گزارش COT چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

فرزاد ادیب
فرزاد ادیب
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
cot چیست

COT چیست؟ گزارش تعهد معامله گران (COT) یک گزارش هفتگی است که مجموع دارایی‌های شرکت‌کنندگان مختلف در بازار آتی ایالات متحده را نشان می‌دهد.

این گزارش تغییرات ایجاد شده در موقعیت‌های معاملاتی باز معامله‌گران بازار فیوچرز یا آتی از جمله معامله‌گران بزرگ، سفته‌بازهای کوچک و سفته‌بازهای بزرگ را نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید بدانید گزارش COT چیست و چه کاربردی دارد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

 • گزارش تعهد معامله گران (COT) یک گزارش هفتگی است که مجموع دارایی‌های شرکت‌کنندگان مختلف در بازار فیوچرز ایالات متحده را نشان می‌دهد.
 • داده‌های گزارش COT توسط کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده آمریکا (CFTC) گردآوری و منتشر می‌شود.
 • گزارش COT شامل جزئیاتی در مورد چه تعداد پوزیشن‌های لانگ، شورت و اسپرد بهره باز است.
 • معامله‌گران می‌توانند از این گزارش برای تصمیم‌گیری در مورد باز کردن پوزیشن‌های شورت یا لانگ استفاده کنند.
 • گزارش COT شامل چهار نوع مختلف: گزارش‌های لگسی، تکمیلی، تفکیکی و معامله گران معاملات آتی است.

گزارش COT چیست؟

گزارش کات (COT) گزارشی است که هر جمعه توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) منتشر می‌شود.

در این گزارش دارایی‌های طرفین شرکت‌کننده در بازارهای آتی ایالات متحده (عمدتاً در شیکاگو و نیویورک) که در آن کالا، فلزات و ارزها خرید و فروش می‌شوند، گردآوری می‌شود.

معامله گران با دنبال کردن گزارش COT سعی می‌کنند سطوح غیرمتعارف موقعیت‌های خرید یا فروش یک ارز را شناسایی کنند که ممکن است نشانه تغییر روند قیمت باشد.

در واقع معامله گران با تحلیل گزارش COT تصمیم می‌گیرند که آیا باید معاملات لانگ (خرید) یا شورت (فروش) باز کنند.

این گزارش یک منبع بسیار مفید برای ارزیابی احساسات بازار است و اساساً یکی از استفاده‌های آن در تحلیل سنتیمنتال است.

بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل سنتیمنتال و ابزارهای آن

کمیسیون آتی
گزارش COT به صورت هفتگی توسط کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده منتشر می‌شود.

گزارش COT هر جمعه در ساعت 3:30 ET منتشر می‌شود و بیانگر تعهدات معامله گران تا سه‌شنبه قبل است.

گزارش COT کل موقعیت‌های باز شده توسط سه نوع معامله‌گر مختلف زیر را به تفکیک نشان می‌دهد:

 • معامله گران تجاری یا Commercial traders (در فارکس، معمولاً هج فاندها)
 • معامله گران غیرتجاری Non-commercial traders (معمولاً سفته‌بازان بزرگ)
 • غیر قابل گزارش (معمولاً معامله‌گران خرد)

موقعیت‌های غیرتجاری خالص قراردادهایی هستند که سفته‌بازهای بزرگ، عمدتاً هج فاندها (Hedge Funds) و بانک‌ها که معاملات آتی ارزها را برای اهداف سفته‌بازی انجام می‌دهند، در اختیار دارند.

سفته‌بازها قادر به تعهد به قراردادها نیستند و نیازی به کالا یا ابزار زمینه قرارداد ندارند، اما به قصد بستن موقعیت «فروش» یا «خرید» خود با سود، قبل از سررسید قرارداد، معامله می‌کنند.

این قراردادها که به صورت لات فروخته می‌شوند و هر لات بر اساس واحد پولی مقدار متفاوتی دارد، به گونه‌ای سر به سر می‌شوند که یا مازاد درخواست خرید (مقادیر مثبت در نمودار) یا درخواست‌های فروش (مقادیر منفی) داشته باشند.

بهره باز (open interest) نشان دهنده تعداد کل قراردادها، از جمله پوزیشن‌های خرید و فروش، معوق بین همه شرکت‌کنندگان در بازار است.

بیشتر بخوانید: بررسی شاخص سود باز (Open Interest) و تاثیر آن در بیت کوین

به بیان دیگر، بهره باز به معنی مجموع تمام قراردادهای آتی و/یا اختیار معامله که منعقد شده‌اند و هنوز بنا بر یک تراکنش، تحویل، اجرا و غیره آفست نشده‌اند. این ارقام خالص نیستند، بلکه حجم کلی (یعنی بهره) را نشان می‌دهند.

گزارش COT چه اطلاعاتی در مورد پوزیشن‌های معامله‌گران به دست می‌دهد؟

معامله‌گران به چند دسته مختلف دسته‌بندی می‌شوند و تعداد قراردادهایی که در اختیار دارند با هم جمع می‌شوند.

گزارش‌های COT نشان می‌دهند که معامله‌گران هر دسته چند قرارداد لانگ و چند قرارداد شورت باز کرده‌اند.

پوزیشن های معامله گران در cot چیست
در گزارش COT می‌توان تعداد پوزیشن‌های شورت و لانگ انواع معامله‌گران را مشاهده کرد.

معروف‌ترین گزارش COT گزارشی است که از سال 1986 منتشر شده است، یعنی گزارش لگسی.

این گزارش بازار را به سه دسته عمده تقسیم می‌کند: معامله‌گران تجاری، سفته‌بازهای بزرگ و دسته غیرقابل گزارش (که شامل افراد خرده و سفته‌بازهای کوچک است).

فایده داده‌های گزارش COT چیست؟

اساس تحلیل گزارش COT پیدا کردن تفاوت‌های فاحش در جهت‌گیری پوزیشن‌های معامله‌گرها (همان «تعهد») است.

گزارش‌های COT پوزیشن‌های باز معامله‌گران را نشان می‌دهد؛ با توجه به این گزارش‌ها می‌توان فهمید معامله‌گران تجاری، سفته‌بازهای بزرگ و کوچک چند قرارداد لانگ و چند قرارداد شورت پس از پایان معاملات سه‌شنبه گذشته (یا در روز دیگری، اگر سه‌شنبه تعطیل بود) داشتند.

اگر تعداد پوزیشن‌های لانگ و شورت گروهی از معامله‌گران تقریباً به یک اندازه باشد نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم آن گروه، در مجموع، روند بازار را چگونه می‌بیند.

خوشبختانه، این اتفاق به ندرت می‌افتد؛ یعنی، بیشتر اوقات تفاوت چشمگیری بین تعداد پوزیشن‌های لانگ و شورت یک گروه از معامله‌گران (مثلاً معامله‌گران تجاری) وجود دارد که این به ما کمک می‌کند احساسات کلی آن گروه در رابطه با روند بازار را درک کنیم.

به عنوان مثال، اگر تعداد پوزیشن‌های لانگ معامله‌گران تجاری در بازار گندم در مجموع بیشتر از پوزیشن‌های شورت آن‌ها باشد می‌توانیم این‌طور برداشت کنیم که بازیگران بازار گندم روی افزایش قیمت گندم حساب می‌کنند.

نحوه استفاده از گزارش COT

گزارش تعهد معامله گران (COT) گاهی اوقات می‌تواند بینش خوبی از حرکت‌های مهم آینده بازار به معامله‌گران بدهد.

CFTC از سفته‌بازان بزرگ و معامله‌گران تجاری یا مدیران هج فاندها می‌خواهد که هر ماه دو بار پوزیشن‌های خالص خود را گزارش کنند.

به طور کلی، دسته سفته‌بازان بزرگ شامل مدیران صندوق‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای است که پوزیشن‌های بزرگ باز می‌کنند. معامله‌گران تجاری هم مجموع پوزیشن‌های خود را به CFTC گزارش می‌دهند.

تعداد پوزیشن‌های «غیرقابل گزارش» از کم کردن تعداد پوزیشن‌های تجاری و سفته‌بازهای بزرگ از کل بهره باز به دست می‌آید.

این گروه از معامله‌گران عموماً شامل سفته‌بازها و سرمایه‌گذاران خرده‌ای است که حجم پوزیشن‌های آن‌ها به قدری بزرگ نیست که بخواهند به CFTC گزارش کنند.

از نتایج گزارش COT می‌توان به عنوان ابزاری برای درک بهتر روانشناسی بازار، وضعیت کلی پوزیشن‌های باز معامله‌گران تجاری و معامله‌گران بزرگ استفاده کرد.

معامله‌گران بزرگ (مدیران هج فاندها) معمولاً روند قیمت را دنبال می‌کنند و بسته به عملکرد تکنیکال بازار از تاریخ انتشار گزارش، به پوزیشن‌های خود اضافه یا آن‌ها را تسویه می‌کنند.

روش‌های مختلفی برای تحلیل گزارش COT وجود دارد، اما در بیشتر موارد، پوزیشن خالص معامله‌گران بزرگ و «تغییر پوزیشن» معامله‌گران در یک دوره دو هفته‌ای مهم‌ترین اعدادی است که باید زیر نظر گرفت.

به خاطر داشته باشید که اگر قیمت شروع به حرکت در خلاف جهت معامله‌گران خرده کند، پوزیشن خالص آن‌ها معمولاً در معرض ریسک لیکوید شدن قرار می‌گیرد.

در نتیجه، یکی از ستاپ‌های کلاسیک صعودی در یک بازار خاص زمانی ایجاد می‌شود که وضعیت پوزیشن‌های معامله‌گران بزرگ لانگ و مجموع پوزیشن‌های معامله‌گران خرده شورت باشد.

اگر روند دو هفته‌ای پوزیشن‌های معامله‌گران بزرگ نزولی باشد، یا به عبارت دیگر، اگر صندوق‌ها در حال تسویه کردن پوزیشن‌های لانگ خود باشند، روند صعودی بازار ضعیف شده و این یک هشدار مبنی بر افت قیمت در آینده نزدیک است.

هرچه پوزیشن‌های خالص شورت معامله‌گران خرده (نسبت به گذشته) بیشتر باشد و مدت زمانی که معامله‌گران خرده پوزیشن‌های خلاف روند خود را باز نگه دارند، عواملی هستند که بر صعودی بودن گزارش می‌افزایند.

در صورتی که معامله‌گران بزرگ دارای خالص پوزیشن‌های شورت باشند (اگر ، بازار نزولی‌تر است) و معامله‌گران خرده دارای خالص پوزیشن‌های لانگ باشند یک ستاپ کلاسیک نزولی در بازار تشکیل شده است.

علاوه بر این، اگر معامله‌گران بزرگ در دو هفته گذشته به پوزیشن خود اضافه کرده باشند و خالص پوزیشن‌های لانگ بزرگ باشد، در حالی‌که روند کاملاً نزولی باشد، ستاپ نزولی قطعیت بیشتری پیدا می‌کند.

چند نکته مهم

در مورد اهمیت گزارش COT هیچ تردیدی وجود ندارد.

گزارش کات منبع مهمی از داده برای معامله‌گران و برای بیشتر تحقیقات دانشگاهی در مورد روند قیمت‌گذاری در بازار آتی است. با این حال، این گزارش منتقدان خود را دارد و ایرادهای وارده به این گزارش موجه است.

اما بزرگترین ضعف گزارش COT چیست؟ مهم‌ترین آن این است که قوانین حاکم بر این گزارش به عنوان سندی که هدف آن ترویج شفافیت است، چندان شفاف نیست.

به عنوان مثال، همان‌طور که گفتیم معامله‌گران بزرگ در این گزارش در دو دسته غیرتجاری و تجاری طبقه‌بندی می‌شوند، و این دسته‌بندی در مورد هر پوزیشنی که روی یک کالای خاص باز شده اجرا می‌شود.

این بدان معناست که هر دو پوزیشن پوشش ریسک یا هج کوچک و معامله سوداگرانه بسیار بزرگ‌تر یک شرکت نفتی در نفت خام در دسته پوزیشن‌های تجاری نشان داده می‌شود.

به بیان ساده، حتی داده‌های تفکیکی گزارش کات آن قدر تجمیع‌شده است که نمی‌توان گفت وضعیت بازار را به‌طور دقیق نشان می‌دهد.

برخی از کارشناسان توصیه کرده‌اند که داده‌ها به صورت دقیق‌تر منتشر شود تا بر پوزیشن‌های حساس تجاری تأثیری نگذارد، اما چنین اتفاقی بعید به نظر می‌رسد.

با این حال، اکثر معامله‌گران موافق‌اند که حتی داده‌های بحث برانگیز گزارش COT با وجود محدودیت‌های آن بهتر از هیچی است.

نکته: نسخه طولانی گزارش COT، علاوه بر اطلاعات موجود در گزارش کوتاه، در صورت لزوم داده‌ها را بر اساس سال زراعی گروه‌بندی می‌کند و تمرکز پوزیشن‌های مربوط به چهار و هشت معامله‌گر بزرگ را نشان می‌دهد.

انواع گزارش COT چیست؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، گزارش COT شامل چهار نوع گزارش مختلف: گزارش لگسی، تکمیلی، تفکیکی و معامله‌گران در معاملات آتی است.

گزارش لگسی (Legacy)

گزارش COT لگسی گزارشی است که معامله‌گران بیشتر با آن آشنا هستند. این گزارش پوزیشن‌های بهره باز همه قراردادهای اصلی را که بیش از 20 معامله‌گر دارند، به تفکیک نشان می‌دهد.

گزارش COT لگسی بازار مربوط به یک کالا را به تفکیک پوزیشن‌های لانگ، شورت و اسپرد معامله‌گران غیرتجاری، معامله‌گران تجاری و پوزیشن‌های غیرقابل گزارش (معامله‌گران خرد) نشان می‌دهد.

در این گزارش کل بهره باز و همچنین تغییرات بهره باز ارائه شده است.

گزارش COT یک نمای کلی از دیدگاه شرکت‌کنندگان تعیین کننده به بازار ارائه می‌دهد و به تحلیلگران کمک می‌کند در مورد احتمال ادامه یا پایان یک روند موجود پیش‌بینی کنند.

برای مثال، اگر موقعیت‌های لانگ تجاری و غیرتجاری هر دو در حال رشد باشند، این یک سیگنال صعودی برای قیمت کالای زمینه است.

گزارش تکمیلی (Supplemental)

گزارش تکمیلی شامل تشریح 13 قرارداد خاص کالای کشاورزی است.

این قراردادها هم شامل قراردادهای آپشن و هم موقعیت‌های فیوچرز است. گزارش تکمیلی به تفکیک موقعیت‌های بهره باز را در سه دسته مختلف معامله‌گران غیرتجاری، تجاری و شاخص نشان می‌دهد.

گزارش تفکیکی (Disaggregated)

گزارش تفکیکی COT یکی دیگر از انواع گزارش کات است که معمولاً معامله‌گران با آن آشنا هستند.

این گزارش شرکت‌کنندگان بازار را به صورت دقیق‌تر تفکیک می‌کند و معامله‌گران تجاری را به تولیدکنندگان، تاجران، پردازشگرها، کاربران و معامله‌گران سواپ (مبادله‌ای) تقسیم می‌کند.

شرکت‌کنندگان غیرتجاری به دسته‌های پول مدیریت شده و سایر موارد قابل گزارش تقسیم می‌شوند.

هدف از این گزارش ارائه تصویر واضح‌تری از آنچه افراد دخیل در بازار، یعنی کاربران واقعی، در مقایسه با افرادی با انگیزه‌های کسب سود یا سفته‌بازها در مورد بازار فکر می‌کنند است.

گزارش تفکیکی COT تا حدی تلاش کرده ضعف‌های گزارش COT لگسی را برطرف کند.

گزارش معاملهگران در معاملات آتی (Traders in Financial Futures)

بخش پایانی گزارش COT، گزارش معامله‌گران در معاملات آتی مالی است. این بخش به تشریح قراردادهای مختلف مانند اوراق خزانه‌داری ایالات متحده، سهام، ارز و یورو می‌پردازد.

این گزارش همانند سایر گزارش‌ها شامل چهار دسته‌بندی مختلف فروشنده/واسطه، مدیر دارایی/نهادی، صندوق‌های اهرمی و سایر موارد قابل گزارش است.

نحوه پیدا کردن گزارش COT

برای پیدا کردن گزارش COT کافی است چند گام ساده زیر را دنبال کنید:

 1. به این لینک مراجعه کنید.
 2. پس از باز شدن کامل صفحه، به پایین صفحه پیمایش کنید تا به جدولی به نام «Current Legacy Report» برسید.
 3. سپس روی «Short Format» در بخش «Futures Only» در ردیف «Chicago Mercantile Exchange» کلیک کنید تا به جدیدترین گزارش COT دسترسی پیدا کنید.
نمونه گزارش کات

گزارش COT که زیر مشاهده می‌کنید شاید در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر برسد اما با دقت در آن می‌توانید اطلاعات مورد نیازتان را به راحتی پیدا کنید.

کافی است کلید ترکیبی CTRL+F را فشار دهید (یا از مرورگرتان گزینه Find را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید) سپس نماد ارزی که می‌خواهید پیدا کنید را در کادر جستجو تایپ کنید.

به عنوان مثال، برای یافتن پوند انگلیس یا GBP، کافی است عبارت «Pound Sterling» را جستجو کرده تا مستقیماً به بخشی منتقل شوید که به صورت زیر است:

گزارش پوند
گزارش COT ارز پوند

بخش‌های مهم این گزارش را در زیر توضیح داده‌ایم.

 • Commercial یا تجاری: این دسته شامل مشاغل بزرگی است که از معاملات آتی ارزی برای هج کردن و محافظت از خود در برابر نوسانات تبدیل نرخ ارز استفاده می‌کنند.
 • Non-Commercial یا غیر تجاری: این دسته ترکیبی از معامله‌گران فردی، صندوق‌های تأمینی (هج فاند) و مؤسسات مالی است. اغلب، این دسته شامل معامله‌گرانی است که به دنبال معاملات سوداگرایانه و کسب سود از طریق نوسان‌گیری هستند.
 • Long یا خرید: این مورد تعداد قراردادهای خرید است که به CFTC گزارش شده است.
 • Short یا فروش: به معنای تعداد قراردادهای فروش گزارش شده به CFTC است.
 • Open interest یا بهره باز: این ستون نشان دهنده تعداد قراردادهایی است که تحویل نشده‌اند.
 • Number of traders یا تعداد معامله‌گران: این مورد نشان‌دهنده تعداد کل معامله‌گرانی است که باید پوزیشن‌های خود را به CFTC گزارش دهند.
 • Reportable positions یا پوزیشن‌های قابل گزارش: تعداد قراردادهای اختیار معامله (آپشن‌ها) و پوزیشن‌های آتی که طبق مقررات CFTC باید گزارش شوند.
 • Non-reportable positions یا پوزیشن‌های غیر قابل گزارش: تعداد پوزیشن‌های با بهره باز که مشمول گزارش بهCFTC  نیستند (شامل معامله‌گران خرد).

رابطه روند قیمت و گزارش COT چیست؟

با پیدا کردن گزارش COT یک دارایی و مقایسه آن با نمودار قیمت آن دارایی در یک بازه زمانی مشابه می‌توان به اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت روند قیمت و جهت احتمالی آن در آینده نزدیک دست پیدا کرد.

برای مثال، در زیر نمودار گزارش COT جفت ارز AUD/USD و نمودار هفتگی قیمت آن را مشاهده می‌کنید.

نمودار کات جفت ارز
نمودار گزارش COT جفت ارز AUD/USD

نمودار هفتگی جفت ارز AUD/USD در بازه زمانی مشابه نمودار COT در بالا:

نمودار هفتگی

همان‌طور که در بالا می‌بینید، بر اساس خط قرمز که میزان تغییر احساسات را اندازه می‌گیرد، خالص پوزیشن‌های معامله‌گران شورت بود، اما پوزیشن‌های آن‌ها بیشتر به سمت صعودی گرایش داشت تا نزولی.

با استفاده از این اطلاعات می‌توان فرض کنید که روند اصلی نزولی است (بر اساس خط سیاه) اما ممکن است در کوتاه مدت روند تغییر جهت دهد (بر اساس خط قرمز در حال صعود).

با استفاده این اطلاعات به سادگی می‌توان یک سیستم معاملاتی برای خودتان تعریف کنید.

سؤالات متداول

گزارش COT چیست؟

گزارش تعهد معامله گران (COT) یک گزارش هفتگی است که مجموع دارایی‌های شرکت‌کنندگان مختلف در بازار آتی ایالات متحده را نشان می‌دهد.

انواع گزارش COT چیست؟

گزارش COT شامل چهار نوع مختلف گزارش‌های لگسی، تکمیلی، تفکیکی و معامله گران معاملات آتی است.

گزارش COT را از کجا پیدا کنم؟

گزارش‌های COT را می‌توان از وب‌سایت CFTC دریافت کرد و آن‌ها را در چند فرمت مختلف دانلود کرد.

از گزارش COT چگونه در معاملات فارکس استفاده کنم؟

معامله‌گران فارکس می‌توانند از گزارش‌های COT جفت ارزها برای یافتن پوزیشن‌های خالص لانگ یا شورت استفاده کنند. مقایسه این پوزیشن‌ها ممکن است نشان دهنده تغییر روند قیمت یک جفت ارز باشد.

سخن پایانی

گزارش COT چیست؟ این گزارش یک ابزار تحلیلی عالی برای معامله‌گران در بازارهای مالی است و اطلاعات به‌روزی را در مورد قدرت روند و میزان حمایت معامله‌گران از آن روند در هر یک از بازارهای کالا ارائه می‌دهد.

گزارش COT مربوط به قراردادهای آتی مختلف مانند شاخص سهام، نرخ بهره و ارز در دسترس است.

این گزارش اساساً پوزیشن‌های خرید یا فروش خالص مربوط به هر قرارداد آتی را که سه نوع معامله‌گر مختلف شامل تجاری، غیرتجاری و معامله‌گران خرد باز کرده‌اند، نشان می‌دهد.

اگر معامله‌گران تجاری و بزرگ جهت‌گیری کاملاً لانگ داشته باشند یا موقعیت‌های لانگ خود را افزایش دهند، در آن بازار می‌‌توان گفت که سنتیمنت صعودی وجود دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
فرزاد ادیب

فرزاد ادیب

فرزاد ادیب هستم، دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران؛ علاقمند به بازارهای مالی و فعال در حوزه یادگیری، محقق در زمینه بورس، بلاکچین و فارکس از 2019.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب