مهارت‌ها و ویژگی‌های مهم یک حسابدار موفق چیست؟

حسابدار موفق

در بازار کار دنیای امروز، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که ذهن ما را به خود مشغول کرده، این است که چگونه در این فضای رقابتی شدید بتوانیم در شغل خود موفقیت کسب کنیم.

حسابداری یکی از مشاغلی است که شاید شما به‌عنوان یک کارآموز حسابداری یا فردی که مدت ها در این شغل مشغول به کار است، چندین بار به این موضوع فکر کرده‌اید که برای تبدیل‌شدن به یک حسابدار موفق به چه اطلاعات و دانشی نیاز دارید.

حرفه حسابداری نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر نیاز به مهارت‌های خاص و دانش و اطلاعات ضروری دارد که می‌تواند شما را به‌سرعت به موفقیت برساند.

حسابداری یکی از مشاغل حساس است که ممکن است کوچک‌ترین اشتباه، ضررهای مالی جبران‌ناپذیری را ایجاد کند. در مقابل اگر حسابدار با درایت و با مهارتی باشید می‌توانید سود مجموعه را افزایش داده و در دراز مدت سهم بسیاری در افزایش سود داشته باشید.

بنابراین لازم است که با ویژگی‌ها، مهارت‌ها و دانش یا اطلاعات موردنیاز یک حسابدار موفق آشنا شوید و آن‌ها را در خود تقویت کنید‌.

ویژگی‌ها تخصصی حسابدار موفق

هرچند صحبت در مورد ویژگی های یک حسابدار موفق بسیار سخت و کاملا وابسته به موقعیت قرارگیری آن است؛ با این حال بهتر است به برخی از ویژگی های عمومی و ویژگی هایی که بهتر است یک حسابدار موفق داشته باشد اشاره کنیم.

مطلب مرتبط: 180 اصطلاح که حسابداران حرفه‌ای با آن آشنا هستند

داشتن تحصیلات حسابداری

یک حسابدار موفق بر اساس علاقه‌ای که به این شغل دارد در رشته حسابداری تحصیل می‌کند و به‌وسیله تحصیلات دانشگاهی سعی می‌کند اطلاعات و دانش خود را در این حرفه‌ حساس بالا ببرد.

البته اگر تحصیلات دانشگاهی نداشته باشید، باز هم جای نگرانی نیست. دوره‌های بلندمدت حسابداری مثل دوره‌های CIMA و ACCA می‌تواند شما را در این امر یاری کند و توانایی‌هایتان را در این زمینه ارتقا دهد.

شناخت وظایف حسابداری

شما که شغل حسابداری را به‌عنوان یک حرفه انتخاب کرده‌اید، بهتر است با وظایف متعددی که یک حسابدار موفق بر عهده دارد آشنا شوید.

رعایت فاکتورهای حرفه‌ای حسابداری و مسلط شدن در هرکدام از حیطه مسئولیت‌های حسابداری می‌تواند شما را به یک حسابدار موفق تبدیل کند.

حوزه‌هایی که حسابداران متعدد در آن انجام‌وظیفه می‌کنند ۴ حوزه دارد که در زیر هرکدام را به‌اختصار توضیح می‌دهیم

وظایف عادی یک حسابدار

وظایف و مسئولیت‌های عادی مهارت‌های حسابداری هزینه و دفترداری ابتدایی را شامل می‌شود.

برخی از این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • حسابداری حقوق و دستمزد
 • روش محاسبه حقوق پرسنل
 • کنترل حساب سود و زیان
 • ثبت درآمدهای شرکت
 • هزینه‌های شرکت.

وظایف تکنیکی حسابدار

حسابداری و بودجه‌بندی مدیریت جزئی از این وظایف هستند که نمونه‌هایی از این وظایف شامل درک روابط محلی و معلولی، گردآوری، سنجش، تحلیل، اندازه‌گیری، فرآیند شناسایی، تفسیر و ارائه آن گروه از اطلاعات مالی و عملکردی و تشخیص اعمالی که کارآیی ندارند و… است.

وظایف ماهرانه حسابدار موفق

وظایف ماهرانه شامل تصمیم‌گیری، حسابرسی و گزارشگری می‌شود که داشتن توانایی درک عمیق در مورد گزارش‌های سود و زیان و گردش وجوه نقد و همچنین تحلیل عمیق ترازنامه‌ها می‌تواند شما را در این زمینه یاری کند.

این دسته از وظایف شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی سیستم‌های گزارش مالی شرکت برای اطمینان از عملکرد آن‌ها
 • کنترل عملیات حسابداران
 • کسب اطمینان از درستی گزارش‌های حسابداری

وظایف پژوهشی حسابدار

این وظایف مهارت و دانش‌های طراحی سیستم و تحلیل آن‌ها و همچنین مشاوره حرفه‌ای را شامل می‌شود.

از اصلی‌ترین وظایف پژوهشی می‌توان به تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مالی به‌منظور مشخص نمودن استراتژی‌ها و اهداف مالی اشاره نمود.

ذکر این نکته مهم است که اگر در هر یک از وظایف بالا مشغول هستید چون حرفه حسابداری مهم و حساس است، بهتر است در تلاش باشید تا تخصص و تجربه‌های جدید کسب کنید و اطلاعات خود را به‌روز نمایید.

برگزیدن گرایش موردعلاقه

برای موفق شدن در حرفه حسابداری بهتر است گرایشی که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید و در آن حرفه‌ای شوید. در واقع بهتر است در گرایش مد نظر خود تجربه‌های موردنیاز را کسب کنید.

علاوه بر این، تلاش کنید با شاخه‌های مختلف حسابداری مانند حسابداری صنعتی، حسابداری مالی، حسابداری دولتی، حسابداری مدیریت، حسابداری هزینه و حسابداری قیمت تمام‌شده آشنا شوید.

بهتر است شما ابتدا با انواع مختلف حسابداری آشنا شوید سپس بر روی یک یا شاخه از حسابداری متمرکز شوید. انجام این عمل باعث می‌شود که شما در همان زمینه متخصص شوید و تجربیات خود را بالا ببرید.

کسب گواهینامه‌ها

داشتن گواهینامه‌هایی مطابق با استانداردهای حسابداری می‌تواند شما را برای تهیه گزارشات و امور حسابرسی و حسابداری، ارائه اسناد و رسیدگی به دفاتر و اسناد آماده و یاری کند.

تخصص در نرم‌افزارها

یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های حسابداران حرفه‌ای تسلط بر نرم‌افزارهای آفیس مخصوصاً اکسل و همچنین مسلط بودن در نرم‌افزارهای حسابداری است.

مطلب مرتبط: ترفندهای اکسل در حسابداری

این را بدانید که هرچه با نرم افزارهای حسابداری مشهور بیشتر آشنا شوید، زودتر به یک حسابدار موفق تبدیل خواهید شد.

تسلط به انواع قوانین

برای این‌که یک حسابدار موفق و حرفه‌ای شوید، ضروری است که به قوانین تجاری و مالیاتی، قانون کار و تأمین اجتماعی آشنا و مسلط باشید.

در مواقعی لازم است که طی روال‌های قانونی و بر اساس مفاد مشخص‌شده در قانون عمل نمایید. با انجام این اقدامات می‌توانید جلوی هرگونه کلاه‌برداری و یا ضرر رو زیان شرکت یا سازمان را بگیرید.

مهارت‌های عمومی حسابدار موفق

برای این‌که به‌عنوان یک حسابدار موفق جلوه کنید و فرد حرفه‌ای تلقی شوید باید علاوه بر ویژگی‌های تخصصی پایند به خصوصیات افراد حرفه‌ای باشید. برخی از این مهارت‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

مدیریت پول

مدیریت پول یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید یک حسابدار حرفه‌ای از آن بهره‌مند باشد.

حسابدار موفق کسب است که در مدیریت بودجه شخصی و سازمان، فرد توانمندی باشد. حسابدار حرفه‌ای در درجه اول در زندگی شخصی خود مدیر مالی خوبی است؛ بنابراین در زندگی خود و حتی در سازمان یا شرکتی که در آنچه مشغول کار است ولخرجی نمی‌کند.

مهارت‌های سخنوری و نوشتاری

برای برقراری ارتباط با سهامداران و مدیران شرکت و سازمان‌هایی نظیر مالیات و بیمه و … و همچنین انجام تفسیر گزارش‌های حسابداری و ارائه آن‌ها، داشتن مهارت‌های سخنوری و نوشتاری از اهمیت بالایی برخوردار است. یک حسابدار موفق سعی می کند این مهارت ها را روز به روز در خود گسترش داده و از موقعیت های مختلف برای رشد استفاده می کند.

مدیریت زمان

از آن ‌رو که حسابداری یک حرفه پرمشغله است؛ بنابراین یکی از فاکتورهای اصلی برای موفقیت در این حوزه داشتن برنامه‌ریزی مناسب و مدیریت زمان است.

اگر شما نتوانید زمان را به‌درستی مدیریت کنید فرد موفقی نخواهید بود؛ زیرا حسابدار حرفه‌ای از زمان به نحو احسنت و حداکثر استفاده را می‌برد.

دقت و تمرکز بالا

دقت و نظم در هر کاری لازم است؛ اما این مورد برای حسابدار موفق از اهمیت خاصی برخوردار است.

حسابداری شغلی است که همه‌روزه با ارقام ریز و درشت کار می‌کنید؛ بنابراین باید قادر باشید تا با دقت و تمرکز بالایی اتفاقات مالی را درج و کار روزانه خود را به‌صورت دقیق کنترل کنید. ‌

خلاقیت

حسابدار موفق هنگامی‌ که با مسئله‌ای مواجه می‌شود برای حل آن‌ها راه‌حل‌های خلاقانه‌ای می‌یابد و با بررسی هرکدام از آن‌ها بهترین راه‌حل را انتخاب می‌کند.

درستکاری

حسابدار موفق سعی می‌کند زندگی شخصی خود را با استانداردهای سازمانی مطابقت دهد و بر اساس آن‌ها زندگی خود را هماهنگ می‌کند.‌

 بنابراین شما باید استانداردهای شخصی بالایی نظیر درستکاری داشته باشید. به جرات می‌توان گفت که درستکاری یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ملزومات حسابدار موفق است.

اعتمادبه‌نفس

اگر شما با دقت و تمرکز بالا امور حسابداری را انجام داده باشید، به‌طور قطع و یقین از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردار هستید. در چنین شرایطی شما به کار خود مطمئن بوده و می دانید گزارش‌های تحویلی شما درست هستند.

خدمت محوری

باید برای حل مشکلات دیگران و ارائه خدمات حرفه‌ای به آن‌ها بکوشید. این روحیه‌ای است که به شما برای رسیدن به اهداف عالی کمک خواهد کرد.

ظاهر

اگر می‌خواهید به حسابدار موفقی تبدیل شوید بهتر است بدانید که باید به‌ظاهر خود توجه کنید، همیشه مرتب و خوشتیپ در شرکت حاضر شوید و ظاهر بشاش و شادابی داشته باشید.

رازداری کامل

اگر حسابدار یک سازمان یا شرکت هستید قطعاً به‌تمامی اطلاعات مالی آن‌ها دسترسی دارید.

بنابراین مورد اعتماد سازمان یا شرکت هستید زیرا به‌تمامی اطلاعات مشتریان و آن‌ها آگاه هستید.

اینجا است که رازداری اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. شما به‌عنوان حسابدار موفق در یک سازمان، باید از افشای اطلاعات مالی پرهیز کنید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
7 نظر
 1. سلام مطالب خیلی عالی بود لطفا میشه یک کارافرین موفق حسابدار را معرفی کنید و چند نمونه ایده کسب و کار برای حسابداری بگین ممنون میشم ازطریق ایمیل پاسخ بدین

 2. سلام خدمت شما و متشکر از مطالب خوبتون.
  سوالی که داشتم اینه که آیا برای ورود به شغل حسابداری
  محدودیت سنی مطرحه؟(33 ساله هستم)
  و هم اینکه رشته تحصیلیم مدیریت دولتی بوده
  و تجربه این شغل هم بصورت خیلی محدود دارم و 9 واحد حسابداری در رشته خودم گذراندم
  آن هم بصورت تئوری نه عملی.
  واقعا علاقه دارم به حسابداری
  ممنون میشم از طریق ایمیل پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *