توکن DGX : یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

توکن ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

ارزهای جدید و پروژه‌های ICO با سرعت زیاد در حال رشد هستند و به نظر نمی‌رسد که سرعت رشد آنها نیز به این زودی کاهش یابد.

شاید فکر کنید هرچقدر تعداد این توکن‌ها و ارزها بیشتر باشد بهتر است ولی افزایش تعداد ارزها، باعث می‌شود یافتن ارزها مناسب‌تر و پروژه‌های بهتر برای سرمایه‌گذاری مشکل‌تر شود. با این حال راهکارهایی وجود دارد که در بین این شلوغی، ارزهای پر پتانسیل برای سرمایه‌گذاری را تشخیص دهید.

در ادامه قصد داریم ارز دیجیتال DigixDAO را از جوانب مختلف بررسی کنیم و  به سوالات زیر در مورد DigixDAO پاسخ دهیم:

 DigixDAO چیست؟
توکن Digix Gold (نماد DGX) چیست؟
توکن DigixDAO (نماد DGD) چیست؟
ICO این ارز چگونه بود؟
چگونه می‌توانیم ارز DigixDAO را بخریم؟
کیف پول‌های پیشنهادی DGD و DGX چیست؟

 همراه ما باشید.

DigixDAO چیست؟

DigixDAO شکل گرفته تا یک ارز دیجیتال جدید که دارای پشتوانه طلای واقعی را ایجاد کند (توکن این ارز DGX نام دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم).

DigixDAO یک DAO (سازمان غیرمتمرکز و خودگردان یا Decentralized autonomous organization) است که توسط شرکت Digix Global ایجاد گشته است.

گزارش تفصیلی (اصطلاحا Whitepaper) شرکت Digix Global اظهار داشته که آنها اینکار را از طریق یک پروتکل جدید انجام داده‌اند. این پروتکل با نام PoA (مخفف Proof of Asset) یا PoP (مخفف Proof of provenance) خوانده می‌شود و اولین دارایی که آنها به شکل توکن درآورده‌اند، طلاست.

نکته: اصطلاح توکنیزه کردن دارایی‌ها (Asset Tokenization) به معنای این است که معادل یک دارایی، توکن ارز دیجیتال منتشر شود. مثلا می‌تواند به ازای هر مترمربع از خانه‌ها یک توکن ارز دیجیتال تولید شود و یا مثلا به ازای 1 کیلووات برق، یک توکن وجود داشته باشد (مانند پروژه 4NEW که برق را توکنیزه کرده است).  توکنایز کردن یا توکنیزه کردن هر دو یک مفهوم است.

بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری روی پروژه بلاک‌چین تولید برق از زباله

پروتکل و مدل DAO می‌تواند نسبت به سایر فلزات گرانبها و دارایی‌های فیزیکی نیز اعمال شود اما فعلا فقط در مورد DigixDAO و توکنیزه کردن طلا قصد داریم صحبت کنیم.

شرکت Digix Global دو نوع توکن مبتنی بر شبکه اتریوم با نمادهای DGD و DGX ایجاد کرده که مختصر ویژگی آنها در ادامه می‌خوانید:

DigixDAO در تلاش است از طریق اجماع غیرمتمرکز (decentralized consensus) میان دارندگان توکن DGD، اکوسیستم Digix را رشد و توسعه دهد. فقط دارندگان توکن DGD هستند که می‌توانند در اکوسیستم Digix، تصمیمات مدیریتی خود را نسبت به پیشنهادات ثبت شده اعلام کنند. به عنوان پاداش، به این افرادی که در تصمیم‌گیری‌ها و پیشنهادات ارائه شده مشارکت داشته‌اند و در راستای بهبود و منفعت کل اکوسیستم Digix کار کرده‌اند، توکن DGX به عنوان پاداش اعطا می‌شود.

این ویژگی باعث افزایش نقدینگی طلا شده و به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد با اهرم ساختن طلا، از نوسانات شدید ارزهای دیجیتال مصون بمانند و در عین حال، از مزیت‌های این بازار بهره‌مند شوند.

توکن Digix Gold (نماد DGX) چیست؟

این توکن دارای پشتوانه طلاست. پشتوانه هر 1 توکن DGX، یک گرم طلای واقعی و قابل بازپرداخت است. بنابراین مثلا اگر شما 100 توکن DGX داشته باشید، به معنای مالکیت 100 گرم طلای واقعی است که بصورت فیزیکی در مکان امنی نگهداری می‌شود.

نگهداری طلا، توسط شرکت thesafehouse.sg و در سنگاپور انجام می‌شود. این شرکت متخصص نگهداری طلا و فلزات گرانبها در صندوق‌های امن است.

زمانی که شخصی بخواهد طلای واقعی را از طریق بازار Digix Gold خریداری کند توکن DGX برای او منتشر می‌شود. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران می‌توانند معادل میزان طلایی که خریداری کرده‌اند توکن DGX دریافت کنند. سپس در هر زمان که سرمایه‌گذار اراده کند، می‌تواند معادل این توکن‌ها، طلای واقعی و فیزیکی را بصورت پستی یا بطور حضوری دریافت کند.

بنابراین بطور خلاصه، DGX یک توکن ارز دیجیتال است که پشتوانه آن طلاست. اما نباید DGX را با توکن DGD اشتباه بگیرید، توکن DGD دارای پشتوانه طلا نیست و نوسانات زیادی نیز دارد.

توکن Digix Gold با نماد DGX را می‌توانید در صفحه زیر مشاهده کنید، با مقایسه قیمت این توکن با 1 گرم طلا، متوجه می‌شوید که قیمت دلاری توکن بسیار نزدیک به قیمت 1 گرم طلاست:

https://coinmarketcap.com/currencies/digix-gold-token

نکته: متاسفانه با بررسی انجام شده امکان خرید این توکن توسط ایرانیان وجود ندارد، زیرا باید فرایند احراز هویت در سایت موردنظر انجام شود و گزینه‌ای به نام ایران در لیست کشورها وجود نداشت…

نمودار توکن DGX:

ارز دیجیتال طلا

 

توکن DigixDAO (نماد DGD) چیست؟

شاید برایتان سوال پیش آید تفاوت توکن DGD با DGX چیست؟

کاربرانی که دارنده توکن DGD هستند، حق رای‌دادن و سایر امتیازات مدیریتی را برای تصمیم‌گیری در خصوص مسیر حرکت اکوسیستم Digix خواهند داشت. به عبارتی این افراد درباره روند پیش‌روی این اکوسیستم می‌توانند نظر دهند.

در ازای این کار و مشارکت آنها، دارندگان DGD مستحق دریافت پاداش در قالب توکن‌های DGX خواهند بود. این پاداش از محل کارمزدهای تراکنش و کارمزد مدیریت دارایی است که از سرمایه‌گذاران طلا دریافت می‌شود.

نمودار توکن DGD:

توکن ارز دیجیتال DGD

 

DigixDAO چگونه شکل گرفت؟

شرکت Digix Global که پروژه DigixDAO را پیش می‌برد در سال 2014 در سنگاپور شکل گرفت، بعدها در سال 2016 یک ICO اجرا شد که در 12 ساعت همه توکن‌های به فروش رفت.

آنها در این ICO به راحتی با فروش 1.7 میلیون توکن DGD به Hard Cap (حداکثر سرمایه تعیین شده برای پروژه) دست یافتند. آنها 300 هزار توکن را نیز برای تیم Digix کنار گذاشته‌اند که در نتیجه تعداد کل توکن‌های DGD را به 2 میلیون می‌رساند.

تعداد کل توکن‌های DGX چقدر است؟

توکن‌های DGD بطور ثابت 2 میلیون توکن خواهد بود ولی توکن DGX مقدار ثابتی نخواهد داشت زیرا تعداد این توکن به تعداد سرمایه‌گذارانی که قصد دارند از طریق DigixDAO در طلا سرمایه‌گذاری کنند بستگی دارد.

چگونه توکن DGX و یا DGD خریداری کنیم؟

خرید توکن DGD بسیار ساده است زیرا این توکن در صرافی‌های زیادی لیست شده است (مثلا در بایننس می‌توانید این ارز دیجیتال را خریداری کنید).

بیشتر بخوانید: روش خرید و فروش ارز دیجیتال در بایننس

اما خرید توکن DGX قضیه تفاوت دارد. خرید این توکن فقط برای کسانی که احراز هویت شده‌اند از طریق سایت digix.global امکان‌پذیر است و متاسفانه به خاطر تحریم‌های اعمال شده بر ایران، فعلا گزینه‌ای با نام کشور ایران در لیست کشورهای تحت پوشش این پلتفرم وجود ندارد.

قابل ذکر هیچ کدام از این 2 توکن‌ قابل استخراج نیستند.

کیف پول توکن‌های DGD و DGX

توکن‌های DGD و DGX، هر دو توکن‌های استاندارد ERC20 شبکه اتریوم هستند، بنابراین این توکن‌ها را می‌توانید در هر کیف پولی که از توکن‌های نوع ERC20 پشتیبانی می‌کند، نگهداری کنید.

برای از این کیف پول‌‌ها شامل موارد زیر هستند:

سایت myetherwallet که راهنمای آنرا می‌توانید از اینجا بخوانید
کیف پول موبایلی Eidoo
کیف پول دسکتاپ JAXX
کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس
کیف پول metamask.io

سخن آخر

توکن DGD در طول حدود 2 سال از قیمت 3 دلار به رقم‌های بیش از 400 دلار رسید که البته بخش عظیمی از این رشد به خاطر خوش‌بینی کلی و روند صعودی بازارهای دیجیتال بود.

با این حال این توکن بازدهی خوبی برای سرمایه‌گذارانی که در ICO آن شرکت کردند داشته است. این پروژه برنامه‌های آتی جذابی دارد و به نظر می‌رسد تیم این پروژه نیز بتواند وعده‌های داده شده را اجرایی کند.

شاید این موضوع که آمریکا در سال 1933 از استاندارد طلا خارج شد و دلارهای آمریکا دیگر پشتوانه طلا را ندارد، باعث شود افرادی که به دنبال دارایی‌های با پشتوانه طلا هستند به سمت این نوع از توکن‌ها جذب شوند (در واقع ارز هیچ کشوری در حال حاضر دارای پشتوانه طلا نیست).

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

2 نظر
 1. سلام به نطر شما قیمت dgd تا پایان 2019 به چند دلار میرسه چون صقوط شدید داشته تا13 دلار

  1. سلام، نظری نمیشه داد.
   آلتکوین ها بطور کلی نابود شدند و ارزش خیلی هاشون افت زیادی داشته.
   باید دید بازار چه زمانی روی آلتکوین ها برمیگرده، تا الان که خبری نشده و روند بیت کوین هم ابهامات زیادی داره.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

ارز دیجیتال و پلتفرم Qtum چیست؟

Qtum که به صورت کوانتوم خوانده می‌شود، یک پلتفرم اوپن سورس (متن‌باز) مخصوص انتقال ارزش و پول است که روی نرم‌افزارهای غیرمتمرکز موبایلی تمرکز کرده است. Qtum طراحی شده است…
بیشتر بخوانید

بلاکچین و هوش مصنوعی چه رابطه‌ای با هم دارند؟

چرا بلاکچین و هوش مصنوعی تا این حد مورد توجه واقعا شده‌اند؟ چه رابطه‌ای بین این دو وجود دارد؟ هوش مصنوعی (AI) و بلاکچین (blockchain) دو از تکنولوژی‌هایی هستند که…
بیشتر بخوانید

تفاوت بیت‌کوین و بلاک‌چین چیست؟

حتی اگر در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت زیادی نداشته باشید؛ عبارت‌های بیت‌کوین و بلاک‌چین زیاد به گوشتان خورده است. اکثر مردم در ابتدای کار تصور می‌کنند که بیتکوین و بلاک‌چین…
بیشتر بخوانید

کامپیوترهای کوانتومی؛ رقیب سرسخت بلاک‌چین

همان‌طور که می‌دانید ماهیت ایجاد شبکه‌های بلاک‌چین برای ایجاد امنیت است و به صورتی طراحی‌شده‌اند که تغییرناپذیر باشند. با این وجود، یکی از دانشگاه‌های مشهور یک مقاله پژوهشی ارائه داده…
بیشتر بخوانید