانه را حساب کنید. یعنی باید اجاره ماهیانه خود را در 12 ماه سال ضرب کنید. دراین مثال اگر ماهانه 500 هزار تومان اجاره دریافت کنیم، رقم اجاره سالانه معادل 6 میلیون تومان خواهد شد.

سپس 18 درصد مبلغ رهن را به اجاره سالیانه اضافه کنید. در مثال ما مبلغ رهن فرضی 10 میلیون تومان است. بنابراین 18 درصد آن 1میلیون و 800 هزار تومان خواهد شد.

درآمد سالانه شما از اجاره و رهن برابر با مجموع دو عدد 6 میلیون تومان و 1.8 میلیون تومان است که برابر با 7.8 میلیون تومان خواهد بود

اما همانطور که اشاره کردیم، 25 درصد درآمد اجاره از مالیات معاف است. پس عدد به دست آمده در گام دوم را در 0.75 ضرب میکنیم تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. در مثال ذکر شده، اگر عدد 7.8 میلیون تومان را در 75 درصد ضرب کنیم رقم 5.8 میلیون تومان بدست خواهد آمد.

حال طبق جدول زیر سطر به سطر مالیات هر طبقه را حساب می‌کنیم و در آخر باهم جمع میزنیم.

 

درآمد سالیانه مشمول مالیات(تومان)

نرخ مالیات(درصد)

مثال:

پیش 10 میلیون و اجاره 500 هزار تومان

تا 3 میلیون

15

 

بین 3 تا 10 میلیون

20

 

بین 10 تا 25 میلیون

25

 

بین 25 تا 100 میلیون

30

 

بالاتر از 100 میلیون

35

 

جمع مالیات بر درآمد اجاره املاک:

1 میلیون و 10 هزار تومان

 

مجموع درآمد سالیانه مشمول مالیات برابر 5.8 میلیون تومان بود، بنابراین طبق جدول، 3 میلیون تومان آن با نرخ 15 درصد و مابقی با نرخ 20 درصد محاسبه شده است.

اگرچه به این اجاره مبلغی حدود 1میلیون و 10 هزار تومان مالیات تعلق گرفته است، اما لازم نیست نگران باشید! در این قانون موارد معافیتی متفاوتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه به شرح 7 مورد از این معافیت‌ها خواهیم پرداخت.

معافيت‌هاى ماليات بر درآمد اجاره املاک

معافیت از مالیات بر درآمد اجاره کمک می‌کند تا افراد برای اجاره دادن املاک خود ترغیب شوند. در واقع این موضوع راهکار مهم و اساسی برای کاهش هزینه‌های رهن و اجاره و بهبود شرایط بازار مسکن است.

در ادامه به 7 مورد معافیت بر درآمد اجاره املاک اشاره می‌کنیم

1.   معافیت زیربنا

چنانچه متراژ خانه شما در شهر تهران کمتر از 150 متر مربع و در دیگر شهر ها کمتر از 200 متر مربع باشد، ملک شما از پرداخت مالیات معاف است. به این معافیت مالیاتی، معافیت زیربنایی می گویند

2.   معافیت خانوادگی

بر طبق قانون چنانچه واحد مسکونی تان را تحت اختیار یکی از اقوام درجه یک خود قرار دهید، آن ملک از پرداخت مالیات معاف خواهد شد. تنها در صورتی ملزم به پرداخت مالیات هستید که اثبات شود بابت آن واحد مسکونی اجاره بها دریافت می کنید!

شما باید جهت معافیت خانوادگی، واحد خود تحت اختیار یکی از اقوام درجه یک یعنی پدر، مادر ، خواهر ، برادر، همسر، فرزند و یا اجداد و حتی افراد تحت تکفل قرار دهید.

یک نکته مهم در رابطه با این نوع معافیت این است که شما فقط یک واحد میتوانید به هر یک از افراد نام برده تعلق بدهید. در صورتی که دو واحد به یک فرد بدهید یکی از آن ها مشمول پرداخت مالیات خواهد شد و دیگری معافیت خانوادگی خواهد گرفت.

3.   معافیت بر اشتراک دریافت و پرداخت اجاره

این نوع معافیت به این گونه تعریف میشود که چنانچه مالک ، واحد آپارتمانی خود را اجاره دهد و خودش در ملک دیگری اجاره نشین باشد، نیازی نیست مالیات کل واحد را بپردازد. بلکه به اندازه تفاوت اجاره ها مشمول قانون پرداخت مالیات خواهد شد!

برای مثال، فرض کنید شخصی خانه خود را با شرایط  15 میلیون رهن و 2 میلیون اجاره داده و ملک دیگری را به مبلغ 8 میلیون رهن و 1 میلیون و دویست هزار تومان برای سکونت خودش اجاره کرده باشد. برمبنا معافیتی که در این بخش توضیح دادیم، تنها مبلغ تفاضل اجاره ها یعنی 7 میلیون رهن و 800 هزار تومان اجاره مشمول قانون پرداخت مالیات بر درآمد ملک خواهد شد!

4.   اجاره تنها راه درآمدی

برای افرادی که غیر اجاره ملک هیچ گونه درآمد دیگری ندارند، می‌توانند طبق ماده 84 قانون مالیات ها مستقیم از درآمد، از پرداخت مالیات معاف شود. البته باید خاطر نشان کرد که چنانچه مبلغ اجاره دریافتی از سقف معافیت، بیشتر بود، صاحب ملک می بابیست طبق مقررات مالیات بر درآمد اجاره، مالیات مازاد اجاره دریافتی را پرداخت نماید.

ضمنا باید به این نکته مهم اشاره کنیم اگرچه اثبات شود دریافت اجاره ملک، تنها راه درآمدی شخص صاحب ملک نبوده است، به عنوان جریمه مبلغ مالیات به علاوه یک برابر آن دریافت خواهد شد.

5.   وجه نوسازی مالیات ندارد

هرگاه صاحب ملک  برای نوسازی، به سازی ، بازسازی اقدام کند و برای این امر مبلغی از نهاد های دولتی و یا نیمه دولتی دریافت کند، به دلیل آن که این مبالغ به عنوان درآمد ملک محسوب نمی‌شوند، بنابراین مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد.

همچنین اگر وجه دریافتی در جهت احداث ملک و یا به علت غرامت ساخت در محل سکونت پرداخت گردد، باز هم جزو درآمد ملک محسوب نمیشود و معاف از مالیات خواهد بود.

6.   معافیت در زمان تخلیه

در حالتی صاحب واحد مسکونی، ملک خود را بفروشد و مهلت تخلیه ملک در سند انتقال قید شده باشد، طبق قانون، آن ملک تا 6 ماه از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف خواهد بود و در این مدت فرصت تخلیه به صاحب پیشین داده می‌شود.

7.   میراث فرهنگی

بر طبق قانون، چنانچه ملکی که در آثار ملی ایران ثبت شده به سازمان میراث فرهنگی کشور انتقال یابد، از مالیات نقل و انتقال به کل و طور قطعی معاف است.  ولی در صورتی که مالکیت آن ملک تحت اختیار شخص باشد، ملزم به پرداخت حداقل 50 درصد از مالیات خواهد بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

7 نظر
 1. سلام،
  من يك آپارتمان ٧٧ متري اداري حدود ٣٠ سال ساخت رو به يك شركت البته بنام شخص مدير عامل اجاره دادم و اجاره نامه بنگاه رو هم به دارائي ارائه كردم از سال ٩٤ الي ٩٨،
  دوسال اول ماهي ٧٠٠ هزار تومان و ٤٥ مليون پول وديعه و بعدش ساليانه اجاره رو فقط افزايش دادم و ماهي ٩٠٠ تومان و سال بعد ١٢٥٠ و اين سال آخر تا آذر ٩٨ كه فقط ٨ ماه ميشه ٢٧٠٠ أولا كه اداره ماليات اجاره نامه بنگاه معاملاتي رو مبناي محاسبه قرار نداده و نميدانم بر اساس چه جدولي براي من اولش براي ٩٧ پانزده مليون ماليات برگ تشخيص صادر كرده و ٦٠ مليون در آمد سال ٩٧مبناي محاسبه اجاره!!! در حاليكه كل در آمد من ١٥ مليون اجارهبراي سال ٩٧ بوده قبل از محاسبه تعميرات كه كرده ام!!!
  در ضمن من هيچ در آمد ديگه اي مثل حقوق و يا بازنشتگي و غيره ندارم و متراژ هم كه زير ١٠٠ متر و قديمي و تنها چيزي كه هست سند اداري است، نامه اعتراض هم نوشته ام ولي كلا برداشت من اين است كه اداره ماليات هر چي تيغش ببره ميخواد ماليات بگيره و به مرگ ميگيره كه شما به تب راضي بشين، متاسفانه هيچ اطلاعاتي هم به شما نميده كه مبا دا شامل معافيت بشين
  مثلا در مورد من كه هيچ حقوقي ندارم و در سن بازنشستگي هستم واين آپارتمان هم زير ١٠٠ متر است و در تهران بزرگ قاعدتا بايد شامل معافيت مالياتي بشه ، حتي اگر كاربري اداري داشته باشه، حالا اگر شما ميتوني اداره ماليات رو قانع كن
  كسي راهنمائي ميتونه بكنه؟ من نه شاغلم و نه بازنشسته و در آمد ديگري هم ندارم

 2. سلام اگر درآمد مشمول مالیات 30میلیون بود مالیات اجاره چطور بااستفاده از نرخها محاسبه میشود میشه راه حلو ایمیل کنی برام ممنون

 3. با سلام .
  در کل من معتقدم اداره دارایی،طرف دار ملاکین هست، و این یک نا عدالتی هست .به این دلیل که از کارمند ،کارگر ،کاسب ،و…مالیت گرفته می شه ولی از فردی که بالای ۲۰ واحد آپارتمان داره و داره هر ماه بابت اجاره درآمد کسب می کنه،هیچ مالیاتی دریافت نمی شه،بنده یک پیمانکار جز هستم ،حتی برای دستمزدی که به کارمندان و کارگران پرداخت می کنم باید مالیات پرداخت،ایرادی نیست ،ولی به نظر شما این عدالت هست که فردی صاحب املاک متعددی هست از درآمد ماهانه حداقل ۳۰ میلیون تومان در ماه برخوردار هست ،هیچ مالیاتی دریافت نشه،چرا باید به این صورت باشه؟این ناعدالتی هست،

 4. باسلام،گرامی ماده 53 در مورد درامد املاکی که،به اجاره واگذار میگردد صحبت میکند،که نرخ 25 درصد بابت هزینه ها واستهلاکات از آن کسر میشود،و در مورد میزان طبقه بندی تا میزان 3 میلیون 15درصد و بعد 20 درصد بین 3 تا10 میلیون این طبقه بندی را ازکجا آوردید،ممنون میشوم راهنمایی فرمایید؟

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.