رشد شدید قیمت بیت کوین با کمترین حد نوسانات این ارز دیجیتال طی ۱۶ ماه گذشته

نوسانات بیت کوین به کمترین حد 16 ماه گذشته خود رسیده است و این مسئله نشان‌دهنده احتمال ایجاد حرکتی انفجاری در روند حرکت این ارز دیجیتال است.

میزان کل قراردادهای اختیار معامله بیت کوین تا 2 میلیارد دلار افزایش یافته است که تنها 13 درصد با رکورد تاریخی خود فاصله دارد. گرچه بخش زیادی از قراردادها هنوز تا حد زیادی در صرافی دریبیت (Deribit) متمرکز شده است، این میزان در بورس کالای شیکاگو (CME) نیز به 300 میلیون دلار رسیده است.

به عبارت ساده، قراردادهای مشتقه به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا از سرمایه خود در برابر حرکات صعودی (با قراردادهای خرید) یا حرکات نزولی (با قراردادهای فروش) محافظت کنند. گرچه استراتژی‌های پیچیده‌تری نیز وجود دارند، صرف وجود بازار نقدینه قراردادهای مشتقه می‌تواند اندیکاتور مثبتی باشد.

به‌عنوان مثال، قراردادهای مشتقه به ماینرها اجازه می‌دهد تا درآمد خود را که وابسته به قیمت ارز دیجیتال است، تثبیت کنند. شرکت‌های آربیتراژ (arbitrage؛ روشی برای کسب سود از تفاوت قیمت بیت دو یا چند بازار) و بازارساز از این ابزار برای پوشش ریسک معاملات خود استفاده می‌کنند. درنهایت، بازارهایی که نقدینگی کافی داشته باشند، شرکت‌کنندگان بزرگ‌تری را به خود جذب می‌کنند و به این صورت، کارایی خود را نیز افزایش می‌دهند.

نوسانات ضمنی، معیاری مفید و اصلی است که می‌توان آن را با توجه به قیمت‌گذاری قراردادهای اختیار معامله، تعیین کرد. هرگاه معامله‌گرها خطر نوسانات قیمت در ابعاد بزرگ را جدی تلقی کنند، این اندیکاتور بالاتر می‌رود. عکس این مسئله در طول دوره‌هایی اتفاق می‌افتد که قیمت ثابت است یا انتظار می‌رود نوسان قیمت کمتر باشد.

نوسانات ضمنی قراردادهای سه‌ماهه اختیار معامله. منبع: Skew

نوسانات اغلب در قالب اندیکاتور ترس شناخته می‌شوند؛ با این حال، نگاه این معیار اغلب رو به عقب است. همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، این اندیکاتور در 26 ژوئن (6 تیر) به اوج 13,880 دلاری رسید و سپس 1,400 دلار افت کرد. نوسانات اخیر قیمت از ماه مارس 2020 (فروردین 99)، پس از افتی 50 درصدی طی تنها 8 ساعت، اتفاق افتاد.   

نوسانات قیمت اندیکاتورها

دوره‌های کم‌نوسان نشان‌دهنده احتمال ایجاد حرکات قابل‌ملاحظه قیمت هستند؛ درواقع، این دوره‌ها نشان می‌دهند که بازارسازها و افرادی که با روش آربیتراژ کسب سود می‌کنند، با هزینه پریمیوم (وجه ضمانت قراردادهای مشتقه) کمتری از دارایی خود محافظت می‌کنند؛ زیرا، افزایش میزان قراردادهای مشتقه به‌هنگام ایجاد حرکتی ناگهانی در روند قیمت، به افزایش نقدینگی بازار کمک می‌کند.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

سپس، سرمایه‌گذاران باید روی بازارهای قراردادهای آتی متمرکز شوند تا ارزیابی کنند که آیا احتمال حرکتی قابل‌ملاحظه وجود دارد یا خیر. افزایش میزان قراردادهای مشتقه به‌معنای افزایش تعداد شرکت‌کنندگان بازار یا ایجاد موقعیت‌هایی با مبلغ کلان‌تر است.

میزان کل قراردادهای آتی بیت کوین. منبع: Skew

مجموع کل ۴,۲۰۰ میلیارد دلاری قراردادهای مشتقه، ممکن است در مقایسه با اوج ۵,۷۰۰ میلیارد دلاری این میزان در ماه اوت (شهریور) چندان زیاد نباشد؛ اما، هنوز هم اندیکاتور مهمی تلقی می‌شود.

چند دلیل ممکن است مانع رشد این معیار شده باشد، از جمله اتهام کمیسیون معاملاتی قراردادهای آتی کالای ایالات متحده (CFTC) علیه صرافی بیتمکس و هک 150 میلیون دلاری صرافی کوکوین (KuCoin).

نوسانات بالا یکی دیگر فاکتورهای اساسی است که ممکن است اثر منفی بر تعداد قراردادهای مشتقه بیت کوین داشته باشد. علی‌رغم اینکه طی 16 ماه گذشته، 57 درصد کمترین رقم بوده است، هنوز هم نشان‌دهنده هزینه پریمیوم قابل‌ملاحظه‌ای است، خصوصاً برای قراردادهای مشتقه بلندمدت. قراردادهای آتی و اختیار معامله، همبستگی زیادی با هم دارند؛ زیرا، در استراتژی‌های پیشرفته‌تر، این دو بازار ترکیب می‌شوند.

خریداری که قیمت اِعمال ۱۴,۰۰۰ دلاری برای سررسید 21 مارس (1 فروردین 1400) در نظر گرفته باشد، باید 10 درصد هزینه پریمیوم پرداخت کند. بنابراین، قیمت سررسید باید به 15,165 دلار یا 34 درصد بالاتر از سطح 11,300 دلار فعلی برسد.

نوسانات ضمنی ۹۰ روزه سهام شرکت اپل. منبع: Alphaquerry

به‌عنوان مقایسه، نوسانات سه‌ماهه سهام شرکت اپل (AAPL)، 41 درصد است. گرچه این میزان از 29 درصد نوسانات شاخص S&P 500 بیشتر است، تأثیر بلندمدت آن در مقایسه با نوسانات ضمنی 47 درصدی بیت کوین، قابل‌ملاحظه خواهد بود. نوسانات 34 درصدی در قراردادهای خرید ماه مارس 2021 (فروردین 99) برای سهام اپل، هزینه پریمیوم 2.7 درصدی را در پی داشته است.

به بیان بهتر، اگر سهام شرکت اپل، 11,300 دلار قیمت‌گذاری شود، قراردادهای اختیار معامله مارس 2021 ممکن است 308 دلار هزینه دربرداشته باشد. در این بین، قراردادهای اختیار معامله بیت کوین با 1,150 دلار معامله می‌شوند که چهار برابر سهام شرکت اپل هزینه خواهد داشت.

قراردادهای اختیار معامله ممکن است بهترین روش نباشند

با اینکه برای ورود به موقعیت‌های معاملات آتی دائمی (perpetual futures) احتیاج به صرف هزینه‌ای ضمنی وجود دارد؛ با این حال، این هزینه سنگین نبوده است و مانع ایجاد این موقعیت‌ها نشده است. دلیل این امر نرخ وجوه (funding rate) قراردادهای آتی دائمی است که اغلب هر 8 ساعت پرداخت می‌شوند.

نرخ وجوه قراردادهای آتی دائمی. منبع: Digital Assets Data

طی چند ماه گذشته، نرخ وجوه بین مثبت و منفی در نوسان بوده است و درنهایت، تأثیری چندانی بر خریداران قراردادهای لانگ و فروشندگان قراردادهای شورت نداشته است.

به دلیل بالابودن نوسانات ذاتی بیت کوین، قراردادهای مشتقه این ارز دیجیتال، احتمالاً بهترین روش برای کسب سود از این بازار نیست. هزینه 1,150 دلاری قراردادهای مشتقه برای مارس 2021 ممکن است برای ایجاد موقعیت‌های آتی بیت کوین با ضریب اهرمی 4 برابر استفاده شود. با رسیدن بیت کوین به همین میزان 34 درصدی، این شرایط می‌تواند سودی 1,570 دلاری (136 درصدی) ایجاد کند.

مثال بالا به‌معنای بی‌فایده‌بودن استفاده از قراردادهای مشتقه نیست، خصوصاً به‌هنگام ایجاد استراتژی‌هایی که شامل قراردادهای مشتقه ترکیبی خرید و فروش می‌شوند. باید در نظر داشته باشیم که قراردادهای اختیار معامله سررسید مشخصی دارند. بنابراین، اگر محدوده قیمت مطلوب حتی روز به دست آید، این معامله به‌هیچ‌وجه سودی نخواهد داشت.

برای افرادی که طرفدار رشد قیمت بیت کوین هستند، محدوده قیمت و تایم‌فریم مشخصی وجود دارد؛ به‌ نظر می‌رسد که در حال حاضر، قراردادهای آتی دائمی می‌تواند بهترین راه‌حل باشد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
عضویت فوری
مزدکس (پلتفرم جدید)
  • صرافی حرفه‌ای برای ترید ارز دیجیتال
  • بدون نگرانی از تحریم
  • سرعت بالا و نرم‌افزار قوی
  • تیم حرفه‌ای و با تجربه در بازارهای مالی
  • 10 درصد تخفیف کارمزد بگیرید
عضویت فوری

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 26 نوامبر، 6 آذر

پیش از آغاز حرکت جهت‌دار بعدی، قیمت بیت‌کوین و بیشتر آلت‌کوین‌های بزرگ می‌توانند برای چند روزی تثبیت شوند. طی چند روز گذشته بازار ارزهای دیجیتال در یک روند صعودی قدرتمند…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 8 دسامبر، 18 آذر

در حال حاضر، قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین همچنان با مقاومت بر روی سطح 19,500 دلار روبرو است. گزارش‌های اخیر در اخبار نشان می‌دهند قانون‌گذاران آمریکایی ممکن است دور جدیدی از…
بیشتر بخوانید