جزییات عرضه اولیه سهام “حآسا” ( شرکت آسیا سیر ارس )

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #32559
  blankساناز فخری
  مشارکت کننده

  شرکت ۸۰ میلیارد تومانی برای عرضه اولیه سهام معرفی می شود
  آخرین وضعیت مالی و عملیاتی شرکت آسیا سیر ارس که با سرمایه ۸۰ میلیارد تومانی در فرابورس درج و آماده عرضه اولیه سهام شده ، امروز توسط مدیران اعلام می شود.

  ⚫️? زمان عرضه : دوشنبه 96/07/17
  ?? نماد: “حآسا”
  ??نام شرکت: شرکت آسیا سیر ارس (به عنوان هشتاد و نهمین)
  ?? نام گروه: حمل ونقل و ارتباطات
  ??سهامدار اصلی: شرکت توکاریل (%99.9)
  ?? روش عرضه: بوک بیلدینگ (ثبت سفارش)
  ??محل عرضه: بازار دوم فرابورس
  ?? میزان عرضه: 10 درصد
  ?? میزان سرمایه: 800 میلیارد ریال
  ?? تعداد سهام: 800 میلیون سهم
  ?? میزان عرضه: 80 میلیون سهم
  ??مدیر و متعهد خرید: شرکت کارگزاری مهرآفرین
  ?? حداکثر سهام قابل خرید: 850
  ?? دامنه قیمت: 1150 تا 1200 ریال

  ?? سقف تعهد خرید: 50 درصد

  به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، در حالی امروز 10 درصد سهام شرکت لیزینگ ایران و شرق به عنوان هفتمین شرکت جدید سال در فرابورس عرضه اولیه می شود که آخرین وضعیت مالی و عملیاتی شرکت آسیا سیر ارس هم توسط مدیران اعلام می شود تا این شرکت هم در نوبت واگذاری قرار گیرد.

  براساس این گزارش، “حآسا” اواخر اردیبهشت با سرمایه 80 میلیارد تومانی به عنوان هشتاد و ششمین شرکت در بازار دوم معاملات در فرابورس درج شده و سود هر سهم سال مالی جاری آن 78 ریال پیش بینی شده و در سه ماه اول هم تنها 15 ریال معادل 19 درصد محقق شده است.

  شرکت توکاریل با مالکیت 99.9 درصدی سهامدار عمده شرکت آسیا سیر ارس محسوب می شود. این شرکت که از سال 82 تاسیس شده دارای 138 نیروی انسانی است و دارای مشتریانی چون فولاد مبارکه ، ملی مس، کاوه فولاد ، فولاد هرمزگان است.

  زمان احتمالی عرضه اولیه جدید و معرفی شرکتی با سهم ۸.۵ درصدی بازار

  مدیران سرمایه گذاری توکا فولاد و آسیا سیر ارس آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت ۸۰ میلیارد تومانی را تشریح کردند تا ۱۰ درصد از سهام ان به احتمال زیاد آماده عرضه در این هفته باشد.

  به گزارش بورس پرس، مدیران سرمایه گذاری توکا فولاد و آسیا سیر ارس به همراه سهامدار عمده پیش از ظهر امروز به بررسی وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت 80 میلیارد تومانی که به عنوان هشتاد و ششمین شرکت با نماد “حآسا” در بازار دوم معاملات در فرابورس درج شده،پرداختند تا عرضه اولیه 10 درصدی سهام ان به احتمال زیاد در هفته جاری انجام شود.

  4 هدف عرضه شرکت های زیرمجموعه برای عرضه در بورس

  احمد کارگهی مدیرعامل سرمایه گذاری توکا فولاد با اشاره به معرفی شرکت آسیا سیر ارس به عنوان ششمین شرکت از هلدینگ توکا فولاد به بازار گفت: هدف از عرضه شرکت های زیرمجموعه در بورس به شفافیت و الزام شرکت ها در رعایت ضوابط بورسی، نزدیک کردن قیمت سهام شرکت ها به قیمت واقعی، ارزش آفرینی برای سهامداران توکا فولاد و توکا ریل و جذب سرمایه از بازار برای تحقق برنامه های توسعه شرکت ها جهت اشتغال و پیشرفت باز می گردد.

  وی با بیان اینکه توکا فولاد در 8 حوزه کسب و کار فعالیت دارد،افزود: بزرگترین حوزه فعالیت این هلدینگ در حمل و نقل ریلی است که شرکت توکا ریل خود بصورت هلدینگ چند شرکت را در زیرمجموعه دارد و آسیا سیر ارس به عنوان یکی از این شرکت ها در این حوزه مشغول به فعالیت است.

  این مقام مسئول با اشاره به اولویت صنعت حمل و نقل در دولت دوازدهم گفت: این صنعت با ارزش بازار 8.7 هزار میلیارد تومانی دارای رتبه 12 در این حوزه است که در حال حاضر 33 میلیون تن حمل و نقل ریلی و 26 میلیون تن حمل و نقل جاده ای در ایران انجام می شود که با توجه به برنامه های دولت حاضر و رو به رشد بودن این صنعت، حمل و نقل جاده ای به سمت ریلی سوق داده می شود.

  وضعیت “حاسآ”

  کارگهی با بیان اینکه صاحب شرکت آسیا سیر ارس(توکا ریل) بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی باری ایران محسوب می شود،ادامه داد: این هلدینگ به همراه زیر مجموعه ها بیش از یک سوم بار ریلی و آسیا سیر ارس نیز به تنهایی 8.5 درصد بار ریلی را حمل می کند.

  وی با بیان اینکه توکا ریل دارای 1686 واگن لبه بلند 6 محوره است،گفت: آسیا سیر نیز 1362 واگن در اختیار دارد که جمعا با تبدیل واگن های 6 محوره به 4 محوره دارا بودن بیش از 5 هزار واگن در اختیار توکا ریل است که معادل 18.5 درصد کل واگن های باری ایران است.

  کارگهی درخصوص EPS توکا فولاد گفت: سود هر سهم توکا فولاد در سال جاری 110 ریال،توکا ریل 185 ریال و سهم سودی که توکا ریل به توکا می دهد،36 درصد سود خالصی است که به دست می آید.

  چشم انداز شرکت از زبان سهامدار عمده

  محسن سعیدبخش مدیرعامل توکاریل و سهامدار عمده آسیا سیر ارس با اشاره به ماموریت اصلی این شرکت که حمل و نقل محصولات و مواد اولیه صنایع است،گفت: در چشم انداز، این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی برای حمل مواد و محصول کانتینری از طریق واگن های لبه کوتاه و تخت پیش بینی شده است.

  وی با اینکه آسیا سیر ترس، توکا کشش و بهین ریل در زیر مجموعه توکا ریل حضور دارند،افزود: همچنین سهامدار 23 درصدی شرکت البرز نیرو و 26 درصدی راه آور هستیم که در همین راستا قصد ارتقای توسعه توکاریل و شرکت های تابعه را بر اساس ظرفیت هایی که در ایران و جود دارد را در غالب سیاست گذاری ها در نظر داریم.

  این مقام مسئول با اشاره به تنوع واگن ها ادامه داد: این شرکت برای حمل محصولات فولادی فولاد مبارکه،حمل گندله ازفولاد هرمزگان،حمل کنسانتره از مس سرچشمه و سنگان واگن های متنوعی را دارد.

  سیاست های کلان

  سعیدبخش درخصوص سیاست های کلان این مجموعه گفت: در این بخش هلدینگ توکا ریل در حال مذاکره با شرکت کیشوان در تهران و شرکت دانیان چین است وخرید 80 لوکوموتیو برای این هلدینگ پیگیری می شود که قطعا آسیا سیر هم از این اقدامات بهره مند خواهد شد.

  وی بر اساس حجم بار منتقل شده از جاده به ریل توسط دولت دوازدهم افزود: در راستای ارتقای ظرفیت مجموعه،تعداد واگن های لبه بلند 6 محوره به 1850 دستگاه خواهد رسید و امید می رود در مذاکره با شرکت واگن سازی پارس،سفارشات بعدی برای سال آینده در دستور کار باشد.

  این مقام مسئول درخصوص اقدامات انجام گرفته برای حآسا” گفت: مذاکره برای خرید 400 واگن لبه کوتاه از شرکت یونایتد واگن روسیه و خرید 105 دستگاه واگن از شرکت نورالرضا انجام شده که 95 دستگاه بصورت بدنه و 10 دستگاه کامل است و درحال آماده سازی تجهیزات واگن ها هستیم تا طی چند ماه آینده به ناوگان حمل و نقل ریلی اضافه شود.البته محاسبات این 400 واگن در سود هر سهم سال جاری وارد نشده است.

  سعیدبخش با اشاره به چشم انداز شرکت راه اهن برای حمل 120 میلیون تن بار در سال 1400 اظهار امیدواری کرد این هلدینگ و شرکت های تابعه بعنوان بزرگترین مشتری راه آهن ارتقای ظرفیت یافته و حرف اول را در سطح کشور بزنند.

  7 ماموریت شرکت از زبان مدیرعامل

  مهران برومند مدیرعامل آسیا سیر ارس هم با بیان اینکه این شرکت در سال 82 تاسیس شده و در سال 93 به هلدینگ توکا پیوسته،گفت: ماموریت اصلی این شرکت،حمل و نقل ریلی،تخلیه و بارگیری،تولید و فروش،اداره و نگهداری تعمیرات واگن و لوکوموتیو،تامین تجهیزات مورد نیاز راه آهن ،مشارکت با افراد حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز در ارتباط با موضوع شرکت است.

  وی با بیان اینکه این شرکت در سال 3 میلیون تن مواد اولیه را حمل می کند،افزود: همچنین انجام این کار درسال 96 هم در برنامه وجود دارد.

  این مقام مسئول ادامه داد: این شرکت در بین 28 شرکت باری،رده 4 را دارد و توانسته بیشترین حق دسترسی را به پس از توکاریل و 3 شرکت دیگر به راه آهن پرداخت کند.

  برومند افزایش میزان درآمد و سودآوری شرکت را چشمگیر توصیف کرد وگفت: درآمد شرکت در سال 93 مبلغ 90 میلیارد تومان،در سال 94 میزان 120 میلیارد تومان و در سال گذشته نیز مبلغ 140 میلیارد تومان بوده است .همچنین بزرگترین سایت کانتینری در اختیار این شرکت است تا کالاها و محصولات از بنادر حمل شود.

  توصیه مشاور عرضه به خریداران سهام

  شاهین چراغی رییس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین و مشاور عرضه این شرکت نیز گفت: سرمایه گذاری در این شرکت ها، تعدیل سود بالا و پایین نخواهد داشت و از شرایط ثبات و تداوم سود برخوردار هستند.

  پاسخ مدیران به سوالات

  فاطمه سادات هاشمی مدیرمجامع توکا فولاد در خصوص قصد افزایش سرمایه توضیح داد: جهت حفظ تعداد واگن ها در ناوگان ریلی و سهم 8.5 درصدی بازار، برنامه ریزی هایی صورت گرفته که برای تامین مالی،افزایش سرمایه یکی از این گزینه هاست که با توجه به ظرفیت شرکت، تسهیلات بانکی در اولویت است.

  برومند نیز درخصوص سرمایه شرکت توضیح داد: سرمایه شرکت متناسب با تعداد واگن ها 80 میلیارد تومان است اما با توجه به دارایی های ثابت،ارزش روز این شرکت بیشتر از این می تواند باشد. سرمایه گذاری واگن های خریداری شده بصورت یوزانس است که می تواند سرمایه مطلوبی را وارد سیستم کند و بهره دهی ان از زمان ورود آغاز خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه 33 درصد حمل و نقل محصولات به فولاد مبارکه،33 درصد به فولاد هرمزگان و 33 درصد به محصولات مس سرچشمه و بقیه شرکت ها تعلق دارد،گفت: این شرکت در بندرعباس،اصفهان،تبریز،یزد،سرچشمه و سیرجان بر اساس شرایط کاری،نمایندگی دارد.

  کارگهی درخصوص میزان عرضه گفت: در حال حاضر عرضه 10 درصدی در برنامه قراردارد و یک درصد هم قرارداد بازارگردانی با کارگزاری مهر آفرین بسته شده که جمعا 11 درصد می شود. همچنین توکا فولاد متعهد خرید بوده و در صورت لزوم جهت پشتیبانی از سهم در عرضه مشارکت خواهیم کرد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.