بیت کوین و دوران ثبات: مشابه اوایل سال ۲۰۱۷؛ چه در انتظار بیت کوین است؟

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل ارز دیجیتال

انتظار بیت کوین برای تعیین مسیر حرکت بزرگ بعدی تقریبا به پایان رسیده است و طی چند روز آینده جهت مسیر بعدی این ارز دیجیتال مشخص خواهد شد.

طی شش هفته گذشته، قیمت بیت کوین حرکت چندانی نداشته است و نوسانات برترین ارز دیجیتال نسبت به قیمت میانگین خود، از هر دو جهت صعودی و نزولی بیش از 2 درصد نبوده است. به نوعی می‌توان بیت کوین را کوینی با ارزش پایدار (stablecoin) دانست.

تشابه وضعیت کنونی بیت کوین با اوایل سال ۲۰۱۷

با این حال، این دوره طولانی ثبات قیمت تا حد زیادی مشابه بازار اوایل سال 2017 است. در آن زمان، بیت کوین در طول سه ماهه اول سال در حدود 900 دلار باقی ماند. سپس، در سه ماهه دوم جهشی 300 درصدی داشت و پس از آن نیز به روند صعودی خود ادامه داد.

chart1 5 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

روند نزولی بیت کوین

سه ماهه اول سال 2020 روزهای سختی را برای بیت کوین رقم زد. با این حال، افراد خوش‌شانسی که توانستند در کف قیمت این ارز دیجیتال را خریداری کنند، به سودی 180 درصدی دست یافتند.

قطعا برخی از این افراد به دنبال ذخیره سود خود هستند. بنابراین، دوره تثبیت قیمت برای بیت کوین کاملا طبیعی است.

با این حال، آنچه که بیت کوین را از سایر دارایی‌ها متمایز می‌کند موقعیت استخراج‌کنندگان است. میزان بیت کوینی که آن‌ها می‌توانند بفروشند، نسبت به گذشته، 50 درصد کمتر شده است و تاثیر تثبیت قیمت به دنبال یک روند صعودی کوتاه‌مدت باعث ایجاد روندی نزولی شده است.

chart2 8 نمودار یک‌‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

در همین زمان، بیت کوین کمتر از 1 درصد با شکست این کانال نزولی فاصله دارد. قیمت فعلی بیت کوین زیر 9,300 دلار قرار دارد و مقاومت کانال نزولی در نمودار روزانه در محدوده 9,350 دلار دیده می‌شود.

همچنین، حمایت میانی کانال در محدوده 8,900 دلار قرار گرفته است و حمایت نهایی، پیش از اینکه روند به‌طور کامل نزولی شود، در سطح 8,350 دلار قرار دارد. در صورت عدم حفظ این سطح، تمام امیدها نسبت به رشد قیمت از بین خواهند رفت.

رویکرد بیش‌ازحد خوش‌بینانه

با نگاهی به نمودار یک‌هفته‌ای بیت کوین و ترسیم خطوط فیبوناچی از بیشترین قیمت در سال 2017 تا کمترین قیمت در سال 2019، درمی‌یابیم که بیت کوین برای هفته‌ها، در سطح 38.2 درصدی فیبوناچی در حال نوسان بوده است.

chart3 7 نمودار یک‌هفته‌ای بیت کوین. منبع: TradingView

با استفاده از سطوح فیبوناچی، می‌توان اهداف بعدی قیمت را شناسایی کرد. هنگامی که پس از سطح 23.6 درصد، سطح 38.2 درصدی شکسته شود، قیمت مهم بعدی در محدوده سطح 50 درصد فیبوناچی، یعنی 11,500 دلار، قرار می‌گیرد.

در صورتی که طی هفته آینده، سطح 38.2 درصدی 9,250 دلار تبدیل به حمایت شود، بازار به سمت صعودی‌شدن پیش خواهد رفت. در مقابل، اگر حمایت 8,350 دلاری حفظ نشود، بیت کوین باید راه زیادی پیش برود تا سطح بعدی را در 23.6 درصد پیدا کند. این هدف در محدوده 7,000 دلار واقع شده است.

مکدی و علامت بازگشت

chart4 5 نمودار مکدی یک‌هفته‌ای بیت کوین. منبع: TradingView

هفته گذشته، مکدی هفتگی بسیار ضعیف به نظر می‌رسید و در آستانه تقاطعی نزولی قرار داشت. تقاطع‌های صعودی یا نزولی مکدی هفتگی نقاطی محوری برای بیت کوین هستند و در طول تاریخ بیت کوین، نقاط خرید و فروش این ارز دیجیتال را برای معامله‌گران تعیین کرده‌اند.

با این حال، به لطف رشد کوتاه‌مدت آلت کوین‌ها طی هفته گذشته، به نظر می‌رسد علاقه به بیت کوین رو به افزایش است و این مسئله در خط آبی مکدی که مسیر خود را از سمت نزولی به سمت صعودی تغییر داده است، مشاهده می‌شود.

وضعیت تتر و تاثیر آن روی بیت کوین

chart5 3 ارزش بازار تتر. منبع: Coin360

به طور معمول، در طول دوره‌های تثبیت قیمت، معامله‌گران بیت کوین می‌توانند با سود خود تتر بخرند تا به‌هنگام افت قیمت، فورا وارد معامله شده و این ارز دیجیتال را بخرند یا در صورتی که روند صعودی قطعی شد، دوباره وارد بازار شوند.

فوربس (Forbes) اخیرا در مقاله‌ای، پیشروی سریع ارزش بازار تتر تا 10 میلیارد دلار، پس از اعلام قصد بروک پیرس (Brock Pierce) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، را بررسی ‌کرد. با توجه به این نکته، از نظر منطقی، بخش زیادی از این سرمایه 10 میلیارد دلاری احتمالا به سراغ بیت کوین و سایر آلت کوین‌های برتر خواهد رفت. این امر می‌تواند اقبال اخیر نسبت به آلت کوین‌ها و همچنین رویکرد نسبت به آینده کوتاه‌مدت بیت کوین را توضیح دهد.

سناریوی صعودی

اگر قیمت بیت کوین بتواند از سطح 9,350 دلار عبور کند، چند منطقه مهم مقاومت وجود دارد که پیش از رسیدن به 11,500 دلار، باید شکسته شوند.

در ابتدا، طبق نقشه گرمایی تنسورچارتس (Tensorcharts)، سفارش‌های فروش بایننس در 9,500 دلار زیاد است. در صورت شکست این سطح، مقاومت چندساله 10,500 دلار، دوباره پیشِ روی این ارز دیجیتال قرار می‌گیرد. با توجه به افزایش ارزش کل بازار تتر، احتمال شکست این سطوح وجود دارد.

chart6 4 نقشه گرمایی دفتر سفارشات بایننس. منبع: تنسورچارتس

سناریوی نزولی

با استفاده از همین نقشه گرمایی تنسورچارتس، می‌توان دید که سفارشات خرید بسیاری در سطح 8,990 دلار، پیش از 8,900 دلار، ایجاد شده‌اند. اگر این سطح حفظ نشود، سطح بعدی کانال نزولی در 8,350 دلار قرار دارد.

در صورتی که سطح 8,350 دلار شکسته شود، هدف کوتاه‌مدت بعدی قیمت در محدوده 7 هزار دلار قرار می‌گیرد. با این حال، با توجه به وضعیت تتر، ایجاد یک روند نزولی قدرتمند در کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی