کلود ماینینگ یا استخراج ابری ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ابری بیت کوین چیست؟

قبلا در مورد جزییات استخراج بیت‌کوین توضیحاتی دادیم و گفتیم که استخراج بیت کوین یکی از کارهای دشوار و البته هزینه‌بر است و همیشه هم استخراج کننده به سود موردانتظار و دلخواه نمی‌رسد، زیرا عواملی مانند قیمت ارز و سختی استخراج نوسانات زیادی دارد.

یکی از روش‌های استخراج ارزها که به خرید سخت افزار، راه‌اندازی سیستم‌های ماینینگ و به طور کلی پیاده‌سازی نیاز ندارد با نام استخراج ابری یا کلود ماینینگ (Cloud Mining) شناخته می‌شود.

در این روش شما قدرت پردازش سرورهای متصل بهم که در یک مزرعه (mining farms) مجهز است را با مبلغ مشخصی خریداری می‌کنید و استخراج توسط این سرورها و دستگاه‌ها انجام می‌شود و ارز بدست آمده پس از جمع شدن به کیف پول شما منتقل می‌شود.

در واقع شما با این روش، تقریبا هیچ نیازی به داشتن دانش فنی نصب و اجرای دستگاه‌های استخراج را نخواهید داشت و فقط براساس قراردادی که با آن شرکت دارید، مبلغی را پرداخت می‌کنید و مقدار مشخصی Hash Power بدست می‌آورید.

هش‌ریت چیست؟ هش ریت به زبان ساده یعنی سرعت پردازشی که یک سخت افزار می‌تواند در فرایند استخراج ارز داشته باشد.

ریسک‌هایی در استخراج ابری بیت‌کوین (یا استخراج ابری آلتکوین‌ها) وجود دارد که قبل از هر اقدامی باید در نظر بگیرید. برخی از مزایا و معایب استخراج ابری به شرح زیر است.

مزایای استخراج ابری

 • بدون نیاز به راه‌اندازی سخت‌افزارهای پرسروصدا در منزل
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه برق اضافی
 • عدم نیاز به خرید سخت افزارهای گران‌قیمت استخراج ارز
 • عدم نیاز به پیدا کردن مشتری برای سخت‌افزارهای استخراج (به هردلیلی اگر قصد فروش آنها را داشته باشید)
 • عدم نیاز به راه‌اندازی سیستم تهویه مناسب
 • درگیر بودن با مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری احتمالی مربوط به استخراج ارز

معایب استخراج ابری

 • ریسک کلاهبرداری (مهمترین ریسک)
 • غیرشفاف بودن نحوه کار شرکت و میزان درآمد واقعی
 • عدم یادگیری روش استخراج (اگر برای شما مهم باشد!)
 • سود کمتر (به دلیل اینکه سرویس‌های ابری باید هزینه خود را تامین کنند)
 • احتمال متوقف شدن فرایند استخراج به دلیل نبود توجیه اقتصادی برای شرکت
 • نبود کنترل و انعطاف پذیری

نسبت ریسک به بازده 

با هر روشی که قصد داشته باشید ارزهای دیجیتال را استخراج کنید، ریسک‌هایی وجود دارد. البته اگر تصمیمات درستی بگیرید کسب سود امکان‌پذیر است.

مطلب مرتبط: آیا استخراج بیت‌کوین در سال 96 و 97 سودآور است؟

در انجام محاسبه برای یافتن میزان سود استخراج ابری، پی خواهید برد که برخی از قراردادهای استخراج ابری در چندماه سودآور هستند ولی بعد از افزایش سختی استخراج (mining difficulty)، احتمالا میزان سود شما نیز کمتر می‌شود (مخصوصا اگر قیمت ارز افت کند یا رشدی نداشته باشد).

یک راه‌‌حل برای این مشکل، می‌تواند این باشد که درآمدهای حاصله از استخراج بیت‌کوین را مجددا برای خرید هش (hash) اختصاص دهید، به عبارتی قراردادهای استخراج بیشتری از سرویس کلود ماینینگ خریداری کنید. البته اینکار به شدت براساس حدس و گمان است و با عدد و رقم نمی‌توان سود یا زیان احتمالی آنرا محاسبه کرد.

همانطور که اشاره کردیم، ریسک کلاهبرداری و عدم مدیریت صحیح، از عوامل رایج در استخراج ابری هستند. با مشاهده هر سرویس استخراج ابری، بهتر است ابتدا در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های گفتگو درباره سرویس موردنظر تحقیق کنید و نظرات سایرین را بخوانید. سرمایه گذاری در استخراج ابری ارزهای دیجیتال، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری نیازمند صرف زمان برای بررسی دقیق است.

سایت‌های معتبر استخراج ابری

 در حال حاضر سایتی که به نظر می‌رسد از سایر سایت‌ها در زمینه فروش هش پاور معتبرتر باشد، genesis-mining.com است.

اینطور که در سایت شان ذکر شده دفتر شرکت در هنگ کنگ است.

این سایت ثابت کرده که واقعا دارای مراکز استخراج ارز است و مراکز استخراج آن در ایسلند واقع شده است. در صورتی که قصد خرید قراردادهای استخراج ارز از این سایت را داشتید می‌تواند اینجا کلیک کنید و پلن‌های مختلف استخراج ابری را با ارزهای دیجیتال یا کارت اعتباری خریداری کنید.

در ادامه توضیحاتی درباره این شرکت از سایت آن نقل شده است:

Genesis Mining یک راه هوشمندانه و ساده برای سرمایه‌گذاری می‌دهد. سیستم استخراج بیت‌کوین ما علاوه بر اینکه برای افراد تازه‌کار در حوزه ارزهای رمزنگاری شده مناسب است، گزینه خوبی برای حرفه‌ای‌ها نیز به شمار می‌رود. Genesis Mining اولین سرویس ارائه کلود ماینینگ چندالگوریتمی برای افرادی است که قصد دارند در زمینه استخراج بیت‌کوین و استخراج آلتکوین‌ها فعال باشند.

ما یک تیم حرفه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال هستیم و سرویس استخراج بیت‌کوین ارائه شده توسط ما، طوری طراحی شده که بیشترین کارآمدی و قابلیت اتکا را داشته باشد.

پلن‌های مختلف استخراج ابری

پلن های استخراج ابری ارز دیجیتال

همانطور که ملاحظه می‌کنید پلن‌های مختلفی با هش‌ ریت‌های مختلف در سایت تعریف شده است.

این پلن‌های برای ارزهای مختلف ایجاد شده و امکان خریداری پلن استخراج ابری اتریوم، دش، لایت‌کوین، مونرو و زی‌کش وجود دارد.

محاسبه سودآوری استخراج ابری بیت‌کوین

استخراج ارزهای دیجیتال با این روش می‌توانست درآمد خوبی داشته باشد ولی چون شرکت‌های فروشنده این قراردادها، هزینه‌های نگهداری یا اصطلاحا maintenance fee را از درآمد کم می‌کنند، بخش زیادی از درآمد استخراج به همین دلیل از بین می‌رود.

با این حال عده زیادی به این سایت‌ها مبالغی را برای خریداری قراردادهای استخراج ابری پرداخت می‌کنند به این امید که در آینده با افزایش قیمت ارز دیجیتال، به سود برسند.

محاسبه درآمد

در سایت، در قسمت pricing قیمت پلن‌های هش‌ریت برای انواع ارزها را ببینید.

هش ریت که کاملا مشخص است. هزینه‌ای برق، هزینه دستگاه، هزینه استخر استخراج رو نخواهید داشت بنابراین برای محاسبه درآمد، در محاسبه‌گرهای استخراج، کافیست فقط هش‌ریت رو وارد کنید و با صفر کردن سایر موارد، ببینید پس از چندمدت پول پرداختی برای خرید پلن موردنظر بازخواهد گشت.

محاسبه‌گر استخراج ارز:
https://www.cryptocompare.com/mining/calculator

دقت کنید که هر ارز، محاسبه‌گر مخصوص خود را دارد. مثلا محاسبه درآمد استخراج بیت‌کوین با اتریوم متفاوت است.

برای مثال یکی از پلن‌های genesis-mining پلن 1 TH/S به مدت 5 ساله با قیمت 255 دلار هست.

ما وارد محاسبه‌گر استخراج می‌شویم.

در فیلد هش‌ریت، عدد را 1 TH/S وارد می‌کنیم و سایر موارد را صفر می‌گذاریم.

درآمد روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه نمایش داده می‌شود.

البته هنوز باید هزینه نگهداری (maintenance fee) را از این مقدار کم کنیم…

هزینه نگهداری در genesis-mining به ازای هر یک TH/s برابر 0.14 دلار در روز هست.

بنابراین ما اگر 1 TH/s خریداری کردیم در طول این 5 سال، جمعا 255.5 دلار از مبلغی که بدست می‌آوریم به عنوان کارمزد نگهداری کم می‌شود (365 روز سال در 5 = 1825 روز * 0.14 دلار)

به عبارتی 255 دلار بابت قرارداد پرداخت می‌کنید، 255.5 دلار هم در طول 5 سال (روزانه 0.14 دلار) از درآمدی که از استخراج حاصل می‌شود کسر می‌شود.

برای مشاهده جزییات دقیق‌تر وارد بخش Pricing سایت Genesis-mining شوید.

سایت دیگری نیز با نام hashflare.io وجود دارد ولی ایرانیان نمی‌توانند در آن خرید انجام دهند.

مفهوم چندالگوریتمی (multi-algorithm) چیست؟

در استخراج ارزهای دیجیتال، براساس نوع آنها از الگورتیم‌های مختلفی استفاده می‌شود.

این الگوریتم‌ها در دسته‌ای از ارزها یکسان است و دسته‌ای دیگر ممکن است الگوریتمی کاملا متفاوت داشته باشند که با دستگاه‌هایی که برای استخراج سایر ارزها استفاده می‌شود، نمی‌توان آنها را استخراج کرد.

به طور مثال الگوریتم استخراج بیت‌کوین SHA-256 است یا الگورتیم ارزهایی مانند مونرو، الکترونیوم CryptoNight است.

در صورت داشتن سوال در خصوص استخراج ابری، می‌تواند در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد خرید یا فروش بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را دارید؟ با امنیت و سهولت اینکار را انجام دهید:

اگر علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال هستید پیشنهاد می‌کنیم این کتاب الکترونیک را بخوانید:

کتاب آموزش ارز دیجیتال

 • با سلام خدمت شما
  خواستم نظرتون در مورد سایت cryptofree بدونم
  آیا از این سایت در آخر میشه بیت کوین ها رو برداشت کرد؟
  حداقل برداشت 0/3 بیت کوین اعلام کرده

 • سلام دوستان میخواستم بدونم کسی در مورد سایت crypto mininig.biz اطلاعاتی داره که واقعی یا اسکم

  • سلام دوست عزیز ، مقیاس محاسبات ماینر ها به هش هست و می تونید از سایت هایی مثل این هش اجاره کنید و این توان پردازشی یک هزینه ثابتی برای شما داره و بسته به شرایط می تونه سود ده یا ضرر ده باشه. برای مثال این سایت ۱ تراهش رو ۲ ساله ۷۰ دلار میده و با قیمت و سختی شبکه فعلی بیت کوین با ۱ تراهش سالانه ۲۶ دلار درآمد خواهید داشت که قطعا سختی شبکه با افزایشش این مبلغ رو بسیار کمتر می کنه پس اگر دید سرمایه گذاری بلند مدت نداشته باشید این پلن به صرفه نیست چون در نهایت بیت کوین حاصله کمتر از مبلغ پرداختی شما بابتشه.

 • سلام.
  ممنون از توضیحات خوبتون.

  یکی از مشکلات و نگرانی های من برای سرمایه گذاری توی gnesis mining یا iqminig یا bitdeer بحث تحریم ها و ای پی ایرانی ماست.
  بعضی از این سایتا رسما نوشتن که با ایران کار نمیکنن و بقیه هم ممکنه دردسر داشته باشن.

  راه حل مطمئنی که بشه از این مشکل فرار کرد چیه؟ اگر میشه یه مقدار توضیح بدید.

  ممنون

  • سلام دانیال عزیز ، خوشحالم که مطلب برات مفید بوده.

   همانطور که می دونی تحریم های ظالمانه باعث شدن تا بسیاری از فعالیت های متداول برای ما ایرانی ها غیر ممکن به نظر برسه. راه حل ابتدایی که برامون مطرحه استفاده از VPN و Proxy برای تغییر IP مون در سمت سرور اون وب سایت های خارجیه که البته به این سادگی ها هم نیست چون تقریبا تمام این ابزار ها در حالت رایگان پایداری مطلوب رو ندارند یعنی ممکنه حین کار یک قطع و وصل کوچیک داشته باشن یا هر بار که بخوای بهشون متصل بشی از یک گوشه دنیا و یک سرور روم استفاده کنند ، در نتیجه وب سایت سرویس دهنده مشکوک میشه و از شما تقاضی تایید هویت KYC می کنه و در اون زمان باید مشخصات هویتی نظیر پاسپورت ، کارت ملی ، گواهینامه رانندگی و … رو براشون ارسال کنی که طبیعتا مشخصات هویتی ما مشخص می کنه که شهروند ایرانیم !

   حتی اگر اشتراک یک VPN خوب بین المللی مثل Nord و Windscribe هم خریداری کنی نمی تونی مطمئن بشی که سرویس دهنده به صورت تصادفی نخواد هویتت رو بررسی کنه که عمدتا به خاطر مبارزه با پولشویی و تحریم ها موظف به انجام دوره ای این کار هستند.

   اگر به این فکر افتادی که مثلا با فتوشاپ بخوای یک مدرک هویتی غیر ایرانی برای خودت درست کنی هم متاسفانه باید بگم که احتمال موفقیتش خیلی کمه چون سیستم های هوش مصنوعی پیشرفته ای مثل Jumio هستند که متوجه جعلی بودن مدارک میشن.

   اما اگر عزمت رو جزم کردی برای این کار ساده ترین راه حل ، کمک گرفتن از یک آشنای قابل اعتماد ساکن خارج از کشوره. راه های پیچیده دیگه ای هم هست که اگر دنبال یک سرمایه گذاری کوچیک باشی خیلی منطقی نیستند ولی بسته به کارت می تونه ارزشش رو داشته باشه.

   موفق باشی.

 • مطالب مرتبط

  چگونه بیت‌کوین استخراج شده را به کیف پول انتقال دهیم و نقد کنیم؟

  راه‌های اصلی برای بدست آوردن بیت‌کوین این دو راه است: 1. بیت‌کوین بخرید 2. بیت‌کوین استخراج کنید راه‌های فرعی دیگری نیز وجود دارد، مثلا در سایت‌های کسب درآمد و سایت‌های…
  بیشتر بخوانید