الان بهترین زمان برای خرید بیت‌کوین است؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بهترین زمان مناسب خرید بیت کوین

درک بهتر از زمان خرید بیت کوین می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی سرمایه‌گذاری خود را به سطحی بالاتر ارتقاء دهید.

امسال، سال سودآوری برای سرمایه‌گذاران بیت کوین و کل بازار کریپتوکارنسی (cryptocurrency) نبود. بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر رشدی که در سال 2017 بدست آورده بود را در سال 2018 اصلاح کرد و بیشتر ارزها نزولی 80 درصدی داشته‌اند.

این زیان‌ها سرمایه‌گذاران بسیاری را با سوالاتی دشواری نظیر این سوالات مواجه کرد:

 • چه زمانی باید بیت کوین را خرید؟
 • آیا اکنون زمان خوبی برای خرید بیت کوین است؟
 • بیت‌کوین‌های خریداری شده را بفروشیم یا نگهداریم؟

مهم‌ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که یک سبک سرمایه‌گذاری خاص برای همه مناسب نیست.

استراتژی خود را انتخاب کنید

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری در بیت کوین به میان می‌آید، چند استراتژی متداول جهت دنبال کردن وجود دارند. در نهایت نیز ممکن است متوجه شوید که ترکیبی از استراتژی‌ها برای شخص شما مناسب است.

این اتفاق طبیعی است و پیدا کردن تعادلی مناسب، بازده سرمایه گذاری (ROI) شما را افزایش و سطح استرس‌تان را در زمان اصلاح بازار کاهش می‌دهد.

اجازه دهید دو استراتژی معاملاتی محبوب و متداول بیت‌کوین را بررسی کنیم.

استراتژی بلندمدت : HODL

جامعه کاربران بیت کوین که معتقد به نگهداری بیت‌کوین هستند قوی است. این کاربران که با نام HODLER نامیده می‌شوند افرادی هستند که معتقدند بیت‌کوین در هر حال فروختنی نیست باید چندین سال آنرا نگهداری کرد.

نکته: HODL برگفته از کلمه HOLD و مخفف عبارت hold on for dear life است. سایر اصطلاحات مرتبط با ارزهای دیجیتال را در این صفحه بخوانید.

بیت‌کوین اولین کریپتوکارنسی (cryptocurrency) موفق جهان است.

جدا از این واقعیت که بیت‌کوین، جهان را به تکنولوژی زنجیره بلوکی معرفی کرد، یک آزادی اجتماعی و اقتصادی در ارتباط با این کریپتوکارنسی وجود دارد.

HODLers معتقدند بیت کوین، در جهت آزاد سازی جهان از یک سیستم مالی فاسد و ناسالم تلاشی اساسی داشته است.

علاوه بر این، آن‌ها بر این باورند که بیت‌کوین همواره شاهد افزایش ارزش در درازمدت خواهد بود.

با توجه به اینکه از کل 21 میلیون بیت‌کوین، کمتر از چهار میلیون بیت‌کوین برای استخراج باقی مانده، کمبود این دارایی دیجیتال غیر قابل انکار است.

این ساده ترین استراتژی سرمایه گذاری بیت کوین جهت دنبال کردن است: هنگامی که قیمت پایین می‌آید بیت کوین می‌خرید و آن را نگه می‌دارید، همین!

اگر تاریخچه قیمت بیت کوین را بررسی کنید، متوجه می‌شوید هر کس از اواسط سال 2017 این استراتژی را دنبال کرده، سود بزرگی بدست آورده‌ است.

بیشتر بخوانید: 9 حقیقت جالب درباره بیت‌کوین

استراتژی کوتاه مدت : معاملات روزانه

در معاملات روزانه، رویکرد فعال‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی‌ها اتخاذ می‌شود. معامله‌گران روزانه (به جای نگهداری طولانی‌مدت بیت‌کوین) بر اساس درک خود از بازار، سعی می‌کنند با نوسان‌گیری (خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر) سود کسب کنند.

برای این معامله‌گران، استفاده از بهترین ابزارهای بازار ضروری است.

تجزیه و تحلیل پیشرفته بازار و ربات‌های معاملاتی، دو نمونه کامل از ابزارهای مشهور معاملات روزانه هستند که می‌توانند ROI معامله‌گر را بهبود بخشند.

مطالب مرتبط:
معرفی بات معامله‌گری بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال
آیا بات معاملات ارزهای دیجیتال سودآور است؟

استراتژی معاملات

معامله‌گران روزانه در زمان وجود نوسانات بیشتر در قیمت ارز، سود بدست می‌آورند. یک معامله‌گر روزانه‌ی باهوش می‌داند که چگونه می‌تواند حتی زمانی که بازار سقوط می‌کند، سود کسب کند.

در یک بازار نزولی، این معامله‌گران موقعیت معاملاتی خود را براساس شرایط بازار تنظیم می‌کنند.

این استراتژی معاملاتی نیازمند این است که شما بیت‌کوین خود را در ابتدای افت قیمت بازار بفروشید و سپس زمانیکه نزول بازار پایان می‌یابد و اصطلاحا بازار به کف احتمالی خود می‌رسد (bottoms out) با قیمت پایین‌تر مجددا خریداری کنید.

نتیجه این معاملات بدست آوردن بیت‌کوین بیشتر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که بیان این استراتژی، ساده‌تر از اجرای آن است و شناخت زمان خرید و فروش چندان ساده و راحت نیست.

روش ترکیبی

بسیاری از سرمایه‌گذاران از ترکیب این استراتژی‌ها جهت افزایش دارایی بیت‌کوین‌شان استفاده می‌کنند.

این سرمایه‌گذاران بیت‌کوین خود را تا زمان تعدیل بازار نگه می‌دارند. به عنوان یک سرمایه‌گذار در حوزه کریپتو، باید بدانید که نظارت بر تحولات جدید در بازار رمزنگاری شده بسیار مهم است.

در تئوری، پیش‌بینی بازار نزولی از بازار صعودی ساده‌تر است. به یاد داشته باشید که بازار رمزنگاری شده هنوز برای بسیاری از سرمایه گذاران جدید است و رسانه‌هایی که اخبار منفی منتشر می‌کنند می‌توانند FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید) را گسترش دهند که در نتیجه، فروش توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران را در پی خواهد داشت.

به عنوان مثال، اگر فردا از خواب بیدار شوید و بیت‌کوین را در گوگل جستجو کنید، به احتمال قوی سه صفحه اول شامل داستان‌هایی منفی درباره بیت‌کوین خواهد بود. چنین خبرهایی با دامن زدن به نگرانی افراد، منجر به کاهش قیمت بیت کوین می‌شوند.

البته هیچکس نمی‌داند این اخبار تا چه میزان روی بازار تاثیر می‌گذارد.

چرخه‌های بازار

چرخه‌های بازار مانند جزر و مد اقیانوس هستند.

با اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند حدس بزند که دقیقا قدرت جزر و مد به چه میزان خواهد بود، اما می‌توان فعالیت سال پیشین را ارزیابی کرد تا یک زمان احتمالی از فعالیت بازار افزایشی یا کاهشی بدست آید.

بیت‌کوین اکنون قدمتی 10 ساله دارد و در این خصوص یک دهه تحقیق بازار وجود دارد که می‌توان با ارزیابی آنها درک بهتری از چرخه‌های بازار بیت کوین بدست آورد.

پایداری بازار

گاهی به نظر می‌رسد بازار در حال تثبیت است و نوسانات کمتری در بازار وجود دارد. اما آیا این بدان معناست که بیت کوین پایدار باقی می‌ماند؟ احتمالا خیر.

بیت کوین معمولا پس از این نوع رفتار بازار، نوسان بسیار بیشتری را تجربه می‌کند و در اغلب موارد، به بازار صعودی منتج می‌شود.

حقایقی در رابطه با افت قیمت (Dip)

در قیمت پایین بخرید و در قیمت بالا بفروشید.

این اصل سرمایه گذاری است که کارشناسان در بازارهای مختلف آن را تکرار می‌کنند.
در حالی که اینکار آسان به نظر می‌رسد، اما تشخیص و پیش‌بینی رسیدن قیمت به پایین‌ترین نقطه (که کف قیمت نامیده می‌شود) به شدت نیازمند مهارت است.

یکی از بهترین استراتژی‌ها این است که نمودارهای بازار را بررسی کنید و خرید و فروش‌ها را در نواحی حمایت و مقاومت انجام دهید.

بیشتر بخوانید: مفهوم حمایت و مقاومت در نمودار قیمت چیست؟

خطوط حمایت در یک نمودار بازار نشان دهنده نقاطی است که در آن، بازار بیشتری به خرید دارد و نقاط مقاومت، نقاطی است که تمایل به فروش بیشتر است.

سر و صدای نهنگ‌ها

نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال به کسانی گفته می‌شود که مقادیر بسیار زیادی ارز دیجیتال (مثلا بیت‌کوین) در اختیار دارند.

دنبال کردن فعالیت معاملاتی نهنگ‌ها در بازار بیت کوین، یکی دیگر از راه‌های عالی جهت برنامه‌ریزی خرید و فروش است.

گزارش اخیر بلومبرگ نشان داد که تنها 1000 نفر، بیش از 40 درصد از تمام بیت‌کوین‌های موجود را در اختیار دارند.
وقتی یک نهنگ با وارد کردن سفارشات وارد بازار می‌شود، کل بازار واکنش نشان می‌دهد.

گزارشی منتشر شده توسط Investopedia در سپتامبر 2018 این سناریو را روشن کرده است. این گزارش نشان داد چگونه یک نهنگ باعث شد ارزش بازار بیت‌کوین 53 میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

نکته‌ی قضیه این است که نهنگ‌های بازار را زیر نظر بگیرید، زیرا آنها می‌توانند به طور چشمگیری بر قیمت تاثیر بگذارند.

با جستجوی “bitcoin whales” می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره بدست آورید.

بیت‌کوین‌های توقیف شده

مقامات مسئول اجرای قانون گاهی اوقات بیت‌کوین خلافکاران را مصادره می‌کنند و اگر شما به دنبال سرمایه‌گذاری بسیار سنگین در کریپتوکارنسی هستید، شاید این اتفاق برای شما یک فرصت ایده‌آل باشد.

مزایده‌ ارزهای دیجیتال در مقیاس بزرگ، برای شما فرصتی عالی جهت بدست آوردن مقادیر ارز دیجیتال با نرخ‌های تنزیل شده را فراهم می‌کند.

Tim Draper (سرمایه گذار بلندمدت کریپتوکارنسی‌ها) در پی فروپاشی بازار غیرقانونی Silk Road و دستگیری گرداننده آن، به راحتی حدود 30،000 بیت کوین را از مقامات خریداری کرد.

در حالی که تیم دراپر حاضر به ارائه جزئیات دقیق قیمت پرداخت نیست، گزارش مجله Fortune قیمت متوسط پرداخت شده برای بیت کوین را حدود مبلغ 334 دلار اعلام کرده است.

سخن آخر

برای اینکه چه زمانی بیت کوین بخرید سوال دقیق و مشخصی وجود ندارد زیرا استراتژی، سطح ریسک‌پذیری، میزان سرمایه و مهارت هر شخص متفاوت است.

زمانیکه استراتژی خود را درک کردید، متوجه خواهید شد چه زمان باید بیت کوین بخرید، نگهداری کنید، بفروشید یا موقعیت معاملاتی‌تان را تغییر کنید.

در صورتی که قصد معامله‌گری و یادگیری کسب سود از نوسانات قیمت بیت‌کوین را دارید، یکی از مهمترین مهارت‌ها، یادگیری تحلیل تکنیکال (خواندن و تحلیل نمودارهای قیمت) است.

برای یادگیری تحلیل تکنیکال می‌توانید از این بسته آموزشی استفاده کنید (برای مشاهده جزییات کلیک کنید)

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
6 نظر
 1. سلام، خسته نباشید .
  ممنون از مطالب مفیدی که میگذارید.
  از بین ارزهای دیجیتال ارزی به نام bitcoin God نوسان فوق العاده بالایی داره ( در مدت یکی دو روز میبینی بالای سه برابر افزایش و کاهش قیمت داره ) اگه که اطلاعی درباره نحوه خرید و فروشش دارین ممنون میشم راهنمایی بدین .

  1. سلام، ارزهای زیادی هستن که پامپ اند دامپ های متعدد داخلشون انجام میشه
   ارز رو باد میکنن و بعد میندازن به خلق الله.
   برای اینکه بدونید ارزی کجا معامله میشه، اسمش رو در coinmarketcap.com جستجو کنید و بعد از ورود به صفحه ارز، روی تب markets کلیک کنید

 2. ۱-سلام آیا ارز دیجینالی اینگما می شود سرمایه گذاری کرد، ،—-۲- چطوری به فروش ارز ازطریق فضای مجازی اطمینان پیدا کنیم که کلاه سرمانمی رودممنون می شوم پاسخ واضح بدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب