یوان چین: تاریخچه و هرآنچه باید درباره پول چینی‌ها بدانید

یوان چین

یوان واحد پول متداول در کشور چین است که با کد CNY و نماد 元 نمایش داده می‌شود.

چینی‌ها در زبان محاوره‌ای خود به یوان کوای نیز می‌گویند.

واحد کوچک‌تر یوان جیائو است که برابر 0.1 یوان است. یعنی هر ده جیائو می‌شود یک یوان. جیائو با نماد角 نشان داده می‌شود و گاهی نیز با نام مائو با نماد毛 به کار می‌رود.

نماد یوان همچنین با نام‌های متفاوت اشاره به واحدهای متداول در کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز دارد. نکته جالب در اینجا این است که چینی‌ها به دلار آمریکا می‌گویند یوان آمریکا و آن را در زبان محاوره‌ای خود با نماد美元 و با نام میوان بیان می‌کنند.

در حال حاضر هر یوان معادل 0.1482 دلار امریکاست.

مطلب مرتبط: 5 ارز دنیا که بیشترین ارزش را دارند

توجه داشته باشید که بر خلاف تصور بسیاری از افراد، واحد پول مناطقی مانند هنگ کنگ و ماکائو یوان نیست و آنها از ارز دلار برای معاملات روزانه خود استفاده می‌کنند. با این وجود امکان استفاده از یوان در این کشورها برای افرادی مثل مسافران وجود دارد و اگر برای مثل یک اسکناس 50 یا 100 یوانی خرج کنند ما بقی پول خود را به صورت دلاری دریافت می‌کنند.

اقتصاد چین و ارزش یوان چین

همان‌طور که می‌دانید در سال 2013 چین دومین اقتصاد جهان شد و تولید ناخالص داخلی آن بالغ‌بر 9.469 تریلیون دلار بود. همچنین در بخش ارزش بر اساس قدرت خرید این عدد برابر 16.149 تریلیون بوده است.

یکی از دلایل وجود چنین اقتصادی، نیروی کار ارزان در چین است که باعث شده بخش تولیدات در این کشور فعالیت گسترده‌ای داشته باشد. با این حال، با توجه به این حجم تولیدات، مصرف انرژی در چین بالاست به‌طوری‌که در سال 2010 بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در دنیا شناخته شد.

در حال حاضر چین و آمریکا در موضوع ارائه کالا در رقابت هستند و تقاضا برای تولیدات هر دو کشور در جهان بالاست. به‌طوری‌که قیمت روز دلار بر قیمت یوان تأثیر مستقیم می‌گذارد.

این دو غول اقتصادی به نحوی شریک اقتصادی نیز هستند و بسیاری از تولیدات آمریکا در چین انجام می‌شود. به صورت کلی آمریکا و چین همواره در رقابت و شراکت هستند و در نتیجه سیاست‌های مختلف آن‌ها بر روی هم تاثیر می‌گذارد.

مطلب مرتبط: بورس شانگهای؛ رمز تحولات چین در سال‌های اخیر

کشور چین به عنوان یکی از مهمترین اقتصادهای جهان شناخته می‌شود و به همین علت است که ارز این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که مسئولان کشور چین به امید روزی تلاش می‌کنند که به جای دلار آمریکا، یوان به عنوان یک ارز پرکاربرد در دنیا شناخته شود. چین برای رسیدن به این هدف تلاش‌های بسیار زیادی کرده و به تلاش‌های خود نیز ادامه می‌دهد.

اقتصاد چین به صورت کامل بر روی اقتصاد جهان تاثیر می‌گذارد. با توجه به اینکه حجم بالایی از تولیدات دنیا در این کشور ایجاد می‌شود، به هم ریختن اقتصاد چین ممکن است تبعات زیادی در دنیا به همراه داشته باشد.

یکی از نکات مهمی که می‌تواند فرصت فوق العاده‌ای برای اقتصاد چین ایجاد کند، تصمیم کشورهای مختلف برای حذف دلار برای مبادلات است. اگر چین بتواند سران این کشورها را برای خرید کالا از چین با استفاده از یوان راضی کند، ارزش یوان به شدت رشد پیدا می‌کند. موضوعی که بسیار محتمل بوده و ممکن است هر زمانی اتفاق بیافتد.

به همین علت بسیاری معتقدند که رقیب اصلی دلار نه پوند و نه یورو، بلکه یوان است. اقتصاد چین نیز به عنوان پشتیبان اصلی یوان می‌تواند کمک کند تا به شرایط مطلوب نردیک شود.

در ادامه تلاش شده تا با یوان و انواع اسکناس‌های یوان آشنا شوید. این مطالب به شما کمک می‌کند تا از این ارز مهم که در آینده ممکن است کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد، اطلاعات بیشتری داشته باشید. 

تاریخچه یوان

در گذشته یعنی تا سال 1914 واحد پول رسمی کشور چین دلار نقره‌ای بود که پس ‌از آن در سال 1930 سکه‌های مسی به نام “فن” که معادل 100 یوان است و همچنین سکه‌های از جنس نیکل به سایر پول‌های موجود در چین اضافه شد.

در سال 1935 نیز واحدی به نام فابی (Fǎbì) ایجاد شد که تا سال 1948 کاربرد داشت.

پس از فابی یوان طلا وارد گردش مالی کشور چین شد که هر یک یوان طلا معادل سه میلیون یوان فابی بود.  همچنین در همان زمان در مناطق کمونیستی ارزی به نام یوان رنمینبی معرفی شد که به‌اختصار  RMBنمایش داده می‌شد.

تا قبل از سال 1997 یوان چین به‌عنوان ارز رسمی در دنیا شناخته‌شده نبود و تجارت‌ها بین تجار خارجی و چینی به‌وسیله گواهی‌نامه‌های ارزی صورت می‌گرفت. در بین سال‌های 1997 تا 2005 دولت چین اقدام به تثبیت نرخ این ارز در برابر دلار کرد و ارز یوان نیز وارد بازار جهانی برای مبادلات خارجی شد. در آن زمان ارزش تقریبی هر دلار برابر 8.1 یوان چین بود.

با توجه به اقدامات دولت چین در نهایت در سال 2016 یوان چین به همراه ارزهایی از قبیل یورو و پوند انگلیس و ین ژاپن در سبد ارزهای مرجع در صندوق بین‌المللی پول قرار گرفت. به‌طوری‌که پتانسیل تبدیل به ارز ذخیره جهانی را خواهد داشت.

همچنین در سال‌های اخیر یوان حدود 2 درصد از جریان سرمایه جهانی را شامل شده است که البته این مقدار در مقابل سهم 40 درصدی دلار ناچیز به شمار می‌رود.

طبق اظهارات مارک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلیس در آینده یوان قصد رقابت با ارز دلار را دارد و به‌نوعی امکان دارد به ارز اصلی ذخیره در جهان تبدیل شود. البته مشخص است که این تغییر به‌مرورزمان اتفاق می‌افتد. بسیاری از کشورها به فکر ایجاد راهکارهایی برای عدم استفاده از دلار هستند و چین قصد دارد از این موقعیت نهایت استفاده را ببرد.

از دیگر اقدامات دولت چین برای تثبیت ارز یوان ایجاد توافق‌نامه‌هایی بود که طبق آن کشورهای استرالیا، ژاپن، تایلند، روسیه و ویتنام می‌توانستند به‌صورت مستقیم و بدون تبدیل ارز خود به دلار با کشور چین با ارز یوان معامله کنند. این اقدام در سال 2009 اجرایی شد.

اسکناس‌های یوان چین

بانک خلق چین در دسامبر سال 1948 افتتاح شد و نخستین سری اسکناس‌های یوان نیز در آن سال منتشر شد.

تاکنون پنج بار در چاپ اسکناس‌های یوان تغییر ایجادشده است که اگر از اسکناس‌های جدید که در سال‌های اخیر منتشر شده‌اند صرف‌نظر کنیم، آخرین سری اسکناس‌های تولیدشده برای سال 1999 است.  

اسکناس‌های رایج در معاملات روزانه در بین مردم چین اسکناس‌های ۱ جیائو، ۵ جیائو، ۱ یوان، ۵ یوان، ۱۰ یوان، ۲۰ یوان، ۵۰ یوان و ۱۰۰ یوان است.

نکته جالب این است که چین یکی از بزرگ‌ترین چاپخانه‌های پول جهان را دارد که تعداد نیروهای فعال در آن بالغ‌بر 18 هزار نفر هستند و تحت تدابیر امنیتی اداری می‌شود. دفتر این چاپخانه در شی شنگ در شهر پکن واقع‌شده است.

بسیاری از کشورها هم برای چاپ پول‌های خود از چین کمک می‌گیرند و در واقع چاپ یوان تنها بخشی از فعالیت این چاپخانه را تشکیل می‌دهد و سایر فعالیت‌های آن مربوط به چاپ ارزهای دیگر است.

البته تا قبل از سال 2015 چین برای کشورهای دیگر اسکناس چاپ نمی‌کرد اما در حال حاضر اسکناس‌های کشورهای تایلند، بنگلادش، سری لانکا، مالزی، هند، برزیل و لهستان در چین چاپ می‌شوند.

اولین اسکناس خارجی چاپ‌شده در کشور چین یک اسکناس 100 روپیه‌ای است که متعلق به کشور نپال است.

از رقبای این چاپخانه می‌توان به شرکت ” دو لا قو” اشاره کرد که واقع در انگلیس است و حدود 3100 نفر کارمند دارد.

از دیگر نکات جالب در مورد اسکناس‌های چینی این است که باوجود گسترش شبکه‌های پرداخت جهانی و تمایل افراد به استفاده از کارت‌های اعتباری به‌جای وجه نقد، میزان چاپ یوان دچار تحول نشده است و همچنان تقاضا برای چاپ این اسکناس‌ها بالاست.

اسکناس 1 یوان چین

اسکناس 1 یوانی اولین بار در سال 1999 چاپ شد و در حال حاضر نیز در چرخه اقتصاد این کشور وجود دارد.

تصویر روی این اسکناس متعلق به Mao Zedong است و همچنین تصویر پشت اسکناس دریاچه Hangzhou را نشان می‌دهد که در بخش غربی این کشور واقع است.

Mao Zedong  در سال 1949 با شکست نیروهای چیانگ کای شک، جمهوری خلق چین را به وجود آورد و تا پایان عمر نیز حکومت را بر دست داشت. قبل از آن، چین یک کشور توسعه‌نیافته بود اما او باعث رونق اقتصاد در این کشور و وارد شدن به عرصه‌های سیاسی در دنیا شد.

او همچنین یکی از برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین افراد قرن بیستم نامیده شده است. به همین دلیل و به پاس خدمات وی به جمهوری خلق چین، عکس او بر روی اسکناس 1 یوانی چاپ شده است.

 اسکناس 1 یوان چین

اسکناس 5 یوان چین

این اسکناس نیز مانند اسکناس 1 یوانی از سال 1999 به بعد وارد گردش مالی چین شد و تصویر روی آن نیز همانند اسکناس قبلی متعلق به Mao Zedong است و تصویر پشت اسکناس کوه‌های Mount Tai در Tai’an  را نشان می‌دهد.

اهمیت بالای شخصیت مائو تسه‌تونگ برای مردم و حکومت چین باعث شده تا همچنان عکس وی بر روی اسکناس یوان نقش بسته باشد. دولت چین حتی با جهانی شدن یوان نیز قصد ندارد عکس پدر معنوی حکومت را از روی آن حذف کند.

اسکناس 5 یوان چین

اسکناس 10 یوان چین

این اسکناس که به رنگ سبز آبی وجود دارد نیز همانند اسکناس‌های قبل از سال 1999 به بعد چاپ شد. تصویر پشت آن مربوط به رودخانه Yangtze است و تصویر روی آن نیز دقیقا مشابه دو اسکناس قبلی از مائو رهبر فقید جمهوری خلق چین است.

اسکناس 10 یوان چین 

اسکناس 20 یوان چین

این اسکناس نارنجی متمایل به قهوه که تصویر پشت آن مربوط به یک رودخانه است. اسکناس 20 یوان چین در سال 1999 اولین بار چاپ شد و همچنان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اسکناس 20 یوان چین

اسکناس 100 یوان چین

اسکناس 100 یوانی یکی از جدیدترین اسکناس‌های یوان است که نخستین بار در سال 2015 چاپ شد و تصویر روی آن‌یک سفینه فضایی را نشان می‌دهد که به مناسب ارسال فضاپیمای چینی به فضا طراحی‌شده است. اگر به تصاویر پشت اسکناس دقت کنید سیر تکاملی پرواز را از اولین پرواز یک پرنده تا اولین هواپیما و فضاپیما مشاهده می‌کنید.

 اسکناس 100 یوان چین

سکه 1 یوان چین

این سکه نیز مانند اغلب اسکناس‌های یوان اولین بار در سال 1999 ضرب شد. جنس آن از نیکل است و وزنی حدود 6.10 گرم دارد.

سکه 1 یوان چین

 جلوگیری از جعل اسکناس یوان

در چین نیز مانند هر کشور دیگری امکان چاپ اسکناس‌های تقلبی وجود دارد و این مسئله در اسکناس‌های 50 یوانی و 100 یوانی بیشتر از سایر اسکناس‌هاست. در مقابل روش‌هایی نیز برای شناسایی اسکناس اصل از تقلبی وجود دارد.

در آخرین سری چاپ‌شده از اسکناس‌های یوان در سمت چپ آن یک واترمارک وجود دارد که در برابر نور قابل تشخیص است. همچنین در آخرین سری از اسکناس‌های 5 تا 100 یوانی یک نوار امنیتی در وسط اسکناس وجود دارد.

این نوار امنیتی در سایر ارزها مانند دلار و حتی ریال هم موجود است و از متداول‌ترین روش‌های برای ساخت اسکناس اصل است. در واقع این خطوط به صورتی ایجادشده‌اند که امکان چاپ و نمایش آن‌ها در اسکناس‌های تقلبی وجود ندارد.

توجه داشته باشید که عددهای درج‌شده بر روی این اسکناس‌ها که ارزش هر اسکناس را نشان می‌دهد به‌صورت برجسته و مانند یک هولوگرام است و در مقابل زوایای مختلف نور رنگ‌های مختلفی را از خود نشان می‌دهد.

مثلاً در اسکناس 100 یوانی طیف رنگی آن از سبز به آبی تغییر می‌کند و یا در اسکناس 50 یوانی رنگی بین سبز و طلایی دارد. همچنین تصاویر موجود در هولوگرام‌ها نیز در اسکناس‌های مختلف یوان باهم تفاوت دارند.

مثلاً در اسکناس‌های بالای 10 یوان اگر با دقت به هولوگرام آن خیره شوید درمی‌یابید که در آن تصویر یک انسان، یک پنجره و یک گیاه مشخص است. همین‌طور در اسکناس 5 یوان داخل هولوگرام تصاویری از صنایع‌دستی قدیمی مختص چین قابل‌مشاهده است. در اسکناس 5 یوانی یک سری نوشته‌هایی وجود دارد که به خط بریل نوشته‌شده است که برای افراد نابینا نیز قابل‌شناسایی است.

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام تهیه یوان توجه کنید جنس کاغذ استفاده‌شده در این اسکناس است که با توجه به خاص بودن آن هنگامی‌که با دست به اسکناس ضربه می‌زنید یک‌صدای خاص ایجاد می‌کند که با سایر کاغذها تفاوت دارد.

بحث تبادل ارز در چین کار آسانی است اما بااین‌وجود مردم برای تبادل ارزهای خود معمولاً به بانک‌ها مراجعه می‌کنند. اما در برخی هتل‌های 4 ستاره و 5 ستاره ‌چین خدمات صرافی برای مسافران آن هتل ارائه می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌ها یا سایر مؤسسات نیست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *