لزوم اصلاح روش عرضه اولیه در بورس تهران

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #32656
  blankساناز فخری
  مشارکت کننده

  داشتم کانال های تلگرام رو میخوندم این نوشته به نظرم حرف خوبی بود، اینجا اوردمش:

  ” یه زمانی عرضه اولیه ها جوری بود که پول جذب میشد تو بورس، مثلا مخابرات عرضه میشد، فولاد عرضه میشد، مپنا، پتروشیمی ها، بانکها، عرضه ها غولی بودن برا خودشون، شناخته شده بودن بین مردمِ بیرون از بورس، مردم پول میاوردن سهام عرضه شده رو می خریدن، تو تلوزیون تبلیغ میشد عرضه ها، به عبارتی پول می اومد تو بورس، سهام عرضه شده هم در یه بازه بلندمدت بازدهی خوبی می دادن نه اینکه تو یه رالی بیست روزه دو برابر بشن بعد کله کنن بیان زیر قیمت عرضه اولیه.

  الان عرضه اولیه ها داستانشون فرق کرده، سهمی که عرضه میشه رو بیرون از بورس که سهله داخل بورس هم کسی نمی شناسه، از فولاد و مپنا رسیدیم به پشمک و لواشک و حاسا و ماسا، یه شرکت هایی که وقتی تو بورس میان تازه برا بخشی از بورس هم ناشناخته اند چه برسه به اینکه جذابیت ایجاد کنن برا پولهای خارج از بورس، برا همین عرضه که میشن بخشی از نقدینگی نحیف بورس میره پای اون و بعدش از بورس خارج میشه.

  طرف تو خواب هم نمی بینه شرکتش خدا تومن بیارزه، بعد میاد ۵ درصد، ۱۰ درصد سهامش رو می فروشه، صرفا به خاطر کوچیک بودن شرکتش و قطره چکانی بودن عرضه، قیمت دو برابر میشه، صاحب شرکت که تا قبل عرضه میکروفون ندیده بود، روزی ده تا مصاحبه میکنه و افه میاد و یه منتی هم سر بازار می ذاره که سهمم رو متعادل میکنم، تهش هم یه ده درصد دیگه عرضه میکنه پولش رو خارج میکنه و می زنه به هزار تا زخمش و ما می مونیم و حوضمون، یعنی به عبارتی ما یه پولی میدیم به صاحب شرکت و سهامش رو میخریم و چند ده درصدی رشدش میدیم، بعدش همون سهام کله میکنه میاد پایین و عملا بازار ما نحیف تر میشه از لحاظ نقدینگی و بزرگتر میشه از نظر تعداد سهام.

  تازه این وسط یه کسب و کاری هم ایجاد شده به نام کدهای عرضه اولیه، یعنی کدهایی که فقط عرضه اولیه می گیرن، خیلی ها الان ده تا، بیست تا کد از فامیل و آشنا درست کردن که فقط عرضه اولیه می خرن، فک کنم با یه اینتر زدن توسط سازمان قابل شناسایی باشه این کد ها.

  علی ایحال ادامه این روند بورس رو خرابتر میکنه، هر شرکت ناشناخته ای میاد با توجه به تبلیغاتش و بوقچی هاش یه چیزی از نقدینگی بورس رو می کَنه و میره و طوری میشه که تهش حجم معاملات بورس میشه اندازه معاملات یه سوپرمارکت.

  بالاخره ما تنها کشور دنیا نیستیم که بورس داریم، تنها کشور دنیام نیستیم که شرکتهای جدید تو بورسشون عرضه میشه، میشه دید، میشه ایده گرفت، کمک گرفت، همه قبول داریم که این روش غلطه، ولی عملا کسی دنبال اصلاح نیست. بهترین کار متوقف کردن عرضه اولیه تا اصلاح روش فعلی و جایگزین کردن روشی صحیح هست، والا اونقدر که خودی ها بورس رو تخریب می کنن بیرونی ها نمی کُنن، اونوقت ما روزی ۲۰ ساعت از ترامپ می ترسیم.

  اینجوری پیش بره همه بورس میشه خرید کوپنی عرضه اولیه ها با صدتا کد، و احتمالا به جای خرید و فروش سهام رو تابلو کُد معاملاتی صفر کیلومتر خرید و فروش کنیم. “

  نقل شده از کانال تلگرام گنگ خواب دیده

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.