معرفی 9 کتاب منابع انسانی

کتب منابع انسانی

جان کامنز (John R. Commons)، اقتصاددان پیشرو، برای اولین بار اصطلاح “منابع انسانی” را در کتاب خود “توزیع ثروت” که در سال ۱۸۹۳ منتشر شد، به کار برد و این اصطلاح تا قرن نوزدهم به روابط بین کارمند و کارفرما گسترش یافت.

کارکنان یا پرسنل یک مؤسسه یا شرکت به گروه یا افرادی گویند که در استخدام آن مؤسسه بوده و می‌توانند به ازای کار خود دستمزد دریافت کرده یا نکنند.

در ادامه 9 کتاب برای افزایش دانش و اطلاعات شما در زمینه منابع انسانی معرفی می‌کنیم.

1 – کتاب مبالغه استعداد (Talent is Overrated)

کتاب مبالغه استعداد

چه چیزی افراد با عملکرد فوق‌العاده را از سایرین متمایز می‌کند. جئوف کالوین در خلاصه کتاب مبالغه استعداد به نقد استعدادهای شگفت انگیز و اهمیت تلاش و عملکرد عالی می پردازد.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب مبالغه استعداد

نویسنده جئوف کالوین مخالف این طرز فکر معروف است که نبوغ تایگر وودزها، موتزارت‌ها و وارن بافت‌ها تنها به صورت ذاتی در اختیار تعداد اندکی آدم موفق قرار دارد. او به تحقیقی اشاره می‌کند که در آن ارزش توانایی ذاتی نفی می‌شود و مثال‌های متعددی را ارائه می‌کند که در آن کار سخت نتیجه مؤثر داده است.

تلاش و تمرین بی‌وقفه افراد بزرگ بر اساس اهداف مشخص، تحلیل جامع، بازخوردها و کار لایه‌بندی شده و سیستماتیک است. کالوین در این زمینه نظرات خود را به شکل شفاف و قانع‌کننده‌ای بیان می‌کند. او به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با استفاده از کار سخت و تلاش بی‌وقفه، به دستاوردهای خلاقانه‌ای در کار و برای شرکت دست پیدا کرد.

استدلال نویسنده درباره طبیعت حقیقی نبوغ بسیار جذاب است ولی در پایان او به شکل روشنی بیان می‌کند که نیازمندی‌های دستیابی به چنین دستاوردهایی چنان سخت و دقیق است که در نهایت در جامعه شاهد وجود چند نابغه محدود هستیم. کالوین اعتراف می‌کند که تمرین و کار و تلاش به قدری دردناک هستند که تنها عده معدودی می‌توانند با موفقیت به قله برسند. بااین‌حال، او بیان می‌کند که شما می‌توانید از درک طبیعت یک عملکرد فوق‌العاده، سود ببرید.

شاید طبق گفته او موهبت واقعی یک نابغه ظرفیت وی برای تمرین و تلاش باشد. شما زمانی می‌توانید توانایی خود برای تولید و نوآوری را بهبود ببخشید که بپذیرید استعداد تضمین‌کننده عملکرد فوق‌العاده نیست. عملکرد فوق‌العاده حاصل تلاش واقعی است.

مطالعه این کتاب ارزشمند به همه افرادی که قصد دارند با تلاش و پشتکار به اهداف بزرگ خود دست یابند، توصیه می‌شود.

.

2 – کتاب ضربه قدرتمند (Knock Dead)

کتاب ضربه قدرتمند

پاسخ‌های فوق‌العاده به ۲۰۰ سؤال سخت مصاحبه به علاوه جدیدترین استراتژی‌های کاریابی الکترونیکی را مارتین یات در خلاصه کتاب ضربه قدرتمند به خوبی تشریح کرده است.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب ضربه قدرتمند

کتابی که ارزش چندین بار مطالعه را داشته باشد خیلی کمیاب است. این کتاب نیز یکی از همین موارد کمیاب به شمار می‌رود. مجموعه کتاب‌های ضربه قدرتمند اثر مارتین یات چندین بار به لیست پرفروش‌ها راه یافته است. حال جدیدترین ویرایش کتاب به بازار عرضه شده است.

هسته کتاب کاتالوگی از استراتژی‌ها برای پاسخ به سؤالات متنوعی است که ممکن است در طول یک مصاحبه شغلی از شما پرسیده شود. این کتاب همچنین توصیه‌های زیادی در مورد پیدا کردن شغل ارائه می‌کند. اگر نتوانید بعد از خواندن این کتاب کار پیدا کنید، مطمئناً مشکل از سمت شما یا به خاطر مشکل در مصاحبه کاری‌تان نخواهد بود.

مطالعه این کتاب را به همه کسانی که به دنبال کار می‌گردند یا کسانی که فکر می‌کنند به زودی باید دنبال کار بگردند، توصیه می‌کنیم.

.

3 – کتاب رئیس بودن (Being The Boss)

 کتاب رئیس بودن

این کتاب به راه‌هایی اشاره می‌کند که از آن طریق می‌توانید مسیر شغلی خود را به سمت ریاست طراحی کنید. لیندا الف. هیل و کنت لینبک در خلاصه کتاب رئیس بودن استراتژی‌های لازم را برای شما به خوبی تشریح می‌کنند.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب رئیس بودن

حتی مدیران بزرگ نیز در شرایط اقتصادی مملو از نوآوری مستمر، آشوب و موارد غیرقابل‌پیش‌بینی، چالش‌هایی را تجربه می‌کنند. لیندا ای.هیل استاد مدیریت بازرگانی دانشگاه هاروارد و نویسنده حوزه بازرگانی کنت لینبک ترکیبی از نظریه‌ای قانع‌کننده و استراتژی‌های کاربردی را در کتاب خود ارائه کرده‌اند. آن‌ها آموزش‌دهنده و چراغ راه رهبران با تجربه و تازه‌کاری هستند که می‌خواهند اصول مدیریت خوب را تمرین کنند.

مطالعه این راهنمای سازمان‌یافته، شفاف و کاربردی را به مدیران جدید و کسانی که در نیمه‌راه قرار دارند و همچنین به هرکسی که رؤیای رئیس شدن در سر دارد، پیشنهاد می‌کنیم.

.

4 – کتاب آن روی اضطراب (The UPside of Stress)

جلد کتاب آن روی اضطراب

چرا استرس برای شما خوب است و چگونه بر آن مسلط شوید. کلی مک گونیگال در خلاصه کتاب آن روی اضطراب به شما نشان می دهد که چگونه با مدیریت اضطراب عملکی داشته باشید.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب آن روی اضطراب

بر اساس آنچه عموماً پنداشته می‌شود، استرس یک امر کشنده است. کلی مک گونیگال به عنوان روانشناس دانشگاه استنفورد، بر اساس پژوهش جدید، دیدگاه مخالفی نسبت به این پدیده و تأثیر آن دارد. او درباره هشدارهای بیش‌ازحد درباره مضرات استر بحث می‌کند و به تحقیقاتی اشاره می‌کند که طبق آن‌ها، فشار فقط بر افرادی اثر منفی می‌گذارد که به مضرات آن باور دارند. در نقطه مقابل، کسانی که استرس را می‌پذیرند، زندگی شادتر، سالم‌تر و کارآمدتری دارند.

استرس تغییرات فیزیکی و عصبی به وجود می‌آورد که به تقویت انرژی، اعتمادبه‌نفس و هم دردی می‌انجامد، ویژگی‌هایی که مک گونیگال در کار خود از آن‌ها استفاده می‌کند. او به داستان‌هایی اشاره می‌کند که در آن‌ها قبول استرس باعث ایجاد تغییر و تحول در زندگی شده و توصیه‌های کاربردی درباره تغییر دیدگاه نسبت به استرس ارائه می‌دهد.

مطالعه کتاب این روانشناس را به کارآفرینان، مدیران، دانشجویان، والدین و کارمندان توصیه می‌کنیم.

 

5 – کتاب آماده عمل (Primed To Perform)

کتاب آماده عمل

چگونه با استفاده از علم انگیزش کامل، فرهنگ‌های با عملکرد بالا ایجاد کنید. نیل دوشی و لیندزی مک گرگور در خلاصه کتاب آماده عمل به شما نشان می دهند که چگونه به عملکرد بالا دست پیدا کنید.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب آماده عمل

نیل دوشی و لیندزی مک گرگور، تمامی نکات ارزشمند درباره مشارکت، انگیزش و عملکرد کارمندان در محیط کاری بیان کرده‌اند. آن‌ها برای اثبات ادعای خود داده‌ها و مدارک کافی ارائه کرده‌اند. مطالعه‌های موردی آن‌ها خوانندگان را به طور کامل مطلع می‌کند؛ سه منبع مستقیم انگیزش را که هر شرکتی باید از آن برای رسیدن به موفقیت تیمی استفاده کند، به همراه منابع انگیزه غیرمستقیمی شرح می‌دهند که به عملکرد پایین منجر می‌شوند.

اگرچه این کتاب راهنما می‌تواند کمی تکراری باشد، ولی بااین‌وجود مطالعه آن شدیداً توصیه می‌شود. برای رهبران مختلف در سطوح متفاوت، متخصصان منابع انسانی، مدیران اجرایی جبران خدمات، مشاوران، کارآفرینان و دانشجویان، این کتاب می‌تواند بهترین اثر تولیدشده درباره ایجاد انگیزه برای عملکرد باشد.

.

6 – کتاب ۷۰:۲۰:۱۰

کتاب ۷۰:۲۰:۱۰

دستیابی به عملکرد صد درصدی دغدغه بسیاری از افراد در جوامع مدرن امروزی به منظور استفاده حداکثری از زمانشان است. جوز آرتس در خلاصه کتاب ۷۰:۲۰:۱۰ راهنمای کاملی برای پیاده‌سازی برنامه‌های یادگیری بر اساس مدل ۷۰:۲۰:۱۰ را ارائه کرده است.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب ۷۰:۲۰:۱۰

این کتاب، یک اثر هنری کامل است که تقریباً در هر صفحه آن‌یک تصویر با کیفیت بالا قرار دارد. جوز آرتس، چارلز جنینگز و ویویان هایجنن که از متخصصان حوزه یادگیری به شمار می‌روند، با همکاری افراد نوآور از مناطق مختلفی از اروپا و آمریکای شمالی، راهنمای کاملی برای پیاده‌سازی برنامه‌های یادگیری بر اساس مدل ۷۰:۲۰:۱۰ ارائه می‌دهند.

به عقیده ما، متخصصین یادگیری و توسعه می‌توانند از این راهنما سود برده و همچنین دانشجویان، اساتید و رهبران می‌توانند با استفاده از این کتاب ببینند که محل کار چگونه می‌تواند به محیطی برای یادگیری بدل شود.

.

7 – کتاب انسان‌ها دست کم گرفته می‌شوند (Humens are Underrated)

کتاب انسان‌ها دست کم گرفته می‌شوند

جئوف کالوین به خوبی نشان می‌دهد که افراد موفق چه چیزهایی می‌دانند که دستگاه‌های فوق‌العاده نمی‌دانند.  مطالعه خلاصه کتاب انسان ها دست کم گرفته می‌شوند را به همه مدیران و دانشجویان حوزه مدیریت منابع انسانی توصیه می‌کنیم.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب انسان‌ها دست کم گرفته می‌شوند.

آیا کامپیوترها در آینده انجام همه کارها را به عهده خواهند گرفت؟ طبق آنچه ژورنالیست مسائل مالی، جئوف کالوین، بیان می‌کند، آنچه این ماشین‌ها انجام خواهند داد کار شناختی است و نه مشاغل تعاملی.

او سناریوی آینده کابوس‌وار را که در آن انسان‌ها به خاطر ماشین‌های همه‌کاره از کار بیکار می‌شوند رد می‌کند.

به‌جای این کار او از ظهور ارزش اجتماعی اقتصادی در انسان صحبت می‌کند و چون همدلی مهارتی غیرقابل‌اندازه‌گیری است، هرچه انسان‌ها بیشتر باشند بهتر است. انسان‌ها به صورت طبیعی با افراد دیگر رابطه دارند و بسیاری از کارها به همین روابط وابسته‌اند.

مردم باید در نحوه یادگیری ارتباط با اشخاص دیگر تجدیدنظر کنند. کالوین به پژوهش‌ها و موارد مطالعاتی اشاره می‌کند که نشان از ارزش همدلی در زندگی اجتماعی، کار، ورزش و حتی در جنگ دارد. به عقیده او، کار روی روابط نوع جدیدی از کار بر روی دانش است.

مطالعه و یافته‌های تازه و گسترده این نویسنده را به مدیران عامل، متخصصین روابط انسانی، رهبرانی که می‌خواهند سازمان‌های خود را انسانی کنند و جویندگان کاری که به طور مشابه قصد دارند تا ارزش شخصی خود را در این دنیای دیجیتال افزایش دهند، توصیه می‌کنیم.

.

8 – کتاب شرکت رمزگشایی شده (The Decoded Company)

 کتاب شرکت رمزگشایی شده

لییروم سیگال و رهاف هرفوش در خلاصه کتاب شرکت رمزگشایی شده به شما کمک می‌کنند تا استعداد خود را به بهترین شکل بشناسید و شرکت‌ها نیز بتوانند به بهترین شکل کارکنانشان را بشناسند.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب شرکت رمزگشایی شده

خرید کردن در دوران معاصر یعنی در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی. برخی سازمان‌ها داده‌های مشابهی درباره کارمندان خود جمع‌آوری می‌کنند. هر ایمیل، شماره تلفن، ورودی‌های تقویم و کارت‌هایی که در محل کار کشیده می‌شود اطلاعات دقیقی از هر کارمند ارائه می‌کند. شرکت‌ها با استفاده از این داده‌ها می‌توانند کار تمرین و آموزش را متناسب با هر فرد به انجام برسانند.

لییروم سیگال و آرون گلدشتاین، رهبران کلیک هلث در کانادا، به همراه نویسندگان جی گلدمن و رهاف هرفوش، توضیح می‌دهند که داشتن اطلاعات درباره نیروی کار به اندازه شناخت مشتریان اهمیت دارد. کلیک از هوش مصنوعی استفاده می‌کند که داده‌ها را تحلیل کرده و در مورد آموزش، استخدام و یا اخراج کارمندان شرکت نظر می‌دهد.

فرقی نمی‌کند با این روش مدیریت استعداد موافق باشید یا آن را تجاوز به حریم شخصی بدانید، بااین‌حال مطالعه یافته‌های این افراد و داستان‌های جذاب آن به مدیران عامل و مدیران آی‌تی و منابع انسانی و هر کسی که به مسائل حریم شخصی اهمیت می‌دهد، توصیه می‌شود.

.

9 – کتاب ماموریت حیاتی (Mission Critical)

جلد کتاب ماموریت حیاتی

استفاده از ارزش‌های کاری سربازان قدیمی و به کارگیری آن‌ها در میان سایر نیروها دغدغه محوری خلاصه کتاب ماموریت حیاتی نوشته مایکل آبرامز است.

توصیه‌ای برای مطالعه خلاصه کتاب ماموریت حیاتی

کهنه سربازان به دلیل پختگی، نظم، تعهد، انعطاف‌پذیری و نگرش خاصشان می‌توانند به عنوان کارمندان غیرنظامی خدمات زیادی داشته باشند. بااین‌حال سربازان با مشاغل غیرنظامی جدید اغلب دلشان برای زندگی نظامی و احساس داشتن مأموریت خدمت به کشور تنگ می‌شود.

بسیاری از این سربازها عقیده دارند که همکاران غیرنظامی‌شان از آن‌ها احساس جدایی می‌کنند و به همین دلیل، آن‌ها اغلب در سال اول کار جدید از سمت خود کنار می‌روند.

مایکل آبرامز، تکاور سابق نیروی دریایی ایالات‌متحده و متخصص نوآوری جولیا تیلور کندی به بررسی ۱۰۲۲ سرباز پرداخته و مصاحبه‌هایی برای شناسایی نیازهای این افراد برای احساس راحتی در محل کار انجام داده است. نویسندگان پیشنهاد‌هایی برای اشتغال این افراد در مشاغل غیرنظامی ارائه می‌دهند.

مطالعه این کتاب کوچک ولی مهم و متمرکز به کارفرمایان و کهنه سربازانی که می‌خواهند از تمام منابع موجود استفاده کنند توصیه می‌شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

مشتری شما کیست؟ چگونه بخش‌بندی بازار را انجام دهید؟

به گفته بیل اولت در کتاب «21 گام برای راه اندازی یک کسب و کار موفق»، اولین کاری که شما برای راه‌اندازی کسب و کار یا در واقع پیاده‌سازی ایده‌تان…
بیشتر بخوانید

تصمیم گرفتید مدیر موفقی باشید؟ این 10 اصل را بخوانید

یکی از تنش‌زاترین لحظات در دنیای کسب‌وکار، هنگامی است که برای اولین بار مدیر می‌شوید. هم مسئولیت‌های جدیدی پیدا می‌کنید و هم روش‌هایی جدید برای ارتباط برقرار کردن با مردم.…
بیشتر بخوانید

چگونه برای کسب و کار یک ایده خوب پیدا کنیم؟

بیشتر افراد رویای داشتن کسب و کار شخصی را در ذهن می‌پرورانند. می‌خواهم رئیس خودم باشم. این جمله‌ای توسط اکثر افرادی که در مشاغل کارمندی هستند و به طریقی برای…
بیشتر بخوانید

برای داشتن کسب‌و‌کار موفق روی این 5 چیز تمرکز کنید

ضروری است که بدانید باید در ابتدای مسیر راه اندازی کسب‌وکارتان بر چه چیزهایی متمرکز بمانید تا بتوانید به آسانی به موفقیت دست پیدا کنید. باعث تعجب است که تعداد…
بیشتر بخوانید

تنها شرط لازم و ضروری برای موفقیت یک کسب‌وکار

هر شخصی که کسب‌وکار جدیدی راه‌اندازی می‌کند، بدون توجه به نوع کسب‌وکار، باید این سوال را از خود بپرسد: “شرط لازم و ضروری برای موفقیت کسب‌وکار چیست؟” آیا داشتن طرح…
بیشتر بخوانید