10 کشور دنیا با بیشترین رشد اقتصادی

محمدامین حسامی
محمدامین حسامی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رشد اقتصادی کشورهای دنیا

وقتی صحبت از برترین کشورهای دنیا از نظر رشد اقتصادی است، فهرست کشورها ممکن است از سالی به سال دیگر تغییر کند ولی بازیکنان اصلی آن، تقریبا یکسان است.

در صدر فهرست بزرگترین اقتصادهای دنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد که سال‌ها است این عنوان را در اختیار دارد. چین در حال حاضر در حال در اختیار گرفتن جایگاه ایالات متحده آمریکا است.

مطلب مرتبط: اقتصادهای برتر دنیا در سال 2030 کدام کشور است

در ادامه با برترین کشورها از نظر رشد اقتصادی آشنا می‌شویم

۱. ایالات متحده آمریکا

اقتصاد ایالات متحده آمریکا با وجود مشکلات و چالش‌هایی در سطح داخلی، هنوز یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا است. میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ در حدود ۲۱ تریلیون دلار آمریکا پیش‌بینی می‌شود. اقتصاد آمریکا ۲۰ درصد از درآمد کلی جهانی است.

مطلب مرتبط: بورس نزدک؛ بازاری در قلب نیویورک

اقتصاد در آمریکا، کاملا توسعه یافته و مبتنی بر سیستم‌های پیشرفته‌ تکنولوژیک است. اقتصاد آمریکا تحت سیطره‌ شرکت‌های خدمات‌گرا است که در زمینه‌های مختلفی از جمله فناوری، خدمات مالی و سرمایه‌گذاری، بخش سلامت و خرده فروشی فعالیت می‌کنند.

شرکت‌های بزرگ آمریکایی، نقشی تاثیرگذار در اقتصاد جهانی دارند. بیش از ۵۰ شرکت از شرکت‌های Fortune Global 500 از کشور ایالات متحده آمریکا هستند.

 

اقتصاد آمریکا برای رشد ۲.۵ درصدی در سال ۲۰۱۹ و ۱.۷ درصدی در سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است.

۲. چین

اقتصاد چین در چند دهه‌ اخیر، رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده است. این رشد سریع و چشمگیر، این کشور را در مقام دوم بهترین کشورهای دنیا از نظر رشد اقتصادی قرار داده است.

مطلب مرتبط: رمز تحولات چین در سال‌های اخیر

در سال ۱۹۷۸ وقتی چین برنامه‌ اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد این کشور در مقام نهم تولید ناخالص داخلی، با ۲۱۴ میلیارد دلار قرار داشت. ۳۵ سال بعد، این کشور به مقام دوم رسید و میزان تولید ناخالص داخلی آن به ۹.۲ تریلیون دلار رسید.

از زمان معرفی برنامه اصلاحات اقتصادی، چین به بزرگترین قطب تولید در دنیا تبدیل شد.

امروزه چین دومین اقتصاد برتر دنیا است و با وجود اینکه در ۳۵ سال اخیر، رشد بسیار چشمگیری داشته، برنامه‌هایی برای پیشگیری از رشد بیش‌ازاندازه‌ اقتصادی دارد و قرار است که سرعت رشد آن کاهش پیدا کند. اقتصاد این کشور برای رشد ۶.۳ درصدی در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است.

۳. ژاپن

اقتصاد ژاپن در حال حاضر سومین اقتصاد برتر دنیا است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ در حدود ۵.۲ تریلیون دلار پیش‌بینی می‌شود.

تا قبل از دهه‌ ۱۹۹۰ میلادی، ژاپن مثل چین امروزی بود. در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۷۰ و ۸۰ رشد سریعی را تجربه کرد. ولی از آن زمان به بعد، اقتصاد این کشور، رشد چشمگیری نداشته است ولی جزو برترین اقتصادهای دنیا است.

با وجود فراز و نشیب‌هایی که این کشور در زمینه‌های اقتصادی تجربه کرده است و بارها نشانه‌هایی از رکود را در طول زمان نشان داده است، پیش‌بینی می‌شود که این کشور در سال‌های ۲۰۱۹ و سال‌های آتی رشدی ۱.۱ درصدی را تجربه کند.

۴. آلمان

ده سال قبل از رکود بزرگ، یعنی از سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸، تولید ناخالص داخلی کشور آلمان تقریبا به طور میانگین، سالی ۱.۶ درصد رشد داشت.

به دلیل وابستگی آلمان به صادرات کالاهای سرمایه‌ای، اقتصاد آلمان با افت شدید ۵.۲ درصدی در سال ۲۰۰۹ مواجه شد. بسیاری از کمپانی‌های سراسر دنیا به خاطر بحران اقتصادی، سرمایه‌های خود را از پروژه‌ها بیرون کشیدند یا کاهش دادند.

سال بعد، اقتصاد آلمان با رشد قوی ۴ درصدی، تقریبا به شرایط سابق برگشت. به خاطر ادامه روند رکود اقتصادی، تقاضا از طرف کشورهای جنوبی اروپا افزایش پیدا کرد و در نتیجه اقتصاد آلمان بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ به رشد خود ادامه داد.

این رشد همچنان ادامه دارد و این کشور را به مقام چهارم برترین اقتصادهای دنیا رسانده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود که آلمان در سال ۲۰۱۹ رشدی ۱.۸ درصدی داشته باشد.

۵. بریتانیا

در ده سال قبل از رکود بزرگ، یعنی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸، تولید ناخالص داخلی بریتانیا هر سال به طور میانگین ۲.۸ درصد رشد داشت. در نتیجه‌ٔ سرمایه‌گذاری بیش از اندازه در بازار املاک و همینطور وابستگی شدید مشتریان به حساب‌های اعتباری، در جریان بحران اقتصادی، اقتصاد این کشور آسیب شدیدی را متحمل شد.

در سال ۲۰۰۹، تولید ناخالص داخلی بریتانیا ۵.۲ درصد سقوط کرد ولی در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱.۷ درصد رشد داشت. ناگفته نماند که در حال حاضر Brexit نیز ممکن است اقتصاد این کشور را تهدید کند.

با وجود همه‌ کشمکش‌هایی که در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد، به نظر می‌رسد که این کشور تا سال ۲۰۲۰، جایگاه پنجم را در فهرست برترین اقتصادهای دنیا حفظ خواهد کرد.

۶. هند

هند برای پیشی گرفتن از بریتانیا در سال ۲۰۲۰ و به دست آوردن جایگاه پنجم در فهرست بهترین کشورهای دنیا از نظر اقتصادی، برنامه‌ریزی می‌کند. این کشور در سال ۲۰۱۸ توانست با تولید ناخالص داخلی معادل ۲.۹ تریلیون دلار، کشور فرانسه را پشت سر بگذارد.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷، هند، رشد اقتصادی فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد. نرخ رشد این کشور در این سال‌ها سالانه حدود ۹ درصد بود تا اینکه بحران جهانی اقتصاد، در سال ۲۰۰۸ در رشد آن تاثیر گذاشت.

اقتصاد هند در سال‌های اخیر رشد بسیار سریعی داشته است و از نظر سرعت رشد اقتصادی، در حال پشت سر گذاشتن چین است. پیش‌بینی می‌شود که این کشور در سال ۲۰۱۹، رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی داشته باشد.

۷. فرانسه

فرانسه هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا است.

میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در حدود ۲.۹ میلیارد دلار است. در حال حاضر، خدمات، مهم‌ترین بخش اقتصاد این کشور است و در واقع ۷۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در این بخش است.

در بخش تولید، فرانسه یکی از پیشتازان دنیا است. در زمینه‌های خودروسازی، هوافضا و راه‌آهن و همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات لوکس، جزو برترین تولیدکننده‌های دنیا است. همچنین، فرانسه نیروی کار متخصص و تحصیل‌کرده دارد.

این کشور نسبت به سایر رقبا، بهتر توانست از پس بحران اقتصادی بربیاید. اقتصاد این کشور از آنجایی که وابستگی کمتری به تجارت خارجی داشت، توانست عملکرد بهتری در بحران اقتصادی داشته باشد. فقط در سال ۲۰۰۹ با اندکی نزول در تولید ناخالص داخلی مواجه شد.

البته دوران ریکاوری و بازگشت این کشور، بسیار کند طی شد. مشکل روزافزون بیکاری، به خصوص در قشر جوان هنوز یکی از نگرانی‌های سیاست‌گذاران اقتصادی این کشور است.

بعد از رشد پرفراز و نشیب سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد رشد اقتصادی این کشور در حال حاضر در شرایط نسبتا پایدار و استواری قرار دارد.

پیش بینی می‌شود که این کشور در سال ۲۰۱۹، رشد اقتصادی ۱.۷ درصدی و در سال ۲۰۲۰، رشد اقتصادی ۱.۶ درصدی داشته باشد.

۸. ایتالیا

ایتالیا، نهمین اقتصاد بزرگ دنیا است ولی از بی‌ثباتی‌های سیاسی، رکود اقتصاد داخلی و کمبود اصلاحات ساختاری رنج می‌برد. همین عوامل دست‌به‌دست‌هم داده‌اند تا اقتصاد ایتالیا را عقب نگه دارند.

قبل از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، این کشور تا حدودی با رکود و سرعت پایین رشد اقتصادی مواجه بود. این کشور بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷، تقریبا سالی ۱.۲ درصد به طور میانگین، رشد داشت.

بحران جهانی اقتصادی، بر اقتصاد شکننده ایتالیا تاثیر زیادی گذاشت. در سال ۲۰۰۹، این کشور ۵.۵ درصد نزول اقتصادی را تجربه کرد که بیشترین میزان کاهش تولید ناخالص داخلی در دهه‌های اخیر بود.

در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، این کشور نزول ۲.۴ درصدی و ۱.۸ درصدی را هم تجربه کرد. با وجود این، اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر، روند صعودی خود را پی گرفته است.

البته هنوز هم مشکلات ساختاری متعددی در سیستم اقتصادی ایتالیا وجود دارد که اقتصاد آن را تحت الشعاع قرار داده است. نرخ بالای مالیات، رکود تولید، وام‌های غیرکاربردی در سیستم بانک‌داری و… از جمله مشکلات ساختاری است که از زمان‌های قدیم در سیستم اقتصادی ایتالیا وجود دارد.

این نقاط ضعف، مانع از این شده است که این کشور به رشد اقتصادی که پتانسیل آن را دارد، دست پیدا کند و این کشور را همواره پایین‌تر از سایر رقبای اروپایی خود قرار داده است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۸، در حدود ۲.۱ تریلیون دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود که سالانه ۱.۳ درصد رشد داشته باشد.

۹. برزیل

در ۱۰ سال قبل از بحران جهانی اقتصاد، یعنی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸، رشد تولید ناخالص داخلی برزیل، به طور میانگین سالی ۳.۴ درصد بود. بخشی از این رشد اقتصادی به خاطر تقاضای جهانی کالاهای برزیلی بود. بعد از یک رشد چشمگیر در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، اقتصاد این کشور در سال ۲۰۰۹ با کمی نزول مواجه شد.

سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۰، این کشور توانست نزول اقتصادی را جبران کند و به رشد ۷.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی دست یافت که بیشترین میزان رشد تولید ناخالص داخلی در ۲۵ سال اخیر برزیل بود.

بعد از این رشد سریع، روند رشد اقتصاد برزیل، سرعت کمتری گرفت و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، سالانه ۲.۱ درصد رشد داشت.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۹، رشد ۲.۳ درصدی داشته باشد. میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹، در حدود ۲ تریلیون دلار پیش‌بینی می‌شود.

۱۰. کانادا

کانادا دهمین اقتصاد بزرگ دنیا است و درست قبل از روسیه قرار دارد. از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۸، کانادا رشد اقتصادی قابل توجهی داشت و سالانه ۲.۹ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی را تجربه کرد.

 

به دلیل روابط اقتصادی که این کشور با ایالات متحده آمریکا دارد، در سال ۲۰۰۹ که سال بحران اقتصادی بود، اقتصاد کانادا با نزول ۲.۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن، مواجه شد.  این کشور به سرعت توانست این بحران را پشت سر بگذارد و دوران بازیابی را به سرعت طی کرد.

از سال ۲۰۱۰، رشد این کشور مجددا سرعت گرفته است و بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳، اقتصاد کانادا به طور میانگین سالانه ۱.۴ درصد رشد داشت.

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۹، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور به ۱.۸ تریلیون برسد و نرخ رشد آن در سال ۲۰۱۹، در حدود ۲ درصد پیش‌بینی می‌شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
عضویت فوری
صرافی خارجی کوینکسعضویت فوری

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب