پکس گلد (Pax Gold) چیست؟ با طلای دنیای کریپتو آشنا شوید!

سونیا بیری
سونیا بیری
پکس گلد (Pax Gold) چیست؟ با طلای دنیای کریپتو آشنا شوید!

از زمانی که اولین تمدن‌های بشری شکل گرفته‌اند طلا هزاران سال است که همواره به عنوان یکی از ارزشمندترین کامودیتی‌ها و عاملی برای پیشگیری از تورم شناخته می‌شود.

ارزشمند بودن طلا، توانایی سرمایه گذاران خرد و تازه کار را برای خرید آن کم می‌کند و بسیاری از افراد علی‌رغم علاقه‌ای که به خرید طلا دارند، توانایی خرید مقادیر زیادی از آن را ندارند.

از طرفی نیز نگهداری از طلا نسبتاً دشوار است و در صورتی که مقدار آن زیاد باشد باید در جای مناسبی از آن نگهداری شود.

علاوه بر نگهداری، انتقال طلا از جایی به جای دیگر ممکن است نسبتاً دشوار باشد و به دلیل وزن بالا و امنیت پایین روش‌های انتقال، فرآیند نسبتاً پیچیده‌ای داشته باشد.

اگر طلای خود را در قالب جواهرات خریداری کنید، در صورتی که پس از مدت کوتاهی نسبت به فروش آن اقدام کنید، خریداران طلا آن را به قیمت طلای آب شده خریداری می‌کنند که خود باعث زیان دیدن فروشندگان می‌شود.

از آنجایی که طلا به عنوان یک کامودیتی مشکلاتی نیز دارد، کمپانی پکسوس (Paxos) یک شکل جدید از طلا را در قالب توکنی به نام پکس گلد (Pax Gold) با علامت اختصاری PAXG معرفی نموده است!

در این مطلب همراه باشید تا با پکس گلد بیشتر آشنا شویم.

پکس گلد (Pax Gold) چیست؟

پکس گلد یک استیبل کوین مبتنی بر بلاکچین اتریوم با استاندارد ERC-20 است که توسط طلای واقعیِ انبار شده در گاو صندوق‌های متعلق به شرکت پکسوس پشتیبانی می‌شود.

قیمت هر واحد از این توکن معادل یک اونس طلا (معادل 31/1 گرم) است و معادل هر توکن به مقدار گفته شده طلا در خزانه شرکت پکسوس موجود است.

جهت حفظ امنیت بهتر سرمایه گذاران، شرکت پکسوس دارایی‌های آن‌ها را جدا از دارایی‌های شرکت نگهداری کرده و در حساب و کتاب‌های شرکت دخالت نمی‌دهد تا در صورت ورشکست شدن، سرمایه‌های مشتریان آسیبی نبیند.

نحوه کار پکس گلد چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم پکس گلد یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است، پس از امکانات این شبکه و مزیت‌های آن نیز به طور کامل برخوردار است.

می‌توانید توکن‌های PAXG خود را در کیف پول‌های مبتنی بر شبکه اتریوم نگهداری کرده و از آن در نرم افزار‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنید. علاوه بر صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم می‌توانید Pax Gold را در صرافی‌هایی مانند صرافی بایننس نیز خرید و فروش کنید.

استیبل کوین Pax Gold
استیبل کوین Pax Gold یک توکن است که پشتوانه آن طلای واقعی است!

در مقایسه با خرید طلا، داشتن توکن‌های پکس گلد برای کاربرانی که توانایی خرید طلا ندارند گزینه مناسبی است.

خرید هر توکن پکس گلد به منزله خرید مقداری طلا است بدون این که نیاز باشد آن را داخل گاوصندوق نگهداری کرده یا نگران حمل و انتقال آن باشید. از طرفی نیز هزینه‌های تراکنش توکن‌های پکس گلد بسیار کم بوده و این شرکت سعی دارد راه را برای سرمایه گذاران خرد علاقه‌مند به طلا هموار کند.

توکن‌های پکس گلد دارای شماره سریال‌هایی هستند که با قطعه‌های طلای موجود در انبار شرکت همخوانی دارد. کاربران می‌توانند با وارد کردن شماره کیف پول اتریوم خود در ابزاری به نام PAXG lookup tool علاوه بر شماره سریال طلای انبار شده خود، ارزش روز آن و مقدار دارایی خود و سایر مشخصات و جزئیات سرمایه‌های خود را مشاهده کنند!

سرمایه گذاران می‌توانند در هر زمان که بخواهند نسبت به فروش توکن‌های پکس گلد خود اقدام کرده و در قبال آن‌ها ارز فیات، ارز دیجیتال دیگر یا طلا دریافت کنند.

تفاوت میان PAXG و ETFهای طلا چیست؟

ETF‌ها یا همان صندوق‌های قابل معامله (Exchange-Traded Funds)، ارزش روز طلا را دنبال می‌کنند.

این صندوق‌ها از مجموعه‌ای سرمایه گذاران تشکیل می‌شود که هر شخص با توجه به سهمی که در این صندوق دارد از آن سود بر می‌دارد و هیچ کدام از آن‌ها حق مالکیت کلی ندارند. مثلاً در صورتی که بحرانی رخ داده یا بازار دچار نوسانات شدید باشد، مبلغ قرارداد ممکن است کمتر از قیمت فعلی طلا باشد.

در مقابل، PAXG یک نماد دیجیتالی از خود طلا است. هر PAXG نشان دهنده مقدار خاصی طلا است که در ایمن‌ترین گاوصندوق‌های لندن نگهداری می‌شوند.

هرکدام از توکن‌های PAXG دارای شماره سریال هستند که با قطعات طلای پشتیبان آن‌ها همخوانی داشته و کاربران می‌توانند با ارائه این شماره سریال به طلاهای خود به صورت فیزیکی دسترسی داشته باشند.

از طرفی نیز برخلاف طلای فیزیکی، خرید و فروش توکن‌های PAXG بسیار سریع انجام می‌شود و تنها با انجام معامله در شبکه می‌توانید توکن‌های خود را به راحتی در آن فروخته یا بر تعداد آن‌ها بیفزایند بدون این که وقت زیادی را صرف گشتن در بازار کنید.

خرید توکن PAXG

در صورتی که به خرید توکن پکس گلد علاقه دارد صرافی‌های ایرانی و خارجی بسیاری این توکن را لیست کرده‌اند.

اما برای ایرانی‌ها چون تحریم وجود دارد، برای اغلب افراد اینکار شدنی نیست.

برای خرید توکن طلا دیجیتال یک راهکار پیشنهادی این است: 

1. تتر را از صرافی ایرانی خریداری کنید >>> ورود به صرافی و خرید تتر

2. تتر ERC20 به کیف پول متامسک خود انتقال دهید (انتقال حتما باید روی اتریوم باشد) >>> آموزش کیف پول متامسک

3. از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز UNISWAP تتر را به PAX gold تبدیل کنید >>> راهنمای صرافی یونی سوآپ

 این توکن برای علاقه‌مندان به سرمایه گذاری بلندمدت در طلا و خصوصاً کسانی که تمایل ندارند دارایی‌هایشان نوسانات زیاد اغلب ارزهای دیجیتال را داشته باشد مناسب است.

 PAX gold یک استیبل کوین‌ محسوب می‌شود.

سخن آخر

Pax Gold یکی از استیبل کوین‌های دنیای کریپتو است که نماد طلا محسوب می‌شود؛ طلایی در قالب ارز دیجیتال که پشتوانه آن طلای فیزیکی است.

علاوه بر قابلیت خرید و فروش آسان، PAXG به شما قابلیت حمل و انتقال آسان و امنیت بسیار بالایی می‌دهد تا از در امان ماندن دارایی‌های خود مطمئن باشید.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
سونیا بیری

سونیا بیری

از وقتی یادم میاد عاشق نوشتن بودم. با اومدن رمزارزها، علاقه خاصی به تحقیق و اشتراک گذاری دانشم در مورد اون‌ها پیدا کردم و امروز برای خواننده‌های دقیق در مورد آینده دنیای اقتصاد مطلب می‌نویسم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی