کتاب الکترونیک: ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول

سیر تکامل پول

مطالب زیر بخشی از کتاب الکترونیک «ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول» است.

برای دانلود رایگان این کتاب کلیک کنید (فایل PDF با حجم 800 کیلوبایت)

پیدایش و رشد ارزهای دیجیتال، بخشی از تاریخ 3000 ساله تکامل پول است.

اصل و اساس ارزهای دیجیتال یک هوس زودگذر نیست که نابود شود، اما سرمایه‌گذاران غیرمنطقی و افرادی که طالب ثروت سریع هستند و به ارزهای اسکم هجوم آورده‌اند زیان سختی خواهند دید.

این وضعیت بسیار مشابه وضعیت سهام شرکت‌های تکنولوژی در سال 1997 است، در آن زمان همه افراد به خرید و فروش سهام شرکت‌هایی که پسوند .com داشتند روی آورده بودند ولی بعد از ریزش شدید سهام شرکت‌های تکنولوژی، افراد خیلی کمی توانستند در این قائله سرمایه خود را حفظ کنند.

در آن زمان اینترنت و داشتن سایت، به تازگی در حال شناخته شدن بود ولی مانند وضعیت اکنون ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد فکر می‌کردند اینترنت یک هوس و چیزی زودگذر است و تصور نمی‌کردند بتواند نقش چنین گسترده‌ای در زندگی امروزی داشته باشد.

در همان زمان نیز اسکم‌ها و شرکت‌های غیرواقعی از بین رفتند و فقط شرکت‌های معتبری مانند آمازون و گوگل برجای ماندند و ارزش آن رشد شگفت‌انگیزی پیدا کرد.

افراد خیلی کمی اعتقاد داشتند که شرکت‌هایی مانند فیسبوک، اپل، اوبر، آمازون، گوگل و… یک فرصت چندمیلیارد دلاری باشند و فقط افراد باهوش از این صنعت چندتریلیون دلاری به شکل عالی استفاده کردند.

امروز همین شرایط در حال اتفاق افتادن است، ارزهای بسیاری به دلیل هجوم سرمایه‌گذاران ایجاد شده‌اند ولی 98 درصد از آنها پایدار نخواهند ماند و از بین می‌روند و تنها تعداد خیلی کمی از ارزها رشدی عظیم و بسیار سودآور خواهند داشت.

البته مقصود ما این نیست که شما ارز دیجیتال بزرگ بعدی را بنیانگذاری کنید و همانند آمازون در دنیای ارزهای دیجیتال شوید، بلکه حتی اگر سرمایه‌گذاری کوچکی در یک ارز برنده انجام دهید، سود آن بسیار عظیم خواهد بود.

امروز نیز همانند سال‌های 1997 یا 1998 که اینترنت جدی گرفته نمی‌شد، اگر بگویید که کل ارزش یک ارز دیجیتال تریلیون‌ها دلار ارزش خواهد داشت شاید برخی از افراد به شما بخندند اما طی بیش از 5 سال آینده، رفته‌رفته این خنده‌ها محو خواهد شد و جای آنرا یک صورت مبهوت و حیرت‌زده خواهد گرفت.

امروز باید با هوش و تحقیق و بررسی، ارزهای برنده واقعی را پیدا کرد و سوار آنها شد. این همان نتیجه‌ای است که قصد داریم در این کتاب به شما کمک کنیم به آن دست یابید.

برای پی‌بردن به ارزش ارزهای دیجیتال این سوال را از خودتان بپرسید، تقاضا برای پول چقدر است؟ پول چقدر کاربرد دارد؟

مطلب مرتبط: چرا بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دارای ارزش هستند؟

تقاضا برای پول بیش از 150 تریلیون دلار است و این میزان پولی است که در کل دنیا وجود دارد. اما این پول رایج و ارزهایی مانند دلار و یورو، دارای مشکلات زیادی هستند و اگر ارز دیجیتالی وجود داشته باشد که این مشکلات را حل کند، بنابراین تقاضا برای آن ارز و آن ایده، ارزشی 150 تریلیون دلاری خواهد داشت.

پول، حبابی است که هیچگاه نمی‌ترکد

خبر خوب این است که ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده هستند و بسیاری از افرادی که درباره آنها صحبت می‌کنند واقعا آنها را درک نکرده‌اند. کتاب‌هایی درباره این ارزها وجود دارد که محتوای آنها حوصله شما را سر خواهد بود و خواندن آنها و همینطور درک نوشته‌هایشان نیز مشکل است.

اما وقتی این کتاب را تمام کردید، به یک درک عالی از نحوه کار ارزهای دیجیتال، پتانسیل‌ آنها و مزایای آنها نسبت به پول سنتی دست خواهید یافت. مهمتر از این، ایده‌هایی به ذهن‌تان خواهد رسید که با استفاده از آنها به کسب درآمد بپردازید، حتی اگر هیچ ارز دیجیتالی خریداری نکنید و قصد خریداری آنها را نیز نداشته باشید.

در همه چیزها رشدی انقلابی قرار می‌گیرد و پول نیز از این قاعده مستثنی نیست. این انقلاب به این صورت است:

خداگرائی > انسان‌گرائی > داده‌گرائی (Dataism)

الان به طور مثال یک صنعت را در نظر بگیرید، مثلا پزشکی.

اگر شما 2000 سال پیش بیمار می‌شدید، احتمالا به درگاه خدا دعا می‌کردید تا شما را از این بیماری که نصیب‌تان شده رها کند. یا اینکه تصور می‌کردید گناه کرده‌اید و خدا بایت اینکار شما را بیمار کرده تا عذاب دهد.

آن زمان بود که داروی شما به خداگرائی بستگی داشت و این باور را داشتید که یک قدرت برتر می‌تواند این مشکل و بیماری شما را حل کند.

خداگرائی جای خود را به انسان‌گرائی داد. ما به جای مراجعه به جادوگر قبلیه، به سراغ انسان‌هایی که متخصص شده بودند رفتیم تا او ما را معاینه کند. او نسخه را صادر می‌کرد و ما نیز داروهای تجویز شده را خریداری و استفاده می‌کردیم تا بیماری‌مان رفع شود.

این هم راه‌حل خوبی بود، اما بیماری‌ها و ناخوشی‌های زیادی وجود داشت که نمی‌توانستیم با این روش ساده آنها را درمان کنیم. زیرا انسان‌ها نیز کامل نیستند و اشتباه می‌کنند. حتی همین الان هم سالانه 250 هزار نفر به خاطر اشتباهات در پزشکی جان خودشان را از دست می‌دهند.

داده‌ها در حال حل کردن بسیاری از این مشکلات است. به جای اینکه فقط دکتر به طور دقیق با نگاه کردن به چشم، گلو، ضربان قلب و… ما را معاینه کند، معاینه با MRI، سایر دستگاه‌های پیشرفته پزشکی و حتی با تست ژنتیکی انجام می‌شود.

در آینده نزدیک، دکترها قادر خواهند بود این اطلاعات را در یک دیتابیس وارد کنند و دیتابیس به احتمال قوی نوع بیماری شخص، داروهای موردنیاز یا جراحی و اقدامات لازم را نمایان سازد.

حتی ربات‌ها قادر خواهند بود بخشی از این فرایند درمان بیمار باشند. نتیجه این کارها، افزایش طول عمر متوسط افراد به طرز چشمگیری خواهد بود.

جنگ، درست است که یک صنعت نیست، اما همین روند انقلابی و تحول را طی می‌کند. 1400 سال قبل اگر دو قبلیه یا دو پادشاهی برای جنگ با هم آماده می‎شدند، به درگاه خدایان دعا می‌کردند و شاید قربانی کرده و خون می‌ریختند تا خدایشان به آنها کمک کند. این اعتقاد وجود داشت که قبلیه‌ای که خدای قوی‌تری دارد در جنگ پیروز خواهد شد.

به طور مثال یکی از اسناد مقدس در هندی، درباره جنگ است. برنده چه کسی بود؟ کسی که کریشنا (خدای هندی) را داشته باشد، زیرا یک خدای قدرتمند بود.

در هر دینی جنبه‌هایی از همین موضوع را دیده‌ایم. تا اینکه چندصد سال پیش، اسلحه اختراع شد و گلوله‌های جنگی ساخته شدند. اینجا بود که هرکس تعداد سرباز و اسلحه بیشتری و بهتری در اختیار داشت برنده جنگ می‌شد.

اما الان جنگ به چه صورت است؟ امروز جنگ دور و اطراف ماست، جنگ امروز اما مثل سابق نیست و جنگ اطلاعات است.

هر روز یک کشور (حدس بزنید کدامیک) سعی دارد که با هک کردن سیستم‌های قدیمی‌تر، تشکیلات برق‌رسانی اروپای شرقی را از کار بیندازد.

این تازه بخش بسیار کوچکی از واقعه است و بخش بزرگی از جنگ اطلاعات و داده را نمی‌بینیم. این فرایند نیز بعید است که متوقف شود و جنگ اطلاعات با قدرت تمام به جلو می‌رود.

پول نیز همین فرایند تحول را در پیش گرفته است و حتی لازم نیست که این فرایند تحول را کاملا شرح دهیم.

کافیست یک اسکناس از جیب‌تان خارج کنید، امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی را می‌بینید. پس اسکناس یک کاغذ نیست، بلکه یک قرارداد است و برای کسب درآمد نیز باید به آن و سایر انسان‌ها اعتماد کنید.

و همانطور که در مثال پزشکی عرض کردم، انسان‌ها ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوند و اشتباهات در خصوص پول، توسط تعداد کمی از افراد مسئول، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری داشته باشد که حتی یک کشور را به طور کامل محو کند.

اطلاعات.

ارزهای رمزنگاری شده نسل بعدی پول هستند.

حتما متوجه شدید که از ابتدا به جای استفاده از عبارت “ارزهای رمزنگاری شده” یا “ارزهای رمزپایه” از ارزهای دیجیتال استفاده کردیم، زیرا اعتقاد داریم عبارتی مانند “ارزهای رمزنگاری شده” برای بسیاری از مردم یک عبارت پیچیده و مبهم به حساب می‌آید و استفاده از ارز دیجیتال بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است.

لازم نیست که پایه‌ای‌ترین اجزا و ساختار ارزهای دیجیتال را بدانید تا اهمیت آنها و دلیل شکل‌گیری‌شان را درک کنید.

تنها لازم است چیزی که در این کتاب قصد داریم بگوییم را درک کنید. این درک به شما کمک می‌کند از کلاهبرداران و ارزهای اسکم دوری کنید و شروع اصولی از یک موقعیت صحیح داشته باشید.

مطالب فوق بخشی از کتاب الکترونیک «ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول» است.

این کتاب دارای مطالب زیر است:سیر تکامل طبیعی پول

چگونه به فردی نادان تبدیل نشویم؟
چرا ارز دیجیتال؟
حقیقت تلخ
فصل 1 : پول، حبابی است که هیچگاه نمی‌ترکد
فصل 2 : چرا ترقی ارزهای دیجیتال غیرقابل اجتناب است؟
فصل 3 : خوب، بد، زشت
فصل 4 : آلتکوین‌ها
فصل 5 : خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال
فصل 6 : نگاهی به ارز اتریوم
فصل 7 : اشتباهات متداول سرمایه‌گذاران
فصل 8 : یک چرخه به شدت سودآور!
این کتاب الکترونیک برای کسانیست که قصد دارند از فرصت به وجود آمده فعلی در ارزهای دیجیتال حداکثر استفاده را ببرند

برای دانلود رایگان این کتاب کلیک کنید (فایل PDF با حجم 800 کیلوبایت)

👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

60 نظر
 1. سلام من مدتی است در مورد ارز دیجیتال تحقیق وتفکر میکردم دوسه روز اخیر در اینترنت جدی تر سرچ کردم و مطالب شمارا خیلی عالی یافتم هنوز کتاب را نخوانده ام ولی دانلود کردم الان و هرچند هیچ اطلاعاتی وحتی سرمایه ای ندارم و صفروبیسواد در زمینه سرمایه و ارز هستم مطمئنم با تمرکز روی مطالب شما وتوجه به فکرهای مثبت و شخصیت انرژیک که در شما سراغ کردم بزودی شروع به رشد در این زمینه خواهم کرد وشخصا مفتخرم که با شما آشنا شدم و مطمئنم برای دانایان و گوهریان از مفاخر این مرزوبوم هستیدو درتاریخ مشاهیر ایران و جهان ، برگ زرین دیگری را ورق زده اید.آرزوی سلامتی برای امثال شما دارم هرچند که اگر خودم دیگر در بین زندگان نباشم .به خود میبالم وقتی میبینم که فرزندان این سرزمین همه جا باپشتکاروسختکوشی زندگی میکنندو به همنوعان خود و به زنجیره حیات ، زندگانی و امید میبخشند.
  بابهترین آرزوها – حسن
  BSc In Medical Engineering

  1. سلام، وقت بخیر دوست گرامی
   ممنون از نظر پرمحبت شما
   آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما داریم.

 2. سلام کتاب شما خیلی عالی بود و بطور روان و گویا مطالب توضیح دادید. اگر میتونستید کتاب دوم با همین سبک انتشار کنید فوق العاده میشد.
  ممنون از زحمات شما

  1. سلام وقت بخیر
   حتما به فکر بروزرسانی کتاب هستیم.
   تشکر از همراهی شما

   1. سلام من کتاب رابادقت خواندم بیشتریک نصیحت نامه بودتا یک کتاب علمی قابل استناد

 3. سلام وخداقوت چطوری از کیف پول داخل تراس والت بیت کوین یا تتر تبدیل به ریال کنم ممنونم از پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   از داخل کیف پول که نمیتونید.
   باید ارزها رو به یه صرافی ایرانی بفرستید و در اونجا نقد کنید.
   برای خرید و فروش ارز دیجیتال ما از سایت نوبیتکس استفاده میکنیم و ازش راضی هستیم.

 4. سلام
  متاسفانه هر چی رمز ورودی و ایمیل من رو برای ورد به blockchain exchange میزنم
  میگه ip adress is block
  چکار بایستی بکنم

  1. سلام وقت بخیر
   سایتی که قصد دارید ازش سرویس بگیرید آی‌پی ایران رو بسته و ممکنه بتونید با vpn مشکل تون رو رفع کنید.

 5. سلام آقای جهاندیده ببخشید خرید دوره های انلاین افرادی که اموزش تحلیل تکنیکال رو به قیمت حدود دو میلیون میفروشند توصیه میکنید؟ به نظر شما واقعا ارزش داره برای اموزش دیدن تحلیل این مبلغ رو پرداخت کنیم؟

  1. سلام وقت بخیر
   تقریبا همه مباحث تحلیل تکنیکال رو میتونید در ویدئوهای رایگانی که در سایتهای آپارات، یوتیوب و… هست ببینید
   ولی پراکنده هستن و کسی هم نیست به سوالات احتمالی شما در مورد تحلیل تکنیکال جواب بده.
   همینطور ممکنه مسیر درست رو طی کنید و دچار سردرگمی بشید
   اطلاعی از کیفیت آموزشی که شما بهش برخورد کردید ندارم، خودتون باید کیفیت و جامع بودن آموزش رو بسنجید

 6. سلام
  من مقداری بیت کوین در کیف پول تراست والت دارم
  یه بار مقداری از اون رو می خواستم به صرافی ایکس نوین انتقال بدم
  ولی دستمزد شبکه رو خیلی کم زدم حالا پول توی کیف پولم هست ولی نمی تونم از اون استفاده بکنم
  انتقال هم تایید نشده و معلقه
  الان 4 روز از زمان انتقال گذشته و مهلت انتقال هم 24 ساعت بود
  حالا باید چطور انتقال رو کنسل کنم لطفا راهنماییم کنید

 7. مرسی خوب بود استفاده کردم از کتاب و کل مطالب سایت لطفا در خصوص اینکه اگر شرکتی که در ایران ثبت شده و کیف پول به ما ارایه میده زمانی شرکت به هر دلیلی نیست بشه و از کار بیفته تکلیف ما چیه که داخل اون کیف پول رمزارز داریم و راه جلوگیری از این مشکل چیه ؟

  1. سلام، ممنون از همراهی شما دوست عزیز
   هر کیف پولی باشه چه خارجی و چه ایرانی، اگر شما بک‌آپ کیف پول و کلیدهای خصوصی ارزها رو داشته باشید حتی اگر کیف پول نابود بشه بازهم میتونید از این کلیدهای خصوصی برای بازیابی ارزهای دیجیتال‌تون در یک کیف پول دیگه استفاده کنید.
   مزیت غیرمتمرکز بودن همینه.
   توصیه من استفاده از کیف پول‌های موبایلی و نرم‌افزاری شناخته شده مثل trust wallet و coinomi هست

 8. با عرض سلام خدمت جناب جهاندیده
  کتاب بسیار عالی بود که تقریبا جواب تمامی سوالاتم رو در زمینه ارزهای دیجیتال گرفتم. سپاس از شما
  جسارتا میخواستم بدونم نگارش این کتاب در چه تاریخی بوده توسط شما؟

 9. با سلام این کتابی که برای دانلود رایگان گذاشتین رو نمی تونم دانلود کنم با خطا مواجه میشم لطفا بکید باید تنظیمات خاصی انجام بدم؟مرورگرم هم کروم و هم فایر فاکس هست.
  با تشکر

 10. سلام خواستم تشکر کنم برای مطالب مفید و کتابی که دانلود رایگان گذاشتین.سپاسگذارم🙏🏻🌹

 11. سلام این مطلب اولین مورداقتصادی بودکه منومجذوب خودش کرد،واقعاممنون ازتوضیحات وتوصیفات جامع وقشنگتون.

 12. سلام واقعا از اطلاعات مفید شما سپاسگزارم وامیدوارم در کارتان همیشه موفق باشید

 13. با سلام خدمت شما دوست عزیز
  کتاب رو مطالعه کردم واقعا مطالب آموزنده ای بود به خصوص لینک هایی که برای توضیح بیشتر مطالب گذاشته بودید عالی بود. شاد و سرزنده باشید همیشه????????????

  1. سلام مسعود عزیز ، زنده باشید. خیلی ممنون از بازخورد مثبت تون 🙂

 14. باتشکرازجناب آقای جهاندیده که اطلاعاتشونو بصورت جمع بندی شده دراختیارهمه می گذارندامیداوارم دراین راه مستدام وموفق باشید.

  1. سلام دوست عزیز ، از جانب ایشون و تمام اعضا بورسینس از تون تشکرم می کنیم و بابت بازخورد و مثبت تون ممنونیم. زنده باشید.

  1. سلام و احترام امیر عزیز ، باعث خوشحالی ماست که مطلب مورد پسند تون بوده.

 15. برای منی که از کتاب شما آشنایی با ارز دیجیتال رو شروع کردم بسیار شیرین بود. و امیدوارم بااین قلم روان که شما دارید سایتی برای آموزش های ارز دیجیتال هم راه اندازی کنید. درکل عالی و ممنون

   1. این دوره چقد میتونه مفید باشه؟یعنی بعد از این دوره به تنهایی میتونیم ترید کنیم؟یا در حد مبتدی است؟

  1. سلام …
   واسه راه اندازی یه سایت(شرکت و سایت) که کارش خرید و فروش ارزهای دیجیتاله ( منظورم صرافی مثل بیدارز نیست که واسط باشه ) یعنی افراد واسه تهیه ارزهای موردنظرشون مستقیم از ما بخرن و بالعکس . شرایط چجور هستش ؟ قوانین خاصی داره؟ اگه میشه به منبع مناسبی ارجاعم بدید.
   ممنون

 16. چیز زیادی دستگیرم نشد باتوجه به این که اول کتاب کلی ازش تعریف کردید.خلاصه همون چیزای بود تو اینترنت ریخته منتها با یه پروپاگاندای که مخاطب تاره کار جذب می کرد.

 17. بنده امروز 2 بار مطالعه کردم این کتاب رو و بسیار لذت بردم ، واقعا عالی و تاثیر گذار بود، به همه دوستان پیشنهاد میکنم وقت بزارید و بخونید.
  سپاس که در این حد بی منت برای ارتقا دانش عموم تلاش میکنید.
  آرزوی موفقیت روز افزون رو برای سایت خوب بورسینس دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

روش بازیابی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه BEP20

مدتی است برخی از افراد به دلیل ارسال اشتباه برخی کوین‌ها و توکن‌ها از صرافی‌هایی مانند بایننس به شبکه BEP20 دچار سردرگمی شده‌اند. اگر ارزهایی مانند اتریوم، بیت‌کوین، لایت‌کوین و……
بیشتر بخوانید

معرفی Binance Earn (راهی برای درآمد انفعالی)

سلب مسولیت: ایرانیان مقیم کشورمان اجازه افتتاح حساب و فعالیت در سایت بایننس را ندارند. با این حال، افرادی با استفاده از آی‌پی کشورهای دیگر در بایننس بطور محدود فعالیت…
بیشتر بخوانید

زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

حتما در مورد زنجیره بایننس شنیده‌اید. زنجیره بایننس (به انگلیسی Binance Chain)، منزلگاه اصلی ارز BNB است و برای معامله بسیار سریع طراحی شده است. جهت دستیابی به معاملات سریع،…
بیشتر بخوانید

مروری بر کریپتوکامپر (CryptoCompare)

کریپتوکامپر سرویسی بین‌المللی جهت ارائه داده‌های‌ بازارهای ارز دیجیتال است. این وب‌سایت که برمبنای مقایسه (compare) شکل گرفته است اطلاعاتی در خصوص قیمت بیش از ۵,۰۰۰ کوین و تعداد بسیاری…
بیشتر بخوانید