چرا پول بی‌ارزش می‌شود؟

چرا ارزش پول ایران کم شد

پول یکی از مهمترین چیزهای زندگی هر انسان است. پول می‌تواند فقر، بیماری و بی‌خانمانی را از بین ببرد. پول می‌تواند با خود دوستی و منزلت به همراه داشته باشد و به طور کلی، همه افراد دوست دارند مقدار پول بیشتری بدست آورند زیرا پول زیاد می‌تواند باعث خودمختاری فرد و عدم نیاز به دیگران شود.

با این حال، پول، چیزی بیشتر از یک تکه کاغذ است. پول به تولید و بهره‌وری مرتبط است و با رشد میزان پول‌های چاپ شده، ما دیدگاه درست نسبت به پول را از دست داده‌ایم.

در زمان‌های بسیار دور که هنوز پول اختراع نشده بود، دنیا شامل قبایل و دسته‌های پراکنده‌ای بود که صاحبان زمین‌ها بر آن تسلط داشتند. صاحبان زمین، برده‌ها را به کار می‌گرفتند تا برای آنها غذا تولید کنند و در ازای آن، غذا، پناهگاه و حمایت صاحب زمین را بدست می‌آوردند.

بسیاری از محصولاتی که در دنیای آن زمان تولید می‌شد محصولات کشاورزی بود و معامله یا اصلا وجود نداشت (داخل جوامع) و یا اینکه از طریق مبادله کالا به کالا انجام می‌گرفت (مابین جوامع). از طرف دیگر بسیاری از کالاهای مبادله‌ای، فاسدشدنی بودند و نیاز بود به سرعت مصرف شوند.

با پیشرفت جوامع، به‌کارگیری انسان‌ها به شکل برده برچیده شد و افراد بیشتر و بیشتری توانستند شرکت‌ها و تشکیلات کسب و کاری خود را ایجاد کنند. فردگرایی در اقتصاد، باعث تشویق حس رقابت شد و تمایل به تخصص‌گرایی افزایش یافت.

با افزایش تنوع کالاهای در دسترس و تنوع تقاضا برای آنها، انجام معامله بدون وجود یک نوع واسطه، پیچیده شده بود.

در طول تاریخ، مردم از کالاهای مختلفی به عنوان یک ابزار برای مبادله استفاده کردند. برای اینکه یک کالا به عنوان واسطه استفاده شود، مردم می‌بایست به پایداری و ارزش آینده آن اعتماد و اطمینان می‌داشتند. زیرا وجود نوسان در قدرت خرید آن دارایی، می‌توانست روی میزان پاداشی که بابت کار دریافت می‌شد تاثیر بگذارد.

بنابراین طلا و فلزات گرانبها به عنوان یک کالا و دارایی برای مبادله تعیین شد (به شکل سکه و…)

معرفی این فلزات ارزشمند که برای مبادله به کار گرفته می‌شود یک مزیت دیگر نیز داشت، افراد و عوامل اقتصادی می‌توانستند خرج کردن را به تعویق بیندازند و با ذخیره درآمد فعلی، آنرا برای رویدادهای آتی و غیرمترقبه پس‌انداز کنند.

ابتدا طلا در جاهایی مانند زیر تخت‌خواب یا در مکان‌های دیگر مخفی می‌شد اما اشخاصی که شم کسب و کار داشتند این فرصت را غنیمت شمرده و به افراد پیشنهاد دادند طلا را در ازای کارمزد، در مکان‌هایی امن نگهداری کنند. (بانک‌ها به وجود آمد)

در بانک، طلاها برای مدتی بدون استفاده باقی می‌ماند ولی افرادی نیز بودند که در دوره‌های زمانی نیاز به طلا پیدا می‌کردند. بانکداران نیز خوشحال می‌شدند به وام‌گیرندگان در ازای دریافت کارمزد، طلا را بصورت وام ارائه دهند. اختلاف کارمزدی که از ذخیره‌کننده و وام‌گیرنده به دست می‌آمد، پاداش بانکداری بود که متحمل ریسک می‌شد و هزینه‌ها را مدیریت می‌کرد. اینگونه بود که بانک‌ها رشد کردند.

بانک‌ها پس از پذیرش کیسه‌های طلا از اشخاص، به آنها رسیدی می‌دانند که نشان‌گر مقدار طلای دریافت شده توسط بانک بود. با گذشت زمان و افزایش اعتماد، افراد این رسیدها را که ارزش آن برابر مقدار طلای نوشته شده روی آن بود به همدیگر می‌دادند و با آنها معامله می‌کردند.

بنابراین بخش عظیمی از طلاهایی که ذخیره شده بود، توسط صاحبان آنها از بانک دریافت نمی‌شد. بانکدارها یک فرصت کسب و کار جدید یافتند و به جای اینکه طلا را از صندوق‌های امن‌شان وام دهند، فقط رسید آنرا که نماینده مقدار مشخص شده طلا بود به وام‌گیرنده می‌دادند. در حالیکه که معادل فیزیکی آن (طلای پشتوانه رسید) در صندوق وجود نداشت.

با انجام اینکار توسط بانکدارها، طلا از قدرت خرید جدا شد. (یعنی طلا دیگر به عنوان پشتوانه اسکناس نبود)

 قبلا از اینکه پول (همان رسیدهایی که نماینده مقداری طلا بود) بین مردم مبادله و دست به دست شود، قیمت طلا وابسته به نوسانات بود. هر زمان که مقدار طلا از معدن استخراج و به بازار وارد می‌شد، ارزش مقادر قبلی طلا کاهش می‌یافت. بنابراین همانند پول، ارزش طلا نیز براساس اعتماد بود.

بنابراین اگر طلا خواهان نداشت، می‌توانست قیمت آن به اندازه کاغذی که روی آن ارزش طلا نوشته می‌شود ارزان شود، پس مهم نیست ما طلا استفاده کنیم یا یک تکه کاغذ به عنوان پول، بلکه مهم این است که ما قدرت خرید طلا یا اسکناس را کاهش ندهیم (با تولید و چاپ بی‌رویه آنها، ارزش‌شان کم می‌شود)

تورم چه تاثیری در کاهش ارزش پول دارد؟

تورم در طول زمان، باعث کاهش ارزش زمانی پول (time value of money) می‌شود. مفهوم “ارزش زمانی پول” به زبان ساده یعنی اینکه مقدار پولی که شما الان در اختیار دارید، در آینده چقدر ارزش خواهد داشت. این مفهوم همچنین فرض می‌گیرد که شما پول‌تان را در جایی سرمایه‌گذاری نمی‌کنید و سود بانکی نیز به آن اضافه نمی‌شود. به عبارت دیگر مفهوم “time value of money” یعنی اینکه اگر شما امروز 100 هزارتومان در جیب‌تان دارید، در تاریخ مشخصی در آینده چقدر ارزش خواهد داشت.

تورم، قیمت کالاها و سرویس‌ها را در طول زمان افزایش می‌دهد و به طرزی قابل ملموس، میزان کالاها و سرویس‌هایی که می‌توانید در آینده با مقدار فعلی پول خریداری کنید را کم می‌کند. اگر حقوق و درآمد شما ثابت بماند و تورم باعث افزایش قیمت‌ها شود، شما باید درصد بیشتری از درآمدتان را برای خرید همان کالا و خدمات کنید.

بنابراین برای مثال، اگر قیمت فعلی 1 کیلو سیب 4000 تومان باشد، احتمال این وجود دارد که سال بعد، قیمت همین سیب به 5000 تومان برسد. این افزایش قیمت به طور ملموس، “ارزش زمانی پول” را کاهش می‌دهد زیرا شما باید برای خرید 1 کیلو سیب، 25 درصد بیشتر پرداخت کنید.

برای اینکه کاهش ارزش زمانی پول، اثر منفی روی قدرت خرید شما نگذارد، سودی که در سرمایه‌گذاری کسب می‌کنید یا درصد افزایش درآمد شما باید بیشتر از نرخ تورم باشد.

چرا پول بی‌ارزش می‌شود؟

9 دلیلی که ارزش پول کاهش پیدا می‌کند: 

1 – تورم

تورم باعث کاهش ارزش پول می‌شود. اگر تورم بر یک بازار حکمفرما باشد، پول بهای خود را از دست می‌دهد. برای مثال، تورم زیادی که در برخی از کشورها مانند زیمباوه وجود دارد باعث شده ارزش پول این کشور به شدت سقوط کند و مردم در تلاش هستند تا پول این کشور را به سایر ارزها تبدیل کنند تا ارزش دارایی‌شان حفظ شود.

اما چه چیزی باعث تورم می‌شود؟

چاپ پول – البته چاپ پول همیشه دلیل تورم نیست. چاپ پول زمانی موجب تورم می‌شود که عرضه پول از مقدار رشد واقعی فراتر رود. رابطه بین چاپ پول و تورم، همیشه مستقیم نیست. عرضه پول فقط به انتشار اسکناس توسط دولت بستگی ندارد و ممکن است کشوری مانند آمریکا به طرز قابل ملاحظه‌ای پول چاپ و روانه بازار کند ولی به دلیل وجود سایر فاکتورها، تورم زیادی ایجاد نشود.

بدهی خارجی کشور – برای پرداخت بدهی‌های خارجی، دولت‌ها اغلب به چاپ پول روی می‌آورند که باعث تورم می‌شود. این عامل وجود تورم در زیمباوه بود. اما بدهی خارجی می‌تواند منجر به تورم نشود. مثلا ژاپن مقدار زیادی بدهی خارجی دارد ولی دارای تورم نیست.

2 – افزایش نقدینگی

افزایش نقدینگی و پول در جیب مردم به جای سرمایه‌گذاری در بخش تولید یا خدمات باعث شده رقم آن طی هفت سال اخیر از 60 هزار میلیارد تومان به بیش از 400 هزار میلیارد تومان برسد. این چالش مهم از اشتباه محاسباتی و غلط بودن سیاست‌های پولی- مالی بانک مرکزی و دولت نشأت می‌گیرد.

دولت‌های نهم و دهم به طرق گوناگون به نظرات کارشناسان اقتصاد و دلسوزان این حوزه توجه نکردند. حتی چندین نامه از طرف اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور خطاب به رییس دولت ارسال شد اما مجموعه دولت بی‌توجه از کنار آنها عبور کرد و در کمال افسوس همان هشدارها اکنون گریبان اقتصاد کشور را می‌فشرد.

3 – اقتصاد نفتی

از دیگر مشکلات اقتصادی ما که منجر به تورم و افزایش نقدینگی شده، اقتصاد نفتی است. بیش از 80 درصد اقتصاد ایران تحت سیطره درآمدهای نفتی درآمده است. بیماری هلندی ناشی از درآمد نفتی به عنوان یک مشکل اساسی و دیرینه در اقتصاد ما مشهود است.

و از سال 1353 شمسی با افزایش قیمت سوخت فسیلی در اثر جنگ اعراب و تحریم‌های نفتی به عنوان یک ضایعه مزمن، اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

4 – دخالت بیش از حد دولت در اقتصاد

در همه بخش‌های اقتصاد به عنوان یک وظیفه در آمده است. بخش خصوصی ایران به عنوان سرمایه‌گذار، در نتیجه این سیاست‌ها به‌شدت تضعیف شده و تولید ملی به دلیل واردات بی‌رویه کالاهای مصرفی ضربه خورده است.

5 – هدفمندی یارانه‌ها

در سال‌های اخیر طرح هدفمندی یارانه‌ها با پمپاژ پول در حساب شهروندان آن هم به صورت بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب موجب افزایش نقدینگی و ضربه به تولید ملی شده است. دلیل آن هم مغفول ماندن سهم تولید در هدفمندی یارانه‌هاست که باعث شده تولیدگران دچار کاهش بازده شوند.

6 – بودجه دولت

دولت در اثر تصویب بودجه‌های سنواتی و افزایش بودجه، بودجه جاری بدنه دولت را روزبه‌روز بزرگ‌تر کرده است تا جایی که شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت دو سوم از بودجه قوه مجریه را به خود اختصاص داده‌اند.

7 – مشکلات بین‌المللی اقتصاد ایران

علاوه بر موارد فوق، گرفتاری‌ها و مشکلات بین‌المللی اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌ها ‌موجب اوج گرفتن بیش از حد و انتظار تورم، انتظارات تورمی و حتی تورم ناشی از رکود اقتصادی شده است. در نتیجه این رویدادها اقتصاد ایران، پول ملی بی‌ارزش شده و افزایش برابری دلار و سایر ارزهای خارجی در برابر ریال خسارات جبران‌ناپذیری به پول ملی وارد کرد.

8 – از بین رفتن اعتماد

اگر در یک اقتصاد و حوزه مالی، اعتماد از بین برود، مردم و سرمایه‌گذاران ارز را از کشور خارج می‌کنند تا ریسک کاهش ارزش دارایی را متحمل نشوند. به همین دلیل، روند خروج سرمایه و افزایش نرخ ارز شدت می‌یابد. از بین رفتن اعتماد می‌تواند دلایل سیاسی یا اقتصادی داشته باشد.

9 – افزایش واردات

افزایش واردات به دلایل مختلف، می‌تواند منابع ارز خارجی را بیش از پیش کاهش دهد.

شما چه دلیل دیگری برای از بین رفتن ارزش پول می‌شناسید؟ در بخش دیدگاه بنویسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
56 نظر
 1. سلام به نطر من اختلاص های کلان که افرادی ناشایست انجام دادند میتواند باعث کاهش ارزش پول وهمچنین کاهش ذخایر ارزی شود که متاسفانه در کشور وجود داره.

 2. شاید در چند قرن بعد از ما مردم به این نتیجه برسن باید عمده دارایی مملکت را و تراکم شیش های مالی را از اختیار دولت خارج کنند و و جامه مراودات مالی را در پلت مطمئنی مثل بلاک چین انجام دهند حالا شاید قدرت نظارت دولت هم بنظر لارم باس. ولی تا زمانی که ما خر حکومت را میرانیم بار اونها به مقصد میرسد ارزش پول به اندازه اعتماد به ان شکل میگیرد در انگلستان شنیده شد میزان بدهی کشور از دولتی و خصوصی چهار برابر کل اقتصادشون هست ولی همچنان مملکت داری با ثبات و معقول برای کشور خود دارند که اون رفاه حاصل شده . اینجا صندوق تامین تامین اجتمایی در دوران انتخابات بعنوان جایگاه قابل اراعه به گروههای حامی در انتخابات پیشنهادمیشه که حتی پول نفت هم نیست پول زحمت کارگر و کارفرما میباشد در کشوری که رسیدن به مقاصد سیاسی بنظر بیاد بعضی براشون فرقی نداره نصف کشور هم نباشه مهم نیست خودش پدر پول ملی رو درمیاره

 3. سلام بنظر من بی ارزش بودن پول ایران اینجوریه مثل پدری که اونقد بی پول شده وهمون یکم پول بچش داره ازش می گیره ورحم نداره مثل گران شدن ماشین که 140ملیون شده وموقعی که پنج ملیون بود ما نداشتیم بخریم والان دیگه جز ارزوهاست حتی برا انهایی که کار دارن .ومردم وارد کردن بازار بورس والان می گند ارزش سهام پایین اومده جای تعجب نیست همه اجناس بالا می ره اونم چند برابر وبورس سقوط کرده بچه هامون با چه امیدی زندگی کنند وداماد بشند ووسایل خونه بخرند وخونه که جای خود دارد

 4. واقعا تو تعجبم مااینهمه کارشناس داریم و این همه راننده تاکسی کارشناس داریم پس چرا ب اینجا رسیدیم اقایونی ک واقعا کاری میتونن بکنن الان وقتشه ب ولله از خیلی کشورهای ک بالا اسم بردین داریم بدترمیشم پس کی وقتشه هردولتی میاد دولت قبل رو مقصر میدونه اخه مومن اگه وضع کشور بده *** خوردی باایل تبارت ک اومدی شدی رییس جمهور ۴ساله بچه مونمیتونم ببینم موندم تو شهر قریب ک فقط بتونم خورد خوراکشونو دربیارم کو اسلام ناب محمدی. کو شرف و وجدانتون هرشب ارزوی مردن دارم خسته شدم زمان بچگی شد جنک نوجونی شد شورش و الان چهل سالمه ن این دنیایی دارم ن اون دنیایی فقط فقط شماهای مسیول مقصرید اگر خدایی باشد ک فک نمیکنم باشه اون دنیای باید جواب بدید

 5. تنها دلیل کاهش ارزش پول فقط چاپ و ایجاد پول بدون پشتوانه
  هستش مواردی که شما گرفتید هیچکدوم ربطی به کاهش ارزش پول نداره
  نوارهای مثل بهره بانکی یا تورم زاییده خود کاهش ارزش پول هستن نه اینکه باعث کاهش ارزش بشن
  با فرض اینکه هر یک ریال معادل یک گرم طلا باشه یعنی من یک ریال رو ببرم بانک مرکزی بهم یک گرم طلا بدن نه تورمی بوجود می یاد نه چیزی بنام سود بانکی شکل می گیره و اتومات سرمایه ها بطرف سرمایه گذاری مولد می ره یعنی تولید
  اما وقتی دولت بی کفایت و بدون برنامه برا اداره امور کشور و هزینه هاش با بودجه ای که تنظیم کرده یعنی هم منابع درآمدش رو نوشته مثل مالیات عوارض فروش نفت وفروش خدمات به خارج و مصرفش رو هم مشخص کرده یعنی نوشته من ۱۰۰تومن درآمد دارم و به اندازه همون هم هزینه هاشو مشخص کرده اگه عرضه نداشته باشه که درآمد ها رو که معین کرده در عمل تحقق بده عملا باید با مدیریت صحیح و کاهش هزینه ها کشور رو اداره کنه که این کار درست و اوصولی هستش چون گاهی ارتباط های خارجی و کشورهای دیگه با کارهای که می کنن مانع تحقق درآمد می شن مثل کاهش قیمت نفت یا عدم برگشت پول صادرات نفت بدلیل تحریم این مسائل برا هر کشوری پیش می یاد اما اگه دولت بی کفایت باشه برا جبران کسری اسکناس بدون پشتوانه چاپ می کنه و اونو خرج می کنه و این یعنی به بانک مرکزی بگی بهت نه طلا نه ارز خارجی هیچکدوم رو نمی دم الان تو اسکناس چاپ کن بده من تا آخر سال طلا آوردم دادم که دادم ندادم بجای هر ریال که بهت بدم بعدا تو نیم گرم طلا بده بهم
  این مثال ساده یعنی کاهش ارزش پول ملی و این یعنی تا دیروز که پراید مثلا معادل ۱۰گرم یا ۱۰ریال بود امروز معادل ۱۰گرم طلا ولی معادل ۲۰ریال می شه
  و هر سال این تکرار می شه این بی کفایتی یه امر عادی می شه و هرسال یه تیم می شینه دستمزد تعین می کنه مجوز افزایش قیمت می ده به کالاها
  و مردم هم استرس می گیرن شروع می کنن به پس انداز کردن و هر چند سال یکبار پس اندازها می رن سمت کالاهای سرمایه ای مثل مسکن یا طلا و دلار و ماشین و باعث افزایش تقاضا در مقابل عرضه محدود اتومات یه افزایش قیمت چندصد درصدی توسط مردم نگران و عده ای فرصت طلب ایجاد می شه
  این چرخه تا قیام و قیامت ادامه پیدا می کنه و انقدر حاد می شه موضوع حتی یک دولت با کفایت هم نمی تونه کاری بکنه چون اعتماد از بین رفته پس خود بی اعتمادی هم از دلایل کاهش ارزش پول و تنها دلیل کاهش ارزش پول بی سوادی و بی کفایتی مدیران و حاکمان کشور و وجود مدیران بی کفایت نبود ازادی بیان نبود فرصت انتقاد و ناآگاهی مردم
  وگرنه اگه غیر این بود کشورهای که توش دولت مرکزی ضعیف مثل افغانستان و عراق ارزش پولی اونا باید از ارزش پولی ما کمتر بود و تورم اونا باید چند برابر ما بود که نیست
  هروقت افراد متخصص در جاهای که باید باشن نباشن و جای اونا افراد چاپلوس و ریا کار نشستن همین می شه اوضاع اون کشور می شه و این هم باز مقصرش دولته وقتی در آزمون استخدام از اعتقادات از مذهب افراد می پرسی و اولویت اول می شه شرکت در نملز جمعه متخصص رو رد صلاحیت می کنی وفردی بدون تخصص جاش می زاری همین می شه
  به قول شهید دکتر چمران آدمی که تعهد داره دینداره اگه جای تخصص نداشت اون شغل رو قبول نمی کنه می گه من بلد نیستم پس خوب فکر کنیم الان ۹۹درصد افراد مسول کارمندهای دولت تخصص ندارن پس تعهد هم نداشتن و ریاکار بودن

  1. سلام و وقت بخیر..
   شما کاملا درست فرمودین‌فقط چاپ پول این بلاها رو سر ما اوورده و جالب دزس عبرت هم نمیشه.
   ظمن اینکه ۴۰۰ هزار ملیارد تومن نقدینگی کشور باشه خیلی خیلی دور از عقل.یکم بهش فکر کنیم میبینیم رغم دزست صدها و شاید هزاران برابر این عدد.یعنی اینجا ۴۰۰۰ نفر ادم نیست که هر کدوم ۱۰۰ ملیارد تو حسابشون پول باشه.همین که گفتم شد اون عدد ی که شما اعلام کردین 😂😂😂😂😂😂😂
   عزیز دل تو کشوری که فقط چند نفر مبتون یک چهارم اون عدد رو ببرن و بخورن میشه نتیجه گزفت حجم نقدبنگی
   خیلی بیشتر از این حرفهاست .خیلی خیلی بیشتر.و بهتر دولت توی بودجه ۲۰درصد فقط برای معدوم کردن پول اضافی در نظر بکیره انشالله بعد از ده سال به ارامش برسیم.البته چاپ کردن مزش بیشتره .راه کسب درامد بی دردسر که دودش تو چشم مردم میزه

 6. به  نظر من تا بانک مرکزی از دولت جدا نشه پول ملی ما ارزش پیدا نمیکنه چون هر وقت دولت پول کم میاره میره سراغ بانک مرکزی و استقراض میکنه ترامپ این همه رفت دنبال دیوار کشیدن با مکزیک وزارت خزانه داری ی شایی بهش نداد چونکه بانک مرکزیشون همون وزارت خزانه داریه و وزیر خزانه داری توسط مجلس سنا و بزرگای کشورشون انتخاب میشه و رئیس جمهور اختیاری به اونجا نداره بخاطر همینه پولشون ارزش داره. ولی تو ایران عکس اینه چون دولت هر موقع پول کم میاره میره سراغ بانک مرکزیو پول استقراض میکنه بخاطر همینه دلار گرون میشه نه هیچیه دیگه. باید مجلس محترم قانونی تصویب کنه و بانک مرکزیو از دست دولت دربیاره.

 7. واقعا این دلایل را خودتم قبول داری این همه فلسفه چیدی که به این برسی اولا اگر دولت اقدام به چاپ اسکناس بدون پشتوانه میکنه این باعث افزایش تورم نمیشه دوما یکی از عوامل اصلی تورم ۲ هزار ده شاهی یارانه هاست که به دست مردم میرسه و سوما این دولت هیچ کوتاهی نداشته مقصر سیاستهای پولی و ارزی دولتهای نهم و دهم باعث این افزایش تورم فاجعه باریه که روحانی بی لیاقت بر مردم بیچاره تحمیل کرده جمع کنید آقا این مزخرفاتتونو که در قالب کارشناسی و افاضات علمی به خورد مردم بیچاره میدید و بیشتر مردم را سردرگم میکنید تا دست دزدها و اختلاسگرها را باز تر کنید

  1. سلام جناب مرادی ، متاسفانه تعصب بی جا باعث کوته بینی و قضاوت ناصحیح می شود. ما مطالبی که در بورسینس می نویسم رو قبول داریم طبیعتا. اگر در تعریف تورم دقت کنید کاملا بدیهی است که چاپ پول بدون پشتوانه می تونه تورم شدیدی رو ایجاد کنه. پرداخت یارانه هم لزوما کار بدی نیست هر چند به خاطر عدم افزایش میزان تاثیرش به اندازه کافی نیست و باید بیشتر پرداخت بشه.

   متاسفانه مجموعه عملکرد دولت آقای روحانی ضرر مهلکی رو نه تنها به اقتصاد بلکه به کل کشور زده و ناکارآمدی ایشون ربطی به قبل ایشون نداره که البته دولت قبلی هم ایشون رئیس جمهور بودن. پرورش دزد و اختلاسگر هم تا مقدار زیادی صدقه سر سیاست های خائنانه دولت بوده که مثلا تفاوت نرخ بین دلار آزاد و دلار جهانگیری رو ایجاد کرد که میلیارد ها دلار فساد و ضرر رو به کشور وارد کرد.

   اگر واقعا به این مواردی که اشاره کردید معتقدید جدا توصیه می کنم مقداری بی طرفانه در مورد اقتصاد مطالعه کنید.

 8. کاش ادامه کتاب بود چقدر مفهوم بود دستتون درد نکنه واقعا زحمت کشیدین ممنون

  1. سلام موسی عزیز ، بسیار خوشحالیم که مورد توجه تون بوده. ان شاءالله در آیند بیشتر به این موضوع در بورسینس می پردازیم.

 9. کسب درآمد ارزی دولت و بانکها که قطعا کاهش ریال فقط بنفع دولت و بانک و واردات هست

 10. من یک خانم بازنشسته بانک خانه هستم با داشتن یک دختر و یک پسر.واقعا نگرانم… این نابسامانی بازار بابت چی هستش و چرا دولت با وجود این همه مشکل مردم رو به سمت بازار بورس هدایت میکنه ما هرروز داریم نسبت به روز گذشته فقیرتر میشیم.هردولتی که اومده برای مردم کار نکرده برای خودش و اطرافیانش داره کار میکنه و هردولت مشکلات مردم رو گردن خود مردم میندازه.مشکل اصلی کشور ناکارآمد بودن کسانی هست که در راس امور هستند

 11. مدیریت مدیریت مدیریت و باز هم مدیریت اقتصادی جامعه – ما برای فوتبال و سایر ورزشها مدیر و مربی و کارشناس خارجی از سایر کشورها میاریم و بابتش پول میدیم اون هم با ارز خارجی که با خون و جگر وارد کشور میشه خوب چرا دانشمند و استاد و مدیر و مدبر اقتصادی نمیاریم تا به ما راه کار بده چرا چون بقیه همه ………. فقط ما میفهمیم با این وضعیتی هم که داریم پیش میریم فقط خدا عاقبت مونو بخیر کنه من موندم کشور چین با اون وسعت و انبوه جمعیت که ما با تمام طول و عرض و ادعاها مون شاید اندازه یک استان چین باشیم چجوری داره مملکت شو اداره میکنه چینی ها اگر روزی فقط یک دونه نون خالی بخورن یک عدد نون رو سه قسمت کنن یک سوم صبحانه یک سوم نهار و یک سوم شام بخورن هیچی دیگه هم نخورن یک میلیارد و نیم نون در روز میشه اونها کجا ما کجا ……….قضاوت با شما

 12. سلام به دوستان
  اگر میشد ما اون 9 دلیل عنوان شده رو خوب مطالعه کنیم میدیدم که نباید همه این بی ارزش بودن پول رو به گردن آمریکا و غرب و مسئولین داخلی انداخت بلکه بخشی از این کاهش ارزش پول مربوط به خود مردم ایران است چرا که با هم متحد نیستند و هر کس به فکر منافع خودشه. کاش ما خرید کالای خارجی را تحریم میکردیم. کاش ما خرید طلا رو تحریم میکردیم . کاش ما هر چیزی که تهیه اون نیاز به ارز داشت رو تحریم میکردیم . کاش ما از دلار به عنوان یک ابزار معامله و تجارت خانگی استفاده نمیکردیم. کاش وقتی نیاز نداشتیم خودرو ثبت نام نمیکردیم. کاش به جای اینکه پولمونو تو بانک بزاریم و سود بگیریم تو بورس فعال بودیم. و کاش میدونستیم هر یک از ما یه رزمنده اس تو این حوزه.

  1. واقعاً درست میگید،جامعه رو نمیشه تغییر داد،ولی میشه خودمون رو تغییر بدیم(دنیا رو نمیشه فرش کرد،ولی میشه کفش پوشید).????????????????????????????????‍♂️????????‍♂️????????‍♂️

 13. اصلاح ساختار بانکی کشور از راه افزایش حدود اختیارات یا استقلال بیشتر
  هدایت نقدینگی ب سمت تولید از طریق بورس
  همزمان اصلاحات بنیادی ساختار بورس خصوص در حوزه نظارت بر عملکرد یا روند سهام شرکتها در راستای جوگیری از ایجاد حبابهای بزرگ

 14. با سلام خدمت شما
  اول می خوام به تو بگم که درسته بر اساس قانون اساسی ما هرکس آزادی بیان و قصد ابراز وجود دارد لکن از این نگذریم که در هیچ بندی صحبت از فحش و ناسزاگویی نیست
  دوم اینکه هدف این انقلاب از بین بردن وابستگی کشور با خارجی ها و تعمین حقوق ملت در چهارچوب قوانین ایرانی اسلامی است
  سوم اینکه تازمانی مسئولانی بی اراده رو خودمون انتخاب کنیم باید هم پای لرز این مشکلات هم بایستیم
  در ضمن از شما هم تشکر میکنم که می خواهی از حقوق مردم دفاع کنی ……..

 15. ما داریم چوب مردمی رو میخوریم که انقلاب کردن و امروز هم از حکومت حمایت میکنن. تا وقتی اینها از کشور ما حذف نشن ایران هرگز روی خوش و خوشبختی رو به خودش نخواهد دید. ایران در قعر یک چاه افتاده که هربار که فرصتی پیش بیاد و بخواد خودش رو از این چاه بکشه بیرون این مردم نمیذارن و دوباره میکشنش به ته چاه. دوباره یه فرصت دیگه پیش بیاد دوباره میکشن و میندازنش ته چاه. تا وقتی اینها هستن فکر کردن به رشد و پیشرفت بی معنی هست. این خائنین و این انگلها باید به هرترتیبی و قیمتی شده حذف بشن. اصلا بحث و گفتگو هم بی فایده هست. اینها احمق زاده شدن و تا جامعه رو مثل خودشون نکنن و یا تحت کنترل خودشون در نیارن دست بردار نیستن

  1. *** نگو…!!!
   ما داریم چوب مسئولین غربگرای بی مسئولیت رو میخوریم…
   ما داریم چوب اعتماد چندین باره خودمون به این غربگراها رو میخوریم…ووووو….

   1. ما هرکداممون داریم چوپ خودمیخوریم دلیل دارم اول اینکه هرکسی در حساب وجیب شخصی خود سرمایه اندکی برای بنگاهای تولیدی کوچکی داریم و عدم تولید عدم چرخه اقتصاد میشه تورم ما کداممون در جایی سرمایه گذاشتیم که دونفربرن سرکار بجای ماشین های فلان قیمت اقا پراید دارن ۹۰ میلیون کله میشکنند براش چرا سواربشی نخربرو تولیدبزن ببینم اقتصادخوب میشه

 16. چرت نوشتید قطعا دلیل چیز دیگری هست .مگه قبلا یارانه بود پول ما از اول بی ارزش بوده ولی دلیل دیگه ای داره که اصلش رو مطرح نمیکنن.

 17. اگه ریشه پوسیده میشه بگی بعد از چهل سال چرا آمریکا اسرائیل انگلیس عربستان فرانسه و …. پس از این همه نقشه و نیرنگ خیانت علیه ایران !!! ایران هنوز سقوط نکرده !!!!!؟؟؟؟؟ با عقل و تفکر جواب بده نه تعصب و احساسات

  1. چون دارند از دشمنی با ما سود کلانی میبرن…دشمنی که از دوستی براشون بیشتر منفعت داره.

  2. ببخشید میشه بفرمایید سقوط ایران از نظر شما یعنی چی اینکه امروز دو میلیون هشتصد هزار تومان حقوق یک کارگر است و یکدستگاه خودروی از رده خارج شده 206 دویست میلیون تومان است اینکه یکدستگاه یخچال ساید بای ساید شده 100 میلیون تومان اینکه تلویزیون شده 50 میلیون تومان اینه اگر معناش سقوط نیست چیه اینکه فردا باید برای خرید یک دستگاه تلویزیون وام بگیری تا بتوانی بخری معناش سقوط نیست این معناش دوست عزیز درست میگید سقوط نیست معناش مرگ است مرگ … مرگ عزت مان مرگ شرفمان اینکه احمقها برما حکومت بکنن اسمش درسته سقوط نیست اسمش نابودی است اسمش حماقت است و مرگ.

 18. کار از ریشه یابی گذشته. این ریشه پوسیده ی پوسیده است. ما با سرعت نور در حال سقوط در سیاه چاله جهالتیم…

 19. می خواستم از همین تریبون بگم به من چه!
  به من چه که ارزش پول کوفتی ایران توسط مسیولین احمق مون بی ارزش شده. من جوان بدبخت کیخوام ازدواج کنم برم سمند صد ملیونی بخرم؟!خب انتظارم دارن ادم باز بره به این احمقا پای صندوق رای هم بده…

 20. به نظر من این انقلاب به خودی خود مشکلی نداره!
  مشکل اصلی افراد نالایق و سمت دار در این نظام هستند که بطور مستقیم نبض اقتصاد ایران رو توسط اطرافیانشون در دست گرفتن
  دلالان زیر مجموعه همین افراد هستند
  آیت ا… سیستانی میفرمایند : مردان دین بدرد اجرایی نمیخورند
  متاسفانه خیلی از روحانیون اهل کتاب ما درگیر مسائل اقتصادی و سیاسی مملکت هستند در صورتی که هیچ تخصصی هم ندارند
  مملکت ما بر سر لج و لج بازی داره نابود میشه
  حذب حذب کردن در کشور یعنی دو دستگی و این فرصت خوبیه برای ورود دشمن در لابه لای این فاصله ایجاد شده
  در دو حذب افراط هایی صورت گرفته که باعث نابودی امید مردم به این نظام میشه. متاسفانه برخورد قاطع هم نمیشه
  مردم بی اعتماد شدن
  مردم دار باشید
  در نهایت این مردم هستند که این نظام رو حفظ میکنند
  همونطور که همین مردم انقلاب کردن و این نظام رو تشکیل دادند

 21. سلام
  گفتید هدفمندی یارانه ها و پمپاژ پول به حساب شهروندان یکی از دلایل بالا رفتن نقدینگی است منظور از پمپاژ چیه همین ۴۵ تومان میگید پمپاژ یا منظور چیز دیگری است اگه ۴۵ تومان میدن در نظر بگیرید که چندین برابر به طرق مختلف از حلقوممان میکشند بیرون
  لطفا توضیح دهید

  1. پیشنهاد میکنم یکم بینشتون رو وسیع تر کنید و از بالاتر نگاه کنید؛از بالاتر یعنی فقط خودتون رو نبینید بلکه جامعه ی ایران رو ببینید.

 22. 10- اختلاس گران
  11- رانت خواران دولتی و خصوصی
  12- مدیریت نا کارآمد دولت
  13- دل گرو داشتن به بیگانگان و بی میلی به تولیدکنندگان داخلی
  14- حمایت نکردن تولیدکنندگان
  15- وجود آقازادگان ، دختر و پسرهای وزرا و سفیران در استفاده از رانت های اقتصادی
  16- نبود عدالت مطلق جهت ریشه کن کردن فسادهای اقتصادی و سیاسی دولتمردان چه در جبهه اصولگرایی و چه اصلاحطلبان همیشه طلبکار مدعی.

   1. کسی نیست اینجا بگه چه راه های برای رشد اقتصادی هست قدمی برداریم به جای فحش دادن به این و اون؟

    1. به نظر من برای بالا رفتن ارزش پول ایران،باید در مواردی،از کویت تقلید کنیم.
     در حال حاضر به طور حدودی :
     دلار آمریکا ۱۶۰۰۰ تومان
     و
     دینار کویت ۵۲۰۰۰ تومان
     هست.
     یعنی دینار کویت در شرایط فعلی باارزش ترین پول در جهان هست.
     اگه توی گوگل هم جستوجو کنید،متوجه میشید که چرا دینار کویت باارزش ترین پول هست.

 23. دزدی دولتمردا رو نگفتید خیلی کشورها یارانه ای که بمردمشون میدن ۳۰ برابر این پولیه که به مردم ایران میدن و هیچ مشکل نقدینگی هم اونا ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *