رشد قیمت 200 درصدی تزوس و ثبت رکوردهای جدید

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل ارز دیجیتال

پس از جهش 207 درصدی قیمت بعد از پنج‌شنبه سیاه، تزوس اخیرا یک پول بک 5.69 درصدی را تجربه کرده است. اما آیا می‌توان گفت رکوردشکنی جهش قیمت این رمزارز پایان یافته است؟

پس از 12 مارس که تزوس به پایین‌ترین قیمت خود (0.93 دلار) در سال 2020 رسید، این رمزارز اخیرا با رشدی 207 درصدی به اوج قیمت خود (3.96 دلار) رسیده است. اکنون تنها پرسشی که برای سرمایه‌گذاران وجود دارد این است که آیا قیمت دوباره افت خواهد کرد؟

chart1 3 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

معمولا چنین حرکات قیمت شدیدی باعث رشد بیش از اندازه قیمت می‌شوند و هنگامی که دارایی بیش از حد خریده شود، معامله‌گران تصمیم می‌گیرند کسب سود کنند. در حال حاضر، تزوس با اندکی اصلاح روبرو شده که بعد از رسیدن به اوج قیمت این ماه در 2.90 دلار باعث یک پول بک 5.69 درصدی شده است. اما آیا این روند صعودی رو به پایان است یا یک دوره تثبیت قیمت در راه است؟

برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی دقیق‌تر به نمودارها بیندازیم.

chart2 2 نمودار یک‌روزه بیت کوین – تتر. منبع: TradingView

گرچه تزوس در نمودارهای دو جفت ارز بیت کوین و تتر عملکرد چشمگیری نشان داده است، اما این آلت کوین نیز درست مانند بیت کوین و بسیاری دیگر از کوین‌ها اکنون با مقاومت 61.8 درصدی فیبوناچی اصلاحی روبرو است.

همانطور که در نمودار یک‌روزه مشاهده می‌کنید، تزوس در 2.85 دلار و پیش از یک پول بک تا زیر سطح 61.8 درصدی فیبوناچی، یک الگوی انبرک بالایی (tweezer-top) ایجاد کرد. حرکت اخیر قیمت تزوس بالاتر از 2.58 دلار قیمت این کوین را به بالای کانال صعودی رساند. اما پیش از این حرکت، در هر 25 درصد افزایش قیمت، روند مجددا به حمایت زیرین نزدیک می‌شد. بنابراین، پول بک حال حاضر را نیز می‌توان تنها تکراری از روند قبلی قیمت دانست.

در حال حاضر، قیمت این کوین توسط حجم بالای VPVR (اندیکاتور محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات) در 2.72 دلار نگه داشته شده است. اما افت قیمتی پایین‌تر از این سطح احتمالا باعث رساندن قیمت به بالای کانال صعودی می‌شود که حمایتی 2.59 دلاری دارد. پایین‌تر از این، معامله‌گران به دنبال برگشت قیمتی در سطح 50 درصدی فیبوناچی (2.44 دلار) هستند. زیر سطح 50 درصدی فیبوناچی حمایت دیگری در 2.35 دلار وجود دارد. شاخص قدرت نسبی اندکی افت داشته اما بالاتر از خط روند صعودی و در منطقه صعودی قرار گرفته است.

chart3 3 نمودار چهار ساعته بیت کوین – تتر. منبع: TradingView

در بازه زمانی چهار ساعته، معامله‌گران متوجه خواهند شد که میانگین متحرک همگرایی واگرایی تا زیر خط سیگنال افت داشته و حجم خرید بالا که باعث رساندن قیمت به بالاترین قیمت روز شده کاهش پیدا نکرده است. در حال حاضر، تزوس پایین‌تر از میانگین متحرک باند بولینگر معامله می‌شود و همانطور که پیش از این اشاره شد اندیکاتور VPVR حاکی از این است که پایین‌تر از 2.72 دلار و تا 2.35 دلار، اندکی پایین‌تر از سطح 50 درصدی فیبوناچی، تقاضای چندانی وجود ندارد.

معامله‌گران کوتاه‌مدت باید بازه‌های زمانی کوتاه‌تر را در نظر داشته باشند تا ببینند آیا تزوس می‌تواند الگویی از کف‌های بالاتر تشکیل دهد و قیمت بسته‌شدن نمودار چهار ساعته را بالاتر از 2.79 و 2.85 دلار قرار دهد یا خیر. از طرف دیگر، معامله‌گران می‌توانند منتظر شکستی بالاتر از 2.92 دلار باشند زیرا اندیکاتور VPVR در بازه یک‌روزه و چهارساعته مقاومت چندان زیادی را بالاتر از این سطح نشان نمی‌دهد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی