چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم و سهام برتر را بشناسيم؟

سهام سودآور

با اقدامات دولت در سال 1399، سرمایه‌گذاری در بورس ایران برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب بود؛ اما با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه، لزوم انتخاب و شناخت سهام سودآور، بیش از پیش احساس می‌شود.

براین اساس؛ در این مقاله قصد داریم تا راهکارها و نکات هوشمندانه‌ای را برای شناخت و خرید سهام سودآور بیان کنیم.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس کلیک کنید!

عناوین مطلب:

معیارهای مهم برای تشخیص سهام سودآور

از عوامل مهم در توسعه و رشد بازارهای مالی، آشنایی سرمایه‌گذاران با روش‌های تجزیه و تحلیل سهام و افزایش توان تحلیلگری آن‌هاست. بدون شک؛ هر سرمایه‌گذار و معامله‌گری با تجزیه و تحلیل دقیق و هوشیارانه می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در بورس و ضرر و زیان آن را کاهش دهد.

توجه به این نکته مهم است که هر اندازه درک سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در این خصوص افزایش یابد، نه تنها از رکودهای لحظه‌ای و رشد قیمت‌ به صورت حبابی جلوگیری می‌شود؛ بلکه بازار بورس پویاتر و کاراتر خواهد بود.

در ادامه معیارهای مهمی که منجر به شناخت سهام سودآور می‌شوند را بررسی می‌کنیم:

الف) قابلیت نقدشوندگی سهام

یکی از مهم‌ترین معیارها در خرید سهام سودآور، قابلیت نقدشوندگی سهام است که بایستی به دقت مورد بررسی قرار گیرد. قابلیت نقدشوندگی سهام یعنی هر زمانی که دارنده سهم قصد فروش سهمش را دارد، بتواند به راحتی آن را بفروشد.

هرچه میزان خرید و فروش روزانه یک سهم بیشتر باشد، به مراتب قابلیت نقدشوندگی آن سهم نیز بیشتر خواهد شد.

ب) تعداد سهام عرضه شده (میزان شناوری سهم)

می‌توان گفت که قابلیت نقدشوندگی سهام، بسیار وابسته به تعداد سهام در دست عموم است. در واقع؛ هر چقدر تعداد سهمی كه در دست مردم قرار دارد بيشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات افزايش یافته و بازار، قيمت منصفانه‌تری برای آن خواهد یافت.

ج) ترکیب سهامداران

از دیگر معیارهای مهم برای شناخت سهام سودآور، توجه به ترکیب سهامداران است. تركيب سهامداران كه تركيب هيات مديره آن را نشان می‌دهد، می‌تواند به نفع سهامداران خرد يا کلان باشد.

راهکارهایی برای خرید سهام سودآور با روش علمی

اصلی‌ترین راهکار در این زمینه تحلیل بنیادی سهام است. تحلیل بنیادی فرآیندی است که ارزش ذاتی یک سهم را با توجه شرایط کنونی و آتی، وضعیت اقتصاد کلان، جایگاه صنایع در اقتصاد آن کشور و روند اطلاعات مالی شرکت برآورد می‌کند.

برای شروع آموزش تحلیل بنیادی کلیک کنید!

پس از بررسی و پیش‌بینی سودآوری شرکت، با تنزیل جریانات نقدی آتی با نرخ بازده مورد انتظار بر اساس ریسک سهم، ارزش ذاتی آن کشف می‌شود.

سرمایه‌گذار، با مقایسه ارزش ذاتی پیش‌بینی شده و ارزش بازار سهم، به تصمیم‌گیری در مورد خرید (در صورت کمتر بودن قیمت روز نسبت به ارزش ذاتی) یا فروش (در صورت فراتر رفتن قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی آن) می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: تفاوت ارزش و قیمت سهام؛ کدام مبنای خرید است؟

معیارهای مهم در انتخاب صنعت برتر جهت خرید سهام سودآور

با بررسی روند شاخص‌های اقتصادی که به طور قابل ملاحظه‌ای در فعالیت هر شرکت تاثیر‌گذار است، می‌توان به انتخاب سهام سودآور پرداخت. از مهم‌ترین شاخص‌ها می‌توان به نرخ تورم، میزان رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، تغییرات در میزان عرضه و تقاضای پول و … اشاره کرد.

همچنین ارزیابی بخش‌های متفاوت اقتصادی با توجه به شاخصه‌هایی همچون: سهم هر بخش در تولید ناخالص داخلی و میزان رشد اقتصادی، فرصت‌های رشد و سرمایه‌گذاری موجود، فضای کسب‌و‌کار رقابتی و میزان حساسیت صنعت به سیاست‌های داخلی و خارجی از جمله فاکتورهای مهمی است که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

در نهایت بایستی عوامل مختص شرکت را مورد بررسی قرار دهید. در این مرحله، سرمایه‌گذاران باید به سلامت مالی شرکت و کیفیت سود گزارش شده آن بپردازند. همچنین لازم است تحلیل همه‌جانبه‌ای در مورد فعالیت شرکت، قدرت و توانایی شرکت برای جوابگویی به نیازهای نقدی غیر‌منتظره، توانایی رشد سود و توانایی برای بازپرداخت تعهدات آتی بلندمدت انجام شود.

پس از تشخیص و خرید سهام سودآور، چگونه می‌توان زمان فروش و خروج از سرمایه‌گذاری را تعیین کرد؟

توجه داشته باشید که زمان‌بندی مناسب جهت ورود و خروج در سرمایه گذاری را باید با توجه به ارزش ذاتی سهام تعیین کنید؛ نه بر مبنای قیمت‌ها یا تعصب و بروز رفتارهای احساسی در سرمایه‌گذاری.

زمانی که تنها بر مبنای افزایش قیمت اخیر تصمیم به خرید می‌گیرید، به دلیل اینکه ممکن است در معرض این آسیب باشید که در اوج قیمت‌ها اقدام به خرید کنید، لذا با برگشت قیمت به سطح متعادل خود، اصل سرمایه خود را به خطر می‌اندازید.

همچنین در صورتی که دارای سهامی با چشم‌انداز نامناسب هستید و تنها به دلیل وابستگی احساسی یا عدم تمایل بر شناسایی زیان کاغذی از فروش آن خودداری می‌نمایید، عملکرد سرمایه‌گذاری خود را کمتر از حد بهینه رقم خواهید زد.

انتخاب سهام سودآور از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی

توصیه می‌کنیم که سهامداران حقیقی به دلیل عدم برخورداری از تیم حرفه‌ای تحلیل جهت خرید و فروش سهام، از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده نمایند. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه‌تر است و هزینه کمتری در بردارد.

اما اگر یک شخص حقیقی هستید و تمایل دارید سهام سودآور را خودتان انتخاب کنید، بایستی با آموزش و کسب تجربه، مسیر موفقیت را برای خود هموار کنید.

راکد ماندن برخی سهام سودآور، در مقابل رشد سهام بدون ارزش در بازار بورس

قطعا شرکت‌هایی را دیده‌اید که بدون توجه به ارزش واقعی، رشد خوبی را تجربه می‌کنند و ممکن است در بازار بورس مخاطبان زیادی داشته باشند؛ اما در مقابل برخی سهم‌های سودآور هستند که در بازار بورس راکد مانده‌اند.

دلیل این موضوع این است که شرکت‌های کوچک با سودآوری پایین می‌توانند با مدیریت و دستکاری سود، بر اساس روش‌هایی همچون ارائه تخفیفات بسیار بالا در یک دوره، تبدیل نمودن هزینه‌های عملیاتی به سرمایه‌ای و… سود‌آوری بالاتری را برای یک دوره نشان دهند که منجر به افزایش قیمت سهم در کوتاه‌مدت می‌شود؛ اما با توجه به حاکمیت اصل برگشت به میانگین در بلندمدت، در نهایت قیمت سهام این شرکت‎ها به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می‌کند.

انتخاب سهام برتر بازار

نکاتی برای تصمیم‌گیری موفق در بازار بورس

 • سرمایه‌گذاری بر مبنای سبد متنوعی از سهام، با لحاظ کردن توان ریسک‌پذیری خود
 • خرید سهام ارزشی در بلندمدت و سهام رشدی در کوتاه‌مدت با استفاده از فرصت نوسان‌گیری و رشد بلندمدت به طور همزمان
 • عدم واکنش بیش از اندازه به اطلاعات و وقایع اخیر (قاعده‌ای در سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌گوید هیچ چیز آن طور که به نظر می‌رسد خوب یا بد نیست).
 • عدم تاکید بیش از اندازه بر اطلاعات اندک اما در دسترس؛ سعی کنید تا جایی که ممکن است اطلاعات بیشتر و واقع‌بینانه در مورد سهم مورد نظر خود به‌دست آورید
 • نگاه منصفانه‌ای به نظرات و اطلاعات رد‌کننده نظرات سرمایه‌گذاری‌های خود داشته و پذیرای نظرات مخالف باشید
 • استفاده از مشاوره‌های سرمایه‌گذاری و شناخت عوامل روانشاختی و میزان ظرفیت پذیرش ریسک به منظور تخصیص بهینه دارایی‌ها
 • شناخت ویژگی‌های ‌روانشناختی خود

بیشتر بخوانید: اهمیت تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری؛ نحوه متنوع سازی پرتفوی

سوالات متداول

چه معیارهایی در تشخیص سهام سودآور مهم هستند؟

قابلیت نقدشوندگی سهام، میزان شناوری سهام و ترکیب سهامداران را می‌توان مهمترین معیارها در تشخیص سهام سودآور دانست.

برای خرید سهام سودآور با روش علمی، چه راهکاری مناسب است؟

اصلی‌ترین راهکار در این زمینه تحلیل بنیادی سهام است. پس از بررسی و پیش‌بینی سودآوری شرکت با استفاده از تحلیل بنیادی، می‌توان با تنزیل جریانات نقدی آتی با نرخ بازده مورد انتظار بر اساس ریسک سهم، ارزش ذاتی آن را کشف کرد.

چرا برخی از سهام بی ارزش رشد قابل توجهی دارند، اما برخی از سهام سودآور رشدی نداشته و راکد می‌مانند؟

برخی از شرکت‌ها، کوچک و بدون ارزش واقعی هستند که با مدیریت و دستکاری سود، بر اساس روش‌هایی همچون ارائه تخفیفات بسیار بالا در یک دوره، تبدیل نمودن هزینه‌های عملیاتی به سرمایه‌ای و… سود‌آوری بالاتری را برای یک دوره نشان می‌دهند که این امر منجر به افزایش قیمت سهم در کوتاه‌مدت می‌شود؛ اما با توجه به حاکمیت اصل برگشت به میانگین در بلندمدت، در نهایت قیمت سهام این شرکت‎ها به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله، نکات مهمی را برای خرید سهام سودآور به شما معرفی کردیم تا هنگام اقدام به سرمایه‌گذاری، بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهید. شما می‌توانید با بررسی معیارهایی که ذکر شد؛ برای سرمایه‌گذاری خود، سهامی سودآور و مستعد رشد انتخاب کرده و آن را خریداری کنید.

با انتخاب سهام سودآور، علاوه بر اینکه ریسک سرمایه‌گذاری خود را به واسطه حمایت حقوقی‌های سهم کاهش می‌دهید، سهم‌تان را در برابر هیجانات ناگهانی سیاسی و اقتصادی حفظ کرده و بدین ترتیب سودآوری خود را افزایش خواهید داد. همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات در زمینه نشر اخبار شرکت‌ها و بررسی پیشینه آن‌ها، به سامانه کدال مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط:

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

روش تحلیل و انتخاب سهام

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

20 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سوادکوهی فریدن

سلام ، برای تعیین بنیاد شرکت کدام مولفه اثر گذارتر است، دارئیها، بدهیها، حقوق صاحبان سهام

محمد

هفته آینده بازار بانکی ها مخصوصا وتجارت و وبصادر چجوریه؟؟

محمد

باسلام
آیا دوره مجازی هست برای یادگیری اینکه بتوانیم خودمان سهام رابخریم و بفروشیم
؟

علی

سلام من دانشجو هستم و میخوام 20 میلیون تومن سهام بخرم برای دراز مدت چون تا دوسال دیگه به پولم نیاز ندارم بنظر شما از چه شرکت هایی و چه تعداد سهام بخرم که دوسال دیگر واقعا سود کرده باشم.ممنون میشم زودتر جواب بدین

رضاکریمی/کرج

سلام.میتونی ازسبدمعاملاتی استفاده کنی خیالت راحتتره.پتروشیمی.پالایشگاهی.صنعت خودرو.صندوقهای سرمایه گذاری//سرمایتو تقسیم کن تواین چندتا.انشاالله درازمدت سودخیلی خوبی خواهی داشت…من خودم6سال پیش با5تومن شروع کردم والان280تومن سرمایمه..صبر.امید

Sheyda

سلام خسته نباشید ببخشید من چطوری باید بدون کدوم شرکت سهام دارن
شرکت ها رو از کجا بشناسم؟

رضا کریمی/کرج

سلام. وقتی صفحه تالار بورس رو باز میکنی روی سهم مورد نظرکیلیک کن..بعدروی گزینه سهامداران کیلیک کن وسهامداران بزرگ واصلی سهم مورد نظرتو ببین

مسعود

سلام
در بین این همه سهامی که در بورس وجود دارد ، ما از کجا بدونیم که چه سهامهایی را انتخاب کنیم واسه تحلیل کردن ؟؟؟
نمیشه که همه سهامهای بورس را هرروز ترید کنیم تا ببینیم کدوم یکی سهم خوبی هست واسه خرید کردن !!!

alireza

سلام ما مبتدی ها برای اینکه به طور مثال 10 میلیون تومان داریم و میخواییم بدونیم که فلان سهم مدت سود سهمش تا کی هست تا چه قیمتی پیش میره ، به ترتیب باید چه چیزی ها رو یاد بگیریم ، به نظرتون ؟

alireza

سلام و خسته نباشید آقای جهاندیده واقعا ممنون بابت به موقع پاسخ گویی تون ، بابت راهنماییتون هم مرسی

مریم

بهترین زمان فروش سهام چه موقع است؟
بهترین زمان خرید چطور؟
من تو این حیطه مبتدی هستم

رضایی

با سلام سئوال داشتم
اگر من وقتی یک شرکت کاهش قیمت در سهام شرکتش داره من سریع بفروشم به اون شرکت ضربه زدم؟
اگر قرار باشه من فقط به سودم نگاه کنم شرکت ها ضرر نمیبینن؟؟؟

امیرناصر غلامرضایی

با سلام حالا لطف بفرمائید بنده سه سهم دارم وبصادر بنیرو و خساپا کدامیک را چکار کنم نکه دارم یا منتظر بالارفتن قیمتشان باشم

رضا کریمی/کرج

سلام.عجله نکن.فعلا نگهدار.بابالا پایین شدنشم هیجانی عمل نکن.تادوماه اینده صبرکن .راضی بودی بفروش

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
20
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx