نگاه صعودی سرمایه‌گذاران بیت کوین به بازار با وجود عدم عبور از مقاومت ۱۰,۰۰۰ دلاری

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل ارز دیجیتال

بیت کوین هنوز نتوانسته از مقاومت ۱۰,۰۰۰ دلاری عبور کند اما داده‌های درون زنجیره‌ای و همبستگی‌ها از امیدواربودن خریداران به آینده بازار خبر می‌دهند.

از زمان بهبود قیمت بعد از افت این هفته تا 8,900 دلار، بیت کوین در تلاش برای عبور از سد 9,600 دلار بوده است. پیش از هر گونه حرکت صعودی دیگری، این سطح باید از مقاومت به حمایت تبدیل شود.

بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال به‌تدریج راه خود را از بازار سهام جدا کرده است؛ با این حال، همبستگی کوتاه‌مدت آن با بازارهای سنتی هنوز قابل مشاهده است. یکی از شواهد اخیر این امر، افت قیمت بیت کوین زیر 9,000 دلار، همزمان با ضرر سنگین قراردادهای آتی بازار سهام در 15 ژوئن (26 خرداد) بود.

برخی از سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران نگران هستند که همبستگی بیت کوین با بازار سهام ممکن است به سابقه‌ای که بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش یا طلای دیجیتال برای خود ساخته، خدشه وارد کند. در این بین، برخی دیگر بر این باورند که این نشانه‌ای از سلامت بازار بیت کوین است زیرا این دارایی دیجیتال همزمان با سایر دارایی‌ها در بازارهای سنتی رشد می‌کند.

مدیر صندوق پوشش ریسک و مدیرعامل شرکت بلاک‌ور سلوشنز (Blockware Solutions)، مت دسوزا (Matt D’Souza)، اخیرا در این خصوص در رشته توییت خود توضیح داد:

نکته جالب در مورد بیت کوین چندین همبستگی‌ کوتاه‌مدتی است که مشاهده می‌شوند. ما شاهد همبستگی‌های قدرتمند و کوتاه‌مدت با بازار طلا، دلار ایالات متحده، یوآن چین، و اخیرا بازار سهام ایالات متحده بوده‌ایم. این نشان‌دهنده وسعت و پراکندگی شرکت‌کنندگان بازار و مالکین بیت کوین است.

به گفته دسوزا، این واقعیت که بیت کوین همبستگی‌های کوتاه‌مدت با بازارهای مهم نشان می‌دهد و همچنین، در طیف روبه‌رشدی از پورتفوی سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران خُرد قرار گرفته است، نشان‌دهنده پتانسیل سرمایه‌گذاری این دارایی در جهت پوشش ریسک در برابر بی‌ثباتی‌های کوتاه‌مدت بازار است. دسوزا در این مورد توضیح می‌دهد:

هر همبستگی نشان‌دهنده جوانب و کاربردهای مختلف بیت کوین است: طلای دیجیتال، وسیله‌ای برای فرار سرمایه و دارایی پرریسک. دامنه کاربردهای بیت کوین این ارز دیجیتال را در مجموع به عنوان یک دارایی مستقل حفظ می‌کند که در فواصل کوتاه‌مدت با سایر دارایی‌ها همبستگی دارد، که این ویژگی هر پورتفویی است.

chart1 6 بیت کوین در مقابل شاخص S&P 500. منبع: Skew

چه همبستگی کوتاه‌مدت با بازار سهام نشانه خوبی برای بیت کوین باشد یا نباشد، نگرانی‌های مربوط به نوسانات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهان در بازار سهام هنوز وجود دارند.

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین ممکن است تحت فشارهای مختلف قرار گیرد و گاهی افت ناگهانی قیمت داشته باشد (مانند آنچه در پنجشنبه سیاه اتفاق افتاد)، احتمال افت شدید قیمت در صورت سقوط بازارهای سهام وجود دارد.

سرمایه‌گذاران بیت کوین هنوز امیدوارند

با بهبود تدریجی شرایط اقتصادی در سرتاسر جهان، احتمال ثبات بیشتر بازارهای سهام نیز وجود دارد. همچنین، باید توجه داشت که اکثر سرمایه‌گذاران رمزارز هنوز از موقعیت‌هایی خود در بازار بیت کوین کسب سود می‌کنند.

chart2 7 آدرس‌های بیت کوین و اتری که در سود هستند. منبع: glassnode

طبق گزارش گلس نود (Glassnode)، 78.9 درصد دارندگان بیت کوین اکنون در موقعیت سود هستند. این رقم از معیار قیمت تحقق‌یافته‌ای به دست آمده است که میانگین قیمت «خرید» بیت کوین را با زمان انتقال آن بررسی کرده و تعیین می‌کند که آیا فرد دارنده بیت کوین ضرر کرده است یا سود.

این احتمال وجود دارد که دارندگان بیت کوین درواقع برای جبران ضررهای خود در بازارهای سنتی در حال فروش بیت کوین باشند. با این حال، دسوزا، با اشاره به عوامل روانشناختی در بازار، اظهار داشت که که این افراد احتمالا ترجیح می‌دهند از دارایی‌هایی استفاده کنند که برای آن‌ها سودآور است. دسوزا توضیح داد:

وقتی معامله‌گران به حد سود خود می‌رسند، برای کسب سود دارایی را می‌فروشند و این می‌تواند از بهای دارایی بکاهد. اما اگر همه در بازار برنده باشند و از سود روزافزون دارایی لذت ببرند، قیمت نیز سریع‌تر رشد می‌کند. بنابراین هرچه تعداد برندگان بیشتر باشد، دارایی‌ها بهتر رشد می‌کنند و فشار فروش کمتر است.

بیت کوین در حال بلوغ

معیار دیگری که حد سود را مشخص می‌کند مبنای هزینه کل تولید است که نشان می‌دهد هزینه سربه‌سر شدن تولید در حال حاضر، 5,776 دلار است و بنابراین افراد می‌توانند با خرید بیت کوین 61 درصد کسب سود داشته باشند. تحلیل‌گر شرکت مساری (Messari)، رایان واتکینز (Ryan Watkins)، اخیرا در توییتی نوشت:

با درنظر گرفتن مبنای هزینه برآوردشده دید بهتری در خصوص رفتار سرمایه‌گذاران خواهیم داشت. با استفاده از مبنای هزینه برآوردشده، می‌توانیم دریابیم که چه قیمتی در کل می‌تواند میزان هزینه تهیه و فروش دارایی را سربه‌سرکند.

گرچه این معیارها نمی‌توانند به طور کامل وضعیت بازار را نشان دهند اما می‌توانند دید بهتری در خصوص دیدگاه دارندگان بیت کوین ارائه کنند. در حال حاضر، به نظر می‌رسد احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به هر دو بازار سنتی و بازار رمزارز مثبت است.

این معیارها نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف بازارهای سنتی در حال اختصاص بخشی از سرمایه خود را به بیت کوین هستند که در مجموع باعث تسریع در بلوغ این دارایی دیجیتال می‌شود.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی