همه چیز درباره مدارک و گواهینامه‌های بازار سرمایه

گواهینامه حرفه ای بازار سرمایه

آخرین بروزرسانی این مطلب: 2 سال پیش

با توجه به این که براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه سال 1384، کلیه نهادهای مالی اعم از شرکت‌های کارگزاری، سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های مادر (هلدینگ)، شرکت‌های تأمین سرمایه، مؤسسات رتبه‌بندی،  پردازش اطلاعات مالی و مشاور سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، مطابق مقررات فعلی حاکم بر بازار سرمایه تصدی برخی از سمت‌ها در این نهادهای مالی و اعطای مجوز برخی از فعالیت‌ها به این نهادها، منوط به استخدام تعداد کافی از دارندگان این گواهی‌نامه‌ها خواهد بود.

به عنوان مثال معامله‌گران اوراق بهادار و کالا، معامله‌گران قراردادهای آتی، مسئولین سبدگردانی، مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری و … در شرکت‌های کارگزاری می‌بایست گواهی نامه حرفه‌ای مربوطه را اخذ نموده باشد.

در حال حاضر 7 نوع گواهینامه حرفه‌ای برای بازار سرمایه ایران طراحی شده است که عبارتند از:

1 – اصول بازار سرمایه
2 – تحلیل گری بازار سرمایه
3 – معامله گری بازار سرمایه
4 – کارشناسی عرضه و پذیرش
5 – مدیریت نهادهای بازار سرمایه
6 – مدیریت سبد اوراق بهادار
7 – ارزشیابی اوراق بهادار

 اهمیت گواهی‎نامه اصول بازار سرمایه

آزمون اصول بازار سرمایه یکی از مهمترین آزمون‎های سازمان بورس و شاید بتوان گفت مهم‎ترین آن‎ها باشد، چرا که این آزمون پیش‎نیاز شرکت در پنج آزمون (معامله‌گری ابزار مشتقه، معامله‌گری بورس کالا، معامله‌گری اوراق تأمین مالی، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه) و هم‎نیاز با آزمون تحلیل‎گری است.

یعنی شرکت در آزمون‎های بورس منوط به قبول شدن در این آزمون است.

کاربرد گواهی‎نامه اصول بازار سرمایه

سمت مدیر سرمایه‎گذاری یا عضویت در گروه مدیران سرمایه‎گذاری در صندوق‎های سرمایه‎گذاری مشترک و سمت کارشناس در شرکت‎های مشاور سرمایه‎گذاری.

معافیت‎ها

1- دارندگان مدرک دکترا یا معادل آن در رشته‌های مدیریت مالی، اقتصاد، حسابداری، بیمه و بانکداری مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری که حداقل دو مقاله علمی پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با بازار سرمایه یا حداقل یک کتاب در زمینه مالی تألیف و منتشر کرده‌ باشند، با تأیید کمیته گواهی‌ نامه‌های حرفه‌ای و تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بدون شرکت در آزمون، گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

2- دارندگان مدرک CFA (تمامی سطوح) در صورت کسب حداقل 50 درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای، گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

دارندگان مدرک CIIA در صورت کسب حداقل 50 درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهی‌ نامه‌های حرفه‌ای، گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

استخدام دارندگان گواهینامه‌های بازار سرمایه

از سرمایه‌گذاری و وضعیت بازار سهام تاکنون بسیار گفته ایم اما اشتغال در این بازار صرفا با عنوان «سرمایه گذار» نیست. بازار سرمایه نیز نهادها و شرکت‌های متفاوت و متعددی دارد که امور اجرایی این بازار را بر عهده دارند و به طور طبیعی نیروی انسانی متخصص از سوی این نهادها و شرکت‌ها می‌باید به کار گرفته شود.

شاید باورش دشوار باشد اما بازار سرمایه با کمبود نیروی متخصص روبرو است و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها می‌توانند آینده شغلی خود را در بازار سرمایه جستجو کنند.

در حقیقت به سه علت «نیاز به آشنایی و تخصص در بازار سرمایه» که در دانشگاه‌ها به طور معمول آموزش داده نمی‌شود، «قانون جدید بازار اوراق بهادار» و «روند تخصصی‌تر شدن نیروی انسانی»، این عرصه با کمبود نیروی انسانی به خصوص نیروهای باتجربه روبرو است!

در سال‌های اخیر هم نهادسازی گسترده‌ای در این عرصه صورت گرفته و هم ضوابطی چون «رتبه بندی شرکت‌ها» رویکردی به سمت به کارگیری نیروهای متخصص‌تر دارد …

اگر به ماجرا علاقه‌مند شده‌اید و بدتان نمی آید شغل ثابت خود را نیز در کنار یک بازار مهم سرمایه گذاری تعریف کنید، شاید بهتر باشد برای ثبت‌نام آزمون‌های بازار سرمایه اقدام کنید!

 – از زمانی که تعداد آزمون‌ها به 9 ارتقاء یافته، چندان نمی‌گذرد و بنابراین افراد کمی موفق به اخذ گواهینامه در بسیاری از این آزمون‌ها شده اند. به جز آزمون نخست که «اصول بازار سرمایه» است و تقریبا آزمون پایه محسوب می‌شود، دیگر آزمون‌ها تاکنون آمار قبولی چندانی نداشته در صورتی که کارگزاری‌ها و نهادهای مرتبط با بازار سرمایه نیاز به تخصص‌های مختلفی دارند. بورس به تدریج شرایط دشوارتری برای نیروهای استخدامی در نهادهای زیرمجموعه خود وضع کرده که داشتن یک یا چند گواهینامه حرفه‌ای، از جمله آن شرایط است.

 – فارغ التحصیلان یا دانشجویان سه رشته حسابداری، اقتصاد و مدیریت مالی بیشتر با مباحث آزمون‌ها آشنا هستند. در این بین «مدیریت مالی» سرفصل‌های بسیاری از این آزمون‌ها را دربر می‌گیرد. در میان رشته‌های مهندسی نیز «مهندسی صنایع» با مباحث آزمون آشناتر است ضمن آن که دقت داشته باشید نهادهای و شرکت‌های مرتبط با بازار سهام، علاقه بیشتری به جذب فارغ التحصیلات رشته‌های فوق دارند و بورس نیز رتبه افراد با این مدارک را بالاتر در نظر می‌گیرد … دقت داشته باشید اگر در این رشته‌ها تحصیل نکرده‌اید، ناامید نشوید و باز هم می‌توانید با قبولی در آزمون‌های فوق، در بازار سهام مشغول به کار شوید.

 – دقت داشته باشید که آزمون‌های «معامله‌گری بورس کالا» و «معامله‌گری ابزار مشتقه» در بورس کالا و قراردادهای آتی سهام و کالا کاربرد دارند و نیاز زیادی به این مدارک در بازار وجود دارد اما تاکنون افراد کمی موفق به دریافت گواهینامه حرفه‌ای دو آزمون مزبور شده‌اند.

 – با وجود آن که تمرکز نهادها و شرکت‌های مرتبط با بازار سهام در تهران است اما شهرستان‌ها نیز با حضور شعب کارگزاران و شرکت‌ها روبرو هستند و اتفاقا دارندگان مدارک در نقاطی غیر از تهران کمتر است. در صورت استخدام در شهرستان‌ها اما به طور معمول حقوق و مزایایی همچون تهران پرداخت می‌شود.

در پایان این نکته را اضافه می کنیم که با اشتغال در بازار سرمایه فرصت داشتن شغلی ثابت و امکان سرمایه گذاری از نزدیک، توامان فراهم می‌شود و ارزش آن را دارد که برای آینده خود به این مسئله فکر کنید!

چگونه در نهادهای مالی استخدام شویم؟

سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه در کارگزاری‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا مشاوره‌‌ای و شرکت‌های مشابه استخدام شویم؟

غیر از دریافت مدارک و گواهینامه‌های بازار سرمایه، به نظر من دارا بودن رزومه‌ای عملی از فعالیت‌های مرتبط با تخصص‌تان می‌تواند در استخدام شما بسیار تاثیرگذار باشد.

به طور مثال اگر گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه را دریافت کرده‌اید و به دنبال شغل هستید می‌توانید اقدام به ارائه تحلیل‌هایی در سایت‌ها و رسانه‌های مختلف نمایید تا با نام شما درج یا چاپ شود.

بیشتر رسانه‌ها و سایت‌های مرتبط در صورتی که بدرستی اقدام کنید از اینکار استقبال خواهند نمود.

منابع اطلاع‌رسانی استخدام‌ها

کانال تلگرامی با عنوان “جذب نیروی انسانی برای نهادهای مالی” برای افراد جویایی کار در شرکت‌های کارگزاری ، تامین سرمایه ، سرمایه گذاری و… راه‌اندازی شده که می‌تواند در یافتن شغل و استخدام به شما کمک کند.

لینک کانال تلگرام: https://telegram.me/job_broker

همینطور سایت‌های کارگزاری‌ها را برای ارسال رزومه بررسی کنید، برخی کارگزاری‌ها بخشی برای ارسال رزومه در سایت‌شان تعبیه کرده‌اند. برای مشاهده لیست کارگزاری‌ها این صفحه را ببینید. سایت‌های استخدامی بسیار نیز در سطح اینترنت آگهی استخدام کارگزاری‌ها و شرکت‌هایی که افراد دارای گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را استخدام می‌کنند درج می‌نمایند.

سوالات متداول گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه

1- چه کسانی امکان شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را دارند؟

افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر از یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آزمون عالی معتبر که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری باشد، می‌توانند در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه شرکت کنند.

2- نحوۀ ثبت نام در آزمون‌ها چگونه است؟

در صورتی که داوطلب عضو سایت نباشد، لازم است ابتدا در قسمت ثبت نام، برای خود یک پروفایل شخصی تشکیل داده و پس از تکمیل موارد مورد نیاز، در زمان مقرر با مراجعه به پروفایل خود نسبت به انتخاب آزمون و ثبت نام اقدام نماید. لینک سایت: https://icmc.seo.ir

3- نحوۀ برگزاری آزمون‌ها چگونه است؟

در حال حاضر به منظور تسریع بر برگزاری آزمون‌ها و با تمهیدات اتخاذ شده، تمامی آزمون‌های 7 گانه بازار سرمایه به صورت الکترونیکی و حضوری در محل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس برگزار می‌شود.

4- چگونه از برنامه زمان‌بندی آزمون‌ها مطلع شویم؟

برنامه آزمون‌ها به صورت سه ماهه بر روی سایت icmc.seo.ir و در قسمت جدول زمان‌بندی آزمون‌ها قرار می‌گیرد. معمولا این برنامه حدود سه تا چهارماه پیش از برگزاری آزمون‌ها بارگذاری می‌شود.

5- هزینه ثبت نام چگونه پرداخت می‌شود؟

داوطلبین برای پرداخت هزینه ثبت نام بایستی دارای کارت بانکی عضو شبکه شتاب بوده و رمز دوم خود را از بانک دریافت کرده باشند. به محض انتخاب هر آزمون، داوطلب به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک هدایت شده و از آن طریق نسبت به پرداخت هزینه مربوطه اقدام خواهد نمود.

6- آیا امکان رزرو آزمون بدون پرداخت هزینه امکان پذیر است؟

این امکان در نرم افزار وجود دارد، اما نکته مهم آن است که رزرو هر آزمون تا زمانی امکان دارد که داوطلبین دیگر ثبت نام خود را کامل ننموده باشند. بنابراین، به دلیل آنکه ظرفیت پذیرش هر آزمون محدود است، در صورتی که تعداد ثبت نام شده‌های قطعی به اندازۀ ظرفیت موجود باشد، رزروهای قبلی عملا غیرقابل استفاده خواهد بود. لذا پیشنهاد می‌شود در صورتی که برای شرکت در آزمون مصمم هستید، ثبت نام خود را به روزهای آتی موکول نکنید.

7- آیا امکان جابجایی آزمون به تاریخ‌های دیگر وجود دارد؟

این موضوع دو شرط دارد: 1- تا زمانی که موعد ویرایش هر آزمون به اتمام نرسیده باشد. 2- آزمون مورد نظر هنوز ظرفیت پذیرش داشته باشد. بنابر این در صورت داشتن شرایط ذکر شده، داوطلب می‌تواند شخصا نسبت به تغییر زمان آزمون خود اقدام کند.

8- منابع و سرفصل‌های آزمون چیست؟

داوطلبین می‌توانند با مراجعه به لینک آشنایی با گواهی‌نامه‌ها و با کلیک بر روی آزمون مورد نظر خود، فایل PDF سرفصل‌های هر آزمون را دریافت کنند.

9- حد نصاب هر آزمون چگونه است؟

در حال حاضر حد نصاب هر آزمون در قسمت آشنایی با گواهی‌نامه‌ها وجود دارد، لازم به ذکر است ممکن است حد نصاب هر درس با توجه به شرایط و تصمیم کمیته گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه تغییر کند که قاعدتا در زمان مقرر اطلاع رسانی خواهد شد.

10- آیا پس از ثبت نام قطعی و پرداخت هزینه آزمون، امکان عودت هزینه به داوطلب وجود دارد؟

خیر.

اطلاعات بیشتر را در سایت اداره امور گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس بخوانید: icmc.seo.ir

 اگر نظری درباره مدارک و گواهینامه‌های بازار سرمایه دارید در بخش دیدگاه با ما و سایرین در میان بگذارید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
99 نظر
 1. سلام.وقت بخیر
  برای برگزاری کلاس تحلیل تکنیکال یا تابلوخوانی در اموزشگاه های ازادسطح شهر نیاز به این مدارک هست؟؟

 2. آقا من اول معامله گری ثبت نام کردم بعد اصول مدارک پیش نیازم ندارم بنظرتون اگر قبول بشم ازمونم باطل میکنن؟؟؟

 3. آیا افراد زیر ۱۸ سال و بدون دیپلم توانایی شرکت در این ازمون را دارند یا خیر ؟

 4. با سلام
  من تازه لیسانس فیزیک رو گرفتم ولی چون سربازی نرفتم گواهی موقت لیسانس بهم نمیدن.
  آیا میتونم در آزمون شرکت کنم و وقتی قبول شدم برای گرفتن مدرک می تونم اقدام کنم؟
  چون هنوز خدمت سربازی رو نگذروندم آیا مشکلی پیدا نمیکنم؟
  ممنون

 5. آیا ثبت نام با اشتغال به تحصیل کارشناسی پیوسته میتونیم ثبت نام کنیم؟

 6. با سلام خدمت دوستان عزیز خودم ذکر چن تا نکته ضروری هستش اول اینکه این آزمون ها هیچ وجهه بین المللی نداره و مدارکش قابل ترجمه نیستن و دوم اینکه سوالات آزمون ها مخصوصا اصول بازار سرمایه غیر استاندار طراحی میشه و یا بد ترجمه شده و یا اشتباه هستش و اینکه هیچ پشتیبانی موقع ثبت نام وجود نداره و زیر ساختی وجود نداره و ثبت نام در آزمون ها بسیار سخت انجام میشه یا سایتش قطع میشه و بعد از هزار بار بیرون داخل شدن سریع ظرفیتش پر میشه و اینکه فقط شده یه منبع درآمد برای سازمان بدون هیچ زیر ساختی

 7. سلام
  برای شرکت در آزمون معدل کمتر از 13 هم قابل قبول هست ؟
  ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام من دوترم مونده لیسانس حسابداری بگیرم.
    کی میتونم برای آزمون معامله گری ثبت نام کنم
    آیا ترم اخر میشه مثلا فروردین؟؟

   2. اگه دوترم مونده باشه مدرک لیسانستوبگیری چی؟
    باید موقع ثبت نام حتما مدرک لیسانس باشه؟

 8. سلام وقتتون بخیر
  آیا امکان ثبت نام یکی از آزمون ها (مثلا اصول سرمایه) در فاصله یکماهه نسبت به همدیگر هست یا در نیمسال فقط یکبار میتوان ثبت نام کرد اون ازمونو؟

 9. سلام خوب هستین؟
  اگه یک تریدر بخواد سفر خارج از کشور بره، برای ارائه دادن مدرک شغلی جهت اخذ ویزا دقیقا چی رو باید ارائه بده؟ دقیقا چه مدرکی رو باید ارائه بده؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام وقت بخیر
   طبیعتا باید از جایی که قصد دریافت ویزا داره باید بپرسه که چه مدارکی میتونه ارائه بده.

   1. سلام خسته نباشین
    ببخشید میخواستم بپرسم که چرا موقع ثبت نام آزمون ها عکس با کت و شلوار فقط قبول میکنه و عکسهای دیگه رو قبول نمیکنه؟!

 10. سلام
  من لیسانس حقوق دارم، اما قصد دارم وارد بازار سرمایه و گواهینامه های لازم واسه تدریس و سبدگردانی و استخدام رو بگیرم، خواستم بدونم آیا میتونم اقدام کنم؟

 11. سلام وقتتون بخیر
  با کارشناسی آی تی معدل 13 از دانشگاه پیام نور میشه شرکت کرد؟
  ممنون

 12. منم به این مشکل خورده بودم زنگ زدم به اون شماره تماس با ما که تو سایت seo هست و اونا درستش کردن

 13. سلام وقت بخیر
  دوست من زمان ثبت نام ایمیل اشتباه فرستاده، الان چطور باید اصلاح کنه تا بتونه اکانتش رو فعال کنه و ثبت نامش برای دوره ها رو انجام بده؟
  سپاس

 14. سلام…با لیسانس از وزارت بهداشت هم میشه شرکت کرد توی آزمونها؟من دارم لیسانس رادیولوژی میگیرم..لطفا راهنمایی کنید…

 15. سلام من مدرک معماری لیسانس دارم‌
  وبا مدرک فنی حرفه ای تکنیکال و بنیادین
  میشه با این مدرک میشه توی کارگزاری بعنوان معامله گر کار کنم ؟
  راهنمایی کنین ممنون میشم

 16. سلام من کاردانی عمران دارم و بعد MBA موسسه اموزش عالی ازاد علوم . فنون دارم.الانم ارم حسابداری میخونم. میتونم بعد از قبولی در امتحان اصول پایه مدرکش را اخذ کنم؟

 17. سلام، می خواستم بدونم امتحان جزوه بازه کتاب یا منابع رو میشه با خودمون ببریم؟

 18. سلام
  من فوق MBA خوندم وتحلیل تکنیکال هم کلاس رفتم به نظر شما میتونم آکادمیک از طریق این آزمون ها و شرکت در آنها در بازار سرمایه ادامه بدهم ؟ و شرکت در این آزمون با توجه به شرایطم مناسب هست؟

 19. با سلام با مدرک ارشد اقتصاد از دانشگاه ازاد میتوان در ازمون ها شرکت کرد؟

 20. سلام من مدرک کاردانی برق دارم باید چیکار کنم تا بتونم .کارشناس سرمایه شوم.تو چه رشته ای باید ادامه تحصیل بدم .ممنون میشم راهنمایی کنید

 21. سلام قبلا جواب دادید با دیپلم نمیشه این مدارک رو گرفت ولی ای کاش کاری میکردید کسانی که چند سال در بازار هستند و خرید و فروش دارند و تحلیل تکنیکال رو هم کلاس رفتن و تقریبا تجربشون بیشتر از مدرک گرفته ها هم هست هم بتونن این مدارک رو بگیرن تا به راحتی در شهر خودشون آموزش بدن من در قشم هستم

 22. سلام، الان همه آزمون های بورس الکترونیکی هستن یا آزمون‌ کاغذی هم داریم؟؟

 23. سلام. واسه شرکت تو آزمون اصول بازار سرمایه استفاده از ماشین حساب مهندسی مجاز هست؟

 24. سلام خسته نباشین میخاستم بدونم برای تاسیس شرکت کارگزاری چه ازمون هایی باید داد؟

 25. با سلام من 2ترم دیگه کارشناسی میگیرم . تو تعداد کمی از آگهی ها دیدم که زده مثلا برای پست پذیرش مشتریان دارای گواهینامه پذیرش بعد مدرک رو زده دیپلم به بالا ؟؟؟

 26. سلام . نحوه برگزاری آزمون ها به چه صورت هست ؟ منظور تستی هستند یا تشریحی ؟

 27. سلام وقت بخیر من کارشناسی ارشد مدیریت مالی وریسک رو دارم با معدل ۱۸ ،سوالم اینه آیا لازمه که آزمون گواهینامه اصول بازار سرمایه رو بدم؟ یا برای شرکت در آزمون اصول بازار سرمایه
  معدل ملاک نیست؟باتشکر

 28. سلام و خسته نباشید.
  برای تاسیس یک سایت در مورد پردازش اطلاعات بورس چه مجوزهایی لازم هست؟
  اصن آیا مجوز لازمه چون نه سیگنال خریدو فروشی داده میشه نه سبدگردانی.
  ممنون از راهنماییتون

 29. با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا افرادی که مدارک بازار بورس را میگیرند و در نهادهای مالی استخدام میشوند اجازه معامله در بورس با حساب شخصی را دارند؟
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   بله ولی فکر میکنم محدودیت هایی دارند

   1. سلام میشه سوال منم جواب بدید لطفا..
    من دوترم دیگه لیسانس حسابداری میگیرم میخواستم گواهینامه معامله گری بگیرم چه موقع میتونم برآزمون شرکت کنم ترم آخرمیشه؟
    یا برای ثبت نام مدرک لیسانسم باید باشه؟

 30. با سلام و احترام
  کارشناسی ارشد با معدل بالای 16 معاف است ؟ (آزمون اصول بازار سرمایه)

  1. سلام من معدل کارشناسی 14.28و کاردانی 16.88
   برق قدرت
   میتونم این گواهی نامه ها رو بگیرم

   1. معدل ملاک نیست
    فقط داشتن مدرک کارشناسی کافیه.
    مگر اینکه دکترای رشته‌های مرتبط رو داشته باشید.

  2. سلام من معدل کارشناسی 14.28و کاردانی 16.88
   برق قدرت
   میتونم این گواهی نامه ها رو بگیرم

 31. سلام عزیزان ببخشید سوالی ک داشتم میخاستم بدونم برای ثبت نام و اخذ مدرک سرمایه و … ک برای استخدام در کار گذاری ها هست فقط امتحانات و کلاس ها در تهران برگزار می شوند یا در مشهد هم کلاس ها و دوره ها هستند…؟ .خیلی ممنون میشم پاسخ بدین چون خیلی وقته کسی جواب این سوال من رو نداده و اطلاع نداشته

  1. تا اونجایی که من میدونم همه آزمونها در تهران برگزار میشن و وکلاسها آنلاین هستش

 32. سلام و تشکر بابت توضیحات مناسب
  2 سوال داشتم که امیدوارم لطف کنید و پاسخگو باشید در مورد هرکدوم که اطلاع دارید

  1-این گواهینامه ها رو با کارشناسی گرافیک هم امکان دریافتش هست؟

  2-جهت ثبت شرکت سرمایه گذاری هم با همین گواهینامه ها + مدرک کارشناسی گرافیک امکانش هست یا حتما باید مدرک دانشگاهی خاصی داشته باشم؟

  سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   در این مورد اطلاعی ندارم باید مرکز صدور گواهینامه ها تماس بگیرید و بپرسید

 33. سلام پذیرش توی آزمون اصول بازار سرمایه خیلی سخته؟شانس قبولیمون چقدره به نظرتون؟من لیسانس حسابداری دارم.

  1. اگه منابع که بیشترش مدیریت مالی و همچنین جزوات قوانین رو بخونید قبول میشید

 34. سلام برای ثبت نام آزمون ، عکس برای مردان با کت و شلوار میخواد..خواستم ببینم تمام قد باید باشه؟ یا سه در چهار ؟

   1. پس چرا نوشتن کت و شلوار؟! شلوار منظورشون چیه؟ سوال منم هست که آیا ۳ در ۴ میخوان یا نه.

   2. سلام وقت بخیر،یکی از دوستانم دفتر کارگزاری دارن الان میخوان واسه یه شهر دیگه هم دفترکارگزاری بزنن،واز من خواستن که مدرک من کدپذیرشی بگیرن،البته این وسط چیزی بمن تعلق نمیگیره،آیا بعدا برام دردسر نمیشه،یااگر انفاقی بیفته پای من گیره؟

 35. سلام من مهندسی برق خوندم،آیا با گرفتن گواهینامه‌ی بازار سرمایه شانس استخدام در این حوزه رو دارم یا باید ارشد مرتبط بگیرم؟

 36. سلام. من لیسانس مهندسی مکانیک و ارشد مهندسی سیستم های انرژی دارم. میتونم آزمون ها رو بدم و این مدارک رو دریافت کنم؟ آیا آزمونی هم هستش که حتما نیاز به رشته مرتبط داشته باشه؟ چون ما مبانی اقتصاد و تحلیل ریسک و عدم اطمینان و برنامه ریزی ریاضی پیشرفته که همین اثبات فیبوناتچی و … هست رو در ارشدمون گذروندیم. میخوام ببینم میتونم توی کارگزاری ای جایی استخدام بشم؟ فعال بورسی هستم.

 37. حتما اصل مدرک را میخواد؟ من دانشگاه دولتی بودم ولی هنوز مدرکم را آزاد نکردم. چون سربازیم تموم نشده.

 38. سلام روزتون بخیر
  باید از چه منابعی استفاده کرد برای آزمون ها ؟
  آزمون تحلیل گری و غیره به صورت عملی هستند یا کتبی؟

 39. سلام خسته نباشید
  من کارشناسی شیمی خوندم میتونم با گرفتن ارشد یکی از رشته های مالی و گرفتن مدرک فنی و حرفه ای تو زمینه ی نهادهای مالی و بورسی استخدام بشم و فعالیت کنم؟

 40. سلام من در رشته کاردانی بورس حرفه ای تحصیل میکنم. واین دروس که برای آزمون معامله گری باید امتحان داد را در دانشگاه داریم پاس میکنیم میخواستم ببینم بهد از کاردانی به ما مدرک معامله گری میدهند یا بازم باید در آزمون شرکت کنیم. باتشکر

 41. سلام
  من الان سوم دبیرستان هستم رشتم حسابداریه ( فنی حرفه ایی )
  چطور میتونم در دیوان عالی محاسبات یا بورس استخدام شوم؟
  لطفا راهنماییم کنید
  تشکر

  1. سلام، سوم دبیرستان به فکر استخدام توی بورس؟
   برای استخدام در نهادهای مالی (کارگزاری ها، شرکت های وابسته به بورس، شرکت های سرمایه گذاری و …) باید دانشگاه برید و یه لیسانس مرتبط با مالی باید بگیرید، بعد گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه رو بگیرید.

 42. سلام وقتتون بخیر، فاصله من از تهران زیاد است. آیا امکان دارد که آزمون اصول بازار سرمایه را که روز قبل از آزمون معامله گری انجام میشود را بدهم و روز بعد در آزمون معامله گری شرکت کنم؟ (با توجه به اینکه پیش نیاز آزمون معامله گری، اصول بازار سرمایه است)

   1. سلام.وقت بخیر
    برای برگزاری کلاس تحلیل تکنیکال یا تابلوخوانی در اموزشگاه های ازادسطح شهر نیاز به این مدارک هست؟؟

 43. با سلام
  بنده مدرک دکتری اقتصاد دارم، برای معافیت در آزمون اصول بازار سرمایه و تحلیل گری به چند مقاله نیاز دارم؟

 44. سلام روزتون بخیر…من مدرک تحلیل بنیادی و تکنیکال فنی و حرفه ای رو دارم که زیرنظر وزارت علوم هست و قابل ترجمه …من بااین مدرک میتونم تو آزمونها شرکت کنم

 45. سلام، خسته نباشید
  با داشتن مدرک مهندسی فناوری اطلاعات و گواهی CFA آیا امکان داره بتونم استخدام بشم؟ منظور این هست که چون مدرک لیسانس در حوزه مالی نیست، داشتن گواهی و مدرک CFA می تونه کافی باشه؟ ممنون.

 46. باسلام،بامدرک لیسانس حسابداری مالی بایدهمه ی ازمون هاروبدیم؟

 47. سوال
  با مدرک دیگلم ریاضی در کدام ازمون نمیتوان شرکت نمود.

  1. سلام شبتون بخیر …ببخشید من کارشناسی حسابداری دارم ولی معدلم ۱۴ اس آیا امکان شرکت در آزمون معامله گری در بازار سرمایه رو دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *