يك سرمايه‌گذار تجربي باشيد | از اشتباهات‌تان نترسید

رفتن به هنگ‌كنگ بهترين تصميمي بود كه تا به حال در مورد امور مالي گرفته‌ام. نرخ ماليات به حدي پايين است كه مي‌توانم در اينجا بهتر از هر جاي ديگري در جهان، سرمايه خود را افزايش دهم…

برنارد را كه مي‌شناسيد. همان سرمايه‌گذاري كه هفته گذشته به شما معرفي شد، فردي كه از ترس تورم به سرمايه‌گذاري در بازارهاي سهام پرداخت و البته روش‌هاي منحصر به فردي هم براي خود داشت.

 در دومين و البته آخرين بخش از زندگي‌نامه او، منتشر شده در كتاب 23 اصل موفقيت وارن بافت به بررسي ديگر روش‌ها و دلايل موفقيت برنارد در بازار سهام مي‌پردازيم.

عناوین مطلب:

مرور اين بخش از زندگي‌نامه او يك پيام مهم دارد و آن اينكه يك سرمايه‌گذار موفق بايد حواسش به همه جا باشد.زندگی نامه سرمایه گذار موفق

اين بخش از زندگي‌نامه برنارد كه از سوي يكي از نزديكانش نقل شده است را در ادامه بخوانيد:

برنارد به من گفت «رفتن به هنگ‌كنگ بهترين تصميمي بود كه تا به حال در مورد امور مالي گرفته‌ام. نرخ ماليات به حدي پايين است كه مي‌توانم در اينجا بهتر از هر جاي ديگري در جهان، سرمايه خود را افزايش دهم.»
در شهري كه تعداد ماشين رولز رويس در آن بيش از هر جاي ديگر دنيا است، برنارد حتي يك ماشين شخصي ندارد. «چرا بايد در جايي كه اتوبوس‌ها عالي و تاكسي‌ها ارزان و فراوان هستند، ماشين شخصي داشته باشيم؟»
هنگامي كه ارزش يكي از سهام او دو برابر مي‌شود، برنارد نيمي از آن سهام را مي‌فروشد و سرمايه‌گذاري ابتدايي خود را باز پس مي‌گيرد. در نتيجه، او مي‌گويد، «در حدود يك سوم از سهام من، در حقيقت به رايگان به دست آمده است.»

بايد حواستان به همه جا باشد

يكي ديگر از قوانين خروج، اين است كه در هنگام بالاتر رفتن قيمت طلا از هدف قيمتي تعيين شده، سودهاي خود را در بانك قرار دهد. اگر طلا طبق انتظارات برنارد رشد كند، گاهي اوقات ظرف چند سال بعد از آن، او تمام سهام معادن خود را خواهد فروخت و به دنبال حوزه ديگري براي سرمايه‌گذاري خواهد گشت.
او سه ساعت در روز را به تماشاي رويداد‌هاي سياسي و اقتصادي كه مي‌تواند بر دارايي‌هاي او اثرگذار باشد، اختصاص مي‌دهد و به دنبال گزينه‌هاي جديدي براي اضافه كردن به فهرست سهام مورد تاييد مي‌گردد و همچنين سهام كنوني خود را تحت نظر مي‌گيرد تا از ادامه روند آنها به سوي معيارهاي سرمايه‌گذاري‌اش مطمئن شود. اگر چنين روندي را نداشته باشند، آنها را مي‌فروشد.
برنارد سهام خود را بدون استفاده از اهرم مي‌خرد و سپس از آنها به عنوان وثيقه‌اي براي تامين مالي خريدهاي آتي شمس طلا استفاده مي‌كند كه دومين عامل در راهبرد تجاري او به شمار مي‌رود.
در صورتي كه قيمت طلا به بالاتر از ميزان معيني برسد، او شروع به فروش سهام خود مي‌كند. او اين پول را دريافت مي‌كند و از آن براي تحويل گرفتن طلاهايي كه از طريق قراردادهاي آتي خريداري كرده است، استفاده مي‌كند. اين شمش‌ها را به اندوخته اوليه فلزات گرانبهاي خود اضافه مي‌كند.

موقعيت‌شناس‌ خوبي باشيد

براي محافظت از خود در برابر سقوط فاجعه‌آميز قيمت طلا و اجتناب از ورشكستگي، او دستورهاي توقف زيان را براي سهام خود به خوبي تنظيم كرده است. علاوه بر اين او از ضربه گير محافظ بسيار بزرگي، برخوردار است. «سرمايه‌گذاري خود در زمينه طلا را با ميانگين قيمتي در حدود 310 دلار براي هر اونس (در مقايسه با قيمت كنوني 408 دلار) انجام دادم، بنابراين طلا بايد سقوط بسيار شديدي داشته باشد كه باعث نگراني من شود.»

رويكرد كلي او بسيار محتاطانه است. بر خلاف خريدار معمولي خانه كه مدت زمان اقساط وام رهني خود را افزايش مي‌دهد تا در زمان افزايش قيمت ملك، سرمايه پرداخت شده را به دست آورد، برنارد حتي در هنگام ارزشيابي دارايي‌هاي خود، درآمدهاي تحقق نيافته خود را به حساب نمي‌آورد.

تنها سودي كه او به عنوان بخشي از خالص دارايي خود محسوب مي‌كند آن بخشي از سود است كه براي او تحقق يافته است و همچنين در حالي كه سود تحقق نيافته را به حساب نمي‌آورد اما زيان‌هاي تحقق نيافته را از دارايي‌هاي خود كم مي‌كند. به عبارت ديگر او پرتفوليوي سهام خود را با توجه به بهاي تمام شده يا قيمت بازار ـ هر كدام كه كمتر باشد ــ ارزشيابي مي‌كند.

سرمايه‌گذاري شبيه بازي شطرنج است

فرض اصلي برنارد بر اين است كه كالاها كمتر از ارزش واقعي خود ارزش‌گذاري شده‌اند. سرانجام آنها به صورت كامل ارزش‌گذاري خواهند شد. بنابراين او مي‌داند كه سيستم كنوني او روزي كارآيي خود را از دست خواهد داد.
در واقع او اين انتظار را دارد كه زماني در پنج يا ده سال آينده، تمام سهام معادن خود را بفروشد و طلاي مربوط به قراردادهاي آتي خود را تحويل گيرد و احتمالا حتي برخي از شمش‌هاي اندوخته اوليه خود را بفروشد.
«سرمايه‌گذاري همچون بازي شطرنج است. شما بايد به دقت در مورد زمان حال فكر كنيد، اما همچنين بايد به آينده و به حركات چهارم، پنجم، ششم يا هفتم خود توجه داشته باشيد». به اين‌ترتيب او هم اكنون به گسترش حيطه خود به سهام بخش انرژي، توجه دارد، و آزمايش گونه ديگري از سيستم خود در اين حيطه را آغاز كرده است.

يك سرمايه‌گذار تجربي باشيد

همچون سرمايه‌گذاران مشهوري كه تا اينجا در موردشان صحبت كرديم، برنارد نيز سيستمي طراحي كرده است كه تمام 12 مورد ضروري را در خود جاي داده است. و به مانند رويكرد سرمايه‌گذاري آنها، رويكرد سرمايه‌گذاري برنارد نيز بسيار شخصي و اختصاصي است و كاملا بر مبناي سابقه منحصر به فرد، مطالعات، تجارب و علايق شخصي او طراحي شده است.
برنارد مي‌گويد: «برخي از دوستانم فكر مي‌كنند كه ديوانه هستم، اما من از روش كنوني خود بسيار خرسند هستم و شب‌ها بسيار راحت مي‌خوابم.» او به من گفت : «از اين روش پيروي مي‌كنم زيرا در حال حاضر اين امن‌ترين راهي است كه من براي حفظ قدرت خريد سرمايه خود، مي‌شناسم. اگر راه بهتري سراغ داشته باشم، از آن راه تبعيت مي‌كنم و همين امروز آن راه را جايگزين روش خود مي‌كنم.»
با وجود اينكه روش او كاملا غير متعارف است، اما براي او موثر واقع شده است. او به دقت از آن پيروي مي‌كند. براي اطمينان يافتن از عدم تخطي از اين روش، او يادداشتي حاوي رهنمودها ـ قانون‌هاي خودش ـ را نگه مي‌دارد و دائما به آنها مراجعه مي‌كند.

از اشتباهاتتان نترسيد

او مي‌پذيرد كه گاهي اوقات مرتكب اشتباه مي‌شود. او در ادامه به من گفت: اگر مرتكب اشتباه شديد، اصلا نترسيد! اگر بترسيد توانايي هر اقدامي را از دست مي‌دهيد و به بدترين دشمن خود تبديل مي‌شويد. من فقط با خود مي‌گويم: آه چه اشتباهي! و بدون تحت تاثير قرار گرفتن احساسات عملكرد خود را بازبيني مي‌كنم و اقدامات ضروري را انجام مي‌دهم.»
او به من گفت كه فهرست خود را هر شش ماه يكبار به دقت مرور، و فعاليت‌هاي خود را ارزيابي مي‌كند تا از رعايت قوانين خود، مطمئن شود و به اين موضوع توجه دارد كه آيا نكته جديدي براي بهبود اين قوانين، آموخته و يا كشف كرده است.
چنين سختگيري و صرف وقت و انرژي در هر حيطه‌اي غير معمول است. اما اين عاملي است كه برنارد را همچون بافت، شوارتز، آيكان و تمپلتون به سرمايه‌گذاري بسيار موفق تبديل كرده است.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx