چگونه از کتاب خواندن حداکثر استفاده را ببریم؟

بهترین روش کتاب خواندن

یک عادت در بین افراد با عملکرد بالا وجود دارد و افرادی که در زندگی از سایرین موفق‌تر هستند وجود دارد: خواندن کتاب.

خواندن کتاب‌ها باعث افزایش سرعت رشد فردی‌تان می‌شود و شما را به سطح بالاتر می‌رساند. بسیاری از افراد موفق بدون خواندن کتاب نمی‌توانستند به جایگاه فعلی خودشان برسند.

امروزه کتاب‌های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف وجود دارد و همواره بر تعداد آن اضافه می‌شود.

عناوین مطلب:

متخصصان می‌گویند فراوانی کتاب‌ها باعث شد مردم کتاب‌های کمتری نسبت به سابق بخوانند و زیاد بودن کتاب این تغییر رفتار را در پی داشته است.

متخصصان معتقدند فرایند با خواندن کتاب، شخص درگیر فرایندها و مهارت‌هایی عمیق و پیچیده می‌شود که فعال‌سازی بسیاری از مناطق مغز را در پی دارد.

شکی در این نیست که خواندن کتاب تمام این بخش‌های مغز را تقویت می‌کند.

اما افرادی هستند که کتاب‌های زیاد می‌خوانند ولی در شیوه خواندن کتاب دچار اشتباه می‌شوند. آنها صرفا به خواندن تعداد زیادی کتاب می‌پردازند، بدون اینکه بدانند چگونه باید از این اقدام مثبت‌شان حداکثر استفاده و بهره را ببرند.

کیفیت خواندن، مهمتر از کمیت آن است.

مطالب مرتبط:

7 کتاب برتر برای کسب موفقیت مالی

کتاب الکترونیک: ارزهای دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول

7 کتاب راهنمای بدست آوردن ثروت در کسب و کار

5 کتاب در مورد قانون مالیات و حسابداری مالیاتی

5 کتاب راهنما برای شروع تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

حقیقت این است که خواندن کتاب برای بیشتر افراد ثمره‌ی چندانی ندارد، نه به خاطر اینکه کتاب‌ها بد هستند، مشکل اینجاست این افراد درس‌ها و نکات ارزشمندی که در کتاب وجود دارد را از دست می‌دهند.

افرادی هستند که با افتخار می‌گویند هفته‌ای یک کتاب می‌خوانند ولی باید از آنها پرسید چه مقدار از دانشی که در این کتاب‌ها خوانده‌اند را عمیقا درک کرده‌اند، در ذهن‌شان مانده و به اجرا درآورنده‌اند؟

کتاب خواندن باید با اصول خاصی انجام شود. در این مطلب از بورسینس قصد داریم به 5 نکته ساده برای یادگیری بیشتر از کتاب‌ها اشاره کنیم تا نتیجه بیشتری از خواندن کتاب بگیرید.

نکته 1: جملات و پاراگراف‌های مهم را هایلات (برجسته) کنید

با هایلات کردن متن‌های مهم به ذهن‌تان این سیگنال را می‌دهید که به آنها توجه بیشتری کند و به این ترتیب بهتر می‌توانید این متن‌ها را به خاطر بسپارید.

هر متن مفیدی که در کتاب مشاهده کردید رنگی کنید، به این ترتیب حتی با چند ثانیه تمرکز روی آن، نکته‌ای که نویسنده کتاب قصد انتقال آنرا دارد در ذهن شما بیشتر باقی می‌ماند.

اگر بدون هایلایت کردن کتاب و بدون وقفه، فقط به خواندن ادامه دهید بخش بزرگی از اطلاعات خوانده شده را به خاطر نخواهید آورد.

نکته 2: درس‌ها و نکات ارزشمند را یادداشت کنید

علاوه بر هایلایت کردن جملات و پاراگراف‌های مهم، نوشتن و یادداشت‌برداری از ارزشمندترین نکاتی که در کتاب می‌خوانید (به زبان خودتان) یکی از بهترین راه‌ها برای به خاطرسپاری و درونی‌سازی اطلاعات است.

جمله را بطور کامل و کلمه به کلمه کپی نکنید، بلکه چیزی که از آن متوجه شدید را بنویسید. به این ترتیب اطمینان حاصل خواهید کرد آن اطلاعات را درک کرده‌اند و می‌توانید به شرایط شخصی خودتان ربط دهید.

یادداشت‌برداری و دوباره نوشتن جملات کتاب به زبانی که خودتان با آن راحت هستید، یکی از کلیدی‌ترین روش‌ها برای سرعت‌بخشی برای رشد فردی‌تان است.

بله ممکن است اینکار مقداری زمان ببرد ولی قطعا ارزش این زمان را خواهد داشت زیرا دانش بیشتری کسب می‌کنید.

نکته 3: کل کتاب را خلاصه کنید

براساس هایلات‌ها و یادداشت‌برداری‌هایی که انجام دادید، یک خلاصه از کتاب بنویسید. خلاصه را طوری بنویسید که به راحتی بتوانید درس‌های موجود در آنرا به شرایط خودتان ربط دهید.

البته نیازی به خلاصه کردن تک تک فصل‌های کتاب نیست زیرا برخی فصل‌ها اهمیت چندانی ندارند. به جای اینکار، بهتر است وقت‌تان را روی نکاتی که بسیار ارزشمند هستند بگذارید

خلاصه‌نویسی شاید ساعت‌ها وقت شما را بگیرد ولی این زمان سرمایه‌گذاری شده، ارزشش را خواهد داشت.

با خلاصه کردن یک کتاب، دانش بیشتری پس از خواندن آن بدست می‌آورید. علاوه بر این، با خلاصه‌سازی کتاب یک ابزار عالی خواهید ساخت برای زمانی که به این اطلاعات نیاز دارید و می‌توانید به سرعت خلاصه کتاب را بخوانید.

مثلا زمانی که قصد دارید یک چالش را در کسب و کارتان برطرف کنید، با جستجو در خلاصه کتاب می‌توانید دیدگاه نویسنده را در اینباره بخوانید.

نکته 4: نتیجه هر فصل را بنویسید

در انتهای فصول برخی کتاب‌ها، نتیجه‌گیری و خلاصه آن وجود دارد که کار را برای خواننده آسان می‌کند. بعد از خواندن هر فصل کتاب، فوری به سراغ فصل بعد نروید.

به جای اینکار چندین دقیقه صرف خواندن نتیجه فصل و یا نوشتن خلاصه فصل کنید. به این ترتیب از پردازش اطلاعاتی که خوانده‌اید توسط ذهن‌تان اطمینان خواهید داشت.

اگر به سراغ فصل بعد بروید، یا فورا یک فعالیت دیگر را پس از خواندن فصل انجام دهید به احتمال خیلی قوی اغلب اطلاعات موجود در کتاب را به خاطر نخواهید آورد و محتوای کتاب در ذهن‌تان ثبت نمی‌شود.

ذهن‌ شما پس از خواندن کتاب نیاز به مقداری زمان دارد تا اطلاعات را در جای درست قرار دهید و نتیجه‌گیری آخر فصل یا تفکر درباره آن می‌تواند اینکار را انجام دهد.

نکته 5: براساس توصیه‌ها دست به عمل بزنید

این نکته شاید مهمترین نکته در خواندن کتاب باشد که می‌تواند سرعت یادگیری و رشد فردی‌تان را بالا ببرد. واقعا باعث تعجب است که بسیاری از مردم پس از خواندن کتاب اقدامات پیشنهادی آنرا انجام نمی‌دهند.

باید اعتراف کرد که اغلب ما چنین هستیم و پس از خواندن کتاب، براساس آموخته‌هایمان دست به عمل نمی‌زنیم و اغلب مسیر قدیمی را می‌رویم.

صرفا معتاد دانش و اطلاعات جدید نباشید، دانش و اطلاعات زمانی می‌تواند در زندگی‌تان تغییر ایجاد کند که آنرا به کار گیرید. تصور نکنید دانش بیشتر، پاسخی به مشکلات شماست.

پاسخ مشکل شما در دست به عمل زدن براساس آموخته‌هایتان است. به جای معتاد اطلاعات بودن، بطور مداوم دست به عمل بزنید و تست کنید.

فقط بعد از دست زدن به اقدامات لازم است که تغییرات و نتایج بهتری را مشاهده خواهید کرد، به اهداف بیشتری می‌رسید، اعتماد به نفس بیشتری می‌یابید و پی می‌برید چیزها در واقعیت چگونه کار می‌کنند.

به یاد بسپارید که نویسنده‌ها ماه‌ها و حتی سال‌های عمرشان را در قالب کتابی 200-300 صفحه‌ای می‌آورند. به این فکر کنید اگر فقط بتوانید بخشی از تجربه‌های نویسندگان را در زندگی‌تان بکار بگیرید، چه تغییراتی در زندگی‌تان ایجاد می‌شود؟

قطعا اگر کتاب دارای محتوای خوب باشد، نویسنده واقعا بداند از چه صحبت می‌کند و شما به خوبی توصیه‌های نویسنده را بکار گیرید نتایجی بسیار بهتر بدست می‌آورید.

اگر فقط به خواندن کتاب می‌پردازید و پس از آن دست به عمل نمی‌زنید، توصیه می‌کنیم لیست 1 تا 10 تا از کارهایی که بعد از خواندن کتاب باید انجام دهید را بنویسید و بعد از اتمام کتاب دست به عمل بزنید.

به این ترتیب از به تعویق انداختن کارها را متوقف خواهید کرد.

سخن آخر

حداقل 3 نکته از این نکات را در خواندن کتاب پیاده کنید تا نتیجه و تفاوت آنرا ببینید. درس‌های مهم را هایلات کنید، یادداشت بردارید، بازنویسی و خلاصه نویسی کنید، آخر فصل‌ها نتیجه‌گیری را بنویسید و پس از آن دست به اقدام بزنید.

به این ترتیب از کتاب‌هایی که می‌خوانید بهره بسیار بیشتری خواهید برد.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

معرفی کتاب

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
امیدی

من یک دختر افغانستانی هستم.۶ سال پیش به دلیل مشکلات امنیتی در کشورم تصمیم گرفتیم که به ایران سفر کنیم، ما قانونی و با پاس وارد ایران شدیم.از اونجاییکه ایران مثل کشور های دیگه پذیرش اتباع نداره،نمیشه درخواست پناهندگی داد.الان ما طبق پاس هامون ۳ سال پیش سرشماری شدیم و کد گرفتیم. الان من با این کد دریافتی میتونم وارد بورس بشم؟ لطفا جواب منو بدین . خیلی برام مهمه.ممنون

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
2
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx