روش دریافت وام قرض الحسنه از کارگزاری آگاه برای معاملات سهام

وام قرض الحسنه در کارگزاری آگاه

معمولاً مشتریانی که در بازار سرمایه به خصوص بازار بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند رابطه خوبی با سود بانکی ندارند، چرا که ریسک‌پذیرتر بوده و به دنبال بازده بالاتری بابت ریسکشان هستند. اما طبیعتاً گاهی با توجه به مناسب نبودن شرایط بازار، تمایلی به خرید سهام ندارند.

در این شرایط بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلایل مختلفی (حداقل در کوتاه مدت) ترجیح می‌دهند پول خود را از حساب کارگزاری خارج ننمایند، این درحالی است که وجود این پول در حساب معاملاتی آن‌ها منفعتی برایشان ایجاد نمی کند. با توجه به توضیحات فوق، کارگزاری آگاه در راستای مشتری مداری، طرح وام قرض الحسنه را با در نظر گرفتن رسوب پول در حساب معاملاتی مشتریان در بآشگاه راه‌اندازی نموده است.

این خدمت فقط به مشتریان کارگزاری که عضو بآشگاه هم هستند تعلق می‌گیرد تا با آن بتوانند به خرید سهام از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه بپردازند. این وام به مشتریانی تعلق می‌گیرد که در بآشگاه به قله سهند (سطح ۵) صعود کرده باشند. مبلغ و دوره باز پرداخت وام بر اساس انتخاب مشتری و بسته به میزان رسوب مانده حساب ماه‌های گذشته او در سامانه معاملاتی خواهد بود.

وام قرض الحسنه چیست؟

این وام در حقیقت درصدی از میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی مشتری است که برای معاملات اوراق بهادار در اختیار ایشان قرار می گیرد. میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی، مقدار وجه موجود سررسید شده در حساب معاملاتی شما است که پس از فروش سهام (پس از سه روز کاری) یا واریز به کد معاملاتی خود، در حساب شما باقی مانده است و شما آن را به حساب بانکی خود منتقل نکرده اید.

نحوه محاسبه حداکثر میزان وام به چه صورت است؟

فرض کنید شما در ابتدای دی ماه درخواست محاسبه رسوب مانده خود را داده اید. پس از محاسبات صورت گرفته در انتهای دی ماه، مشخص می شود که در دی ماه ۹۴ میانگین مانده حساب معاملاتی شما ۲۰۰ میلیون ریال بوده است. شما بر اساس سطح خود که مثلا سطح ۵ است، می‌توانید از حداقل وام قرض‌الحسنه معادل ۶۰ درصد رسوب پول خود در ماه گذشته استفاده کنید.

بنابراین سقف وام شما درماه بعد(بهمن) ۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه، خواهد بود. این حداکثر مبلغی است که شما می توانید در بهمن ماه به عنوان وام دریافت کنید(البته باید در نظر گرفت که ۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه است و چنانچه بازپرداختتان ۳ ماهه باشد، مبلغ وام برای این مثال حداکثر ۴۰ میلیون ریال خواهد بود).

مدت بازپرداخت وام قرض الحسنه چگونه است؟

بسته‌های وام قرض الحسنه مانند بسته های اعتباری دارای ارزش وام و مدت بازپرداخت هستند. با این تفاوت که شما برای استفاده از وام قرض الحسنه مبلغی پرداخت نمی کنید.

وام ها در بسته های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیون ریالی با بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است. حاصل ضرب مبلغ وام و مدت بازپرداخت آن نباید بیشتر از حداکثر مبلغ وام باشد. در مثال قبل ذکر شد که شما می توانید در بهمن ماه تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال وام دریافت کنید.

حال شما ۲ انتخاب دارید، وام ۲۰ میلیونی با بازپرداخت ۳ ماهه یا وام ۲۰ میلیونی با بازپرداخت ۶ ماهه. با انتخاب گزینه اول ۲۰ میلیون ریال وام دریافت کرده اید که ۳ ماه بعد آن را پرداخت می کنید و این یعنی ۲۰×۳=۶۰ میلیون ریال.

با این حساب ۶۰ میلیون دیگر آن به عنوان رسوب پول شما باقی می ماند تا در ماه های آتی از آن استفاده کنید. اما اگر گزینه ۲ را انتخاب کنید رسوب پول شما صفر خواهد شد و ۲۰ میلیون ریال در حساب معاملاتی شما شارژ می شود که شما می توانید ۶ ماه بعد آن را تسویه کنید(۲۰×۶=۱۲۰ میلیون ریال).

بدیهی است در پایان هر ماه رسوب مانده شما محاسبه شده و به باقی مانده قدرت دریافت وام شما اضافه می شود و تا مادامی که از وام قرض الحسنه استفاده ننموده‌اید، امکان دریافت وام برای شما محفوظ باقی خواهد ماند.

جدول شماره ۱: انواع وام‌ها بر حسب ارزش و سررسید آن‌ها

وام ۵۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه

 

آیا این وام به همه مشتریان کارگزاری آگاه تعلق می‌گیرد؟

رسوب مانده حساب و قدرت وام برای همه سطوح محاسبه می‌شود، اما امکان دریافت این وام به مشتریانی تعلق می‌گیرد که اولاً عضو بآشگاه شده باشند، ثانیا‍ً حداقل به قله سهند صعود کرده باشند.

از ابتدای فروردین ۹۵ امکان ارسال درخواست محاسبه برای همه سطوح وجود دارد.

جدول شماره ۲: مقدار وام قابل محاسبه برای هر سطح

ردیف شماره سطح نام سطح مقدار وام
۱ ۱، ۲، ۳ و ۴ بیستون، رامند، بینالود و الوند ۵۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۲ ۵ سهند ۶۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۳ ۶ تفتان ۶۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۴ ۷ توچال ۶۵% مقدار رسوب ماه گذشته
۵ ۸ دنا ۶۵% مقدار رسوب ماه گذشته
۶ ۹ سبلان ۷۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۷ ۱۰ دماوند ۷۰% مقدار رسوب ماه گذشته

 

نحوه بهره مندی از وام قرض الحسنه:

1 – پس از مطالعه این مطلب، چنانچه تمایل به دریافت این وام دارید، لطفا ابتدا اینجا کلیک کنید و عضو باشگاه شوید

2 – سپس در کارگزاری آگاه حساب خود را افتتاح کنید (اگر قبلا کد معاملاتی دریافت نکرده اید میتوانید از آگاه کدمعاملاتی دریافت کنید) راهنمای دریافت کدمعاملاتی از آگاه

3 – سپس می‌توانید  پس از ورود به باشگاه و تبدیل حساب خودتان به حساب مشتری، از طریق صفحه مربوط به وام قرض‌الحسنه در بخش خدمات بآشگاه اقدام نمایید. ابتدا لازم است شما درخواست خود را مبنی بر استفاده از وام و محاسبه رسوب پول خود به بآشگاه ارسال نمایید. پس از آن رسوب پول شما بر اساس این ماه محاسبه شده و در پایان ماه جاری به شما اعلام می‌شود.

شما در ماه آینده می توانید بر اساس این محاسبه، بسته وام مورد نظر خود را مشخص کرده و با انتخاب آن، درخواست وام را به کارگزاری ارسال نمایید. پس از بررسی‌های لازم، مقدار وام مورد درخواست در حساب معاملاتی شما نزد کارگزاری آگاه درج خواهد شد.

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

شرایط دریافت وام:

به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری ۲۰ میلیون ریالی مشتری باید حداقل باید معادل ۳۴ میلیون ریال دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (۶۰در صد دارایی) برابر است با ۲۰ میلیون ریال.

 • عضویت در بآشگاه کارگزاری آگاه و دارا بودن حداقل ۲۰۰۰۰ امتیاز (سطح ۵) (برای دریافت وام)

 

اگر در اسفند وام دریافت کنید، وام بعدی را کی می توانید دریافت کنید؟

در صورت وجود مانده رسوب کافی و همچنین احراز شرایط مربوط به دریافت اعتبار، محدودیتی در دریافت وام بعدی نخواهید داشت.

برای مثال اگر رسوب پول شما ۹۰۰ میلیون ریال باشد و شما در سطح ۷ قرار داشته باشید آنگاه شما می‌توانید ۵۸۵ میلیون ریال (۶۵% رسوب مانده شما) وام دریافت کنید. یعنی قدرت دریافت وام شما در این تاریخ برابر با ۵۸۵ میلیون ریال است.

امروز شما تصمیم می گیرید یک وام ۱۰۰ میلیونی ۳ ماه دریافت کنید (یعنی به عبارتی ۳۰۰ میلیون ریال). در صورت داشتن شرایط مندرج در قرارداد اعتباری و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، این وام برای خرید و فروش سهام به حساب معاملاتی شما منظور می‌شود.

در هفته آینده تصمیم می‌گیرید که از مانده ۶۵% رسوب حساب خود (قدرت دریافت وام)، وام ۵۰ میلیونی ۳ ماهه دریافت کنید (یعنی ۱۵۰ میلیون ریال وام). این بار نیز در صورت احراز شرایط مندرج در قرارداد اعتباری و دستورالعمل خرید اعتباری، وام مورد نظر به شما تعلق خواهد گرفت. علاوه بر این به میزان ۱۳۸ میلیون ریال دیگر نیز در قدرت دریافت وام شما برای دریافت وام‌های آینده، محفوظ خواهد ماند.

 

سایر شرایط:

 • استفاده از وام از تاریخ قرارگیری آن در بآشگاه امکان‌پذیر بوده و محاسبه رسوب عطف به‌ما‌سبق نمی‌شود. یعنی برای زمان حال و پس از آن است. مبلغ وام از تاریخ ثبت “درخواست محاسبه رسوب” توسط مشتری، بر اساس مانده قابل برداشت در حساب معاملاتی وی (مقدار وجه سررسید شده) در ماه جاری، برای ماه بعد محاسبه و به اطلاع ایشان خواهد رسید.
 • دریافت این وام رایگان بوده و بدون کسر امتیاز یا ریال از بآشگاه است.
 • برای تایید درخواست وام شما، نیاز است در کارگزاری وجه تضمین لازم و قرارداد اعتباری داشته باشید. یعنی ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران الزامی است (روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه).
 • امکان بهره مندی از وام تا زمانی برقرار خواهد بود که شرایط اعتباری و اقتصادی امکان ارائه چنین وامی را به کارگزاری بدهد. در صورت تغییر شرایط اعتباری بانک‌ها، کارگزاری با اطلاع قبلی (یک ماه قبل) مجاز به تغییر شرایط وام خواهد بود. بدیهی است این تغییر شرایط عطف به ما سبق نخواهد شد. یعنی اگر کسی وام را دریافت کرده و هنوز آن را تسویه نکرده است، با تغییر شرایط تغییر یا مشکلی متوجه ایشان نخواهد بود.
 • درصد درنظر گرفته شده برای تخصیص وام (جدول شماره ۲) بسته به شرایط تسهیلات و اعتبار بانکی می‌تواند به صلاحدید کارگزاری تغییر کند. این تغییر شرایط عطف به ما سبق نخواهد شد.
 • لازم است مشتری سه روز کاری پیش از پایان مهلت وام، نسبت به تسویه آن اقدام نماید. در غیر این صورت امکان استفاده از وام و بسته‌های اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

2 نظر
 1. چگونه میتوانم کارگزاری خود را عوض کنم و به کارگزاری آگاه بیایم ( حتی المقدور بدون مراجعه حضوری)؟

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.