لیست 46 فیلم و مستند درباره بورس و معامله‌گری

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
فیلم هایی درباره بورس

آشنایی با نحوه انجام معاملات و ترید در بازار بورس می‌تواند کمک زیادی به سرمایه گذارانی کند که می‌خواهند درآمد مناسبی از این بازار داشته باشند.

فیلم های معامله گری بورس می‌تواند داده‌ها و اطلاعات زیادی را اختیار تریدرها و به خصوص افراد مبتدی قرار دهد.

در ادامه این مطلب قصد داریم به طور مفصل در مورد فیلم های سینمایی مربوط به معامله گری و تریدرها و نحوه استفاده سرمایه گذاران از آنها صحبت کنیم.

در انتهای مقاله می‌توانید نمره هر فیلم و لینک آن در IMDB را مشاهده کنید.

فیلم‌های معامله گری

فیلم‌ها منبع خوبی برای تریدر‌ها و سرمایه گذاران بازار بورس هستند و از طریق آن می‌توانند با بازار و سرمایه گذاری در آن آشنا شوند. فیلم های معامله گری به طور خلاصه و مفید اطلاعات لازم را در اختیار تریدرها قرار می‌دهند.

با این حال، فیلم‌های زیادی در رابطه با سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که ممکن است پیدا کردن همه آن‌ها برای کاربران ساده نباشد.

به همین دلیل در این مطلب سعی کرده‌ایم فهرستی از بهترین فیلم های سینمایی تریدری را برای کاربرانی که به یادگیری بازار بورس علاقه دارند، ارائه دهیم. برخی از این فیلم‌ها در مورد وقایع و رویدادهای واقعی هستند:

 1. Rogue Trader (1999): این فیلم داستان نیک لیسون، معامله‌گری که با پنهان کردن ضرر معاملات، مسیر بانک برینگز (Barings Bank) ورشکسته شده را دنبال می‌کند.
 2. Wall Street (1987): یک کارگزار جوان، مشتاق کار کردن با فردی بانفوذ (گوردون گکو) است ولی بعداً کارگزار جوان به ذات پلید گوردون گکو پی می‌برد و تلاش می‌کند او را نابود کند.
 3. Wall Street؛ Money Never Sleeps (2010): فردی که روزگاری در زمینه معاملات خبره بوده ولی به خاطر سوءاستفاده از اطلاعات محرمانه در معاملات مدتی را در زندان سپری کرده اکنون باید راه خود را به صدر دنیای مالی بازیابد.
 4. Boiler Room (2000): در این فیلم، یک دانشجو که از کالج انصراف داده شغلی به عنوان کارگزار در یک شرکت سرمایه‌گذاری پیدا می‌کند و به موفقیت سریعی می‌رسد. با این حال، موفقیت باعث ایجاد ذهنیت نادرست در او شده و مشکلات زیادی برای او ایجاد می کند.
 5. The Wolf of Wall Street (2013): این فیلم معامله گری داستانی تقریباً واقعی از جردن بلفورت (Jordan Belfort) است که کار خود را با فروش سهام ارزان آغاز و درنهایت مالک یک شرکت کارگزاری گسترده شد که سرمایه خود را از طریق فریب دادن سرمایه‌گذاران تأمین می‌کرد.
 6. The Pursuit of Happiness (2006): مردی که امیدی به آینده ندارد با تلاش و تقلای بسیار، شغلی در یک شرکت کارگزاری سهام به دست می‌آورد و با این کار زندگی‌اش تغییر می‌کند.
 7. Pi (1998): مردی برای امتحان کردن الگوهای پیش‌بینی بازار سهام اقداماتی جنون‌آمیز انجام می‌دهد.
 8. Trading Places (1983): این فیلم نگاهی کمدی‌وار به معامله‌گری دارد و اینکه چگونه کسی که اصلاً شناخته ‌شده نیست می‌تواند در دنیای مالی به درجات بالا صعود کند.
 9. Dealers (1989): سبک زندگی افرادی در بورس لندن که حول محور فریبکاری در تجارت و معاملات می‌چرخد.
 10. The Bank (2001): یک ریاضیدان در بانکی که بر اصل «حرص و طمع خوب است» بنیان گذاشته شده است راهی را ابداع می‌کند که با آن بتوان حرکات آینده سهام را پیش‌بینی کرد.
 11. The Big short (2015): یک فیلم کمدی درام در رابطه با اینکه چگونه از یک بحران مالی گسیخته سود ببریم در حالی که سایر مردم از عواقب آن رنج می‌برند.
 12. Becomimg Warren Baffet (2017): این فیلم سینمایی بر اساس زندگی نامه وارن بافت سرمایه گذار معروف ساخته شده است.
 13. Margin call (2011): این فیلم معامله گری به بحران‌های مالی واقعی سال های 2008 و 2009 می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: 6 مورد از بهترین فیلم‌ها و مستند‌های حوزه کریپتو!

فیلم معامله گری
فیلم گرگ وال استریت یکی ازبهترین فیلم های این حوزه محسوب می‌شود.

مستندهایی در مورد بورس و معامله‌گری

تا این جا به بررسی فیلم های سینمایی تریدری پرداختیم و برخی از محبوب‌ترین آن‌ها را معرفی کردیم. در ادامه به معرفی مستندهایی خواهیم پرداخت که نگاهی واقعی به اتفاقاتی که افتاده است دارند:

 1. Cancel Crash (2012): مستندی در مورد سقوط بازار سهام در سال 1987 از منظر معامله‌گران حاضر و معامله‌گرانی که هنگامی اقدام به خرید می‌کردند که هیچ‌کس دیگر جرئت نمی‌کرد.
 2. Floored؛ Into the Pit (2009): زندگی معامله‌گران در بازار سهام رو به افول شیکاگو.
 3. The Pit (2010): سریالی با تمرکز بر معامله‌گران «هیئت معامله نیویورک».
 4. Inside Job (2010): برنده جایزه اسکار برای بهترین مستند با محوریت بحران مالی سال 2008.
 5. Billion Dollar Day (1985): این مستند، حکایت سه معامله‌گر ارز در نیویورک، لندن و هنگ کنگ را دنبال می‌کند.
 6. Black Wednesday (1997): داستان سقوط پوند استرلینگ بریتانیا در سال 1992.
 7. Enron؛ The Smartest Guys in the Room (2005): ظهور و افول انرون (Enron)، مدیریت و معامله‌گرانی که مسببش بودند.
 8. The Ascent of Money (2008): تاریخچه پول و بازارهای مالی.
 9. Capitalism؛ A Love Story (2009): بررسی اینکه تلاش برای به دست آوردن سود بیشتر شرکت چگونه بر انجام آنچه صحیح است سایه می‌افکند.
 10. The Midas Formula؛ Trillion Dollar Bet (1999): ظهور و افول یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری بلندمدت که روی یک معادله مالی برای ثروتمند شدن‌ شرط‌بندی می‌کند.
 11. The Last Days of Lehman Brothers (2009): مستند-دراما‌یی در مورد اتفاقاتی که در روزهای پایانی پیش از سقوط لمان رخ داد.
 12. Trader (1987): مستندی در مورد پل تودور جونز، بنیان‌گذار شرکت سرمایه گذاری تودور. این مستند موجود بوده اما پیدا کردنش کمی دشوار است.
 13. Mind Over Money (2010): توضیح می‌دهد که چرا اقتصاددانان نتوانستند بحران مالی 2008 را پیش‌بینی کنند.
 14. Goldman Sachs؛ Power and Peril (2010): نگاهی به شرکت بزرگ مالی گلدمن‌ساکس و فرهنگ شرکتی‌اش می‌اندازد.
 15. Too Big to Fail (2011): مستندی درباره بحران مالی 2008 و سقوط شرکت برادران لمان (Lehman Brothers).
 16. Quants؛ The Alchemists of Wall Street (2010): درباره مردان و زنانی که اعداد و ارقام الگوریتم‌‌های مالی و معاملاتی را پردازش می‌کنند.
 17. Super Rich؛ The Greed Game (2008): مستندی درباره اینکه چگونه افراد مختلف ثروتمند شده‌اند.
 18. The Warning (2009): درباره اینکه چگونه یک زن سعی کرد پیش از وقوع بحران مالی زنگ خطر هشدار را به صدا درآورد، اما هیچ‌کس گوش نکرد.

سایر فیلم های معامله‌ گری بورس

در ادامه این مطلب به معرفی سایر فیلم های مربوط به معامله گری خواهیم پرداخت که تا حدود زیادی به معامله در بازار‌های سرمایه گذاری پرداخته‌اند:

 1. Gold (2016): بر اساس یک داستان واقعی که یک جوینده طلا را دنبال می‌کند. این فرد سهام یک شرکت را عمومی کرده و مدتی همراه با موفقیت بسیار پیش می‌رود تا زمانی که حقیقت آشکار می‌شود.
 2. A Good Year (2006): این فیلم سینمایی با دنبال کردن یک معامله‌گر لندنی آغاز می‌شود که در نهایت برای رسیدگی به املاک عمویش به فرانسه می‌رود.
 3. Capital (2012): فیلمی فرانسوی در مورد یک بانک اروپایی که در برابر تحت مالکیت درآمدن توسط یک صندوق پوشش ریسک (hedge fund) مقابله می‌کند.
 4. Limit Up (1989): یک دلال معاملات سهام از یک ناجی، نکاتی برای معامله می‌آموزد، ولی آیا این ناجی یک فرد شیطان‌صفت است؟!
 5. Other People’s Money (1991): داستان مربوط به یک corporate raid می‌شود. خرید بخش اعظمی از سهام یک شرکت به منظور استفاده از حق رأی سهام‌داران و تغییر شیوه مدیریتی فعلی corporate raid نامیده می‌شود.
 6. Owning Mahowny (2003): یک کارمند بانک، میلیون‌ها دلار اختلاس می‌کند تا به قمار خود بپردازد!
 7. Quicksilver (1986): این فیلم سینمایی درباره یک معامله‌گر است که همه‌چیز خود را از دست می‌دهد و با دوچرخه‌اش پیک پست می‌شود اما باز به بازار برمی‌گردد.
 8. The Scam (2009): این فیلم معامله گری ساخت کره جنوبی بوده و در مورد شخصی است که همه چیز را از دست می‌دهد و سپس در بازار سهام ثروتمند می‌شود. البته این ثروت، یک کلاهبرداری بزرگ در حال انجام را ناکام می‌گذارد و به پیامدهای پیش‌بینی‌نشده می‌انجامد.
 9. Silver Bears (1978): در این فیلم، کلاهبرداران یک معدن نقره و یک بانک سوئیسی را تصاحب می‌کنند.
 10. Stavisky (1974): فیلمی فرانسوی در مورد یک مشاور و اختلاس‌گر مالی.
 11. The Bonfire of the Vanities (1990): زندگی‌ها و رفتارهای اشتباه نیوریورکی‌ها از جمله یک معامله‌گر وال‌استریت.
 12. Limitless (2011): داستان این فیلم سینمایی درباره یک قرص است که توانایی‌های ذهنی یک نویسنده را افزایش داده و او از این توانایی‌ها برای کسب درآمد در بازارهای مالی استفاده می‌کند.
 13. Barbarians at the Gate (1993): مستند-درامایی که داستان مدیر اجرایی یک شرکت غذایی و تنباکو را دنبال می‌کند که تلاش دارد شرکت را بخرد ولی رقیبی سرسخت پیدا می‌کند.
 14. Arbitrage (2012): یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری نیویورکی با مشکلاتی شخصی و همچنین مشکلاتی در زمینه تجارت روبرو می‌شود.
 15. Working Girl (1988): در این فیلم معامله گری، یک منشی با یک بانکدار شریک می‌شود تا روی یک معامله بزرگ کار کنند.
 
نام فیلم
نمره IMDB
نام فیلم
نمره IMDB
نام فیلم
نمره IMDB
6.4
7
6.7
7.3
6.7
6.9
6.2
6.5
7
8.2
4.8
8.2
7.6
6.2
8
7.2
7
7.3
7.6
5.7
7.5
7.9
6.5 
5.4
7.4
6
6.6
 7.2
6.5
7.8
6.2
5.6
7.5
7.1
7.4
7.1
7.2
7.2
5.9 
7.3
6.6
 7.2
7.3
6.8
 
 
7.2
 
 
لیست فیلم‌های معرفی شده به همراه لینک و نمره IMDB

سوالات متداول

بهترین فیلم معامله گری چیست؟

به طور کلی فیلم‌های زیادی در رابطه با بازار بورس و سرمایه گذاری وجود دارد که نمی‌توان به طور دقیق در میان آن‌ها بهترین را انتخاب کرد، اما فیلم‌های «گرگ وال استریت» و «نامحدود»، شهرت زیادی دارند.

فیلم گرگ وال استریت چیست؟

این فیلم، داستانی تقریباً واقعی از جردن بلفورت (Jordan Belfort) است که کار خود را با فروش سهام ارزان آغاز کرده و درنهایت مالک یک شرکت کارگزاری گسترده می‌شود که سرمایه خود را از طریق فریب دادن سرمایه‌گذاران تأمین می‌کند. بازیگر نقش اصلی فیلم گرگ وال استریت، لئوناردو دیکاپریو است.

مشاهده فیلم‌های سینمایی این حوزه چه کمکی به ما می‌کنند؟

مشاهده فیلم های مربوط به معامله گری و سرمایه گذاری کمک می‌کند تا دید خوبی از وضعیت بازار و دشواری‌های رسیدن به ثروت از این طریق به دست آوریم.

سخن آخر

فیلم‌ها و مستند‌های بسیاری در خصوص معاملات و معامله‌گری وجود دارند. خوشبختانه، این لیست عناوینی که پیش از این از آن‌ها آگاه نبودید را نیز در اختیار شما می‌گذارند تا موارد بیشتری از این دست تماشا کنید.

همچنین تعداد زیادی مستند جالب در زمینه امورمالی و اقتصاد در وبسایت‌های مختلف وجود دارند که با جستجو در گوگل و یوتیوب می‌توانید به آن‌ها برسید.

کاربران در صورت تمایل می‌توانند فیلم‌های این لیست را پیدا کرده و دانلود کنند. اگرچه همه آن‌ها اطلاعات به خصوصی در رابطه با بازار سرمایه گذاری و بورس ارائه نمی‌دهند اما دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. علاوه بر فیلم‌های این لیست، فیلم‌های معامله گری دیگری هم موجود است که کاربران می‌توانند آن‌ها را نیز تماشا کنند.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
7 نظر
 1. درود بر شما فیلم the bank 2001 رو هرچی سرچ کردم یافت نشد و فقط نسخه پولی آن موجوده خواستم تقاضا کنم اگر می شود برایم بفرستیدش ممنون میشم

 2. سلام، مطلب بسیار آموزنده و جذابی بود. خیلی از این فیلمها را تماشا کردم و لذت بردم.
  گفتگوی کوتاه وارن بافت درباره همه گیری کرونا و جهت بازار سرمایه
  https://aparat.com/v/N9EaW

  1. سلام دوست عزیز ، خیلی خوشحالیم که مورد پسند بوده. ممنون که با ما و مخاطبین این ویدئو رو به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی