آیا با رشد کوین‌های دیفای، قیمت اتریوم نیز به ۳۰۰ دلار می‌رسد؟

تحلیل کریپتوکارنسی

در مقاله قبلی، رشد توکن‌های دیفای (DeFi) را بررسی کردیم. اما، آیا توکن اصلی شبکه اتریوم، که اپلیکیشن‌های دیفای، عموما بر آن استوار شده‌اند نیز از این رشد بازارها سود خواهد برد؟

اوایل هفته جاری، اتر از صعود بیت کوین متنفع شد و توانست یکی از مقاومت‌های کلیدی برای رسیدن به 300 دلار را از سر بگذراند.

طی روزهای اخیر، بازار بیت کوین قوت گرفته و قیمت این ارز دیجیتال از 9,300 دلار به 9,800 دلار رسیده است. با این حال، اتر، دومین ارز دیجیتال بازار، قدرتمندتر به نظر می‌رسد، زیرا توانسته خود را از 225 دلار به 246 دلار برساند.

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

250 دلار: سد نهایی پیش از رسیدن به 300 دلار

حمایت مهمی که باید حفظ شود بین 215 تا 220 دلار قرار گرفته است. اخیرا، قیمت برخورد کوتاهی با این سطح داشت و فورا بازگشت کرد. چنین بازگشتی به این معنا است که خریداران مایل هستند وارد شده و قدرت خرید را بیشتر کنند تا قیمت افزایش یابد.

نمودار یک‌روزه اتر/تتر. منبع: TradingView

در حال حاضر، اتر بالاتر از میانگین متحرک 100 و 200 روزه معامله می‌شود، که یک اندیکاتور صعودی است. علاوه بر این، حجم معاملات در بازار این ارز دیجیتال نیز اخیرا رو به افزایش بوده است.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

حجم معمولا بر قیمت پیشی می‌گیرد. با توجه به محدوده و حجم معاملاتی اتر، می‌توان گفت بازار در آستانه یک جهش صعودی قرار گرفته است.

همچنین، قیمت از 12 مارس (22 اسفند) در روندی صعودی قرار گرفته و مقاومت‌ها به‌طور پی‌درپی به حمایت تبدیل می‌شوند. آخرین مقاومتی که به حمایت تبدیل شد، محدوده 217 تا 222 دلار بود.

چنین تبدیل مقاومت به حمایتی می‌تواند روند را در مسیر صعودی قدرتمندتر کند. هدف بعدی 250 دلار است، که اتر در حال حاضر، تقریبا نزدیک به این محدوده مقاومت معامله می‌شود.

اگر اتر از سد 250 دلار عبور کند، مقاومت 290 دلاری ضعیف‌تر از قبل خواهد شد. در این صورت، احتمالا شاهد رسیدن قیمت اتر به 330 دلار و یا حتی 360 دلار خواهیم بود.

چنین جهشی می‌تواند سقف‌های بالاتری به وجود آورد، که خود یک نشانه صعودی دیگر است.

احتمال برخورد کوتاه‌مدت قیمت با 234 دلار

نمودار چهارساعته اتر/تتر. منبع: TradingView

نمودار چهارساعته اتر نشان‌دهنده جهش قیمت به سمت محدوده مقاومتی در 247 تا 252 دلار است.

با این حال، نمی‌توان این حرکت را شکست مقاومت 250 دلاری در نظر گرفت. پیش از شکست قاطعانه این مقاومت، روند باید مدتی در این محدوده نوسان داشته باشد و تثبیت شود. به عبارت دیگر، این به معنای شکست مقاومت 10,500 دلاری برای بیت کوین است.

در کوتاه مدت، احتمالا بازگشت قیمت تا سطوح 232 تا 235 دلار دور از انتظار نیست و می‌تواند به سلامت بازار کمک کند. در این راستا، حمایت قبلی در 234 دلار، باز هم می‌تواند نقش حمایت را بر عهده بگیرد و باعث افزایش قدرت جهش قیمت به سمت 250 دلار شود.

درنهایت، از آنجا که روند با مقاومتی که بین 247 تا 252 دلار شکل گرفته، بارها تماس داشته است، این مقاومت نیز ضعیف‌تر شده است. تماس مجدد روند با این محدوده مقاومت می‌تواند منجر به شکست آن شود.

ارزش کل بازار و حفظ حمایت مهم 82 میلیارد دلاری

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار آلت کوین. منبع: TradingView

ارزش کل بازار آلت کوین در وضعیتی قدرتمند و صعودی قرار گرفته و هنوز بالاتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه معامله می‌شود. همچنین، حمایت 82 میلیارد دلاری نیز با قوت بیشتری حفظ شده است. درواقع، برای ادامه مسیر صعودی، حمایت 82 میلیارد دلاری باید حفظ می‌شد و این اتفاق رخ داد.

بنابراین، ادامه مسیر تا بیش از مقاومت 95 میلیارد دلاری محتمل به نظر می‌رسد. این حرکت می‌تواند درها را برای بازار آلت کوین‌ها به سمت سطوح 113 و 135 دلار بگشاید.

از آنجا که ارزش کل بازار از بیت کوین بسیار عقب مانده است، می‌توان گفت که جهش صعودی اتر نقش موثری در پیشبرد بازار آلت کوین خواهد داشت.

اگر اتریوم حرکتی کند، بقیه آلت کوین‌ها هم این حرکت را دنبال خواهند کرد، زیرا اتر بزرگ‌ترین آلت کوین است و اکثر پروژه‌ها روی شبکه اتریوم ساخته می‌شوند.

علاوه بر این، قیمت بیت کوین در حال حاضر 50 درصد پایین‌تر از بیشترین قیمت خود است، درحالیکه اتر هنوز 80 درصد پایین‌تر از اوج قیمت خود قرار دارد. این مسئله نشان‌دهنده ضعف آلت کوین‌ها، خصوصا نسبت به بیت کوین، طی چند سال گذشته است.

اکنون، پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین در حال تثبیت است و توجه‌ها از بیت کوین به سمت آلت کوین‌ها جلب شده که این امر در صعود اخیر اتر و سایر آلت کوین‌ها نمایان شده است.

اتر در حال تثبیت در کنار بیت کوین

نمودار یک‌روزه اتر/بیت کوین. منبع: TradingView

قیمت اتر هنوز در حال تثبیت است. سقف‌های پایین‌تر و کف‌های بالاتر نشان‌دهنده فشردگی بازار هستند که می‌توانند منجر به جهش و افزایش نوسانات شوند.

در حال حاضر، فشردگی در بازار اتر دیده می‌شود. چنین وضعیتی در بازار توکن زیلیکا (ZIL) نیز دیده شد و در نهایت، قیمت این توکن افزایش یافت.

در نمودار اتر/بیت کوین، سطح کلیدی حمایت که باید حفظ شود 0.023 ساتوشی است. البته، ممکن است روند دوباره با این سطح و همچنین میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه برخورد داشته باشد. تا زمانی که این سطح حفظ شود، بیت کوین در مسیری صعودی باقی خواهد ماند.

اگر اتر این سطح را حفظ کند، محدوده مقاومت مهم بعدی بین 0.0275 تا 0.03 ساتوشی قرار دارد. اگر اتر از این سطح مقاومت نیز عبور کند، هدف بعدی 0.04 ساتوشی خواهد بود.

اگر اتر تصمیم بگیرد با بیت کوین به رقابت برخیزد، احتمال دارد جهش قابل‌ملاحظه‌ای تا بیش از 360 دلار داشته باشد. در این صورت، محدوده 500 دلار دور از انتظار نخواهد بود.

از سویی دیگر، اگر قیمت اتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه پایین‌تر برود، احتمال برخورد مجدد با کف قیمت محتمل خواهد بود. در نظر داشته باشید که میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه اندیکاتورهای مهمی برای تعیین مسیر صعودی یا نزولی بازار هستند. اگر این سطوح حفظ نشوند، احتمال افت قیمت بیشتر خواهد شد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 26 سپتامبر، 5 مهر

در حال حاضر، ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها از سطوح حمایت بحرانی‌شان بازگشته‌اند و احتمالا به دنبال مسیری به سمت یک روند صعودی جدید هستند. براساس مطالعات انجام گرفته توسط…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 30 ژوئیه، 9 مرداد

قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین و بیشتر آلت‌کوین‌ها ممکن است برای چند روزی پیش از شروع مجدد روند صعودی‌شان، تثبیت شوند. حجم معاملات بیت‌کوین (BTC) در بازارهای نقدی و مشتقات از…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 27 اکتبر، 6 آبان

با توجه به سیگنال‌های فعلی ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها، به نظر می‌رسد امکان رخداد تثبیت قیمتی چند روزه وجود دارد. Anthony Pompliano (بنیان‌گذار شرکت Morgan Creek Digital) بر داده‌های…
بیشتر بخوانید

مقاومت سرسخت در برابر اتریوم، چند روز پیش از سررسید قراردادهای اختیار ۱۱۲ میلیون دلاری

28 اوت (7 شهریور) سررسید قراردادهای اختیار معامله‌ای (option) با ارزش کل ۱۱۲ میلیون دلار است اما داده‌ها نشان می‌دهند که با وجود ماندن اتر پشت مقاومت 400 دلاری، معامله‌گرها…
بیشتر بخوانید

رشد صعودی بازار دیفای می‌تواند قراردادهای اختیار معامله ۴۰۰ دلاری اتریوم را غافلگیر کند

داده‌های قراردادهای اختیار خرید اتریوم به نفع معامله‌گرانی نیست که بر اساس پیش‌بینی 400 دلاری شدن اتریوم، دست به معامله زده‌اند؛ اما، جهشی در بازار دیفای می‌تواند ورق را برگرداند.…
بیشتر بخوانید