منظور از اردر حمایت در بورس چیست؟

اردر حمایت

اردر حمایت یکی از اصطلاحات بسیار مهم و پرتکرار در بازارهای معاملاتی بورس، فارکس، ارز دیجیتال و…است که گاها کاربرد زیادی در معاملات خواهد داشت.

داشتن اطلاعات مفید و کاربردی در این حوزه کمک می‌کند تا هر فرد با ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری اقدام کند.

در واقع موفقیت در بورس و سایر بازارهای معاملاتی تنها زمانی امکان‌پذیر است که هر فردی با آموزش و تکیه بر تجربیات افراد معتبر، معاملات خود را آغاز کند.

عناوین مطلب:

در این مطلب به بررسی اردر حمایت به‌ عنوان یکی از اصطلاحات پرکاربرد در دنیای بورس می‌پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در باره این نوع اردرگذاری تا انتهای مطلب همراه ما باشید. 

منظور از اردر یا سفارش در بورس چیست؟

هرگونه سفارش‌گذاری در بازارهای معاملاتی مانند بورس به معنای اردر شناخته می‌شود. از اردر یا سفارش برای ثبت خرید یا فروش یک سهام در بازار استفاده می‌شود.

در واقع از طریق اردر خرید و اردر فروش می‌توان برای خرید سهام جدید و فروش سهام قبلی اقدام کرد.

در بورس ایران ساعت ثبت اردر خرید و فروش مشخص بوده و برخلاف بازارهایی مثل کریپتو تنها ساعات محدودی از روز امکان معامله وجود دارد.

اردر خرید یا فروش در بازار بورس ایران در روزهای پنجشنبه و جمعه فعال نمی‌شود. 

بیشتر بخوانید: روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

منظور از سفارش یا اردر حمایت در بورس چیست؟ 

منظور از اردر حمایتی در بورس ثبت سفارش حجم زیادی از یک سهام است که برای امیدواری و قوت قلب به سرمایه گذاران انجام می‌شود.

اردر حمایت یک نوع اردر خرید است که در اغلب اوقات مانع از کاهش قیمت سهم مورد نظر می‌شود. اما متاسفانه امروزه اردر حمایت به‌ عنوان یکی از راه‌های فریب‌دادن سهام‌داران خرد شناخته شده است.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، امروزه بسیاری از اردرهای حمایتی از جانب سهام‌داران عمده و برای فریب سهام‌‌داران کوچک انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

در واقع سهام‌داران عمده شرایطی را ایجاد می‌کنند که میزان خرید سهم مورد نظر افزایش پیدا کند.

اردر حمایتی به‌ گونه‌ای است که تعداد کمی سهام‌دار عمده حجم زیادی از یک سهم را خریداری می‌کنند تا بتوانند انگیزه خرید برای سهام‌داران خرد ایجاد کنند. در نهایت بلافاصله بعد از خرید سهم توسط سرمایه گذاران کوچک و افزایش قیمت سهم، سهام خود را با قیمت بالاتر به فروش رسانده و باعث ضرر و زیان سهام‌داران خرد می‌شوند. 

اردر حمایتی
اردر ترس و حمایت در واقع در مقابل هم قرار دارند.

تفاوت اردر ترس و اردر حمایت در چیست؟ 

اردر ترس و اردر حمایت دقیقاً در مقابل هم قرار دارند. در واقع از اردر حمایت برای بالابردن قیمت یک سهم و در نتیجه فروش آن با قیمت بالاتر انجام می‌شود.

اما در اردر ترس، سهام‌داران عمده شرایطی را ایجاد می‌کنند تا سهام‌داران خرد، سهم‌های خود را با قیمت پایینی به فروش برسانند تا آن‌ها بتوانند با قیمت پایینی سهم‌های فروخته شده را خریداری و بعد از کسب سود زیاد با قیمت بالایی بفروشند.

در واقع در اردر ترس، سهام‌داران با فریب سهام‌داران کوچک، سهم‌های با ارزشی که قرار است افزایش قیمت داشته باشند را با قیمت ناچیز خریداری می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: چگونه در خرید و فروش سهام بر ترس غلبه کنیم؟

راه‌های تشخیص اردر حمایتی چیست؟

قطعاً بسیاری از افراد بعد از مشاهده سفارش‌های حجیم در تابلو معاملاتی با این سؤال مواجه می‌شوند که آیا این سفارش برای حمایت واقعی از سهم است یا تنها فریبی بوده از جانب سهام‌داران عمده برای فروش حجم زیادی از یک سهم که در نهایت موجب ضرر و زیان به سهام‌داران خرد می‌شود؟

3 روش برای تشخیص اردر حمایت واقعی و دروغین وجود دارد که عبارت است از:

بررسی دقیق تابلو معاملاتی

یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص اردر حمایتی حقیقی از دروغین، بررسی تابلو معاملاتی است.

در این روش اگر همزمان با سفارش خرید، حجم معاملات تغییر کند، اردر حقیقی است. اما اگر با وجود خرید سهم، حجم معاملات تغییر چندانی نداشته باشد، اردر حمایت دروغین بوده و صرفاً برای فریب سهام‌داران خرد است. 

تابلو معاملات
تابلو معاملات شستا در سایت TSETMC

بررسی نسبت قدرت خریدارهای حقیقی در 30 دقیقه پایانی تایم بازار

بررسی پارامتر نسبت قدرت خریدارهای حقیقی در 30 دقیقه پایانی بازار از دیگر روش‌های تشخیص اردر حقیقی از اردر دروغین است.

طبق جدول زیر چنانچه نتیجه این نسبت بیشتر از 1 باشد، حمایت حقیقی بوده و اگر پارامتر کمتر از 1 باشد، احتمالا اردر حمایت دروغین و تنها برای فریب سهام‌داران است.

                                    حجم خریدار حقیقی تقسیم بر تعداد خریدار حقیقی   

نسبت قدرت خریدار حقیقی = —————————————————

                                   حجم فروش حقیقی تقسیم بر تعداد فروشنده حقیقی 

بررسی تعداد و حجم سفارش‌های مشکوک

 بررسی تعداد سفارشاتی که برای حمایت ثبت شده‌اند، یکی از راه‌های تشخیص حمایت دروغین و حقیقی است.

طبق نتایج به‌ دست‌آمده اگر تعداد سفارش‌ها نسبت به تعداد سهام در هر سفارش، بسیار کم باشد، یعنی اردر حمایتی تنها برای فریب بازیگران یا سهام‌داران خرد انجام می‌شود.

اما اگر حجم زیادی از یک سهم توسط تعداد زیادی خریدار سفارش‌گذاری شود، یعنی اردر حمایت حقیقی و برای تقویت سهم انجام می‌شود. 

راه‌های جلوگیری از به دام افتادن در اردر حمایتی 

راه‌های متعددی برای جلوگیری از به دام افتادن در اردر حمایتی وجود دارد که بسیاری از سهام‌داران با رعایت آن تا حد زیادی می‌توانند بدون توجه به اردر حمایت یا اردر ترس برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اقدام کنند.

راه‌های جلوگیری از به دام افتادن در اردر حمایتی عبارت است از: 

 • کسب دانش و تجربه در زمینه بازارهای معاملاتی: افرادی که در زمینه بازارهای معاملاتی فعالیت می‌کنند، باید سطح دانش و تجربه خود را در زمینه بورس افزایش دهند و بتوانند بر اساس تجربیات خود و تجربیات افراد موفق در این زمینه فعالیت کنند تا در دام اردرهای حمایتی و اردرهای ترس دروغین قرار نگیرند.  

 • به‌کارگیری اطلاعات معتبر و دقیق: دومین راه برای جلوگیری از به دام افتادن در اردر حمایت دروغین این است که از منابع موثق برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بورسی استفاده کنند. کدال یکی از معتبرترین سایت‌هایی است که کامل‌ترین اطلاعات بورسی مرتبط با سهام شرکت‌های مختلف را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.   

 • تعیین کردن حد سود و ضرر: تعیین کردن حد سود و ضرر بهترین راه برای جلوگیری از فریب خوردن در اردرهای حمایتی دروغین است. سرمایه‌گذارانی که بلافاصله بعد از خرید سهام برای خود حد سود و ضرر تعیین می‌کنند، بدون توجه به اردرهای دروغین سهام خود را خرید و فروش می‌کنند. 

 • دریافت مشاوره از افراد باتجربه در زمینه بازار بورس: کسانی که در حوزه بورس از اطلاعات و دانش بالایی برخوردار نیستند، می‌توانند با دریافت مشاوره از افراد متخصص در این حوزه اطلاعات خود را افزایش دهند و با توجه‌ به هدفی که برای سود یا ضرر خود تعیین کرده‌اند، به فعالیت خود در بازار بورس ادامه دهند. 

سخن پایانی 

باتوجه‌ به اینکه امروزه درصد بالایی از سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر اقدام به ایجاد اردرهای حمایتی دروغین می‌کنند، سرمایه‌گذاری و فعالیت برای سهام‌داران خرد ممکن است کمی دشوار بوده و با ضررهایی همراه باشد.

بنابراین کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در بازارهای معاملاتی هستند، باید برای موفقیت در بازارهای مالی سطح دانش خود را افزایش داده و با توجه‌ به اطلاعات موثقی که از سایت‌های معتبری چون کدال و…کسب می‌کنند، برای خرید و فروش سهام های خود اقدام کنند.

به دام افتادن در اردر حمایت و اردر ترس ممکن است موجب شود سهام‌داران خرد متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری شوند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

اردر یا سفارش در بازارهای مالی (Order)

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx