تفاوت ERC-20 با TRC-20 چیست؟ تتر روی کدام شبکه بهتر است؟

مرسده ولی زاده
مرسده ولی زاده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تتر erc-20 و trc-20

تتر ERC20 و TRC20 دو نوع اصلی تتر در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

تتر شبکه اتریوم (ERC20) و تتر شبکه ترون (TRC20) هرکدام به دلیل داشتن فناوری متفاوت، مزایا و معایبی دارند.

 ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به هنگام انتقال ارز دیجیتال تتر (USDT) با دو بلاکچین مختلف رو به رو شوید؛ در این شرایط، نمی‌دانید که کدام شبکه برای واریز یا برداشت مناسب است.

اینکه تفاوت ERC20 با TRC20 در چیست و کدام یک بهتر است؛ موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. 

تعریف تتر (USDT) 

تتر (USDT) یک استیبل‌کوین بوده که معادل با 1 دلار آمریکا است.

هر توکن USDT به یک دلار آمریکا متصل و در موجودی ذخیره Tether Limited نگهداری می‌شود و می‌توان آن را از طریق پلتفرم Tether دریافت کرد.

استیبل‌کوین‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند که برای به حداقل رساندن نوسانات قیمت در محیط ارزهای دیجیتال و با پشتوانه‌ای از پول فیات، ارز دیجیتال یا فلزات گران‌بها طراحی شده‌اند.

استیبل‌کوین تتر در بلاکچین‌های Ethereum ،Tron ،Omni ،EOS و Algorand قابل دسترس است.

تتر ERC-20 چیست؟

 به طور کلی توکن‌های ERC20، توکن‌هایی هستند که بر بستر بلاکچین اتریوم طراحی و استفاده می‌شوند.

یکی از استانداردهای شبکه اتریوم، ERC20 است که به توسعه‌دهندگان، شرکت‌ها و پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را در بلاکچین اتریوم ایجاد کنند.

براساس این تعریف، تتر ERC20 یکی از معروف‌ترین نوع از تترهای موجود است که بر روی بلاکچین اتریوم و با استاندارد ERC20 ساخته شده است.

به عنوان مثالی دیگر، توکن برخی از پلتفرم‌های برجسته مانند توکن یونی (UNI) که توکن بومی پلتفرم یونی‌سواپ (Uniswap) است، بر اساس استاندارد ERC20 ایجاد شده‌ است.

توکن‌های ERC20 متداول‌ترین توکن در شبکه اتریوم هستند. آن‌ها برای استفاده در فرآیندهای پرداخت طراحی شده‌ و از این نوع توکن‌ها تحت عنوان توکن‌های ابزاری (Utility Tokens) نیز یاد می‌شود. علاوه بر این، می‌توان از این توکن‌ها برای پرداخت هزینه کالا و خدمات هم استفاده کرد.

تتر erc20
آدرس والت توکن تتر ERC20 با 0x شروع می‌شود. به عنوان مثال: 0x0e806cea8e5beba6df97354ef7f22b66c5a2ce82

منظور از استاندارد توکن چیست؟

استاندارد توکن، مجموعه‌ای از قوانین است که براساس آن همه توکن‌های موجود در آن استاندارد خاص کنترل می‌شوند؛ به این معنا که یک استاندارد توکن، فرآیند ایجاد، صدور و استقرار توکن‌های جدید در یک بلاکچین را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، ERC20 یک استاندارد توسعه توکن در اتریوم است که راه‌حل آسانی را برای توسعه‌دهندگان جهت ساخت توکن‌های جدید در بلاکچین اتریوم فراهم می‌کند.

بنابراین تمام توکن‌های ERC20 ویژگی‌های مشترکی دارند و توسط قوانین یکسانی اداره می‌شوند.

همچنین، ممکن است هر بلاکچین بیش از یک استاندارد توکن داشته باشد؛ به عنوان مثال، در بلاکچین اتریوم چندین استاندارد توکن مانند ERC-10، ERC-20 و ERC-721 وجود دارد.

تتر TRC-20 چیست؟

 مانند توکن‌های اتریوم که طبق استاندارد ERC20 طراحی می‌شوند بسیاری از بلاک‌چین‌های دیگر هم استانداردهایی برای صدور توکن‌های خود دارند. در پلتفرم ترون نیز همه توکن‌ها بر اساس استاندارد TRC20 ایجاد می‌شوند.

 از آن جایی که ترون یک بلاکچین عمومی است، به هر کسی اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را طبق قوانین مشخص‌شده در استاندارد TRC20 ایجاد و صادر کند. همه توکن‌های TRC20 می‌توانند به‌طور یکپارچه با سایر توکن‌ها و برنامه‌های ایجاد شده در شبکه TRON تعامل داشته باشند.

تتر trc20
آدرس والت توکن تتر TRC20 با حرف T شروع می‌شود. به عنوان مثال: TWsVAb9EWAgKdumTD7XoEdkvs7AoyvkgN7

بررسی تفاوت تتر ERC20 با تتر TRC20؛ کدام تتر بهتر است؟

  • اولین و بزرگترین تفاوت بین تتر ERC20 و تتر TRC20، الگوریتم اجماع بلاکچین آن‌ها است؛ بلاکچین اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) و بلاکچین ترون از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند.
  • از دیگر تفاوت‌ها میان این توکن‌ها، سرعت انجام معاملات و هزینه آن‌ها است. در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها در پلتفرم اتریوم بسیار بالاست؛ در حالی که در پلتفرم ترون کارمزد تراکنش‌ها بسیار کم و مقرون به صرفه است.
  • همچنین سرعت انجام تراکنش‌ها نیز در شبکه ترون بسیار بالاتر از شبکه اتریوم است. در بلاکچین اتریوم در هر 25 ثانیه یک تراکنش انجام می‌شود؛ اما در بلاکچین ترون این عدد به 2000 تراکنش در ثانیه می‌رسد.
  • تفاوت بعدی میان توکن‌های ERC20 و TRC20 در پشتیبانی از کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلف است. توکن‌های ERC20 در اغلب صرافی‌ها و کیف پول‌ها پشتیبانی می‌شوند و کمتر جایی پیدا می‌شود که از این توکن‌ها پشتیبانی نکند؛ اما توکن‌های TRC20 هنوز به این میزان شناخت و محبوبیت نرسیده‌اند و ممکن است کیف پول‌ها و صرافی‌های کمتری از این توکن‌ها پشتیبانی کنند.

در جدول زیر، تفاوت‌های میان تتر ERC20 و تتر TRC20 به طور خلاصه آمده است:  

تفاوت erc20 و trc20

سخن پایانی

در این مقاله به تعریف استاندارهای ERC20 و  TRC20 پرداختیم.

همانطور که گفتیم، هر کدام از این استانداردها مزایا و معایب خاص خود را دارند. اینکه کدام یک بهتر است، بستگی به اولویت‌های شما دارد؛ آیا سرعت تراکنش برایتان مهم است یا مطرح بودن یک توکن؟

به عنوان مثال، اگر هزینه کارمزد و سرعت انتقال برای شما موضوع مهمی است؛ پس حتما تتر TRC20 را انتخاب کنید.

بعد از آنکه استاندارد مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید به راحتی شروع به خرید و فروش تتر نمایید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
مرسده ولی زاده

مرسده ولی زاده

کارشناس ارشد مهندسی نرم‌افزار؛ محقق بلاکچین و ارزهای دیجیتال از سال 2018
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب