خانه - اقتصاد بین‌الملل - دینار کویت؛ با ارزش‌ترین واحد پول دنیا!

دینار کویت؛ با ارزش‌ترین واحد پول دنیا!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
چرا پول کویت گران است؟

دینار کویت (KWD) واحد پول ملی کشور کویت است. نام دینار از دناریوس رومی گرفته شده است. هر یک دینار کویت به هزار فیل (fils) تقسیم می‌شود.

در این مقاله قصد داریم واحد پول این کشور همسایه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که چگونه به با ارزش‌ترین واحد پول دنیا تبدیل شده است.

تاریخچه دینار کویت

در سال 1959 کشور هند، روپیه خلیج‌فارس را به‌منظور استفاده در خارج از هند، به‌خصوص کشور‌های منطقه خلیج‌فارس، صادر کرد. روپیه خلیج‌فارس برابر با روپیه هند بود و هر دو وابسته به پوند استرلینگ بریتانیا بودند.

در سال 1961 و پس از شکست امپراتوری عثمانی، کویت از بریتانیا استقلال یافت و هیئت ارزی کویت، دینار کویت را به‌عنوان جایگزینی برای روپیه خلیج‌فارس معرفی کرد. تا سال 1966 هر دو ارز مورداستفاده قرار می‌گرفتند؛ اما پس از کاهش محسوس ارزش روپیه استفاده از آن پایان یافت.

از اولین گردش واحد پول کویت در سال 1961 تا امروز، شش نسخه اسکناس دینار کویتی و دو مجموعه یادبود شامل سکه‌های یادبود و اسکناس منتشر شده است:

 • نسخه اول: در روز اول آوریل 1961 اولین نسخه اسکناس دینار کویت درحالی‌که روپیه خلیج‌فارس همچنان مبادله می‌شد، صادر شد.
 • نسخه دوم: دومین نسخه از اسکناس‌ها در دو مرحله ابتدا در تاریخ 17 نوامبر 1970 و به‌صورت اسکناس‌های ربع دینار، نیم دینار و 10 دیناری و سپس در 20 آوریل 1971 به‌صورت اسکناس‌های یک و 5 دیناری صادر شد.
 • نسخه سوم: بانک مرکزی کویت نسخه سوم را در 20 فوریه 1980 به گردش درآورد. در 9 فوریه 1986 نیز اسکناس‌های 20 دیناری جدید وارد بازار شد و تا سال 1990 که عراق به کویت حمله کرد مورداستفاده قرار می‌گرفت. عراق پس از حمله دینار عراق را جایگزین دینار کویت کرد.
 • نسخه چهارم: بلافاصله بعد از آزادسازی کویت نسخه چهارم واحد پول این کشور در سال 1991 و باهدف بهبود اوضاع اقتصادی کشور پس از جنگ به گردش درآمد.
 • نسخه پنجم: نسخه پنجم در 3 آوریل 1994 با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌تر وارد چرخه مبادلات شد.
 • نسخه ششم و آخر: آخرین نسخه دینار کویتی در تاریخ 29 ژوئن 2014 عرضه شد. اسکناس‌های جدید دارای ظاهری زیبا و ساختاری شفاف هستند و از دستاوردهای اقتصادی، ساختمان‌های نمادین و مهم  در کنار پرچم کویت برای طراحی اسکناس‌ها استفاده شده است. همچنین با بالارفتن مبلغ اسکناس اندازه آن نیز بزرگ‌تر می‌شود و چاپ برجسته دارد تا افراد کم‌بینا و نابینا به‌راحتی بتوانند اسکناس‌ها را از هم تشخیص دهند.

می‌توانید عکس دینار کویت را در تصویر زیر ببینید:

2 1 edited

قیمت دینار کویت چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت دینار این کشور به مجموعه‌ای از ارزها متصل است. اگرچه این مجموعه ارزها مشخص و شناخته شده نیستند؛ اما احتمال دارد نسبت به دلار آمریکا وابستگی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: پگ شدن (Pegging) و دی پگ چیست؟

دینار کویت به دلار

قیمت پول کویت در بازه کوچک و مشخصی نوسان دارد. بین دسامبر 2016 تا دسامبر 2021 دینار کویت بین 3.17 و 3.33 دلار نوسان داشته است. هر چه این عدد بالاتر رود نشان می‌دهد که ارزش و قیمت پول کویت نسبت به دلار افزایش‌یافته است یا ارزش دلار آمریکا نسبت به واحد پول کویت کاهش‌یافته است و در صورت کاهش نرخ، قیمت دینار کویت نسبت به دلار آمریکا در حال کاهش است.

پس باتوجه‌به رشد اقتصادی هر یک از این کشورها نسبت دینار کویت به دلار می‌تواند متغیر باشد.

تبدیل واحد پول کویت به ارزهای دیگر

برای اطلاع از قیمت روز پول کویت نسبت به ارزهای رایج دیگر کافی است نماد دینار کویت و ارز موردنظر خود را بدانید.

برای مثال می‌خواهید نرخ تبدیل دینار کویت به دلار را بررسی کنید برای این کار عبارت زیر در گوگل جستجو کنید:

KWD to USD

با جایگزینی نماد ارز مورد نظرتان با USD می‌توانید از نرخ تبدیل پول کویت به آن ارز نیز مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: 10 ارز دنیا که بیشترین ارزش را دارند

برای سرمایه‌گذاری دلار بهتر است یا دینار کویتی؟

درست است که پول کویت گران‌ترین ارز در دنیاست اما برای سرمایه‌گذاری باید دامنه نوسان قیمت آن را نیز در نظر بگیریم. این ارز به‌خاطر نوسانات کم و تجارت جهانی محدود معمولاً به‌عنوان ابزار معاملاتی توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خارجی انتخاب نمی‌شود.

برای مثال اگر سرمایه‌گذار وقتی دینار کویتی برابر با 3.17 دلار است اقدام به خرید کند و با بالاترین قیمت یعنی 3.33 دلار بفروشد، با کم‌کردن کارمزد و کمیسیون تنها 5 درصد سود کرده است.

چرا دینار کویت گران است؟

برای پاسخ به این سؤال که چرا واحد پول کویت باارزش‌ترین ارز در دنیاست باید ابتدا نگاهی به سیاست‌های تجاری و اقتصادی کویت بیندازیم.

کشور کویت که در خاورمیانه واقع شده است؛ مانند بسیاری از کشور‌های این منطقه از نعمت ارزشمند نفت برخوردار است؛ ولی برخلاف کشورهای نفت‌خیز دیگر می‌داند چطور از این طلای سیاه بهترین بهره را ببرد.

اقتصاد کشور کویت بر نفت و فرآورده‌های نفتی متکی است و 80 درصد درآمد کویت حاصل از صنعت نفت است و پیش‌بینی شده است که در سال 2022 تولید ناخالص داخلی این کشور به 138 میلیارد دلار خواهد رسید‌.

مهم‌ترین دلیل گران بودن واحد پول کویت این است که تقاضا برای این ارز بسیار بالا است.

کویت یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در جهان است و حدود 10 درصد از کل ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد؛ اما این کشور نفت خود را فقط در ازای دینار کویت به فروش می‌رساند، به‌این‌ترتیب چون تقاضا برای نفت زیاد است و کویت آن را فقط با واحد پول کشورش مبادله می‌کند؛ کشورهای خریدار مجبور به خرید پول کویتی از دولت کویت می‌شوند و تقاضا برای این ارز نیز بالا می‌رود.

 کویت از نظر اقتصادی، ثبات بالایی دارد و همین امر از سقوط ارزش پول ملی کویت جلوگیری می‌کند. همچنین بانک ملی کویت نرخ پول این کشور را ثابت نگه می‌دارد و تغییر عرضه و تقاضا در بازار نمی‌تواند به طور مستقیم قیمت دینار کویت را تحت‌تأثیر قرار دهد‌.

کویت معاف از مالیات است و نرخ تورم نیز کمتر از 2% است؛ زیرا هر چه ارزش پول یک کشور بیشتر باشد کالاهای وارداتی با قیمت کمتری به دست مردم آن کشور می‌رسد و کالاهای صادراتی نیز سود بیشتری به دولت و مردم می‌رساند.

سؤالات متداول

چرا پول کویت گران است؟

زیرا کویت به‌عنوان یکی از صادرکنندگان نفت، نفت خود را فقط در ازای دینار کویت می‌فروشد و ازآنجایی‌که تقاضا برای خرید نفت بالاست، تقاضا برای خرید پول این کشور هم بالا می‌رود و این ارز را به ارزی ارزشمند تبدیل می‌کند.

آیا واحد پول کویت از دلار آمریکا ارزشمندتر است؟

بله هر واحد پول کویت معمولا بین 3.17 تا 3.33 دلار آمریکا ارزش دارد.

دینار کویت واحد پول چه کشورهایی است؟

این ارز واحد رسمی پول کشور کویت است و برای هیچ کشور دیگری ارز رایج و ملی محسوب نمی‌شود.

سخن پایانی

کویت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده نفت در جهان، ارزشمندترین پول ملی دنیا را نیز دارد. به دلیل تقاضای بالا برای نفت، تقاضا برای خرید دینار کویت توسط کشورهای خریدار هم زیاد است و باعث می‌شود این ارز در رده اول ارزهای جهان از نظر ارزش قرار بگیرد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب