بیشترین رشد اقتصادی؛ 10 اقتصاد برتر جهان

محمدامین حسامی
محمدامین حسامی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رشد اقتصادی کشورهای دنیا

تولید ناخالص داخلی یا GDP، معیاری است که با آن می‌توان کل ارزش کالاها و خدمات تولیدشده درون مرزهای یک کشور را اندازه گرفت. این معیار در یک دوره مشخص (معمولاً یک ساله) در نظر گرفته می‌شود.

در بیشتر نقاط جهان، تولید ناخالص داخلی در قسمت‌های مختلف چرخه‌های اقتصادی دچار نوسان می‌شود اما نکته جالب این است که با وجود همه این فراز و نشیب‌ها، بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان کمابیش ثابت هستند و جایگاه خود را به‌راحتی از دست نمی‌دهند.

در این مطلب به معرفی کشورهایی با بیشترین رشد اقتصادی می‌پردازیم و درباره هر یک از آن‌ها به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

نکات کلیدی

 • تولید ناخالص داخلی یا GDP، برابر با کل ارزش کالاها و خدمات تولیدشده درون مرزهای یک کشور در یک دوره مشخص است.
 • بیشترین رشد اقتصادی دنیا (بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا) متعلق به ایالات متحده آمریکاست و کشور چین دومین اقتصاد بزرگ جهان را دارد.
 • اقتصاد ایالات متحده با بعضی تهدیدات روزافزون در قالب نابرابری اقتصادی، افزایش هزینه‌های بهداشت و حمایت اجتماعی و زیرساخت‌های در حال فرسودگی روبروست.

1. ایالات متحده

تولید ناخالص داخلی اقتصاد آمریکا از همه کشورهای جهان بیشتر است.

مهم‌ترین عامل برای رسیدن به این میزان از تولید ناخالص داخلی در اقتصاد آمریکا، بخش خدمات است. صنایع مالی، املاک، بیمه، خدمات حرفه‌ای و کسب‌وکار و حوزه سلامت، در این دسته قرار می‌گیرند.

اقتصاد آمریکا نسبتاً باز است و این مسئله باعث انعطاف سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به داخل کشور می‌شود.

این کشور قدرت غالب ژئوپولیتیک جهان است و به عنوان دارنده اولین ارز ذخیره جهان (reserve currency)، می‌تواند بدهی خارجی قابل توجهی را مدیریت کند و به میزان زیادی مقروض باشد.

اقتصاد آمریکا جلودار تکنولوژی در بسیاری از صنایع است اما این کشور با بعضی تهدیدات روزافزون در قالب نابرابری اقتصادی، افزایش هزینه‌های بهداشت و حمایت اجتماعی و زیرساخت‌های در حال فرسودگی روبروست.

بیشتر بخوانید: بورس آمریکا چیست؟ + نحوه سرمایه گذاری در آن

2. چین

کشور چین دومین کشور در زمینه بیشترین رشد اقتصادی است.

این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی دومین کشور جهان و از نظر شاخص برابری قدرت خرید، اولین اقتصاد جهان است.

رشد سالانه اقتصاد چین به طور مستمر بیشتر از رشد سالانه اقتصاد آمریکاست و به همین دلیل، چین در مسیر تبدیل شدن به بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در سال‌های پیش‌روست.

چین در طی چهار دهه گذشته اقتصاد خود را باز کرده است و در نتیجه چنین تصمیمی، توسعه اقتصادی و استانداردهای زندگی در این کشور به‌شدت پیشرفت کرده است.

دولت به‌مرور نظام کشاورزی و صنعتی اشتراکی را برچید و اجازه انعطاف بیشتری به قیمت‌های بازار و خودمختاری بیشتری به کسب‌وکارها، تجارت داخلی و خارجی داد و سرمایه‌گذاری در این کشور جهش کرد.

این عامل به علاوه سیاست صنعتی تشویق تولید داخلی، چین را به بزرگ‌ترین صادرکننده جهان تبدیل کرده است.

با وجود تمام مزیت‌هایی که اقتصاد چین از آن‌ها برخوردار است، این کشور با چالش‌هایی جدی روبروست. از جمله این موارد می‌توان به سالخوردگی سریع جمعیت و تخریب جدی محیط زیست اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: یوان چین (Yuan)؛ هرآنچه که باید درباره پول چینی‌ها بدانید

اقتصاد چین
کشور چین با آزادسازی اقتصادی در طی چهار دهه گذشته توانسته است به دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شود.

3. ژاپن

ژاپن دارنده سومین اقتصاد بزرگ دنیاست.

این کشور مدت‌ها به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می‌شد اما در نهایت چین توانست جای آن را بگیرد و از آن زمان تا به حال، جایگاه سوم را برای خود حفظ کرده است.

همکاری قوی بین بخش دولت و صنعت در ژاپن و پیشرفت فناوری، این کشور را به یک اقتصاد صادرات‌محور و تولیدکننده بزرگ تبدیل کرده است.

بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ ژاپنی به صورت شبکه‌ای از شرکت‌ها که پیوندی درونی با یکدیگر دارند، سازمان یافته‌اند. به این شبکه درهم‌تنیده کسب‌وکارها در ژاپن کیرتسو (keiretsu) گفته می‌شود.

پس از دهه 1990 میلادی و در اثر رکورد بزرگ جهانی، رشد اقتصادی ژاپن تحت سیاست‌های نخست‌وزیر سابق این کشور، شینزو آبه (Shinzo Abe) با مشکل روبرو شده است.

ژاپن از نظر منابع طبیعی کشوری فقیر محسوب می‌شود و به واردات انرژی وابسته است؛ به‌خصوص پس از تعطیلی صنعت انرژی هسته‌ای که پس از حادثه فوکوشیما در سال 2011 اتفاق افتاد، این مسئله تشدید شده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که اقتصاد ژاپن با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، روند سریع پیری جمعیت است که بسیاری از متغیرهای اقتصادی را به طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همه این‌ها باعث شده‌اند که ژاپن نتواند مسیر تبدیل شدن به دارنده بیشترین رشد اقتصادی را به قوت سابق ادامه دهد و دچار رکود شود.

بیشتر بخوانید: بحران اقتصادی چیست؟

4. آلمان

آلمان چهارمین اقتصاد برتر دنیا و اولین اقتصاد بزرگ اروپاست.

این کشور، بزرگ‌ترین صادرکننده وسایل نقلیه، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی و سایر کالاهای تولیدی و کارخانه‌ای است و نیروی کار بسیار بامهارتی دارد.

با این حال، آلمان هم با چالش‌های جمعیتی برای رشد اقتصاد خود روبروست.

نرخ باروری پایین باعث سخت‌تر شدن جایگزینی نیروی کار سالخورده می‌شود و میزان بالای مهاجرت به این کشور، سیستم رفاه اجتماعی آن را با مشکل روبرو می‌کند.

5. بریتانیا

پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا متعلق به بریتانیاست.

اقتصاد این کشور بیشتر از همه توسط بخش گسترده خدمات، به‌خصوص حوزه‌های مالی، بیمه و خدمات کسب‌وکار هدایت می‌شود.

روابط تجاری گسترده این کشور با قاره اروپا، پس از تصویب برگزیت (Brexit) بسیار پیچیده شده است (برگزیت یک همه‌پرسی در بریتانیا در سال 2016 بود که در نتیجه آن، این کشور از اتحادیه اروپا خارج شد).

از تاریخ 31 ژانویه سال 2020، بریتانیا به طور رسمی دیگر به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا شناخته نمی‌شود اما همچنان مذاکرات ادامه‌داری بر سر روابط تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا در جریان است.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد پوند بدانید

6. هند

کشور هند ششمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد.

با توجه به جمعیت بسیار زیاد هند، کمترین تولید ناخالص داخلی سرانه (تولید ناخالص داخلی تقسیم بر تعداد جمعیت) در این فهرست به این کشور تعلق دارد.

اقتصاد هند ترکیبی از مزرعه‌داری سنتی روستایی و صنایع دستی، در کنار صنعت مدرن و کشاورزی مکانیزه در حال رشد این کشور است.

هند یکی از صادرکنندگان بزرگ خدمات تکنولوژی و برون‌سپاری کسب‌وکار است و بخش خدمات این کشور، سهم بزرگی از تولید اقتصادی آن را تشکیل می‌دهد.

با آزادسازی اقتصاد هند در دهه 1990، رشد اقتصادی این کشور اوج گرفته است اما مقررات‌گذاری نامنعطف، فساد گسترده و فقر مزمن، چالش‌هایی بر سر راه رشد و گسترش اقتصاد این کشور هستند.

بیشتر بخوانید: بورس هند؛ هر آنچه که باید درباره این بازار بزرگ بدانید!

اقتصاد هند
کشور هند با جمعیت زیادی که دارد، قدم‌های لازم برای رشد مستمر اقتصادی را طی می‌کند و در آینده می‌تواند به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود.

7. فرانسه

تولید ناخالص داخلی فرانسه در این فهرست جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است.

گردشگری از صنایع بسیار مهم این کشور محسوب می‌شود و فرانسه هر ساله بیشترین گردشگران را در مقایسه با همه کشورهای دیگر جهان به سمت خود جذب می‌کند.

فرانسه دارای اقتصادی مختلط است که کسب‌وکارهای خصوصی و نیمه‌خصوصی زیادی دارد که در طیف وسیعی از صنایع فعالیت می‌کنند.

با این حال، همچنان دولت در بعضی صنایع کلیدی مانند دفاع و تولید برق، دخالت گسترده‌ای دارد.

تعهد دولت فرانسه برای دخالت در اقتصاد با هدف افزایش برابری اجتماعی، همچنین باعث ایجاد چالش‌هایی برای اقتصاد می‌شود.

بازار کار انعطاف‌ناپذیر، نرخ بالای بیکاری و میزان بالای بدهی عمومی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، از جمله این چالش‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

8. ایتالیا

در بین کشورهای دارنده بیشترین رشد اقتصادی، ایتالیا جایگاه هشتم بیشترین تولید ناخالص داخلی و سومین اقتصاد بزرگ ناحیه یورو را به خود اختصاص داده است.

اقتصاد ایتالیا و میزان توسعه‌یافتگی این کشور، در مناطق مختلف آن تفاوت قابل توجهی دارد.

شمال این کشور دارای اقتصادی پیشرفته و صنعتی بوده و جنوب آن شامل مناطق توسعه‌نیافته است.

اقتصاد ایتالیا به دلیل مشکلاتی مانند بدهی عمومی بسیار بالا، سیستم قضایی ناکارآمد، بخش بانکی ضعیف، بازار کار ناکارا به همراه بیکاری چشمگیر جوانان و بزرگ بودن بخش زیرزمینی اقتصاد، رشد کند و آهسته‌ای دارد.

بیشتر بخوانید: بررسی نظام اقتصادی کشور ایتالیا

9. کانادا

کانادا نهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

بخش استخراج انرژی کانادا بسیار توسعه‌یافته است و این کشور، سومین ذخایر اثبات‌شده نفتی در جهان را دارد.

کانادا همچنین از بخش تولیدی و خدماتی فوق‌العاده‌ای برخوردار است که بیشتر در مناطق حومه‌ای نزدیک مرزهای ایالات متحده مستقرند.

روابط آزاد تجاری کانادا با آمریکا باعث شده‌اند که هر ساله، سه‌چهارم صادرات کانادا به سوی ایالات متحده باشد.

روابط نزدیک تجاری کانادا با آمریکا به این معناست که این کشور تا حد زیادی به طور موازی با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان رشد کرده است.

10. کره جنوبی

دهمین اقتصاد بزرگ دنیا و آخرین مورد از این فهرست، به کشور کره جنوبی تعلق دارد.

اقتصاد کره جنوبی و قرارگیری آن در دسته کشورهایی که از بیشترین رشد اقتصادی برخوردارند، یکی از داستان‌های موفقیت قرن بیستم است.

امروزه این کشور جای پای خود را به عنوان یک اقتصاد پیشرفته و صنعتی محکم کرده است.

کشور کره جنوبی با سیاست رشد اقتصادی صادرات‌محور خود و تسلط مجتمع‌های بزرگ کسب‌وکار آن که به «chaebols» شهرت دارند، شناخته می‌شود.

این کشور در دهه‌های اخیر شبکه‌ای از توافقات تجارت آزاد ایجاد کرده است که شامل 58 کشور دنیا می‌شود. این کشورها بیش از سه‌چهارم تولید ناخالص داخلی جهان را پوشش می‌دهند.

کره جنوبی تولیدکننده و صادرکننده بزرگ محصولات الکترونیکی، تجهیزات ارتباط از راه دور (telecommunications) و وسایل نقلیه موتوری است.

کره جنوبی با وجود چنین پیشرفت‌هایی، با همان چالش‌هایی روبروست که بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با آن روبرو هستند. از جمله این مشکلات، رشد آهسته و سالخوردگی نیروی کار است.

بیشتر بخوانید: اقتصاد چگونه شکل می‌گیرد و چطور رشد می‌کند؟

بیشترین رشد اقتصادی در سال 2022

تولید ناخالص داخلی از مهم‌ترین معیارهای سنجش سطح توسعه‌یافتگی اقتصادی کشورهاست.

با این حال، «رشد اقتصادی» به معنای فنی آن، به درصد افزایش یا کاهش تولید در دو دوره متفاوت است.

برای مثال اگر اقتصادی در یک سال 20 واحد کالا و خدمات تولید کند و در سال بعد این میزان به 30 برسد، این اقتصاد 50 درصد رشد را تجربه کرده است.

کشورهای مختلف جهان ممکن است در یک سال رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه کنند و در سال بعد، دچار رکود و افت اقتصادی شوند.

این نوسانات گسترده و بی‌ثباتی‌های اقتصادی باعث می‌شوند که بسیاری از این کشورها، در دسته کشورهایی با بیشترین رشد اقتصادی قرار نگیرند. علت این است که رشد آن‌ها مستمر نیست و در دوره طولانی حفظ نمی‌شود.

در مقابل، کشورهایی که در این فهرست از آن‌ها نام برده شد، برای مدت قابل توجهی توانسته‌اند رشد مداوم خود را حفظ کنند و به اقتصادهای بزرگ دنیا تبدیل شوند.

بنابراین بیشترین رشد اقتصادی در یک سال مشخص، معیار خوبی برای سنجش قدرت اقتصادی کشورها نیست. زیرا ممکن است اقتصاد کشوری در یک سال 20 درصد کوچک شود و در سال بعد 35 درصد رشد کند.

چنین کشوری که از ثبات اقتصادی برخوردار نبوده و دچار تلاطم شدید است، نمی‌تواند رشد و توسعه اقتصادی مناسبی را تجربه کند.

بیشترین رشد اقتصادی کشورها به آن‌هایی تعلق دارد که با افزایش بهره‌وری خود و قدم گذاشتن در مسیر تولید و صنعتی شدن، مسیر توسعه اقتصادی را به طور باثبات و باتداوم طی می‌کنند.

در تصویر زیر فهرستی از کشورهایی را که در سال 2022 بیشترین رشد اقتصادی را تجربه کرده‌اند، مشاهده می‌کنید:

بیشترین رشد اقتصادی در سال 2022

همانطور که می‌بینید، تقریباً هیچ یک از کشورهای حاضر در این فهرست، در دسته کشورهای مهم از نظر اقتصادی قرار نمی‌گیرند.

سوالات متداول

کدام کشورها بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را دارند؟

کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، بریتانیا، هند، فرانسه، ایتالیا، کانادا و کره جنوبی، به‌ترتیب بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان با معیار تولید ناخالص داخلی هستند.

آیا اقتصاد آمریکا با چه چالش‌هایی روبروست؟

این کشور با بعضی تهدیدات روزافزون در قالب نابرابری اقتصادی، افزایش هزینه‌های بهداشت و حمایت اجتماعی و زیرساخت‌های در حال فرسودگی روبروست.

آیا رشد اقتصادی در یک سال معیار خوبی برای سنجش توسعه‌یافتگی اقتصادی کشورهاست؟

خیر؛ کشورهای مختلف جهان ممکن است در یک سال رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه کنند و در سال بعد، دچار رکود و افت اقتصادی شوند. این نوسانات گسترده و بی‌ثباتی‌های اقتصادی باعث می‌شوند که این کشورها نتوانند رشد خود را به طور مستمر ادامه دهند و به توسعه‌یافتگی اقتصادی دست یابند.

جمع‌بندی

همزمان با شوک‌های واردشده به اقتصاد جهانی و گذراندن چرخه‌های مختلف اقتصادی، نوسانات قابل توجهی در سطح تولید کشورهای مختلف دیده می‌شود اما این نوسانات در حدی نیست که جایگاه بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا دائماً بین کشورها عوض شود.

سال‌هاست که آمریکا و چین و ژاپن برترین و رشدیافته‌ترین اقتصادهای جهان را دارند و جایگاه خود را به عنوان کشورهایی با بیشترین رشد اقتصادی حفظ کرده‌اند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب