آیا استخراج بیت‌کوین در سال 1401 سودآور است؟

درامد دستگاه استخراج بیت کوین

قبل از اینکه درباره درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین صحبت کنیم، اگر در زمینه بیت‌کوین تازه وارد هستید توصیه می‌کنم آموزش مقدماتی بیت‌کوین را در این صفحه بخوانید.

یکی از راه‌های به دست آوردن بیت‌کوین، استخراج آن است. اما آیا همه می‌توانند این ارز محبوب را استخراج کنند؟ آیا در سال 1401 درآمد ماینر بیت‌کوین صرفه اقتصادی دارد؟ درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین چقدر است؟ 

در این مقاله مهم‌ترین سوالی که به آن پاسخ داده می‌شود این است که:

عناوین مطلب:

آیا استخراج بیت‌کوین در سال 1401 سودآور است؟

اگر بخواهیم در یک جمله پاسخ دهیم: درآمد استخراج بیت‌کوین همیشه در نوسان بوده و بخش عمده آن به میزان سرمایه گذاری شما در این حوزه بستگی دارد.

برای هر شخص که قصد استخراج بیت‌کوین را دارد پاسخ متفاوتی وجود دارد. علاوه بر میزان سرمایه شما، فاکتورهای دیگری نیز در درآمد ماینر بیت‌کوین موثر هستند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند استخراج کوین‌های با مکانیزم اجماع POW توسط گوشی‌های موبایل امکان پذیر است. برای نمونه این تصور همچنان وجود دارد که درآمد استخراج بیت‌کوین از طریق موبایل می‌تواند شما را ثروتمند کند! اما با درک فرآیند ماینینگ و عوامل موثر در آن، به این حقیقت پی خواهیم برد که استخراج یک ارز بزرگ مانند بیت‌کوین، به چیزی بسیار فراتر از یک موبایل نیاز خواهد داشت.

برای اینکه سودآور بودن این فعالیت را محاسبه کنیم، می‌توانیم از محاسبه‌گر سودآوری استخراج بیت‌کوین که توسط برخی سایت‌ها ایجاد شده است استفاده کنیم.

مشاهده محاسبه‌گر استخراج بیت‌کوین

این محاسبه‌گر فاکتورهای مختلفی مانند هزینه برق، هزینه سخت‌افزار و سایر موارد را در نظر می‌گیرد و محدوده سودی که می‌توانید بدست آورید را به شما نشان می‌دهد.

در ادامه این مقاله ابتدا به مفاهیم و اصطلاحاتی که در هنگام محاسبه درآمد ماینر بیت‌کوین و استخراج آن باید در نظر بگیریم، اشاره می‌کنیم.

مفاهیم و اصطلاحات استخراج بیت‌کوین

باید این اطلاعات را بدانید تا بتوانید درآمد استخراج را محاسبه کنید، دقت کنید هر محاسبه‌ای که انجام می‌دهید فقط برای مدت کوتاهی معتبر است زیرا قیمت ارز دیجیتال و سختی استخراج همیشه در حال نوسان است.

با این اوصاف، تعیین درآمد ماینر بیت‌کوین برای بازه طولانی امکان پذیر نیست و بهتر است در هنگام حساب کتاب ذهنی، داشتن یک درآمد ثابت از آن را فراموش کنید. درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین به دلیل عوامل مختلفی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم ثابت نیست:

Hash Rate (نرخ هش)

یک هش، مساله‌ای ریاضی است که یک کامپیوتر استخراج‌کننده باید آن را حل کند. نرخ هش یا هش ریت همان نرخی است که با آن، این مسائل ریاضی حل می‌شود. به طور مثال وقتی که شبکه بیت‌کوین به نرخ هش برابر با 10TH/s برسد ، یعنی می‌تواند در هر ثانیه، 10 تریلیون محاسبه انجام دهد.

هرچقدر تعداد استخراج‌کنندگان بیشتری به شبکه بیت‌کوین اضافه شوند، نرخ هش شبکه بیشتر خواهد بود و درآمد استخراج بیت‌کوین نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

image 1
نرخ هش همچنین به قدرت عملکرد استخراج‌کننده نیز گفته می‌شود. امروز کامپیوترهای قدرتمند استخراج‌کننده بیت‌کوین، با نرخ هش‌های متفاوتی وجود دارند.

عملکرد و بازدهی ماینر‌های بیت‌کوین براساس واحد هش برثانیه محاسبه می‌شود که به تقسیم بندی آن به شکل زیر است:

 • مگا هش یا MH/s
 • گیگا هش یا GH/s
 • ترا هش یا TH/s
 • برای مزرعه‌های بزرگ نیز واحد پتا هش یا PH/s به کار می‌رود.

Bitcoins per Block (بیت‌کوین به ازای هر بلاک)

روند استخراج بیت‌کوین به این صورت است که بیت‌کوین به ازای هر بلاک (که در هنگام محاسبه بلاک‌های ریاضی تولید می‌شود)، یک مقدار ثابت و پایدار از بیت‌کوین تحت عنوان پاداش ایجاد می‌کند. به این پاداش که در ازای روشن ماندن و مصرف برق زیاد دستگاه‌های ماینر تولید می‌شود، درآمد استخراج بیت‌کوین گفته می‌شود

تعداد بیت‌کوین‌هایی که بابت محاسبه کردن هر بلاک ایجاد می‌شود از 50 بیت‌کوین در اوایل کار شبکه بیت‌کوین شروع شد و در هر 210,000 بلاک، این مقدار نصف می‌شود (تقریبا هر 4 سال).

در زمان نوشتن این مقاله، پاداش محاسبه هر بلاک، 6.25 بیت‌کوین است. آخرین بار سال 2020 بود و دفعه بعدی سال 2024 است که پاداش تولید هر بلاک و به دنبال آن درآمد استخراج بیت‌کوین به 3.125 بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند.

Bitcoin Diffficulty (سختی بیت‌کوین)

سختی بیت‌کوین نیز پارامتر مهم دیگری است که باید در هنگام محاسبه درآمد استخراج بیت‌کوین به آن توجه شود.از آنجایی که شبکه بیت‌کوین طوری طراحی شده که بصورت مداوم هر از 10 دقیقه مقدار ثابتی بیت‌کوین ایجاد کند، سختی محاسبه کردن مسائل ریاضی باید افزایش یابد تا با افزایش نرخ هش شبکه بیت‌کوین سازگار و هماهنگ شود. این موضوع به این معناست که هرچقدر استخراج‌کنندگان بیشتر شوند، استخراج بیت‌کوین مشکل‌تر خواهد بود.

به همین دلیل برای استخراج بیشتر و افزایش درآمد ماینر بیت‌کوین، دستگاه‌های ماینر بیشتری باید به شبکه متصل شود. البته در رویداد‌های هاوینگ عرضه بیت‌کوین توسط ماینر‌ها کاهش پیدا می‌کند. در زمان مطالعه این مقاله، ماشین حساب معرفی شده درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین را یک عدد نشان می‌دهد در صورتی که با افزایش سختی شبکه بیت‌کوین، این عدد کاهش پیدا خواهد کرد.

Electricity Rate (نرخ الکتریسته)

نرخ الکتریسته مهم‌ترین هزینه دائم شما در ورود به صنعت استخراج و محاسبه درآمد استخراج بیت‌کوین است.انجام محاسبات پیچیده ریاضی و استخراج بیت‌کوین به میزان زیادی برق مصرف می‌کند. برای اینکه بتوانید سودآوری‌تان را محاسبه کنید، باید نرخ الکتریسیته را بدانید. این نرخ معمولا روی قبض ماهانه برق شما یافت می‌شود.

Power consumption (توان مصرفی)

توان مصرفی نیز در محاسبه درآمد ماینر بیت‌کوین حائز اهمیت است. هر دستگاه ماینر بیت‌کوین میزان متفاوتی از انرژی را مصرف می‌کند. اطمینان حاصل کنید قبل از اقدام به استخراج بیت‌کوین، مقدار دقیق مصرف منابع توسط کامپیوتر را محاسبه کنید.

این مورد را به راحتی می‌توانید با یک جستجو در گوگل بیابید.

Pool fees (کارمزد استخر استخراج)

کارمزد استخر استخراج در هنگام ایجاد بلاک‌های جدید از پاداش‌ها کسر می‌شود. برای استخراج بیت‌کوین شما باید به یک استخر یا اصطلاحا Pool  بپیوندید. استخر استخراج در واقع گروهی از استخراج‌کنندگان هستند که با هم جمع می‌شوند تا بتوانند استخراج را بطور موثرتری انجام دهند.

image 7
لیست استخرهای ماینینگ و میزان گستردگی فعالیت هر کدام در استخراج

پلتفرمی که همه این افراد را گردهم می‌آورد با نام Mining Pool شناخته می‌شود و برای اینکه عملیات این پلتفرم پابرجا بماند مقداری کارمزد را از اعضا کسر می‌کند.

درآمد ماینر بیت‌کوین در هنگام مشارکت در استخر‌های استخراج کمتر از حالت استخراج تنها است اما استخراج تنها به معنای رقابت با استخر‌های بزرگ با چندین پتا هش قدرت پردازش است.

درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین زمانی که به تنهایی و بدون اتصال به استخر‌های ماینینگ فعالیت می‌کند می‌تواند بالا باشد چرا که پاداش‌ها را با کسی شریک نخواهید شد اما در طرف دیگر یافتن بلاک جدید و استخراج یک واحد بیت‌کوین با قدرت پردازش محدود بسیار زمان‌بر خواهد بود.

مطلب مرتبط: بهترین استخر استخراج چیست؟

وقتی که استخر توانست بیت‌کوین را استخراج کند، سود حاصل شده براساس نرخ هش هر عضو و مشارکت وی، بین اعضای استخر تقسیم می‌شود.

Time Frame (بازه زمانی)

تایم فریم یا بازه زمانی استخراج در هنگام اندازه گیری درآمد استخراج بیت‌کوین کاربرد دارد. این اصطلاح در تحلیل تکنیکال نیز استفاده می‌شود. وقتی شما قصد دارید میزان سودآور بودن استخراج بیت‌کوین را محاسبه کنید، باید یک بازه زمانی نیز مشخص کنید تا سود حاصله را براساس آن بسنجید. به خاطر اینکه هرچقدر استخراج شما طولانی‌تر باشد، بیت‌کوین بیشتری می‌توانید بدست آورید.

Profitability decline per year (کاهش سودآوری هر سال)

کاهش سودآوری هر سال در ماشین حساب‌های درآمد ماینر بیت‌کوین فاکتور مهمی محسوب می‌شوند. این متغیر احتمالا مهمترین متغیر در بین فاکتورهای تاثیرگذار در درآمد استخراج بیت‌کوین است.

مفهوم این متغیر در درآمد استخراج این است از آنجایی که هیچکس نمی‌تواند بطور دقیق نرخ استخراج‌کنندگانی که به شبکه بیت‌کوین ملحق می‌شوند را پیش‌بینی کند، کسی نیز نمی‌تواند پیش‌بینی کند طی 6 هفته یا 6 ماه یا 6 سال آینده، سختی استخراج بیت‌کوین چقدر خواهد بود.

این موضوع یکی از دو عاملی است که باعث می‌شود وقتی یک نفر سوال می‌کند آیا استخراج بیت‌کوین سود دارد نمی‌توانید به او پاسخ دقیق و روشنی بدهید.

دلیل دوم، وجود نرخ تبدیل متفاوت است. البته شما می‌توانید در محاسبه‌گرهای استخراج بیت‌کوین، نرخ کاهش سود سالیانه را وارد کنید.

Conversion rate (نرخ تبدیل)

نرخ تبدیل منظور همان قیمت بیت‌کوین به واحد ارز مورد نظر است. از آنجایی که هیچکس نمی‌داند در آینده نرخ تبدیل بیت‌کوین به دلار چقدر خواهد بود، پیش‌بینی سودآوری بیت‌کوین بازهم مشکل‌تر می‌شود. فقط زمانی که شما صرفا به خاطر جمع‌آوری بیت‌کوین اقدام به استخراج می‌کنید، این موضوع نباید برای شما مطرح باشد (زیرا دیگر نرخ تبدیل برایتان مهم نیست و مقدار بیت‌کوینی که بدست می‌آورید برایتان مهم است)

اما اگر قصد دارید بیت‌کوین بدست آمده از استخراج را در آینده نزدیک به پول تبدیل کنید، باید نوسانات قیمت بیت‌کوین را در نظر بگیرید. در طرف دیگر اگر در فکر هستید تا درآمد استخراج بیت‌کوین بدون تبدیل به دلار یا ریال حفظ کنید، باید نقدینگی لازم برای تامین هزینه‌های برق و نگهداری را در نظر بگیرید.

محاسبه‌گر سود استخراج بیت‌کوین

برای محاسبه همین این پارامترهایی که خدمت شما توضیح داده شد می‌توانید از محاسبه‌گر سودآوری بیت‌کوین که در لینک زیر قابل مشاهده است استفاده کنید:

مشاهده محاسبه‌گر استخراج بیت‌کوین

بیایید یک مثال بزنیم:

یکی از رایج ترین سخت‌افزارهای استخراج‌کننده بیت‌کوین Antminer S9 نام دارد. این سخت‌افزار همچنین با نام ASIC نیز مشهور است. این سخت افزار دارای نرخ استخراج 14 TH/s است.

دستگاه استخراج بیت‌کوین

در این محاسبه، قصد داریم هزینه‌هایی شامل هزینه برق، هزینه استخر استخراج و… را محاسبه کنیم ولی هزینه خرید سخت افزار لحاظ نشده است.

بیایید همه این موارد را محاسبه کنیم.

توجه: این محاسبه فقط یک مثال است و فقط برای زمانی که محاسبه انجام شده اعتبار دارد.

محاسبه گر استخراج بیت‌کوین

این اطلاعات از محاسبه‌گر پیشرفته استخراج بیت‌کوین گرفته شده است و این داده‌ها در آن استفاده شده است:

 • 1 درصد کارمزد استخر استخراج بیت‌کوین
 • 12.5 بیت‌کوین پاداش هر بلاک
 • 14 Th/s نرخ هش
 • 1375W مصرف منابع با هزینه 0.01 دلار به ازای هر کیلووات

با در نظر گرفتن قیمت بیت‌کوین در زمان نوشتن این مقاله که در محدوده 20,300 دلار است، درآمد استخراج بیت‌کوین بعد از 12 ماه حدودا 290 دلار خواهد بود. البته اگر آن را نقد کنید، در غیر این صورت با حفظ آن و افزایش قیمت بیت‌کوین سود شما افزایش پیدا خواهد کرد.

چند نکته مهم

 • ما هزینه خرید سخت‌افزار را محاسبه نکرده‌ایم
 • نتیجه این محاسبه براساس هزینه برق، سختی استخراج و سایر فاکتورهای مانند قیمت بیت‌کوین می‌تواند به میزان زیادی تغییر کند.
 • هزینه هرکیلووات ساعت برق در ایران را 1 سنت معادل حدودا 310 تومان در نظر گرفته‌ایم
 • هزینه‌های فنی دیگر مثل نصب و راه‌اندازی ماینر لحاظ نشده است

براساس هش‌ریت (قدرت پردازش) دستگاه مورد نظر می‌توانید محاسبات خود را انجام دهید.

البته این مثال بدان معنا نیست که الان به یک فروشگاه آنلاین مراجعه کنید و یک دستگاه ماینر در اتاق خواب خود قرار دهید. استخراج بیت‌کوین در ایران به دلیل مصرف برق بالای آن با محدودیت‌های مشخصی مواجه است. برای مثال با روشن کردن یک دستگاه ماینر متوسط در خانه باید منتظر اخطاریه‌های اداره برق و به دنبال آن جریمه‌های سنگین ناشی از مصرف برق زیاد باشید. 

براساس ابلاغیه اداره برق در سال 1400، قیمت هر کیلو وات ساعت برق مصرفی توسط مشترکین خانگی پرمصرف به ازای هر کیلو وات 170 تا 440 تومان براساس نوع منطقه گرمسیری متغیر است.

مشکل دیگر برای استخراج بیت‌کوین در خانه‌های آپارتمانی، صدای آن است. شما نمی‌توانید از صدای این دستگاه‌ها که باید به صورت شبانه روزی روشن باشند چشم پوشی کنید.

در طرف دیگر درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین نسبت به استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ بسیار بالاتر است به همین دلیل ضرر استفاده از لپ تاپ برای ماینینگ بیت‌کوین بیش از منفعت آن خواهد بود.

استخراج ابری بیت‌کوین (Cloud mining)

در حوزه استخراج ارز‌های دیجیتال با مکانیزم POW و به خصوص کسب درآمد استخراج بیت‌کوین، یک مفهوم با نام استخراج ابری بیت‌کوین وجود دارد به این معنی که شما سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین را خریداری نمی‌کنید ولی در عوض کامپیوترهایی که به این کار مشغولند را اجاره می‌کنید. میزان بیت‌کوینی که در این روش بدست می‌آورید براساس قدرت هش که خریداری کرده‌اید متغیر است.

شاید فکر کنید این روش استخراج بیت‌کوین خیلی عالی است زیرا نیازی نیست همه دردسرهای سروکله زدن با سخت‌افزار، نگهداری و کارهای فنی را داشته باشید ولی اگر محاسبه کنید، متوجه می‌شوید هیچ یک از این سایت‌های استخراج ابری بیت‌کوین در طولانی مدت سودآور نیست.

image 8

بسیاری از سایت‌هایی که وعده سودهای بالا را می‌دهند کلاهبردار هستند و هیچ سخت‌افزاری برای استخراج بیت‌کوین در اختیار ندارند و صرفا با ترفند پونزی پول افراد را به گردش در می‌آورند تا زمانی که با پول‌های که جمع آوری کرده‌اند فرار کنند.

زمانی که در وبسایت‌های استخراج ابری معتبر سرمایه گذاری کنید، درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین به صورت مستقیم برای شما واریز نخواهد شد بلکه با کسر همه هزینه‌ها و کارمزد و در نهایت کمیسیون شرکت استخراج ابری، باقیمانده برای شما لحاظ می‌شود.

یک سایت که در مقایسه با سایرین، اعتباری بالاتری دارد و در استخراج ابری بیت‌کوین فعال است Genesis Mining نام دارد که زمانی طولانی است در این زمینه فعالیت می‌کند.

اما در هر حال باید قبل از هر گونه سرمایه گذاری در زمینه بیت‌ کوین، درآمد ماینر بیت‌کوین و میزان سودآوری آنرا بسنجید و صرفا به دلیل اینکه قصد دارید بیت‌کوین بدست آورید دست به هزینه کردن نزنید. در هر صورت اگر علاقمند به داشتن بیت‌کوین هستید، یک راه آسان بدست آوردن آن، خرید این ارز محبوب در صرافی‌های معتبر است.

برای بدست آوردن بیت‌کوین می‌توانید آن را از این سایت بخرید

استخراج سایر ارزهای دیجیتال

درآمد استخراج بیت‌کوین به دلیل محبوبیت این ارز به نظر تضمین شده است اما یک راه‌حل جایگزین دیگر این است که استخراج ارزهای مشابه بیت‌کوین را در نظر داشته باشید.

امروز بیش از 1000 ارز دیجیتال مشابه بیت‌کوین وارد عرصه شده است و استخراج برخی از آنها بسیار راحت‌تر است اما لزوما به پای درآمد ماینر بیت‌کوین نمی‌رسد چرا که ماینر‌ها عرضه کننده هستند و اگر یک کوین محبوبیت چندانی نداشته باشد، درآمد شما در بازه میان مدت به شکل چشم گیری افت خواهد کرد.

مشکل اینجاست با وجود این همه ارز مشابه بیت‌کوین، چگونه می‌توانیم تشخیص دهیم کدام ارز مناسب است و سودآوری مناسب دارد. برخی از مهم‌ترین ارز‌های مشابه بیت‌کوین Litecoin، Dogecoin و Peercoin هستند.

برای اینکه بدانید استخراج کدامیک از ارزها سودآور است، می‌توانید سایت CoinChoose که یک بررسی کامل از ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد را دنبال کنید.

در این سایت قادر خواهید بود سختی استخراج Altcoin ها (ارزهای رمزنگاری‌شده مشابه بیت‌کوین) را ببینید و تشخیص دهید با استخراج کدامیک از ارزها شانس سود بیشتری وجود دارد.

البته لازم است قبل از ورود به استخراج آلت‌ها کوین‌ها و سرمایه گذاری در این حوزه در مورد هر یک از آن‌ها تحقیق کنید. برای مثال دوج کوین یک کوین تورمی است که هیچ محدودیتی در تعداد کوین‌های آن تعریف نشده است. یا لایت کوین در طرف دیگر با توجه به الگوریتم اختصاصی خود نیاز به دستگاه‌های ماینر خاصی دارد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید درباره استخراج دوج کوین در سال 2022 بدانید

درامد کدام دستگاه استخراج بیت‌کوین از بقیه بیشتر است؟

همان‌طور که قبلا اشاره شد، هر دستگاه ماینر بازدهی و میزان مصرف برق خود را دارد که با توجه به شرایط و میزان سرمایه گذاری خود باید آن‌ها را ارزیابی کنید.

در اینجا لیستی از بهترین دستگاه‌های ماینینگ و درآمد ماینر بیت‌کوین ارائه می‌دهیم که می‌توانید نقطه شروعی در ورود به این صنعت باشد:

دستگاه Antminer S19 Pro

در بین دستگاه‌های ماینر برتر استخراج بیت‌کوین، درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین s19 از همه بیشتر است. وزن این دستگاه 15 کیلوگرم و هش ریت آن 110 ترا هش برثانیه است. این ماینر از الگوریتم ShA-256 استفاده می‌کند که در استخراج بیت‌کوین، بیت‌کوین کش و سایر کریپتو‌های با الگوریتم مشابه کاربرد دارد.

البته قیمت این دستگاه 2860 دلار برآورد می‌شود و مصرف برق آن 3250 وات است. با وارد کردن این اعداد در ماشین حساب بیت‌کوین و احتساب قیمت فعلی بیت‌کوین در زمان نوشتن این مقاله، نتایج به این شکل خواهند بود:

image 2

بدیهی است که با توجه به قدرت تولید هش این دستگاه، در زمره بهترین ماینر‌های صنعت استخراج بیت‌کوین قرار دارد. با توجه به تصویر بالا و با احتساب قیمت برق 1 سنت، درآمد ماینر بیت‌کوین به صورت ماهانه 241 دلار و سالیانه 2,941$ خواهد بود.

 دستگاه WhatsMiner M30S++

این دستگاه نیز از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می‌کند که در بیش از 10 کریپتو کاربرد دارد. با توجه به مصرف انرژی آن نسبت به ترا هش تولیدی، بازدهی بالایی از خود ارائه می‌دهد. این دستگاه در هر ثانیه 112 ترا هش تولید می‌کند. 

قیمت این دستگاه در بازار 3999 دلار است و 3472 وات برق مصرف می‌کند.

با وارد کردن ارقام به ماشین حساب، با تصویر زیر مواجه می‌شویم:

image 3

در اینجا با توجه به قیمت بیت‌کوین(20,300 دلار)، درآمد ماهانه شما 245$ و سالیانه 2,980 دلار خواهد بود.

دستگاه AVALONminer 1246

یک دستگاه با راندمان بالا که به راحتی می‌توان آن را در داخل یک کابینت یا کمد جا داد. وزن این دستگاه نیز حدود 13 کیلوگرم است و حداکثر هش ریت قابل انتظار 90 TH/s برآورد می‌شود. درآمد استخراج بیت‌کوین توسط این دستگاه ممکن است مانند دو دستگاه قبل نباشد اما مسلما قابل توجه خواهد بود.

این ماینر در بازار 3890$ قیمت دارد و مصرف برق آن 3420 وات است.

image 4

به نظر می‌رسد با سرمایه گذاری بر روی این ماینر، اصل سرمایه شما پس از 20 ماه باز می‌گردد اما این محاسبه ساده در حالیست که قیمت بیت‌کوین ثابت بماند. اگر قیمت بیت‌کوین دوباره به محدوده 60,000$ و بالاتر صعود کند، این مدت زمان نیز کاهش پیدا خواهد کرد. 

با این حال درآمد ماینر بیت‌کوین را نمی‌توان فقط با چند جمع و تفریق ساده انجام داد و شما باید فاکتور زمان و قیمت بیت‌کوین را نیز در آن لحاظ کنید.

ریسک‌های استخراج بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

شاید استخراج بیت‌کوین و سایر ارزها فعالیتی سودآور باشد اما قطعا ریسک‌هایی نیز دارد.

در واقع صرفا تکیه بر درآمد استخراج بیت‌کوین با توجه به عوامل مختلف امکان پذیر نیست. برخی از ریسک‌های ورود به صنعت ماینینگ عبارتند از:

 • نوسانات قیمت ارز مورد نظر
 • نوسانات قیمت دلار
 • افزایش سختی (difficulty) استخراج
 • افزایش هزینه برق
 • ضرر و زیان به دلیل عدم آشنایی فنی با کار
 • کاهش درآمد به دلیل وجود کارمزدهای صرافی‌ها

آیا درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین بالاست؟

با توجه به محاسبات بالا، به نظر می‌رسد در طولانی مدت شما می‌توانید سود خوبی از استخراج بیت‌کوین بدست آورید (زیرا به احتمال قوی قیمت بیت‌کوین بسیار بیشتر از مقدار فعلی خواهد بود) اما باید مقدار زیادی سرمایه برای سخت‌افزار کنار بگذارید و استخراج بیت‌کوین را بصورت یک حرفه و کاملا تخصصی دنبال کنید.

اما اگر شما زمان یا پول کافی در اختیار ندارید و نمی‌توانید با مسائل فنی استخراج بیت‌کوین کنار بیایید، شاید بهتر باشد با خرید بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید. (البته اگر ریسک سرمایه‌گذاری در این کار را می‌پذیرید)

سوالات متداول

آیا استخراج بیت‌کوین قانونی است؟

در ایران استخراج بیت‌کوین با استفاده از شبکه برق دولتی و بدون داشتن مجوز غیرقانونی است و ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. 

چه عواملی در محاسبه درآمد استخراج بیت‌کوین موثر هستند؟

هش‌ریت دستگاه استخراج، توان مصرفی، هزینه هرکیلووات ساعت برق، کارمزد استخر استخراج، سختی استخراج و قیمت بیت‌کوین 

مهم‌ترین ریسک‌های کسب درآمد از استخراج بیت‌کوین چیست؟

نوسانات قیمت ارز مورد نظر، نوسانات قیمت دلار، افزایش سختی (difficulty) استخراج، افزایش هزینه برق، ضرر و زیان به دلیل عدم آشنایی فنی با کار و کاهش درآمد به دلیل وجود کارمزدهای صرافی‌ها.

میزان درآمد استخراج بیت‌کوین چقدر است؟

یک عدد ثابت به عنوان درآمد استخراج بیت‌کوین نمی‌توان ارائه داد. زیرا دستگاه‌های مختلف وجود دارد و هزینه برق، سختی استخراج، قیمت ارز دیجیتال و… در محاسبه درآمد دخیل است. این اطلاعات همیشه در حال تغییر هستند.

دوره بازگشت سرمایه استخراج بیت‌کوین چقدر است؟

بسته به نوع دستگاه و هزینه‌های جاری مانند برق، ممکن است از یک سال یا بیشتر بازگشت سرمایه اصلی شما زمان نیاز داشته باشد. این موضوع به پیوستگی و ثبات عملیات استخراج بستگی دارد.

جمع بندی

یک عدد ثابت به عنوان درآمد استخراج بیت‌کوین نمی‌توان ارائه داد. زیرا دستگاه‌های مختلف وجود دارد و هزینه برق، سختی استخراج، قیمت ارز دیجیتال و… در محاسبه درآمد دخیل است. این اطلاعات همیشه در حال تغییر هستند.

به همین دلیل شما باید این اطلاعات را از منابعی که ذکر شده دریافت کنید و محاسبه را از طریق محاسبه‌گرهای آنلاین انجام دهید:

 • هش‌ریت دستگاه استخراج: این مورد در مشخصات دستگاهی که خریداری می‌کنید ذکر می‌شود. مثلا 16 TH/s
 • توان مصرفی: این مورد در مشخصات دستگاهی که خریداری می‌کنید ذکر می‌شود. مثلا 2094 وات (W)
 • هزینه هرکیلووات ساعت برق: این مورد را طبق تعرفه برق مصرفی‌تان بدست آورید و تبدیل به دلار کنید.
 • کارمزد استخر استخراج: این درصد، در سایت استخر به وضوع نوشته شده است. استخرهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

سختی استخراج و قیمت بیت‌کوین معمولا در محاسبه‌گرهای آنلاین بصورت خودکار وارد می‌شود.

در نهایت این نکته را یادآوری می‌کنیم که شما نمی‌توانید بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای امروز تصمیم به استخراج ارز دیجیتال بگیرید و روز بعد شروع به استخراج سودآور ارز کنید و درآمد داشته باشید! کسب سود از درآمد استخراج بیت‌کوین نیاز به تحقیق، مطالعه، درک مفاهیم اشاره شده و بررسی از جانب شما دارد. محاسبه و ارزیابی درامد دستگاه استخراج بیت‌کوین به چیزی بیشتر از چند جستجوی سطحی نیاز دارد و شما باید از نزدیک با فعالان این حوزه صحبت کنید.

این مطلب به عنوان یک راهنمای اولیه به شما کمک می‌کند تا درامد انواع دستگاه استخراج بیت‌کوین را محاسبه کنید و قطعا یک دوره جامع آموزش استخراج ارز نیست.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

275 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
محمد حسن تبرایی

سلام من میخام اقدام به دریافت مجوز و احداث فارم با هزینه ۳ میلیارد کنم چه راهنمایی برای من در این زمینه و مثلا هزینه های نصب و غیره دارید ؟ ایا میتونم از مشاوره های شما استفاده کنم؟
با توجه به فاکتورهای مختلف در سال ۲ عدد بیتکویین قابل دستیابی هست؟

ابوالفضل

سلام جناب مهندس
خسته نباشی و ممنون بابت توضیحات مفیدتون
میخواستم بدون با یک تومان سرمایه گذاری در سایت نوبیکس میزان سود سالانه چقدر میشه ممنون اگه بگید

Mehdi

سلام روز بخیر…با تغییر پاداش هر ماینر، حداقل سود یک ماینر در چه مبلغه بیت کویین میشه؟چون برای خرید خیلی مهمه،یه میانگین، مثلا بین ۷۰۰۰تا ۸۰۰۰ دلار نرخ بیت کوین باشه،کف سود یک ماینره

ابوالفضل

سلام ببخشید من قصد خرید یه دستگاه دارم که ماهی۵ میلیون برام درامد داشته باشه و صدا و مصرفش کم و مناسب باشه چه پیشنهادی دارید

محتشمی پور

سلام خسته نباشید
آیا با گوشی موبایل میشه استخراج کرد؟ اگر میشه چه نرم افزاری باید نصب کنیم؟

سلام جناب محتشمی پور گرامی ، خیر با هیچ تلفن همراه ، لپ تاپ ، کامپیوتر خانگی و … نمی شه تقریبا هیچ چیزی استخراج کرد و موارد موجود اکثرا کلاهبرداری هستند.

محمدرضا

سلام خسته نباشید، ممنون میشم بگید که این آمار و ارقام برای روز چند ساعت کار کردن دستگاهه؟

فریبا

سلام خسته نباشید،ببخشید میشه بگید با دو دستگاه استخراج بیت در ماه چه مقدار استخراج میشه؟؟؟
من خودم اصلا اطلاعات در مورد بیت ندارم فقط از طریق یه دوست تونستم دو دستگاه بگیرم و همه کارارو دوستم انجام میدم حتی کیف پولمم دست اونه

محمد

سلام .
تقریبا می تونم بگم بطور متوسط با کسر هزینه ها 10% سرمایه گذاریتون می تونه براتون سود باشه مثلا با خرید دو ماینر 30TH تقریبا با قیمت 22 تومن می تونین ماهی 2میلیون و دویست بردارید .
همه بسته به شرایط و قیمتها داره . البته با توجه به صحبتهای بالا که هزینه پاداش بلاک نصف میشه ممکنه این درصد کمتر هم بشه …

امیرحسین

سلام ،من میخواهم دستگاهی با 15th بگیریم به نام Avalon852 ،خواستم بپرسم این دستگاه با این سختی بلاک تا چند ماه میتونه درامد داشته باشه?

iliyanaderi

سلام با یک دست گاه ۱۸ تراهشی چه مدت زمان می برد به یک بیت کوین رسید

mehran

سلام وقت بخیر آقا من ده روزه که تو بلاک چین ثبت نام کردم و با کامپیوترم استخراج ابری میکنم, بطور همزمان به سی تا استخر کلود وصلم و تو این ده روز ,یکدهم بیتکوین استخراج کردم….هر چی حساب میکنم از نظر تئوری درسته اگه میشه راهنماییم کنید یعنی میتونم درآمدمو به ولت خودم انتقال بدم یا پولمو میخورن؟؟ خیلی واسم مهمه اگه ممکنه پاسخ بدین ممنونم .

علی

هزینه برقتون رو میگید من میخوام با کامپیوتر شخصی استخراج کنم ولی نگران هزینه برقش هستم

احمد

سلام با نیروکاه برق خورشیدی 50 کیلو واتی میشه بیت کوین استخراج کرد

محمد

سلام در استخراج ابری هر ۱۰۰ گیگا هش چقدر بیت کوین کسب میکند مثلا در هر روز

آرش

سلام مچکرم از توضیحاتتون که با صبوری پاسخگو هستین…با حدود ۳۰ میلیون چه دستگاه ماینری میتونم بگیرم و ماهی چقدر درامد داره ممنون از راهنمایی تون

مهدوي

با سلام مهندس جان اول تشكر كنم بابت زحماتتون
سوالم اين هستش كه آيا با٥٠٠ميليون تومان سرمايه گذاري و با برق صنعتي توجيه داره سرمايه گذاري ما براي اين كار ممنون ميشم جواب بدهيد

مهدی

داداشهای گلم من ماموربرقم هرجاماینرروجریمه کردن وگرفتن دیگه نتونسته کاری بکنه کلاتومملکت مااشتباهه نمیارزه

مهندس

سلام جناب جهاندیده این سایت را در مطلب خود بگنجانید چون پیش بینی سختی ماینینگ را لحاظ میکند

https://jblevins.org/btcmpc

مهندس

سلام . من خودم 6 سال ماینر هستم

ماینینگ حتی اگر از برق رایگان استفاده کنید تا 14 ماه آینده سود اقتصادی خود را از دست می دهد
مهمترین نکته بعد از هزینه برق , افزایش درجه سختی 5 % در هر 14 روز است (متوسط و برون یابی)

دوستانی که که هم اکنون می خواهند وارد شوند, متوجه باشند که دیر شده است و شاید فقط بتوانید پول هزینه شده دستگاه را بدست آورید

مسعود

سلام منظور شما چیه من الان دستگاه تهیه کردم ینی به ضرر تموم میشه برام و بعد ۱سال باید بندازم بره ۱۰ تا دستگاه گرفتم ۱۵۰ میلیون

مهدی

با سلام. ممنون از مطالب کامل و مفیدی که تهیه کرده و در اختیار بقیه قرار دادید. من و یکی دیگه از دوستام تصمیم داریم با سرمایه 300 میلیونی چند دستگاه ماینر (احتمال زیاد T17) بخریم. سوله و برق تقریبا مجانی هم در اختیار داریم. شما تا چه حد این کار رو مقروم به صرفه میدونید؟ با تشکر.

بهزاد

دوست عزیز مقرون به صرفه
در ثانی سوالاتون خیلی کلیه یه مقدار مطالعه کنید خیلیاش جواب داده می شه دست آخر شما اگر برق رایگان دارید یه کم فکر کنید ازش خیلی استفاده ها می شه کرد.

Z.m

سلام میخواستم بدونم مثلا با یه کیس 10ميليوني که می خریم حداکثر و حداقل درآمدی که میشه داشت به چه صورت.?راهی برای دریافت درآمد هست?

رضا

سلام به همه علاقمندان ماینینگ
به کسایی که تازه وارد این کار شدند و کسانی که با استخر استخراج مشکل دارند عرض میکنم که از استخر viabtc استفاده کنید. طبق تجربه شخصی خودم بهترین استخره.
***

nikan

سلام خسته نباشید
میشه چند تا از نرم افزار های استخراج بیت کوین رو بگید
بعد باسیستم خونگی
RAM4
CPU CORE I3
و دو گیگ هم کارت گرافیک چند سال وقت میبره که یک بیت کوین استخراج کنم

نیکان

با سیستم های خانگی کدام ارزها رو می توان استخراج کرد
بعد با 10 نفر زیر مجموعه گیری میشه ؟؟؟
بعد با لپ تاپ هم میشه ماین کرد یا به لپ تاپ آسیب وارد میکنه

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
275
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx