آیا نمایندگی کارگزاری‌های مختلف در شهرستان‌ها کارآیی دارند؟

کارایی شعب کارگزاری ها

سرمایه‌گذاری در بورس، یکی از هیجان انگیزترین فعالیت‌هایی است که افراد علاقمند به داد و ستد و فعالیت‌های اقتصادی به آن می‌پردازند.

در واقع بورس اوراق بهادار، نوعی بازار برای خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف است و از این بابت، می‌توان گفت فعالیت در بورس نیاز به تمرکز، آشنایی و همچنین هوش مالی دارد.

از طرف دیگر، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد مرتبط به بورس، علاقه‌ای است که به خطر پذیری یا به اصطلاح ریسک پذیری دارند.

کارگزار بورس کیست؟

هر چند ورود به بورس نیازمند طی دوره‌های آموزشی و آشنایی به ساز و کار‌های این بازار پر تلاطم و پیچیده است، با این حال سرمایه گذار حتی اگر دوره آشنایی با بورس را نیز گذرانده باشد، کار را به دست افراد متخصصی به نام کارگزار می‌سپارد.

در واقع صاحب سرمایه، کارگزار را انتخاب می‌کند تا به خرید و فروش سهام و رصد وضع بازار از طریق بورس بپردازد.

به همین ترتیب شرکت‌هایی وجود دارند که خدماتی شامل معرفی کارگزاران و پیگیری وضع سهام در بورس را انجام می‌دهند که به شرکت‌های کارگزاری معروف هستند.

بیشتر بخوانید: شرکت کارگزاری چیست و چه وظایفی دارد؟

در سامانه شرکت‌های کارگزاری که امروزه به صورت اینترنتی در دسترس است، هر فرد یا سازمان صاحب سرمایه می‌تواند ثبت نام کرده و امور مربوط به سرمایه خود را رسما به کارگزار آن شرکت بسپارد.

چرا برای فعالیت در بورس باید به سراغ کارگزاری‌ها برویم؟

همان طور که اشاره شد، کارگزاران و شرکت‌های کارگزاری، به خوبی از وضعیت نوسانات بورس و چگونگی تغییر سهام اطلاع دارند.

رفتار سهام در بورس تابع شرایط مختلف و پیچیده‌ای است و اگر بخواهید به خوبی با آن آشنا شوید، باید بخش زیادی از وقت خود را در تالار بورس و پیگیری اخبار و اطلاعات مربوط به شرکت‌ها بگذرانید. حضور کارگزاران این امکان را به مشتریان بورس می‌دهد تا با خیال راحت به سایر فعالیت‌های خود بپردازند و البته از دور ناظر وضع سپرده خود باشند.

نکته مهم این است که وضعیت بازار بورس بدون ارتباط با عملکرد کارگزاران نیست. در واقع رفتار حرفه‌ای شرکت‌های کارگزاری نیز می‌تواند به پویایی و رونق بازار بورس کمک کند.

شعبه های استانی کارگزاری‌ها؛ راهکاری برای فعالیت بورس در کل ایران

با توجه به دو اتفاق در سال‌های اخیر، شرکت‌های کارگزاری به سمت گسترش شعبه‌های شهرستانی خود پرداخته اند.

اولین موضوع، اهمیت یافتن بازار بورس حتی بین مردم عادی و کسانی است که سرمایه هنگفتی ندارند. بازار بورس توانسته جایگاه بهتری در اقتصاد عموم مردم باز کند و به همین دلیل، در شهرهای کوچک و شهرستان‌ها نیز مردم بسیاری تمایل پیدا کرده اند تا به نوعی با بورس در ارتباط باشند و شانس مالی خود را در این بازار مدرن به امتحان بگذارند.

از طرف دیگر، مشکلات متعدد اقتصادی باعث شده است تا افراد تلاش کنند روش‌های متفاوتی برای حفظ دارایی و افزایش سرمایه خود به کار بگیرند که یکی از بهترین آن‌ها، سرمایه گذاری در بورس بصورت مستقیم یا از طریق کارگزار است.

دلیل دیگری که باعث شده تا شرکت‌های کارگزاری، شعبه و نمایندگی در شهرستان‌ها دایر کنند، امکان ارتباط آنلاین است. در واقع عموم فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در زمینه بورس و اوراق بهادار، به سمت تبادلات آنلاین و الکترونیک پیش رفته و از این بابت، می‌توان ادعا کرد که بازار بورس عملا در دنیای مجازی ادامه دارد.

چند نکته برای تعامل با نمایندگی شهرستانی کارگزاری‌ها

شرکت‌های کارگزاری با توجه به امکانات فضای مجازی، شعبه‌ها و نمایندگی‌هایی در شهرستان‌ها ایجاد می‌کنند که سهام دار بتواند از راه دور، روی سهام خود نظارت داشته باشد. با این حال، برای ارتباط بهتر با نمایندگی کارگزاری در شهرستان محل اقامت خود، بهتر است چند نکته را مد نظر قرار دهید.

اول این که قبل از ورود به بازار بورس، حتما در دوره‌های مفید مربوط به این حوزه شرکت کنید. حتی اگر قرار نیست مستقیم سرمایه خود را اداره کنید، باز هم آشنایی کلی با ساز و کار‌های بورس ضروری خواهد بود.

نکته: با بسته‌های آموزشی می‌توانید آموزش‌ها را بارها و بارها مرور کنید. ما بسته آموزشی ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای مشاهده جزییات اینجا کلیک کنید.

نکته مهم دیگر، این است که قبل از انتخاب کارگزار و نمایندگی آن در محل زندگی خود، حتما با افراد مجرب مشورت کنید و از سوابق شرکت‌های کارگزاری به خوبی اطلاع پیدا کنید. حتی لازم است سری به دفتر کارگزاری بزنید و از نزدیک با روند کار و نحوه قرارداد و خدمات آن‌ها به مشتریانشان اطمینان پیدا کنید.

علاوه بر دسترسی و ارتباط مجازی، کارگزاران در شهرستان‌ها دفتر نمایندگی دارند که راه ارتباط مشتری با آن‌ها را آسان تر خواهد کرد. علاوه بر دسترسی سرمایه گذار، خدمات کارگزاری از جمله تخفیف کارمزد و ارائه خدمات اعتباری نیز جزو شاخص‌های تعیین یک کارگزاری خوب است.

با توجه به این که هر کارگزار بابت خرید و فروش سهام، مبلغ ناچیزی به عنوان کارمزد دریافت می‌کند، بر اساس شرایط می‌تواند این مبلغ را به عنوان تخفیف به مشتری برگرداند.

به طور کلی، در صورت ارزیابی صحیح و مشورت با افراد مجرب، و آشنایی تدریجی با روال کار در بازار بورس، می‌توان با نمایندگی کارگزاران نیز قرارداد همکاری بست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.