معرفی کتاب نقطه شروع اثر ملکولم گلادول

نگاهی به کتاب نقطه شروع

برای هاش پاپی-کفش جیر کلاسیک آمریکا که تخت، کفش سبکی از جنس کرپ دارد- «نقطه برگشت»، در فاصله اواخر ۱۹۹۴ و اوایل ۱۹۹۵ اتفاق افتاد. این کفش تا آن زمان از گردونه خارج شده بود. فروش این کفش تا حد ۳۰۰۰۰ جفت در سال نزول کرده بود، بیشتر فروش آن هم در فروشگاه‌های بیرون از شهر که اجناس را به قیمت ارزانتری می‌فروشند و یا در فروشگاه‌های کوچک خانوادگی، صورت می‌گرفت. ول ورین، شرکتی که کفش‌های پاپی را تولید می‌کند، در این فکر بود تولید این کفش‌ها را که زمانی زمینه‌ساز شهرت آن شده بود، متوقف سازد. اما ناگهان اتفاق غریبی افتاد.

 

موفقیت در کسب و کار با این کتاب

 

در یک نمایشگاه مد، دو مقام برجسته هاش پاپی، -اون باکتر و جفری لوئیس- به طراح مدی از اهالی نیویورک برخورد کردند، که به آنها گفت کفش‌های هاش پاپی کلاسیک ناگهان در کلوپ‌ها و رستوران‌ها مرکز شهر، طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. باکتر در این زمینه می‌گوید: « شنیدم که فروشگاه‌های فروش مجدد منطقه ویلیچ در سوهو، این کفش‌ها را به‌خوبی به‌فروش می‌رسانند. مردم به فروشگاه های «ما» و «پا» مراجعه می‌کنند و این کفش‌ها را خریداری می‌کنند. باکتر و لوئیس، ابتدا گیج و متحیر شدند.

برایشان معنا و مفهومی نداشت که این کفش‌های از مد خارج شده بتوانند دوباره در بازار خودی نشان بدهند. لوئیس می‌گوید: « به ما گفتند که ایساک میزراهی شخصأ این کفش‌ها را می‌پوشد. البته باید بگویم در آن زمان درباره این‌که ایساک میزراهی چه کسی بود، کمترین اطلاعی نداشتیم. »

تا پاییز سال ۱۹۹۵ کارها سرعت گرفت. ابتدا، جان بارت لت طراح زنگ زد و خواست که کفش‌های هاش پاپی را در کلکسیون بهاره خود جای دهد. بعد از او، یکی دیگر از طراحان منهتن، آنا سویی، تماس گرفت. او هم می‌خواست که این کفش‌ها را در نمایشگاه خود به نمایش بگذارد. در لس آنجلس،جویل فیتز جرالد طراح، سگ شکاری سمبل هاش پاپی را بر سر درب فروشگاهش در هالیود قرار دارد، تا گالری هنری‌اش را به یک بوتیک هاش پاپی تبدیل کند. د‌رحالی که او هنوز در حال نقاشی و قفسه‌سازی بوده، پی. وی. هرمان، بازیگر سینما وارد بوتیک شد و چند جفت کفش درخواست کرد. فیتز جرالد می‌گوید: « درخواست این بازیگر حرف ماه شد. »
در سال ۱۹۹۵ شرکت ۴۳۰۰۰۰ جفت کفش هاش پاپی فروخت. سال بعد فروش به  ۴ برابر این رقم افزایش یافت. سال بعد باز هم فروش بیشتر شد و شرایطی فراهم آمد که بار دیگر هاش پاپی به کفشی درون قفسه‌های لباس جوانان آمریکایی تبدیل گشت. در سال ۱۹۹۲ هاش پاپی، برنده جایزه طراحان در مرکز لینکلن گردید. رئیس شرکت به همراه کالوین کلین و دونا کاران، در شرایطی جایزه خود را دریافت کرد که می‌دانست هیچ نقشی در مورد قبول واقع شدن دوباره این کفش‌ها بازی نکرده است. هاش پاپی، ناگهان منفجر شد و همه این ها با مشتی از بچه‌های ایست ویلیج و سوهو اتفاق افتاده بود.
چگونه این اتفاق افتاد؟ هر چند، برو بچه ها اول، هر کسی هم که بودند به عمد و قصد نمی‌خواستند سبب رونق هاش پاپی بشوند. آن ها از آن جهت این کفش‌ها را پوشیده  بودند که هیچ‌کس دیگری آن ها را نمی‌پوشید. بعد نوبت طراحانی رسید که تصمیم گرفتند کفش آخرین مدلی از آن بسازند. کفش‌ها به طور تصادفی مورد توجه قرار گرفتند، کسی سعی نداشت هاش پاپی را در بازار رسم کند. و با این حال این دقیقأ همان اتفاقی بود که افتاد. کفش‌ها به سطحی از شهرت رسیدند، و مورد توجه قرار گرفتند. چگونه یک کفش سی دلاری به وسیله مشتی سوسول مرکز شهر منهتن، در مدت دو سال جای خود را در فروشگاه‌های بزرگ آمریکا باز می‌کند؟

برای پاسخ این سوال کتاب نقطه شروع را مطالعه کنید!

 

منبع: مدیرسبز، آموزش بازاریابی و مدیریت

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

مشتری شما کیست؟ چگونه بخش‌بندی بازار را انجام دهید؟

به گفته بیل اولت در کتاب «21 گام برای راه اندازی یک کسب و کار موفق»، اولین کاری که شما برای راه‌اندازی کسب و کار یا در واقع پیاده‌سازی ایده‌تان…
بیشتر بخوانید

10 اشتباه خطرناک که کارآفرینان جوان مرتکب می‌شوند

جوانان کارآفرین، اشتباهات بسیاری در اوایل کارآفرینی مرتکب می‌شوند. اگر شما یک کارآفرین جوان هستید و اولین تجربیات‌تان را در دنیای کارآفرینی کسب می‌کنید به اشتباهاتی که در ادامه اشاره…
بیشتر بخوانید

تصمیم گرفتید مدیر موفقی باشید؟ این 10 اصل را بخوانید

یکی از تنش‌زاترین لحظات در دنیای کسب‌وکار، هنگامی است که برای اولین بار مدیر می‌شوید. هم مسئولیت‌های جدیدی پیدا می‌کنید و هم روش‌هایی جدید برای ارتباط برقرار کردن با مردم.…
بیشتر بخوانید

چگونه شریک مناسب برای کسب و کارمان پیدا کنیم؟

تأسیس و بنیان‌گذاری کسب و کار یا شرکتی موفق کار چندان ساده‌ای نیست. یک‌ کسب‌وکار بزرگ تنها زمانی موفق می‌شود که دارای برنامه‌ریزی مناسب، سرمایه کافی و یک تیم درست…
بیشتر بخوانید