کتاب الکترونیک: ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول

سیر تکامل پول

مطالب زیر بخشی از کتاب الکترونیک «ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول» است.

برای دانلود رایگان این کتاب کلیک کنید (فایل PDF با حجم 800 کیلوبایت)

پیدایش و رشد ارزهای دیجیتال، بخشی از تاریخ 3000 ساله تکامل پول است.

اصل و اساس ارزهای دیجیتال یک هوس زودگذر نیست که نابود شود، اما سرمایه‌گذاران غیرمنطقی و افرادی که طالب ثروت سریع هستند و به ارزهای اسکم هجوم آورده‌اند زیان سختی خواهند دید.

این وضعیت بسیار مشابه وضعیت سهام شرکت‌های تکنولوژی در سال 1997 است، در آن زمان همه افراد به خرید و فروش سهام شرکت‌هایی که پسوند .com داشتند روی آورده بودند ولی بعد از ریزش شدید سهام شرکت‌های تکنولوژی، افراد خیلی کمی توانستند در این قائله سرمایه خود را حفظ کنند.

در آن زمان اینترنت و داشتن سایت، به تازگی در حال شناخته شدن بود ولی مانند وضعیت اکنون ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد فکر می‌کردند اینترنت یک هوس و چیزی زودگذر است و تصور نمی‌کردند بتواند نقش چنین گسترده‌ای در زندگی امروزی داشته باشد.

در همان زمان نیز اسکم‌ها و شرکت‌های غیرواقعی از بین رفتند و فقط شرکت‌های معتبری مانند آمازون و گوگل برجای ماندند و ارزش آن رشد شگفت‌انگیزی پیدا کرد.

افراد خیلی کمی اعتقاد داشتند که شرکت‌هایی مانند فیسبوک، اپل، اوبر، آمازون، گوگل و… یک فرصت چندمیلیارد دلاری باشند و فقط افراد باهوش از این صنعت چندتریلیون دلاری به شکل عالی استفاده کردند.

امروز همین شرایط در حال اتفاق افتادن است، ارزهای بسیاری به دلیل هجوم سرمایه‌گذاران ایجاد شده‌اند ولی 98 درصد از آنها پایدار نخواهند ماند و از بین می‌روند و تنها تعداد خیلی کمی از ارزها رشدی عظیم و بسیار سودآور خواهند داشت.

البته مقصود ما این نیست که شما ارز دیجیتال بزرگ بعدی را بنیانگذاری کنید و همانند آمازون در دنیای ارزهای دیجیتال شوید، بلکه حتی اگر سرمایه‌گذاری کوچکی در یک ارز برنده انجام دهید، سود آن بسیار عظیم خواهد بود.

امروز نیز همانند سال‌های 1997 یا 1998 که اینترنت جدی گرفته نمی‌شد، اگر بگویید که کل ارزش یک ارز دیجیتال تریلیون‌ها دلار ارزش خواهد داشت شاید برخی از افراد به شما بخندند اما طی بیش از 5 سال آینده، رفته‌رفته این خنده‌ها محو خواهد شد و جای آنرا یک صورت مبهوت و حیرت‌زده خواهد گرفت.

امروز باید با هوش و تحقیق و بررسی، ارزهای برنده واقعی را پیدا کرد و سوار آنها شد. این همان نتیجه‌ای است که قصد داریم در این کتاب به شما کمک کنیم به آن دست یابید.

برای پی‌بردن به ارزش ارزهای دیجیتال این سوال را از خودتان بپرسید، تقاضا برای پول چقدر است؟ پول چقدر کاربرد دارد؟

مطلب مرتبط: چرا بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دارای ارزش هستند؟

تقاضا برای پول بیش از 150 تریلیون دلار است و این میزان پولی است که در کل دنیا وجود دارد. اما این پول رایج و ارزهایی مانند دلار و یورو، دارای مشکلات زیادی هستند و اگر ارز دیجیتالی وجود داشته باشد که این مشکلات را حل کند، بنابراین تقاضا برای آن ارز و آن ایده، ارزشی 150 تریلیون دلاری خواهد داشت.

پول، حبابی است که هیچگاه نمی‌ترکد

خبر خوب این است که ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده هستند و بسیاری از افرادی که درباره آنها صحبت می‌کنند واقعا آنها را درک نکرده‌اند. کتاب‌هایی درباره این ارزها وجود دارد که محتوای آنها حوصله شما را سر خواهد بود و خواندن آنها و همینطور درک نوشته‌هایشان نیز مشکل است.

اما وقتی این کتاب را تمام کردید، به یک درک عالی از نحوه کار ارزهای دیجیتال، پتانسیل‌ آنها و مزایای آنها نسبت به پول سنتی دست خواهید یافت. مهمتر از این، ایده‌هایی به ذهن‌تان خواهد رسید که با استفاده از آنها به کسب درآمد بپردازید، حتی اگر هیچ ارز دیجیتالی خریداری نکنید و قصد خریداری آنها را نیز نداشته باشید.

در همه چیزها رشدی انقلابی قرار می‌گیرد و پول نیز از این قاعده مستثنی نیست. این انقلاب به این صورت است:

خداگرائی > انسان‌گرائی > داده‌گرائی (Dataism)

الان به طور مثال یک صنعت را در نظر بگیرید، مثلا پزشکی.

اگر شما 2000 سال پیش بیمار می‌شدید، احتمالا به درگاه خدا دعا می‌کردید تا شما را از این بیماری که نصیب‌تان شده رها کند. یا اینکه تصور می‌کردید گناه کرده‌اید و خدا بایت اینکار شما را بیمار کرده تا عذاب دهد.

آن زمان بود که داروی شما به خداگرائی بستگی داشت و این باور را داشتید که یک قدرت برتر می‌تواند این مشکل و بیماری شما را حل کند.

خداگرائی جای خود را به انسان‌گرائی داد. ما به جای مراجعه به جادوگر قبلیه، به سراغ انسان‌هایی که متخصص شده بودند رفتیم تا او ما را معاینه کند. او نسخه را صادر می‌کرد و ما نیز داروهای تجویز شده را خریداری و استفاده می‌کردیم تا بیماری‌مان رفع شود.

این هم راه‌حل خوبی بود، اما بیماری‌ها و ناخوشی‌های زیادی وجود داشت که نمی‌توانستیم با این روش ساده آنها را درمان کنیم. زیرا انسان‌ها نیز کامل نیستند و اشتباه می‌کنند. حتی همین الان هم سالانه 250 هزار نفر به خاطر اشتباهات در پزشکی جان خودشان را از دست می‌دهند.

داده‌ها در حال حل کردن بسیاری از این مشکلات است. به جای اینکه فقط دکتر به طور دقیق با نگاه کردن به چشم، گلو، ضربان قلب و… ما را معاینه کند، معاینه با MRI، سایر دستگاه‌های پیشرفته پزشکی و حتی با تست ژنتیکی انجام می‌شود.

در آینده نزدیک، دکترها قادر خواهند بود این اطلاعات را در یک دیتابیس وارد کنند و دیتابیس به احتمال قوی نوع بیماری شخص، داروهای موردنیاز یا جراحی و اقدامات لازم را نمایان سازد.

حتی ربات‌ها قادر خواهند بود بخشی از این فرایند درمان بیمار باشند. نتیجه این کارها، افزایش طول عمر متوسط افراد به طرز چشمگیری خواهد بود.

جنگ، درست است که یک صنعت نیست، اما همین روند انقلابی و تحول را طی می‌کند. 1400 سال قبل اگر دو قبلیه یا دو پادشاهی برای جنگ با هم آماده می‎شدند، به درگاه خدایان دعا می‌کردند و شاید قربانی کرده و خون می‌ریختند تا خدایشان به آنها کمک کند. این اعتقاد وجود داشت که قبلیه‌ای که خدای قوی‌تری دارد در جنگ پیروز خواهد شد.

به طور مثال یکی از اسناد مقدس در هندی، درباره جنگ است. برنده چه کسی بود؟ کسی که کریشنا (خدای هندی) را داشته باشد، زیرا یک خدای قدرتمند بود.

در هر دینی جنبه‌هایی از همین موضوع را دیده‌ایم. تا اینکه چندصد سال پیش، اسلحه اختراع شد و گلوله‌های جنگی ساخته شدند. اینجا بود که هرکس تعداد سرباز و اسلحه بیشتری و بهتری در اختیار داشت برنده جنگ می‌شد.

اما الان جنگ به چه صورت است؟ امروز جنگ دور و اطراف ماست، جنگ امروز اما مثل سابق نیست و جنگ اطلاعات است.

هر روز یک کشور (حدس بزنید کدامیک) سعی دارد که با هک کردن سیستم‌های قدیمی‌تر، تشکیلات برق‌رسانی اروپای شرقی را از کار بیندازد.

این تازه بخش بسیار کوچکی از واقعه است و بخش بزرگی از جنگ اطلاعات و داده را نمی‌بینیم. این فرایند نیز بعید است که متوقف شود و جنگ اطلاعات با قدرت تمام به جلو می‌رود.

پول نیز همین فرایند تحول را در پیش گرفته است و حتی لازم نیست که این فرایند تحول را کاملا شرح دهیم.

کافیست یک اسکناس از جیب‌تان خارج کنید، امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی را می‌بینید. پس اسکناس یک کاغذ نیست، بلکه یک قرارداد است و برای کسب درآمد نیز باید به آن و سایر انسان‌ها اعتماد کنید.

و همانطور که در مثال پزشکی عرض کردم، انسان‌ها ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوند و اشتباهات در خصوص پول، توسط تعداد کمی از افراد مسئول، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری داشته باشد که حتی یک کشور را به طور کامل محو کند.

اطلاعات.

ارزهای رمزنگاری شده نسل بعدی پول هستند.

حتما متوجه شدید که از ابتدا به جای استفاده از عبارت “ارزهای رمزنگاری شده” یا “ارزهای رمزپایه” از ارزهای دیجیتال استفاده کردیم، زیرا اعتقاد داریم عبارتی مانند “ارزهای رمزنگاری شده” برای بسیاری از مردم یک عبارت پیچیده و مبهم به حساب می‌آید و استفاده از ارز دیجیتال بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است.

لازم نیست که پایه‌ای‌ترین اجزا و ساختار ارزهای دیجیتال را بدانید تا اهمیت آنها و دلیل شکل‌گیری‌شان را درک کنید.

تنها لازم است چیزی که در این کتاب قصد داریم بگوییم را درک کنید. این درک به شما کمک می‌کند از کلاهبرداران و ارزهای اسکم دوری کنید و شروع اصولی از یک موقعیت صحیح داشته باشید.

مطالب فوق بخشی از کتاب الکترونیک «ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول» است.

این کتاب دارای مطالب زیر است:سیر تکامل طبیعی پول

چگونه به فردی نادان تبدیل نشویم؟
چرا ارز دیجیتال؟
حقیقت تلخ
فصل 1 : پول، حبابی است که هیچگاه نمی‌ترکد
فصل 2 : چرا ترقی ارزهای دیجیتال غیرقابل اجتناب است؟
فصل 3 : خوب، بد، زشت
فصل 4 : آلتکوین‌ها
فصل 5 : خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال
فصل 6 : نگاهی به ارز اتریوم
فصل 7 : اشتباهات متداول سرمایه‌گذاران
فصل 8 : یک چرخه به شدت سودآور!
این کتاب الکترونیک برای کسانیست که قصد دارند از فرصت به وجود آمده فعلی در ارزهای دیجیتال حداکثر استفاده را ببرند

برای دانلود رایگان این کتاب کلیک کنید (فایل PDF با حجم 800 کیلوبایت)

👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

12 نظر
 1. برای منی که از کتاب شما آشنایی با ارز دیجیتال رو شروع کردم بسیار شیرین بود. و امیدوارم بااین قلم روان که شما دارید سایتی برای آموزش های ارز دیجیتال هم راه اندازی کنید. درکل عالی و ممنون

   1. این دوره چقد میتونه مفید باشه؟یعنی بعد از این دوره به تنهایی میتونیم ترید کنیم؟یا در حد مبتدی است؟

  1. سلام …
   واسه راه اندازی یه سایت(شرکت و سایت) که کارش خرید و فروش ارزهای دیجیتاله ( منظورم صرافی مثل بیدارز نیست که واسط باشه ) یعنی افراد واسه تهیه ارزهای موردنظرشون مستقیم از ما بخرن و بالعکس . شرایط چجور هستش ؟ قوانین خاصی داره؟ اگه میشه به منبع مناسبی ارجاعم بدید.
   ممنون

 2. چیز زیادی دستگیرم نشد باتوجه به این که اول کتاب کلی ازش تعریف کردید.خلاصه همون چیزای بود تو اینترنت ریخته منتها با یه پروپاگاندای که مخاطب تاره کار جذب می کرد.

 3. بنده امروز 2 بار مطالعه کردم این کتاب رو و بسیار لذت بردم ، واقعا عالی و تاثیر گذار بود، به همه دوستان پیشنهاد میکنم وقت بزارید و بخونید.
  سپاس که در این حد بی منت برای ارتقا دانش عموم تلاش میکنید.
  آرزوی موفقیت روز افزون رو برای سایت خوب بورسینس دارم.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

آینده بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال چه خواهد شد؟

آینده دارایی‌های دیجیتال و خصوصا رمزارزها به کجا می‌رود؟ آیا این نوع پول می‌تواند به عنوان یک ارز برای استفاده روزمره مورد استفاده قرار بگیرد و یا به زودی دولت‌ها…
بیشتر بخوانید

راهنمای اصولی برای خریداران بیت‌کوین (سرمایه‌گذاری اصولی و ایمن)

به عنوان یک تازه‌کار، علاقه‌مند به خرید بیت‌کوین به قصد سرمایه‌گذاری هستید؟ در ادامه اصولی که باید در سرمایه‌گذاری به آن توجه کنید را می‌خوانید. در سال 2020 شاهد رویدادهای…
بیشتر بخوانید

نرم‌افزار Bitcoin Core چیست؟

Bitcoin Core همانطور که از اسمش پیداست اساسی‌ترین نرم‌افزار بیت‌کوین بوده و ابزاری برای ذخیره‌سازی بیت‌کوین و مشاهده بلاک‌چین و تراکنش‌های شبکه است. Bitcoin Core کیف پول رسمی بیت‌کوین است…
بیشتر بخوانید

روش ردیابی و خواندن تراکنش‌ها در بلاک‌چین

یکی از نقاط قوت شبکه‌های غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین این است که تمام تراکنش‌هایی که انجام می‌شود در یک دفتر کل با نام بلاک‌چین ذخیره می‌شوند. بلاک‌چین می‌تواند عمومی بوده و…
بیشتر بخوانید