خانه - NFT (توکن‌های ان اف تی) - چگونه یک توکن NFT رایگان ایجاد کنیم؟

چگونه یک توکن NFT رایگان ایجاد کنیم؟

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
creating nft for free

این روزها، بازار توکن‌های تعویض‌ناپذیر (NFT) و خریدوفروش آنها بحث داغ فضای ارزهای دیجیتال است.

ان‌اف‌تی‌ها توانسته‌اند جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران را جمع کنند.

بسیاری از مشتاقان ارزهای دیجیتال قصد دارند توکن تعویض‌ناپذیر ایجاد کنند، اما به دلیل کارمزد هنگفت، تعداد زیادی از این افراد نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

با این حال، نکته جالب در مورد توکن‌های تعویض‌ناپذیر این است که می‌توانید بدون درنظرگرفتن سرمایه نقدی خود، یک توکن تعویض‌ناپذیر رایگان ایجاد کنید.

برای این کار، فقط باید پلتفرم‌های مناسبی را بشناسید که به شما کمک می‌کنند توکن تعویض‌ناپذیر رایگان ایجاد کنید.

حتی با وجود اینکه برخی از بازارهای توکن‌های تعویض‌ناپذیر کارمزد گس زیادی از کاربر اخذ می‌کنند، بسیاری از پلتفرم‌ها روش‌های بهتر و ارزان‌تری برای ایجاد NFT دارند که به افراد کمک می‌کند بدون پرداخت کارمزد توکن تعویض‌ناپذیر ایجاد کنند.

مطلب مرتبط: آشنایی با انواع توکن NFT (توکن‌های تعویض‌ناپذیر)

خبر خوب این است که بسیاری از پلتفرم‌های محبوب اکنون یک ویژگی ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان معرفی کرده‌اند که صرفاً مختص ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر بدون پرداخت کارمزد است. این ویژگی نسبتا آسان و البته رایگان است و نیازی به دانش کدنویسی ندارد.

اگر به دنبال پلتفرمی هستید تا توکن تعویض‌ناپذیر خود را به‌صورت رایگان ایجاد کنید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

آشنایی با ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر

به فرآیند تبدیل توکن تعویض‌ناپذیر به بخشی از بلاکچین اتریوم ایجاد (minting) توکن گفته می‌شود. در واقع، مینتینگ در لغت به‌معنای ضرب سکه است که ما برای مفهوم‌تر بودن، در ادامه این مقاله به این واژه تحت عنوان «ایجاد» اشاره می‌کنیم.

این فرآیند زمانی انجام می‌شود که یک دفتر کل غیرقابل‌تغییر و دستکاری‌ناپذیر توکن‌های تعویض‌ناپذیر شما را ثبت و ذخیره می‌کند. در این فرآیند، کاربران مراحلی را طی می‌کنند و سپس، درصدی از سود را به‌عنوان کمیسیون به‌دست‌آمده از فروش توکن‌های تعویض‌ناپذیر به پلتفرم می‌پردازند.

پس از ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر، می‌توانید آن را در چند بازار مختلف معامله کنید. اما کدام بازارها، توکن NFT شما را می‌پذیرند و معیار تکمیل فرآیند ایجاد توکن چیست؟ در ادامه، تمام این موارد را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: چگونه توکن غیرقابل‌ تعویض (NFT) ایجاد کنیم

همه توسعه‌دهندگان، هنرمندان و سرمایه‌گذاران می‌دانند که استخراج رایگان نیست.

در واقع، هزینه‌ گس ایجاد توکن NFT در بلاک چین اتریوم بسیار زیاد است و هرچه بلاک چین شلوغ‌تر شود، کارمزدها بیشتر می‌شوند. خوشبختانه با تلاش و کمک برخی از برنامه‌نویسان، کاربران روش‌های ارزان‌تری برای ایجاد توکن یافته‌اند. در حال حاضر، هنرمندان می‌توانند بدون پرداخت کارمزد، توکن NFT خود را ایجاد کنند.

با گذشت زمان، چندین بازار توکن تعویض‌ناپذیر ساختار کارمزدهای خود را اصلاح کرده‌اند تا مطمئن شوند که مخاطبان بیشتری جذب می‌کنند. این مسئله به افراد کمک می‌کند تا بخشی از دنیای جدید و هیجان‌انگیز NFT باشند.

پلتفرم ریربل (Raribleآشنایی با ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان !

ریربل (rarible.com) یک ویژگی جدید به‌نام «lazy minting» (به‌معنای لغوی «ایجاد تنبل») معرفی کرده است که نه از شما می‌خواهد هزینه گس بپردازید و نه قرارداد هوشمند بنویسید. با کمک این ویژگی‌ می‌توانید با استفاده از خطوط کوتاه کُد، توکن NFT رایگان خود را ایجاد کنید. هدف از این ویژگی حذف نیاز به بلاک چین اتریوم و تراکنش‌های غیرضروری است.

قابلیت «lazy minting» چگونه کار می‌کند؟

روش معمول ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر از کاربران می‌خواهد که توکن را به بلاک چین اتریوم اضافه کنند.

انجام این کار مستلزم پرداخت هزینه گس در همان لحظه است که کار پرهزینه‌ای محسوب می‌شود. با این حال، قابلیت «lazy minting» به کاربران اجازه می‌دهد که هنگام ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر از فرآیند ثبت توکن روی بلاک چین صرف‌نظر کنند و این فرآیند را حین خرید انجام دهند. به‌عبارت دیگر، کارمزد ایجاد توکن را خریدار به جای فروشنده‌ پرداخت می‌کنند.

در این حالت، خالق توکن «مجوز ثبت» (minting authorizations) را روی کیف پول خود به‌صورت رایگان ایجاد می‌کند؛ این مجوز تضمین‌کننده حقوق مالکیت اثر است.

راهنمای گام‌به‌گام برای ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر

برای ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان در پلتفرم ریربل با استفاده از قابلیت «lazy minting»، این مراحل را دنبال کنید:

به وب‌سایت Rarible.com بروید.

1 2

روی گزینه «Create» کلیک کنید.

2

کیف پول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

3

نوع فهرست را برای توکن تعویض‌ناپذیر خود انتخاب کنید.

4

اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.

5

گزینه «Free Minting» را کلیک کنید.

6

و در پایان، روی دکمه «Create Item» کلیک کنید و مجوزهای رایگان را با کیف پول خود امضا کنید.

هنگامی که یک خریدار توکن تعویض‌ناپذیر شما را خریداری می‌کند، این توکن به‌صورت خودکار ایجاد و به مالک جدید منتقل می‌شود، به همین سادگی!

نکته 1: اگر می‌خواهید توکن تعویض‌ناپذیری را که رایگان ایجاد کرده‌اید بسوزانید، باید هزینه گس را مانند توکن‌های تعویض‌ناپذیر معمولی بپردازید.

نکته 2: ویژگی ایجاد توکن رایگان در حال حاضر به‌صورت پیش‌فرض فقط برای مجموعه ریربل در دسترس است.

اپن‌سی (OpenSea)

اپن‌سی (opensea.io) را می‌توانیم بهترین بازار برای خریدوفروش توکن تعویض‌ناپذیر بدانیم.

این پلتفرم تجربه کاربری منحصربه‌فردی ایجاد کرده است که به سازندگان توکن اجازه می‌دهد تا فرآیندی سریع و کارآمد برای ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر طی کنند. با این حال، این پلتفرم از سازندگانش می‌خواهد برای فروش توکن تعویض‌ناپذیر خود مبلغی پرداخت کنند. به‌عبارت دیگر، ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان است، اما فروش آن رایگان نیست.

اپن‌سی یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی است که مورد اعتماد بسیاری از معامله‌گران توکن تعویض‌ناپذیر قرار گرفته است. علاوه بر این، این پلتفرم ویژگی‌های پیشرفته‌ای دارد که نقش مهمی در شهرت آن ایفا می‌کنند. به‌عنوان مثال، اپن‌سی به دارندگان توکن تعویض‌ناپذیر اجازه می‌دهد توکن خود را در قالب یک بسته همراه با سایر فروشندگان به فروش برسانند.

چگونه یک توکن تعویض‌ناپذیر رایگان در اپن‌سی ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک توکن تعویض‌ناپذیر رایگان در بازار اپن‌سی، مراحل زیر را به‌دقت دنبال کنید:

در اولین گام، به وب‌سایت رسمی پلتفرم (opensea.io) بروید. حتماً آدرس را به‌دقت چک کنید و مراقب وب‌سایت‌های جعلی و کلاهبرداران باشید.

7

روی دکمه «Create» کلیک کنید.

8

پس از آن، پنجره‌ای برایتان باز می‌شود که از شما می‌خواهد از طریق کیف پول متامسک وارد شوید. کاربران می‌توانند از کیف پول‌های دیگر استفاده کنند، اما متامسک را می‌توان قابل‌اعتمادترین و کارآمدترین کیف پول دانست.

برای اتصال کیف پولتان، مراحل ارائه‌شده را دنبال کنید.

سپس باید یک مجموعه برای اضافه‌کردن توکن ایجاد کنید. برای این کار، روی «Create» در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

9

سپس پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد با شرایط خدمات (Terms of Service) موافقت کنید. برای انجام این کار، باید تأییدیه را با متامسک خود به‌صورت رایگان امضا کنید.

اکنون نام مجموعه، لوگو و جزئیات آن را اضافه کنید. در این مرحله، مجموعه شما آماده است.

موارد زیر را به توکن خود اضافه کنید 

 • سپس، مواردی را که می‌خواهید توکنیزه کنید، اضافه کنید. برای این کار روی «Add new item» کلیک و پس از آن، پاپ‌آپ متامسک را امضاء کنید.
 • فایل رسانه‌ای را که می‌خواهید به توکن اضافه کنید، انتخاب کنید. این فایل می‌تواند ویدئو، تصویر، صدا یا مدل سه‌بعدی باشد. فرمت‌های قابل‌قبول PNG، SVG، JPG، GIF، MP4، MP3، WEBM، OGG، WAV، GLB و GLTF هستند. حجم پیشنهادی فایل بیشتر از 100 مگابایت نیست.
 • سپس نام توکن را اضافه کنید.
 • همچنین، می‌توانید چندین ویژگی به توکن اضافه کنید.
 • حتی می‌توانید محتوای محرمانه و مسدودشده‌ای اضافه کنید که فقط برای خریدار توکن قابل‌مشاهده است.
 • سپس تعداد نسخه‌هایی را که توکن در آنها عرضه می‌شود، تعیین کنید. تعداد پیش‌فرض نسخه‌ها معمولاً 1 است.
 • پس از اتمام هر مرحله روی گزینه «Create» کلیک کنید.

توکن تعویض‌ناپذیر خود را بفروشید

پس از ایجاد توکن، فرآیند بررسی اصالت چند روز طول می‌کشد تا توکن به‌طور کامل تأیید شود. پس از تأیید توکن، می‌توانید آن را بفروشید.

برای فروش توکن، روی دکمه «Sell» کلیک کنید. اپن‌سی معمولاً فروش را در قالب حراج انجام می‌دهد و به یک رویه کامل نیاز دارد. قیمت دلخواه خود را تعیین و ثبت کنید.

ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان در پلتفرم مینتبل (Mintable)

مینتبل (mintable.app) یکی دیگر از پلتفرم‌های راحت برای معامله‌گرانی است که روش‌های ارزان‌تری برای ایجاد یا فروش توکن تعویض‌ناپذیر‌های خود پیدا می‌کنند. در کمال تعجب، این پلتفرم به کاربران کمک می‌کند فرآیند ایجاد توکن را بدون پرداخت کارمزد یا فهرست‌کردن توکن‌های NFT برای فروش، طی کنند.

مینتبل بستر مناسبی برای هنرمندانی ایجاد کرده است که به دنبال سرمایه‌گذاری صفر و افزایش سود هستند. با کارمزد صفر ایجاد توکن، مینتبل به‌زودی می‌تواند به پربازدیدترین بازار توکن NFT تبدیل شود. یکی از دلایلی که می‌تواند موجب ترافیک کم مینتبل باشد، روند طولانی ثبت‌نام آن است که ممکن است کاربران را آزار دهد. مینتبل ممکن است کمتر کاربرپسند باشد، اما به سازندگان توکن‌های تعویض‌ناپذیر یک فرآیند تولید و فروش رایگان ارائه می‌دهد. بنابراین، ما هم بخش بعدی این راهنما را به بررسی پلتفرم مینتبل اختصاص می‌دهیم.

مینتبل

مینتبل به مشتریان آنلاین خود یک فرآیند رایگان ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر ارائه می‌‌دهد. اگر می‌خواهید یک توکن تعویض‌ناپذیر رایگان داشته باشید، مراحل زیر را دنبال کنید:

وارد این وب‌سایت (mintable.app) شوید. به خاطر داشته باشید که اینترنت پر از کلاهبرداران و اطلاعات اشتباه است. بنابراین مطمئن شوید که سایتی که بازدید می‌کنید معتبر است.

10

سپس برای دسترسی به وب‌سایت ثبت‌نام کنید. برای ایجاد حساب کاربری خود در مینتبل، مراحل زیر را دنبال کنید.

11

پس از تکمیل ثبت نام، وارد شوید و روی گزینه «Mint» کلیک کنید.

12

هنگامی که پاپ‌آپ روی صفحه ظاهر شد، گزینه «Create a new item» را انتخاب کنید.

13

سپس یک پاپ‌آپ دیگر مشاهده می‌کنید که دو راه آسان یا پیشرفته‌ را برای ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر به شما ارائه می‌دهد. شما باید بین گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید.

14

پس از انتخاب «راه آسان و رایگان»، وب‌سایت از شما می‌خواهد که کیف پول خود را متصل کنید. بهترین کیف پولی که می‌توانید در این پلتفرم استفاده کنید، متامسک است؛ بنابراین اگر متامسک دارید، آن را متصل کنید.

جزئیات توکن تعویض‌ناپذیر خود را پر کنید و موردی را که می‌خواهید توکنیزه کنید، بارگزاری کنید. می‌توانید انواع مختلفی انتخاب کنید. این مورد می‌تواند یک تصویر، صدا، سند یا حتی یک فایل ZIP باشد. همچنین، از شما خواسته می‌شود که یک پیش‌نمایش از موردی که قصد دارید بارگزاری کنید، اضافه کنید و سپس توضیحات همان مورد را تکمیل کنید.

سپس، انتخاب کنید که آیا حق چاپ با خرید منتقل می‌شود یا خیر.

چه قصد دارید توکن خود را با قیمت ثابت بفروشید، چه در حراج یا در حراجی با خرید اکنون، نحوه فروش NFT خود را انتخاب کنید. گفتنی است حراج با خرید اکنون به این معنی است که خریداران می‌توانند بلافاصله یک مجموعه توکن را با قیمت ویژه بدون توجه به رقابت خریداری کنند.

پس از انجام تمامی مراحل فوق، روی دکمه «List This Item» کلیک کنید.

سپس، شما باید این معامله را با متامسک به‌صورت رایگان امضا کنید.

پس از مرحله امضا، توکن تعویض‌ناپذیر شما فهرست شده و برای خرید در فروشگاه «Mintable Gasless» در دسترس خواهد بود. می‌توانید فروش این توکن را در صفحه مخصوص NFTها تبلیغ کنید.

توکن‌های تعویض‌ناپذیرتان را تبلیغ کنید!

گام بعدی پس از ایجاد توکن تعویض‌ناپذیر رایگان ، تبلیغ آن با پیروی از یک برنامه بازاریابی سیستماتیک است. بازار توکن تعویض‌ناپذیر روزبه‌روز در حال اشباع است، بنابراین اطمینان از این که مشتاقان فضای ارزهای دیجیتال توکن شما را بیابند و فوراً آن را بخرند بسیار مهم است. از این رو، جذب‌کردن افراد به چیزهایی که ایجاد کرده‌اید، مرحله بعدی کار شما است.

نمایش در تقویم توکن‌های تعویض‌ناپذیر

همان‌طور که از نام آن پیداست، تقویم توکن تعویض‌ناپذیر می‌تواند مکان مناسبی برای تبلیغ توکن تعویض‌ناپذیر شما باشد.

14 1

با کلیک روی «List Your Event»، می‌توانید با تنظیم ورودی تقویم برای تاریخی که توکن‌های تعویض‌ناپذیر خود را منتشر می‌کنید، روند رایگان تبلیغ اثر هنری توکن تعویض‌ناپذیر خود را آغاز کنید.

15

با نگاهی به اثر هنری خود، اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید.

16

پس از پرکردن اطلاعات مورد نیاز، می‌توانید روی «Submit Event» کلیک و توکن خود را در فهرست بعدی توکن‌ها مشاهده کنید.

تبلیغ توکن در رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی بدون شک موثرترین ابزار در بازاریابی هنر توکن تعویض‌ناپذیر شما هستند.

صرف‌نظر از بودجه تبلیغاتی خود، می‌توانید با کمک مهارت‌های بازاریابیِ توکن‌های تعویض‌ناپذیر خود در رسانه‌های اجتماعی مناسب به موفقیت دست پیدا کنید.

رسانه‌های اجتماعی همچون توییتر، تیک‌تاک، دیسکورد، مدیوم، اینستاگرام و ردیت می‌توانند بیشترین کمک را به شما بکنند. استفاده صحیح از هشتگ‌ها، زیرنویس‌های دقیق و البته تصاویر بصری مناسب به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان و حتی کلکسیونرهای بالقوه آثار هنری خود را جذب کنید.

با این حال، اگر می‌خواهید روش آسان‌تری را پیش بگیرید، باید اندکی در تبلیغات خود هزینه کنید. با اینفلوئنسرها تماس برقرار کنید و از طریق آنها وارد مسیر بازاریابی شوید. با توجه به اینکه اینفلوئنسرها جامعه وفاداری در اطراف خود دارند، در صورتی‌که اطلاعات زیادی در خصوص مجموعه NFT شما داشته باشند، می‌توانند ترافیک قابل‌توجهی به سمت آثار هنریتان سرازیر کنند.

پیش از انتشار مجموعه توکن‌های تعویض‌ناپذیر خود، همکاری با هنرمندان مختلف را آغاز کنید. شروع همکاری منجر به دسترسی شما به مخاطبان ناشناخته‌ای می‌شود که می‌توانند به‌صورت بالقوه از کارتان قدردانی و فروش کافی برای آثارتان ایجاد کنند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب